انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: راهنمای Dynamic Wallpaper - تنظیم خودکار تصویر زمینه بر مبنای زمان شبانه‌روز  (دفعات بازدید: 4124 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
مدت‌هاست در توزیع‌های با دسکتاپ گنوم (و دسکتاپ‌های مبتنی بر گنوم شل، یعنی سینامون و ماتِی)، قابلیت تصویر زمینه‌ی پویا (dynamic wallpaper) وجود داشته:

اما من تا بحال به جز در پس‌زمینه‌ی پیش‌فرض دسکتاپ گنوم (و توزیع زورین) ندیده‌م جایی درست از این قابلیت استفاده بشه. در واقع انتظار میره چند تصویر زمینه با طیف‌های رنگی مختلف و بر اساس زمان، به طور خودکار تغییر کنن و بیانگر هر ساعت و زمان خاص شبانه‌روز باشن.
در اوبونتو اگر این مدل تصویر زمینه رو انتخاب کنیم، فقط یک اسلایدشو از ۲ تصویر زمینه‌ی بی‌ارتباط فعال میشه و همین! ??? اما اپل در ۳ نسخه‌ی اخیر macos، این قابلیت رو کپی کرده و اتفاقاً تصاویر زمینه‌ی پویای پیش‌فرض بسیار باکیفیت و زیبایی رو هم تدارک دیده.

خب در دنیای لینوکس برای هر کاری حداقل ۱ راه حل وجود داره! از روز اولی که توزیع Manjaro Linux رو نصب کردم، متوجه وجود برنامه‌ای به اسم Dynamic Wallpaper Editor شدم. در تنظیمات دسکتاپ اختصاصی این توزیع (Layouts) هم دکمه‌ای برای باز کردنش تعبیه شده بود. اوایل یک بار این برنامه رو اجرا کردم و کمی باهاش کار کردم اما متوجه نشدم می‌تونه چه قابلیت جالبی داشته باشه و کامل رهاش کردم. گذشت تا اینکه اخیراً دوباره چشمم بهش خورد و این بار کنجکاو شدم بفهمم دقیقاً به چه درد می‌خوره و مگر چی داشته که پیش‌فرض در توزیع منجارو موجوده.

الف) عملکرد این برنامه به این صورته که یک فایل xml از تصویر زمینه‌ی پویا، قابل درک برای دسکتاپ‌های بر پایه‌ی گنوم شل می‌سازه و اون رو بر روی دسکتاپ، تنظیم می‌کنه. کار با این ابزار خیلی راحته و بیشتر لازمه که روش کارکرد این مدل تصاویر زمینه رو درک کنیم:
۱) پوشه‌ی حاوی تصاویر زمینه‌ی دلخواه (که از قبل نام‌گذاری و مرتبشون کردید) رو با دکمه‌ی Add Folder درون‌ریزی کنید.
۲) تصاویر رو دستی، یا با دکمه‌ی "sort by name" مرتب کنید.

۳) با این دکمه زمان شروع رو مشخص کنید.

تاریخش مهم نیست، همچنین دقیقه و ثانیه. فقط ساعت شروع اسلایدشو رو به انتخاب خودتون تنظیم کنید.
۴) حالا باید زمان‌ها رو بر حسب ثانیه، تنظیم و ۲۴ ساعت شبانه‌روز رو پر کنید. از روی کانفیگ خودم مثال می‌زنم:

الان ۸ تا عکس دارم. تصویر شب، از ۱۲ نیمه‌شب تا ۱۰ صبح نمایش داده میشه. مابقی ۷ تا تصویر، هر کدوم ۱ ساعت و نیم به نمایش در میان و نیم ساعت هم طول می‌کشه تا گذار کنن به تصویر بعدی. فکر می‌کنم Transition از نوع Fade باشه.
۵) دکمه‌ی Apply رو بزنید و Set as wallpaper.

اینم ۴ تا اسکرین‌شات از دسکتاپ خودم:

ب) منبع این تصاویر کجاست؟ اینجا!

فرمت تصاویر heic است که پیش‌فرض سیستم‌عامل مک اپله. برای استخراج پرونده‌های jpg، ابتدا heif-convert رو نصب کنید:
# On Archlinux
$ sudo pacman -Sy libheif

# On Ubuntu or Debian
$ sudo apt install libheif-examples

سپس دستور زیر رو در دایرکتوری حاوی پرونده‌ی heic اجرا کنید:
$ for file in *.heic; do heif-convert $file ${file/%.heic/.jpg}; done
معمولاً یکی دو تا عکس تکراری ساخته میشه که علتش رو نمی‌دونم. خودتون باید مرتبشون کنید.

اینجا چند تا wallpaper خوب و باکیفیت معرفی کرده که برای شروع مناسبه. اسم اونها رو داخل سایت dynamicwallpaper.club جست‌وجو کنید.
« آخرین ویرایش: 11 اسفند 1400، 11:17 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
جالبه !
کی دی ای هم یک قابلیتی داره که بر اساس  که میخواین  مثل ویکی مدیا تصویر برای پس زمینه میزاره و هر روز یک تصویر جدید  :D خیلی جذابه چند تا سرور هم داره مثل بینگ و...
« آخرین ویرایش: 13 اسفند 1400، 10:05 ق‌ظ توسط Mehr32 »
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
اونها در اصل از یه منبعی، روزی ۱ دونه عکس می‌گیرن و تنظیم می‌کنن، نه اینکه در طول ۲۴ ساعت بر حسب زمان و به طور خودکار تصاویر عوض بشن. شاید ابزاری مجزا از مجموعه‌ی kde هم برای این حالت موجود باشه نمی‌دونم. سرویس تنظیم تصویر از بینگ و غیره برای گنوم و ویندوز هم هست.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
درسته فقط گفتم همچین چیزی هم هست
جالبه که کی دی ای برای فسمت تصویر زمینه هم نصاب افزونه داره  :D
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 265
........
۵) دکمه‌ی Apply رو بزنید و Set as wallpaper.

.....
سلام.
وقتی دکمه Apply و بعد Set as wallpaper رو میزنم این پیغام ظاهر میشه. مشکل از چیه ؟

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2219
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
در xfce خیلی راحت با یکی دکمه میشه کاری کرد پس‌زمینه هر فلان مقدار ثانیه عوض شه
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
در xfce خیلی راحت با یکی دکمه میشه کاری کرد پس‌زمینه هر فلان مقدار ثانیه عوض شه
تازه (بعد از یه وقفه چندین ساله) شروع کردم با Gnome کار کردن. حالا با این راه بیوفتم بعد میز کار عوض کنم.

منتظر راهنمایی باز کننده موضوع یا دیگر دوستان میمونم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
وقتی دکمه Apply و بعد Set as wallpaper رو میزنم این پیغام ظاهر میشه. مشکل از چیه ؟
برنامه‌های توی فلت‌پک قرنطینه‌ان و نمی‌تونن کاغذدیواری رو عوض کنن. باید دستی اون xml رو تنظیم کنی براش از تو سیخونک‌ها
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Majidjan

• Sr. Member
  • *
برنامه‌های توی فلت‌پک قرنطینه‌ان و نمی‌تونن کاغذدیواری رو عوض کنن. باید دستی اون xml رو تنظیم کنی براش از تو سیخونک‌ها
سلام.
از کدوم قسمت سیخونکهاباید فایل xmlرو تنظیم کنم؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
سیخونک‌ها > ظاهر >‌ پس‌زمینه > تصویر
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن