انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۳٫۱۰ منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا اوبونتو کار می کنیم؟  (دفعات بازدید: 238499 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1053
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
چرا اوبونتو کار می کنیم؟
« : 02 خرداد 1386، 10:39 ق‌ظ »
سلام

دیروز داشتم به این قکر می کردم که چرا اوبونتو دارم کار می کنم در حالی که کار کردن با ویندوز راحت تره. مثلا همین ویستا. هم مودم، هم کارت صوتی، هم کارت گرافیکی و ... رو خودش شناخت و نصب کرد. راحت هم به اینترنت کانکت شد.
بیشتر از اوبونتو هم نرم افزار داره. در مورد آزاد بودن، درسته که اوبونتو آزاده ولی این نمی تونه دلیل کافی برای کار با اوبونتو باشه. چرا با ویستا کار نکنیم و به جاش سراغ اوبونتو بیایم؟
مهدی پیشگویی به من گفت اوبونتو چیز اضافی برای آدم نصب نمی کنه و آدم هر چیزی که لازم داره رو نصب می کنه. خوب من هر چیزی که لازم دارم رو نصب میارم توو اوبونتو نصب می کنم. در حالی که اکثر چیزهایی که لازم دارم رو ویندوز به صورت پیشفرض به هم میده. مثلا کدک های مولتی مدیا. اضافه کردن زبان فارسی به ویندوز خیلی راحته. دیگه اینکه مثلا من که دارم سایت طراحی می کنم باید هم آی ای و هم فارفاکس رو داشته باشم. نصب آی ای توو اوبونتو یکم طولانیه. ولی فایرفاکس توو ویندوز خیلی راحت نصب میشه.

خوب با این اوضاع چطور به جای کار با ویستا بیام با اوبونتو کار کنم؟
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین Reza

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
پاسخ به: چرا اوبونتو کار می کنیم؟
« پاسخ #1 : 02 خرداد 1386، 11:50 ق‌ظ »
سلام

دو تا از مزیتهای اوبونتو که برای من داشته:

1- وقتی از ویندوز استفاده می کردم، دمای سیستم بالا می رفت و فن لپ تاپ به کار می افتاد. ضمنا هارد هم گاهی بدون دلیل کار می کرد (لازم به ذکر است سیستم من آنتی ویروس و آنتی اسپای و . . . داشت و ویروسی نبود) اما در اوبونتو دمای سیستم پایینه و فن لپ تاپ کار نمی کنه. هارد هم تا وقتی برنامه خاصی اجرا نمیشه، بی دلیل کار نمی کنه.

2- در ویندوز باید انواع آنتی ویروس و آنتی اسپای رو نصب می کردم و این کار موجب سنگین شدن سیستم می شد. اما در اوبونتو نگرانی برای ویروسی شدن سیستم ندارم.

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3100
  • لينوكس يعني آزادي ، امنيت
« پاسخ #2 : 02 خرداد 1386، 12:03 ب‌ظ »
من بیش از 6 سال با ویندوز کار کردم و سه سال هم با لینوکس ولی یه چیزی بگم
انتخاب لینوکس بسته به خود شخص هستش من خودم می گم اگه دلت می خواد نصب و کار کن
لینوکس یعنی خلاقیت . چیزی که بهش ایمان داشتم و دارم
چرا باید همه چیز رو در اختیارمون قرار بدن و ما ازش استفاده کنیم چرا خودمون نباید به دنیال چیزایی که می خواییم نریم ؟ چرا همیشه باید ویندوز تنبلمون کنه . چرا حتی استفاده از سوزی که لینوکس هستش توصیه نمیشه چرا و هزار چرای دیگه

لینوکس و من به یه انسان شبیه سازی شده تشبیه می کنم که باید با اخلاق و رفتار خاص خودش رفتار کرد .
لینوکس (کلا) یعنی آینده ای که کاربر رو از هر لحاط پخته می کنه و عادتهای تنبلی رو ازش دور می کنه
چیزی که تو این سه سال یاد گرفتم رو با 10 سال ویندوز هم عوض نمی کنم . لینوکس چیزی بود که خواسته های منو ارضا می کرد و بهم یاد می داد چیکار کنم و چیکار نکنم و برای رفاه خودم چه کارایی رو باید انجام بدم و بسیاری چیزهای دیگه

