انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: برنامه نویسی با Lazarus (پست اول ویرایش شد ۹۳/۰۴/۲۳ )  (دفعات بازدید: 193164 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
پاسخ : برنامه نویسی با Lazarus
« پاسخ #30 : 16 آبان 1391، 12:59 ب‌ظ »
ممنونم ولی اینقدر ها هم که شما میگید حرفه ای نشدم  ::) 
چشم سعی می کنم یه برنامه کاربردی کوچیک برای ارتباط و انجام کارهای معمول با پایگاه داده بنویسم و آپلود کنم. ;)
خوشحال می شم شما هم تجربیاتتون رو به اشتراک بزارید. (خودتونو هیچوقت دست کم نگیرید :) )
همینجور نکات کوچیکه که باعث میشه برنامه با حجم کم و کارایی بالا ایجاد بشه و بعضی وقتا از دست برنامه نویس خارج میشه و فراموش میشند.

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 558
« پاسخ #31 : 16 آبان 1391، 09:41 ب‌ظ »

ما هم تمرین میکنیم سطحمون رو افزایش یدیم.
و ما میطوانیم

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3117
  • Your Future is our Past!
« پاسخ #32 : 17 آبان 1391، 02:50 ب‌ظ »
خیلی ممنون :) .

من این آموزشها رو دنبال میکنم البته خود لازاروس هم مستندات بسیار قدرتمندی داره (یک بار مستنداتش رو حتی سرسری بخونید کلی ازش دستتون میاد).

متاسفانه دلفی توی ویندوز منو زده کرده بود بخاطر همین سراغ لازاروس نیومدم ولی الان دوباره به سمت زبان پاسکال و لازاروس اومدم :).
قاضی : تو السالوادور چه کار میکردی؟
چه‌گوارا : آفتاب میگرفتم
قاضی : پس چرا ساختمان دادگستری رو منفجر کردی؟
چه‌گوارا : جلوی آفتاب رو گرفته بود

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #33 : 17 آبان 1391، 04:18 ب‌ظ »

من این آموزشها رو دنبال میکنم البته خود لازاروس هم مستندات بسیار قدرتمندی داره (یک بار مستنداتش رو حتی سرسری بخونید کلی ازش دستتون میاد).

متاسفانه دلفی توی ویندوز منو زده کرده بود بخاطر همین سراغ لازاروس نیومدم ولی الان دوباره به سمت زبان پاسکال و لازاروس اومدم :).
خیلی خوشحالم که شما هم به این سمت متمایل شدید :D
هرچی استفاده کننده و کاربرای این IDE بیشتر بشه مطمئنا توسعه اون سریع تر پیش میره و کامپوننت های بیشتری برای اون تولید میشه  و میتونه با IDE های دیگه مثل netbeans و Eclips رقابت بکنه  :) .
البته من هم مثل شما دارم یاد میگیرم و هر وقت چیز تازه ای پیدا می کنم یا تکنیک جدیدی یاد میگیرم اینجا میزارم تا هم برا خودم همیشه ذخیره بشه و هم بقیه بتونن استفاده کنند و به این سمت جذب بشن.
البته لازاروس هنوز باگ و ایراداتی داره ولی امروز خیلی بهتر شده از دیروز .
موفق باشید

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #34 : 25 آبان 1391، 07:24 ب‌ظ »

سلام دوستان

توی این مدت یکم با لازاروس ور رفتم احساس می کنم یه کم باگ داره و یه کم اذیت میکنه.به هر حال برای برنامه نویسی توی ابونتو خوبه و بهتر هم خواهد شد.

با تشکر از مشارکت شما.بدون توجه به امتیاز + و - سعی کنید شرکت کنید چون دلیل بر باسوادی و بی سوادی کسی نیست اون چیزی که اهمیت داره محتویات پست هاست.
در مورد مستندات هم موافقم ولی اگر کسی بتونه نقش لیدر رو بازی کنه پیشرفت و سرعت کاری ما خیلی بهبود پیدا میکنه.

