انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: برنامه نویسی با Lazarus (پست اول ویرایش شد ۹۳/۰۴/۲۳ )  (دفعات بازدید: 193310 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین alireza.crs

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 491
چند تا سوال
1-تو لازاروس معادلی data snap هست؟به indy هم راضیم !
2-تو لازاروسی که از کیوت استفاده میکنه امکان برنامه نویسی qml هست؟
3-تو ide لازاروس میشه قسمت های فرم رو یه تیکه کرد؟چون واقعا رو اعصابه

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
چند تا سوال
1-تو لازاروس معادلی data snap هست؟به indy هم راضیم !
2-تو لازاروسی که از کیوت استفاده میکنه امکان برنامه نویسی qml هست؟
3-تو ide لازاروس میشه قسمت های فرم رو یه تیکه کرد؟چون واقعا رو اعصابه
سلام
۱- اگه منظورتون استفاده از برنامه نویسی سوکت است در لازاروس باید از Synapse استفاده کنید. امتحانش کردم زیاد سخت نیست ولی به راحتی Indy نیستش در عین حال متن باز و رایگان است.
اطلاعات تکمیلی رو میتونید در لینک زیر مشاهده کنید
http://wiki.freepascal.org/Synapse
۲- من خودم تو قضیه کیوت و گنوم و ... موندم و درست نمی فهمم چطور میشه با لازاروس بین این محیط ها سوئیچ کرد و مزایا و معایبشون دقیقا چیه. اگه کسی ما رو هم روشن کنه ممنون میشم.
۳- این مطلب قبلا تو پست ها گفته شده بود ولی مجددا براتون میگزارم. باید یک بسته با نامی که در تصویر زیر مشخص شده رو نصب کنید. میبینید که محیط لازاروس و پنجره های مختلف اون به هم میچسبن وقتی صفحه رو به دلخواه خودتون مرتب کردید از منوی tools گزینه ی save window layout as default را کلیک کنید تا هر بار وارد لازاروس می شوید پنجره ها جابه جا نشن

موفق و پیروز باشید

آفلاین ramin9000

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
ما هم تمرین میکنیم سطحمون رو افزایش یدیم.

آفلاین amircb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
پاسخ : برنامه نویسی با Lazarus
« پاسخ #228 : 31 خرداد 1398، 05:57 ب‌ظ »
سلام
خیلی زود برگشتم .
برای نصب لازاروس ۲ فایل لازمه که دانلود بشن. البته به شرطی که نخواهید از روی مخازن نصب کنید. من با اوبونتو ۱۲.۰۴ برای نصب از مخازن ویرایش ۰.۹.۳۰.۲ امکان نصب داشت در حالی که این نسخه قدیمی هستش و از FPC 2.4.4 استفاده می کنه . در حال حاضر آخرین نسخه لازاروس 0.9.30.4 هست که از FPC 2.6.0 بهره می برد.
(FPC مخفف کامپایلر پاسکال رایگان هست)
http://sourceforge.net/projects/lazarus/files
(البته بعضی وقتا امکان دانلود برای همه از سایت sourceforge.net  وجود نداره و به خاطر تحریم نمیزاره دانلود کنیم که من حتما اونا رو براتون یه جای دیگه آپلود می کنم تا بتونید دانلود کنید)
ویرایش های مختلف تو لینک بالا وجود داره که میتونید بسته به نوع سیستم عامل خودتون اون نسخه ای که مناسب هست رو دانلود کنید.
بعد از دانلود
فایل fpc-2.6.0-1.i386.deb.tar را از حالت فشرده خارج کنید و سپس ترمینال را باز کرده به پوشه اون برید و دستور زیر رو اجرا کنید تا مرحله اول نصب انجام بشه.
sudo dpkg -i *.deb
بعد فایل lazarus-0.9.30.4.i386.deb.tar رو از حالت فشرده خارج کنید و مثل مرحله قبل با استفاده از ترمینال به مسیر اون رفته و دستور زیر رو دوباره اجرا کنید
sudo dpkg -i *.deb
اگر مراحل بالا بدون اشکال نصب بشن لازاروس روی سیستم شما قابل دسترس خواهد بود
محیط لازاروس 0.9.30.4 در اوبونتو 12.04

یا حق
دادش دمت گرم قدیما خیلی با پاسکال و دلفی کار کرده و عاشقش بودم فکر میکردم همش پریده این پست من خیلی شاد کرد.همین الانه که برم سراغش \\:D/
« آخرین ویرایش: 31 خرداد 1398، 06:00 ب‌ظ توسط amircb »