من عاشق لینوکس هستم چون باهاش دارم زندگی می کنم با اینکه هنوز اکثرا خیابونهای وسیعشو نمی دونم و از مغازه هایی که برام بسته های نرم افزاری رو تهیه می کنه بازدید نکردم.
« آخرین ویرایش: 02 خرداد 1386، 12:16 ب‌ظ توسط مهدی پیشگوی »

آفلاین sorena

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 484
« پاسخ #3 : 02 خرداد 1386، 12:22 ب‌ظ »
کاری ندارم چرا شروع به استفاده از لینوکس کردم ولی دلیلی که استفاده از اون رو ادامه میدهم و سختی هاش رو هم تحمل میکنم آزاد بودن لینوکس و برنامه های آزاده. آزادی که لینوکس به انسان میده بسیار شیرینه. حاضر نیستم آون رو با هیچ چیز دیگه ای عوض کنم.
جدا از اینکه ویندوزی که ما استفاده میکنیم دزدیه ، ویندوز یک نرم افزار تجاریه از یک شرکتی که نماد انحصارگرایی در دنیا به حساب میاد.
من دوست دارم بدونم سیستم عاملی که ازش استفاده میکنم چگونه کار میکنه و لینوکس این امکان رو به من میده.
لینوکس با توجه به ویژگی های یونیکس تهیه شده است و بیشتر خصوصیات خوب اون از جمله پایداری و امنیت بالا را داره.
البته ابن رو هم بگم که لینوکس بهترین سیستم عامل دنیا نیست ، بهترین سیستم عامل دسکتاپ برای کابران خانگی هست.
In The World That Has No fences Or Walls , Who Need Gates Or Windows

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 02 خرداد 1386، 12:38 ب‌ظ »
می دونستین اکثرا خصلتهایی که ویستا داره از لینوکس کش رفتن و دزدیدن؟ الته دیگه به این عادت میکروسافت عادت کردیم

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #5 : 02 خرداد 1386، 12:47 ب‌ظ »
کاری ندارم چرا شروع به استفاده از لینوکس کردم ولی دلیلی که استفاده از اون رو ادامه میدهم و سختی هاش رو هم تحمل میکنم آزاد بودن لینوکس و برنامه های آزاده. آزادی که لینوکس به انسان میده بسیار شیرینه. حاضر نیستم آون رو با هیچ چیز دیگه ای عوض کنم.
جدا از اینکه ویندوزی که ما استفاده میکنیم دزدیه ، ویندوز یک نرم افزار تجاریه از یک شرکتی که نماد انحصارگرایی در دنیا به حساب میاد.
من دوست دارم بدونم سیستم عاملی که ازش استفاده میکنم چگونه کار میکنه و لینوکس این امکان رو به من میده.
لینوکس با توجه به ویژگی های یونیکس تهیه شده است و بیشتر خصوصیات خوب اون از جمله پایداری و امنیت بالا را داره.
البته ابن رو هم بگم که لینوکس بهترین سیستم عامل دنیا نیست ، بهترین سیستم عامل دسکتاپ برای کابران خانگی هست.

1- آیا واقعا این سختی هایی که لینوکس داره، ارزش آزادی اون رو داره؟
2- اگه بحث دزدی باشه که خیلی (همه؟) نرم افزار های تجاری تو ایران دزدین !!
3- آیا این جمله "بهترین سیستم عامل دسکتاپ برای کابران خانگی هست" واقعا درسته؟ اگه درسته پس چرا بیشترین کاربر رو ویندوز داره؟
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #6 : 02 خرداد 1386، 12:48 ب‌ظ »
سلام

دو تا از مزیتهای اوبونتو که برای من داشته:

1- وقتی از ویندوز استفاده می کردم، دمای سیستم بالا می رفت و فن لپ تاپ به کار می افتاد. ضمنا هارد هم گاهی بدون دلیل کار می کرد (لازم به ذکر است سیستم من آنتی ویروس و آنتی اسپای و . . . داشت و ویروسی نبود) اما در اوبونتو دمای سیستم پایینه و فن لپ تاپ کار نمی کنه. هارد هم تا وقتی برنامه خاصی اجرا نمیشه، بی دلیل کار نمی کنه.

2- در ویندوز باید انواع آنتی ویروس و آنتی اسپای رو نصب می کردم و این کار موجب سنگین شدن سیستم می شد. اما در اوبونتو نگرانی برای ویروسی شدن سیستم ندارم.

یعنی فقط به خاطر امنیت؟

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #7 : 02 خرداد 1386، 12:51 ب‌ظ »
لینوکس (کلا) یعنی آینده ای که کاربر رو از هر لحاط پخته می کنه و عادتهای تنبلی رو ازش دور می کنه
مهدی من خیلی کم با ترمینال اوبونتو کار کردم. بشتر کارهام رو گرافیکی انجام میدم. یعنی همین کاری که تو ویندوز می کنم. پس چرا باید تنبل بار بیام؟ یا اینکه یعنی ویندوز برای کاربر دسکتاپ تنبلی میاره؟

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #8 : 02 خرداد 1386، 12:53 ب‌ظ »
به نظرتون سیستم عامل خود کارکنان ماکروسافت چیه؟ کسی آمار یا اطلاعاتی داره؟

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 02 خرداد 1386، 01:02 ب‌ظ »
مهدی من خیلی کم با ترمینال اوبونتو کار کردم. بشتر کارهام رو گرافیکی انجام میدم. یعنی همین کاری که تو ویندوز می کنم. پس چرا باید تنبل بار بیام؟ یا اینکه یعنی ویندوز برای کاربر دسکتاپ تنبلی میاره؟
من اکثرا کارامو تو خط فرمان انجام میدم . اکثرا تو صفحه سیاه و سفید هستم.
خط فرمان یعنی همه چیز دستی . چیزی که آدم واقعا کاری رو که می کنه درک می کنه. و دقیق یاد میگیره و با مراحلی که انجام میشه آشنا می شه.
میکروسافت تو msn خودش از linux استفاده کرده . اگه چیز بدی بود هیچ وقت نمی یومد با شرکت ناول قرارداد می بست
می خواد تو کمر لینوکس بزنه که خابشو فقط خالش می تونه ببینه
میکروسافت یعنی دزدی که تو روشنایی می دزده و گردن نمی گیره.

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
« پاسخ #10 : 02 خرداد 1386، 05:30 ب‌ظ »
سلام

یادم رفت یه چیزی بگم. من از این بحث نمی خواستم نتیجه گیری کنم. فقط جهت کسب اطلاعات بیشتر بود تا وقتی در مورد اوبونتو و ویستا با دیگران دارم بحث می کنم، کم نیارم.    ;)

موفق باشید

آفلاین platoali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 212
« پاسخ #11 : 02 خرداد 1386، 07:06 ب‌ظ »
جدا از مسائل اخلاقی( بسیاری از کاربر های لینوکس باور به اخلاقی تر بودن استفاده  از لینوکس نسبت به ویندوز دارند) ، از نظر فنی سیستم های یونیکسی بسیار انعطاف پذیرتر از سیستم های ویندوزی هستند. مسلما محیط یونیکس در محیط متنی بسیار قوی تر از سایر رقبا هستند. هیچ کس نمی تواند که بگوید در ویرایش کردن متن  vim   و  emacs   رقیبی دارند. همچنین ابزار هایی مانند  sed  و awk هم در بسیاری از موارد جایگزینی ندارند.

یاد یک خاطره افتادم. در شرکت قبلی که من کار می کردم یکی از مشتریان میل از ما خواست که  log  میل سرور  qmail  را برایش پردازش کنیم و امار استفاده ی کاربرها برای یک ماه در بیاوریم. کل  log  تبدیل به دو فایل  ۲۰۰ مگابایتی متنی شده بود. یک بار خواستم یکی از این فایل ها را در notepad باز کنم. کامپیوتر تا سر حد هنگ رفت. بعد از ۲ ۳ دقیقه بالاخره توانست فایل را باز کند. هرگوته کار کردن با آن را هم باید کاملا فراموش می شد( یک جستجو و تغییر ساده در تمام فایل ساعت ها زمان می برد.) . بعد از این من فایل ها را روی لپ تاپم آوردم. و سعی کردم با چسباندن چند دستور  در  bash  کاری که از در ویندوز غیر ممکن بود انجام دهم. باور نمی کنید. کار زمان پردازش این فایل عظیم  با این دستورها کمتر از از ۲۰ ثانیه طول کشید. تازه من تمام کاری که می خواستم هم انجام داده بودم( یعنی بعد از اجرای دستور آماری که مشتری خواسته بود آماده شده بود) . خودم باورم نمی شد که به این راحتی  و سرعت این کار انجام بشود.  متاسفانه الان آن فایل ها را ندارم.( از آن شرکت بیرون آمده ام )  ولی دستوری که نوشته بودم هنوز در  knote  من وجود دارد. با چند دستور ساده  sed و یک اسکریپت ساده ی ۳ ۴ خطی awk به راحتی کل کاری که می خواستم انجام شد. این دستور را برای شما در اینجا پست می کنم. تا ببینید.

cat oiecgroup.com.log.LOGIN  | sed -e 's/user=/ /' -e 's/ mail / /' -e 's/ LOGIN, / /'  | awk '{print $5 $0}' | sort -u | sed -e 's/,/ /' -e 's/ip.*//' |  awk '$1 == LastState {  print "\t" $2 " " $3    } $1 != LastState {  print $1 ; LastState =$1;}' > oiecgroup.com.log.LOGIN.awk
خروجی این دستور چیزی شبیه این بود:

ali akbarzadeh
4 MAY  5 TIMES
5 MAY 7 TIMES
LADAN YAZDI
3 MAY 7 TIMES
6 MAY 2 TIMES

خروجی را از روی حافظه نوشتم ،دقیقا یادم نیست. الان که نگاه می کنم ممکن هست که  شبیه این نباشد. از نظر محتوایی همین بود. انجام چنین کاری در محیط ویندوزی تقریبا غیرممکن هست.

همین طور اگر شما با زبان های  bash  و  perl  یا python کار کرده باشید. می بینید در این زبان ها در محیط  یونیکس در خانه  خودشان هستند. کار کردن با آنها در این جا بسیار راحت تر هست.
ولی در محیط های گرافیکی این ویندوز هست که  حرف برتر را می زند.  gimp  با اینکه بسیار خوب هست ولی در رقابی با  photoshop  چیز زیادی برای عرضه ندارد.   این کمبود به سرعت در حال جبران هست. الان  kde  یا gnome تقریبا چیز کمتر از  vista ندارند. ولی هنوز در بسیاری از موارد محیط ویندوزی از  یونیکس ها در محیط های گرافیکی  جلوتر است . ولی معمولا این گونه محیط های بیشتر به درد کاربر های غیر حرفه ای می خورد. در اکثر موارد حتی در جایی که کارهای گرافیکی بسیاری انجام می پذیرد ( مانند استودیو های فیلم سازی ) کار برهای حرفه ای بیشتر تمایل به کار در محیط های یونیکسی به دلیل انعطاف پذیری بیش از حد و قدرتمندی آن دارند.  طبق آماری که من خوانده ام. تقریبا تمام شرکت های فیلم سازی  در تمام  workstation  هایشان از لینوکس استفاده می کنند. حتی در مواردی که به photoshop  نیاز داشته اند حاضر به استفاده از ویندوز نشده اند.  به یک شرکت پول دادند تا کار ی کند که  photoshop  با  wine  در لینوکس ران شود.

« آخرین ویرایش: 02 خرداد 1386، 07:31 ب‌ظ توسط platoali »

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3283
    • هزاردستان
« پاسخ #12 : 02 خرداد 1386، 08:58 ب‌ظ »
اتفاقا بحث جالبیه :)
باید این جور چالش ها ایجاد بشه و بچه‌ها راجه بهش نظر بدن و جنبه‌های مختلف کار رو بهتر بررسی کنند... فقط مشکل اینجاست که خیلی مفصله و ممکنه از حد و حوصله پستهای انجمنی خارج بشه. بنابراین منم سعی میکنم مختصر و مفید چند تا نکته رو عرض کنم
platoali و دوستان دیگه نکات خیلی خوبی رو گفتن و من هم فقط چند تا دیگه اضافه کنم...