نقل‌قول
متاسفانه دلفی توی ویندوز منو زده کرده بود بخاطر همین سراغ لازاروس نیومدم ولی الان دوباره به سمت زبان پاسکال و لازاروس اومدم

شاید لازم باشه این نکته رو بگم که همه متوجه قدرت دلفی بشن:

Microsoft UK was recently hiring Delphi developers for their Skype communication product.

;)

به Delphi887:
اگر ممکنه در مورد فایل های لازارس یکم توضیح بدین (خیلی کوتاه)؟فایل اصلی کدوم پسوند رو داره؟ (تا در وقتتون صرفه جویی بشه)
و اینکه اگه برنامه ای با لازاروس توی ابونتو نوشته بشه توی ابونتو چه جوری اجرا میشه فک کنم فایل exe نداریم.؟

با تشکر
و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #35 : 26 آبان 1391، 11:31 ق‌ظ »
توی این مدت یکم با لازاروس ور رفتم احساس می کنم یه کم باگ داره و یه کم اذیت میکنه.
سلام
چه مشکلی برات پیش اومده؟ کجا باگ داره؟ (ممکنه بعضی قسمت ها هنوز کامل نباشن ولی ویرایش 1.02 خیلی خوبه و من هنوز به باگ بر نخوردم)
اگر ممکنه در مورد فایل های لازارس یکم توضیح بدین (خیلی کوتاه)؟فایل اصلی کدوم پسوند رو داره؟ (تا در وقتتون صرفه جویی بشه)
و اینکه اگه برنامه ای با لازاروس توی ابونتو نوشته بشه توی ابونتو چه جوری اجرا میشه فک کنم فایل exe نداریم.؟
در مورد فایل های لازاروس اونی که پسوند lpi داره فایل اصلی پروژه هستش(البته تو برنامه های Application )
فایل های lfm اطلاعات فرم ها و pas کد مربوط به اونها رو نگهداری می کنند (یه عالمه فایل دیگه هم هست)
اگه اطلاعات کامل تری خواستی این لینکو مطالعه کن : http://wiki.lazarus.freepascal.org/File_extensions
در مورد گنو/لینوکس حق با شماست . من خودم هم هنوز تو محیط گنو/لینوکس زیاد حرفه ای نشدم ولی لازاروس برای این محیط بعد از کامپایل فایلی اجرایی هم نام پروژه تولید میکنه که تو ابونتو قابل اجرا هستش.
البته فایل های اجرایی تو وینذوز و گنو/لینوکس یکم با هم فرق دارند و خاصیت های متفاوتی دارند . مثلا تو ویندوز من به فایل اجرییم یک آیکون نسبت میدم که تو همه جاها و ویندوز ها با اون آیکون دیده میشه ولی تو گنو/لینوکس آیکن ها از جنس png هستن و به همن راحتی به فایل اجرایی نمی چسبند.
یا وقتی فایل اجرایی تو ویندوز کامپایل و تولید میشه میتونید اگه نیاز به چیز خاصی نداشته باشه تو یک سیستم دیگه اجراش کنی ولی تو گنو/لینوکس من فایل اجرایی که تو همین محیط تولید شده رو نتونستم رو یک سیستم دیگه اجرا کنم تا زمانی که اونجا دوباره کامپایلش کردم.
اینها معنیشون اینه که نمیشه همون فرضیات ویندوز و تو گنو/لینوکس پیاده کرد و باید بیشتر در مورد فایل های اجرایی تو گنو لینوکس اطلاعات کسب کنم .
یا حق

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #36 : 26 آبان 1391، 11:49 ق‌ظ »
مرسی. کلی استفاده بردم از این بحث :)

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #37 : 26 آبان 1391، 12:30 ب‌ظ »

سلام

مرسی. کلی استفاده بردم از این بحث :)

نظر لطف شماست.

نقل‌قول
چه مشکلی برات پیش اومده؟ کجا باگ داره؟ (ممکنه بعضی قسمت ها هنوز کامل نباشن ولی ویرایش 1.02 خیلی خوبه و من هنوز به باگ بر نخوردم)

مثلا توی بخش تنظیمات که میرم و بعضی گزینه های مربوطه رو تغییر میدم کادر مربوطه ظاهر میشه و بعد که میخوام تایید یا لغو کنم اصلا تایید یا لغو نمیشه (بعضی مواقع میشه).

یا جدیدا یه خطای عجیب میده.بعد از هر بار اجرا یک فرم ساده یه پیغام عجیب میداد.برا همین خواستم عکس بگیرم که فرصت نشد بذارمش.

http://wiki.lazarus.freepascal.org/File_extensions

لینک جالبی بود.

با تشکر

و ما میطوانیم

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 26 آبان 1391، 01:41 ب‌ظ »
دوستان کامپایلر ترمینالی لازاروس یعنی fpc هم خیلی قدرتمند هست. اگر سری به osdev.org بزنید میبینید که باهاش سیستم عامل هم کد زدند و به مرحله بهره برداری رسوندند :o

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #39 : 27 آبان 1391، 12:57 ق‌ظ »
سلام دوباره

مثلا اینجا

هر وقت خودم برنامه تازه اجرا میکنم این پیغام میاد.مثل اجرای یک فرم ساده وقتی اجرا رو stop میزنم متوقف میشه.
یا مثلا یه برنامه ساده از اینترنت گرفتم و میخوام اجراش کنم (همون مسیر وارد کردن پروژه) این پیغام رو میده.در حالتی که خودم برنامه طراحی کنم *حالت قبلی* این پیغام نمیاد.

اینم هم مسیری که گفته برم(تو عکس قبل)

شاید دلایل خاصی نداشته باشن ولی دارم سعی میکنم که نسخه ویندوزش رو بگیرم شاید هم لازاروس رو ماشین مجازی ببرم.

راستی 2 تا فرم رو چه جوری یوزیز uses میزنن،هر چه گشتم ندیدم  ](*,)

سپاس
و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #40 : 27 آبان 1391، 07:20 ق‌ظ »
سلام
برای اون مشکل اولت قبلا تو پست های گذشته توضیح داده بودم
سلام
بعد از نصب لازاروس تو اوبونتو و ساخت اولین پروژه وقتی در دیباگر قصد خروج از برنامه را داشته باشید یه پیام خطا مشاهده می کنید و بستن برانمه دچار اختلال میشه (البته وقتی از طریق لازاروس و دیباگر اون را اجرا کنید) .
برای اینکه این پیام خطا دیگه مزاحم نشه و بستن برنامه به روال معمول انجام بشه این Exception را به قصمت دیباگر اون باید اضافه کنید.
به منوی Envaroment و سپس Option بروید و از پنجره جدید باز شده قسمت Language Exception از زیر گزینه های Debugger را انتخاب کنید و سپس EnterfaceCertical را به گزینه های این قسمت اضافه کنید.
http://shahriary.staffcms.um.ac.ir/imagesm/1064/stories/lazarus/screenshot%20from%202012-05-28%20083133.png
حالا هنگام بسته شدن برنامه دیگر پیام خطایی ظاهر نمیشه. :D
یا حق

بهت توصیه می کنم برنامه رو با گزینه Build all کامپایل کن و بعد به محل پروژه برو و بعد فایل اجرایی اونو اجرا کن تا نتیجه رو ببینی.البته اگه می خواهی هر یک خط کد رو همون لحظه کامپایل و نتیجه رو ببینی همین روش سریع تره ولی من سعی می کنم چنتا کار رو با هم انجام بدم و بعد پروژه رو کامل کامپایل می کنم و میرم فایل اجرایی اونو اجرا می کنم تا نتیجه رو ببینم.
در مورد اون خطای دوم من درست نفهمیدم می خواستی چیکار کنی؟ اگه سورس برنامه رو از اینترنت گرفتی که نیازی نیست بری تو پارامتر های اجرا و فقط اونو باز کن و کامپایل کن.(فایل lpi رو باز کن و بعد اگه سوالی پرسید open project رو بزن)
اگه مورد چیز دیگه ایه من متوجه نشدم.
برای استفاده از لازاروس تو ویندوز هم مشکلی نیست اتفاقا من خودم برنامه هام رو سعی می کنم تو هر دو سیستم عامل به جلو ببرم تا تو هر دو بدون مشکل توسعه پیدا کنن. یه مقداری لازاروس تو unity اذیت میکنه که این مشکلات تو KDE یا ویندوز کمتره.

برای استفاده از یک فرم تو دیگری کافیه تو قسمت uses او فرم اسم unit فرم دیگه رو بزنی. فقط مراقب باش که حالت حلقه ایجاد نشه. لازاروس برخلاق دلفی نمیزاره دوتا فرم همدیگه را uses کنند.
« آخرین ویرایش: 27 آبان 1391، 07:34 ق‌ظ توسط Delphi887 »

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #41 : 27 آبان 1391، 07:27 ق‌ظ »
دوستان کامپایلر ترمینالی لازاروس یعنی fpc هم خیلی قدرتمند هست. اگر سری به osdev.org بزنید میبینید که باهاش سیستم عامل هم کد زدند و به مرحله بهره برداری رسوندند :o
سایت جالبی بود.
ممنون  ;)

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #42 : 27 آبان 1391، 08:27 ب‌ظ »

سلام

نقل‌قول
برای اون مشکل اولت قبلا تو پست های گذشته توضیح داده بودم

فک کنم باید از اول دوباره پست ها رو مرور کنم.تشکر

نقل‌قول
برای استفاده از لازاروس تو ویندوز هم مشکلی نیست اتفاقا من خودم برنامه هام رو سعی می کنم تو هر دو سیستم عامل به جلو ببرم تا تو هر دو بدون مشکل توسعه پیدا کنن. یه مقداری لازاروس تو unity اذیت میکنه که این مشکلات تو KDE یا ویندوز کمتره.

توی ویندوز هم دانلود کردم و واقعا جالب بود.
من از unity  استفاده میکنم و شاید این مسئله تاثیر گذار باشه،فعلا که مجبورم با همین سر کنم.

نقل‌قول
برای استفاده از یک فرم تو دیگری کافیه تو قسمت uses او فرم اسم unit فرم دیگه رو بزنی. فقط مراقب باش که حالت حلقه ایجاد نشه. لازاروس برخلاق دلفی نمیزاره دوتا فرم همدیگه را uses کنند.

راستی فرم اصلی رو چه جوری باید به برنامه معرفی کنیم؟مثلا چندتا فرم داریم وقصد داریم یکی رو اصلی یا main در نظر بگیریم؟

نکته مفیدی بود.

تشکر ویژه
و ما میطوانیم

آفلاین محمدرضا ح.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #43 : 27 آبان 1391، 08:39 ب‌ظ »
دوستان محترم اگر موافقید چنین تاپیکی در مورد گامباس ۲ و ۳ نیز ایجاد کنیم و در مورد اون زبان هم بحث کنیم :) .

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #44 : 27 آبان 1391، 11:31 ب‌ظ »
راستی فرم اصلی رو چه جوری باید به برنامه معرفی کنیم؟مثلا چندتا فرم داریم وقصد داریم یکی رو اصلی یا main در نظر بگیریم؟
فرم اصلی پروژه در اصل اولین فرم تو قسمت فرم های پروژه هست. شما هر کدوم رو که اول قرار بدید اون به عنوان فرم اصلی در نظر گرفته میشه.
برای این کار از منوی view گزینه project option را انتخواب کنید و سپس از لیست سمت چپ forms را انتخواب کنید. فرم ها در لازاروس در دو حالت auto-create یا available هستند که در حالت اول فرمها در زمان اجرا ایجاد میشن و بعد از خروج برنامه از بین میرند ولی در حالت دوم دستور ساخته شدن(create) و از بین رفتن(free) فرم توسط برنامه نویس داده میشه.