راستش من فکر میکنم اینکه چرا از اوبونتو استفاده میکنیم یا کلی تر چرا از لینوکس استفاده کنیم از دید آدمهای مختلف با کارهای مختلف متفاوته. یه مدیر شبکه، یه برنامه‌نویس، یه کاربر اداری یا خانگی دیدگاهها و نظرات مختلفی دارند...

من فکر میکنم هیچ کس هیچ شک و ابهامی در مورد استفاده از لینوکس روی سرورش نداشته باشه. واقعا نمیشه Qmail یا Exim یا Postfix رو با Exchange یا MDaemon مقایسه کرد... نمیشه Apache و IIS رو، نمیشه djbdns یا BindDNS رو با Microsoft DNS و نمیشه Squid رو با ISA و اصلا نمیشه هیچ کدوم از سرویس دهنده‌های لینوکسی رو از نظر امنیت، قدرت، پایداری، امکانات و خیلی چیزهای دیگه با سرویس دهنده‌های ویندوزی مقایسه کرد. به نظر من اگر کسی ادعایی تو این زمینه داره قطعا نه سرویس دهنده‌های ویندوزی رو خوب میشناسه و نه سرویس دهنده‌های لینوکسی رو....

نمیدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی بدونید که همین لینوکس رو میتونید روی ماشین Z شرکت IBM نصب و استفاده کنید. یا ماشین Sparc SUN یا انواع و اقسام ماشینهای بزرگ و کوچیک دیگه! از Mainframe های بسیار بزرگ گرفته تا Playstation ها و تا گوشی‌های موبایل و اصلا هر چیزی که نیاز به سیستم عامل داشته باشه....

و باز هم نمیدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی که خدای MS SQL یا Net. یا ... شدید و حالا مجبورید سرورتون رو ارتقا بدید و تولید کنندگان اون سرور و ماشین به شما میگن که روی این ماشین ویندوز نصب نمیشه و مایکروسافت هم به شما میگه که محصول من فقط رو ویندوز نصب میشه! اون وقت روزی چند هزاربار به خودتون لعن و نفرین خواهید کرد که ای کاش به جای ASP سراغ مثلا PHP رفته بودید و به جای MS SQL با MySQL یا PostgreSQL کار کرده بودید... لطفا شک نکنید که بستر پایدار و امن PHP یا JSP یا MySQL لینوکس است نه ویندوز....

و باز هم نمیدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی که بعد از یه کنفرانس تو شهر مونیخ و ارائه یه پرزنت با Microsoft PowerPoint پلیس تا میفهمه ایرونی هستید از شما لایسنس این نرم‌افزارها رو میخواد...

من اصلا نمیخوام راجع به قیمت بحث کنم. چون ظاهرا (فقط ظاهرا) فعلا ما و شرکتهای دولتی و خصوصی دیگه پولی بابت محصولات کامپیوتری نمیدیم و هیچ حس و سنسی هم از این بابت ندارم... اصلا نمیدونیم قیمت نرم‌افزارهایی که داریم روزانه استفاده میکنیم چقدره و اینقدر صبر خواهیم کرد تا یکی از معضلاتی جهانی شدنو ورود به WTO ما بشود همین.... البته خدا رو شکر شرکتهای بزرگ این مملکت همه دولتی هستند و دولت کریمه و اوورت پول داره و خرج میکنه.... فعلا فقط برای هر pc تو شرکتهای دولتی حدود ۴۰۰۰۰ تومن پرداخت میکنیم که جدا هیچی نمیشه در مقابل قیمت نرم‌افزارهای دیگه...

راجع به برنامه نویسی هم بحث خیلی مفصله! بازم نمیدونم چه حسی بهتون دست میده وقتی بتونید به جای اختراع دوباره و n باره چرخ فرمولش رو ببینید و توسعش بدید و در اختیار بقیه قرار بدید تا اونها هم توسعش بدن و این چرخه دائم در گردش باشه....

در مورد میزکار که ظاهرا شاید بحث اصلی دوستان باشه، بد نیست بدونید که اصلا شکل‌گیری اوبونتو برای رفع چیزی که آقای شاتلورث بهش میگه باگ شماره ۱ هست.
نقل‌قول
Bug #1
Microsoft has a majority market share
link: https://launchpad.net/ubuntu/+bug/1
درسته که لینوکس و اوبونتو امروزه روی میزکار امکانات بسیار زیادی دارند ولی در عین حال هنوز ضعفهایی هم وجود داره که اصلا شکل‌گیری اوبونتو برای رفع این ضعفها بوده. موفقیتهای چشمگیر اوبونتو تو این چندساله و سیر صعودی مهاجرت کاربرا به سمت لینوکس موید این مطلبه که اوبونتو به خوبی از پس از این باگ بر اومده و روز به روز هم داره بهتر و محبوب‌تر و قدرتمندتر میشه...

در مورد تفاوتهای و مزایا و معایب Vista شاید بد نباشه که http://badvista.fsf.org رو ببینید و البته کلی سایت دیگه! و در مورد راه‌اندازهای سخت‌افزاری هم به نظر من لینوکس تواناییش خیلی بهتر از ویندوز در شناسایی سخت‌افزارهاست در واقع تا جایی که من یادمه باید بعد از نصب ویندوز چند تا سی‌دی درایور هم میگذاشتیم تا راه‌اندازها نصب بشن. در لینوکس شاید در مورد یکی دو مدل خاص سخت‌افزارهای هنوز ضعفهایی باشه که در مورد هم خوب تولید کنندگان سخت‌افزار که دارن راه‌اندازهای مجانی برای ویندوز میدن با کمی از کاربران لینوکسی بیشتر حمایت کنن که در این مورد هم اتفاقات خوبی افتاده و روز به روز هم داره بیشتر میشه... کی فکر میکرد که Dell حاضر باشه Laptop هایی با نصب اوبونتو بفروشه...
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین amin

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 454
  • We live, as we dream - Joseph conrad
« پاسخ #13 : 03 خرداد 1386، 01:06 ق‌ظ »
من به خاطر کنجکاوی اومدم به طرف لینوکس
اولین بار suse 9  رو دیدم و با ترس و لرز نصبش کردم
هیچ وقت یادم نمیره ! اصلا بک آپ نگرفته بودم . گمانم دو سال پیش بود.عرق شدید و زیر لب دعا هم میکردم که خراب نکنم !  ;D
انگار وارد یه دنیای دیگه شده بودم . وصف ناشدنی بود.همه ی کلید ها رو امتحان میکردم.چه احساسی !
من خیلی مقاله های استالمن رو مطالعه می کردم. یک جور آرمان خواهی ته ذهنم بود
فکر کنم یکی ار علت هاش این بود
suse 9 هم خیلی خوب بود اگر چه باعث شد به kde عادت کنم.
تنها مشکل مودم بود که نمیگذاشت برای همیشه از ویندوز دل بکنم. تا اینکه نسخه ی 10.2 اومد و سیستم در پیت من نکشید
نمی دونم چطور شد به سمت کوبونتو اومدم . کاملا اتفاقی بود . اوبونتو رو می دونستم ولی کوبونتو نه.
بعد دنبال مودم و درایور گشتم که خوشبختانه پبدا شد.
به هر حال الان 99 درصد تو کوبونتو هستم و لذت می برم.
نمیدونم چرا ؟ ولی لذت میبرم.
شنیدین میگن مال حروم از گلوی آدم راحت پایین نمیره  ! گمانم همینه  :o
خلاصه تو این سه ماه حالی کردیم واسه خودمون  ;)
و البته کلی هم یاد گرفتم.
در ضمن سایت http://badvista.fsf.org مسدود شده ! دولت فخیمه زیاد با ما موافق نیست !
راستی چرا یه نامه ی سرگشاده نمی نویسیم - جو نگرفته ! به نظرم لازمه
به رییس جمهور یا وزیر یا ... !
@cybertux
no sign

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #14 : 03 خرداد 1386، 08:39 ق‌ظ »
لینوکس داره جای خودشو تو ایران باز و بازتر می کنه . دیروز که با آقای بیاضی حرف میزدم گفت تو تبریز الان همه می خوان یاد بگیرنش .
ایشونهم چند جلسه آموزشی داشت که قرار بود لینوکس رو به چند نفر نصب و یاد بدن