انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: Mount کردن SMB  (دفعات بازدید: 2255 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 840
  • میلاد فشی
Mount کردن SMB
« : 12 امرداد 1402، 05:22 ب‌ظ »
سلام
من میخوام یه NAS خونگی بسازم و فضای اشتراک گذاری شده توسط پروتکل smb رو در اندروید mount کنم
در ضمن من در اندروید با فایل منیجرهای ES file explorer و X-plore به nas دسترسی خواندن و نوشتن رو دارم
هدف من فقط دسترسی خواندن و نوشتن نیست.میخوام از طریق اندروبد بتونم فضای nas رو mount کنم.
حالا چرا مونت ؟ چون میخوام همه برنامه هام به nas دسترسی داشته باشه .مثلا  تو گوشیم با تورنت بتونم فیلم رو مستقیم روی nas دانلود کنم و یا با داناود منیجر مستقیم روی nas ذخیره کنم.فرض کنید یه فیلم 4k با حجم ۵۰ گیگابایت دانلود کنم در صورتی که گوشیم فقط ۵ گیگ فضا داره.پس اینجا به درد میخوره.دوباره کاری هم نمیشه
به نظرتون راهی هست که بدون روت کردن و بدون استفاده از دستورات shell فضای اشتراک گذاری شده nas رو به اندروید مونت کنم ؟
البته سوال من قبلا تو رددیت پرسیده شده ولی هیچ کدوم راه حل نبود !

https://www.reddit.com/r/AndroidQuestions/comments/cd11yf/mount_smb_share_on_android/

البته از راه حل های بالا نتونستم دو تا نرم افزار زیر رو تست کنم.اولی فقط با اندروید ۸ کار میکنه و متاسفانه گوشی و تبلت من اندرویدش ۷ هستش و دومی هم پولی بود
CIFS Documents Provider
Spirit cloud

لطفا اگه راه حلی یا روش جایگزین بهتری می شناسید معرفی کنید.خیلی اذیت شدم نتیجه هم نگرفتم ](*,)
« آخرین ویرایش: 12 امرداد 1402، 05:26 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : Mount کردن SMB
« پاسخ #1 : 15 امرداد 1402، 12:54 ب‌ظ »
چرا SMB؟ خیلی مشکل داره.
اگه برای تورنت می خوای هم روی یه رایانه transmission رو به صورت خدمت بیار بالا و با چیزی مثل Tremotesf از گوشی بهش وصل شو. من این کار رو کردم و حتا از بیرون خونه می‌تونم تورنت اضافه کنم که بره روی دیسکم توی خونه.

خود دیسک رو هم وصل کردم به یه دستگاه گنویی و با sftp بهش وصل می‌شم. ابزار سوار کردن sftp روی گوشی: easySSHFS
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #2 : 15 امرداد 1402، 03:47 ب‌ظ »
سلام ممنون مهندس بهزادی.همیشه شما مشکل گشا بودید
من اصراری به استفاده از smb ندارم و واقعا بعد حمله واناکریپت هم ناامن بودنش محرز شد
آخه من فقط از تورنت نمیخوام استفاده کنم.
هدف من اینه دیگه از یه وسیله سخت افزاری اضافه استفاده نکنم.مثلا یه برد رزبری پای نخرم.وگرنه رزبری پای به راحتی به nas تبدیل میشه.یا نمیخوام یه روتر پیشرفته با قابلیت اتصال usb 3 و اشتراک فایل.
میخوام همون تلویزیون هوشمندم تبدیل به nas بشه.یه فلش usb 2 با ظرفیت 64 گیگ دارم و به تلویزیون وصل اش میکنم.یه مودم روتر TP link adsl دارم که استانداردش 802.11n  هستش.حداکثر سرعت مودم 300mbps هستش و حداکثر سرعت فلش usb2 هم 480mbps است.به همین دلیل فکر میکنم فلش usb3 هم داشته باشم افزایش سرعت رو ندارم مگر اینه روتر با سرعت بالاتری بخرم.
یکی از مشکلات من اینه که سرور من که تلویزیونم هستش رو نمیشه روت کنم.تلویزیونم اندروید TV شرکت سونی و روت نشده و نمیتونم ریسک کنم روت اش کنم :) میخوام آپدیت های بعدیشو رو هم بتونم بگیرم
با این اوصاف میخوام اندرویدی که روت نشده رو به یه سرور خانگی nas با ظرفیت 64 گیگ تبدیل کنم.
با این قابلیت ها :
اگر تلویزیون به vpn وصل شد سرور nas همچنان قابل دسترسی باشه و شبکه wlan از کار نیفته
روی گوشی اندرویدی ام که روت نشده بتونم سرور nas رو mount کنم و با هر برنامه ای بتونم مستقیم روش بنویسم.مثلا با download manager گوشی دایرکتوری دانلود فایل ها رو فلش مموری قرار بدم که به تلویزیون وصل شده
البته چون تو این چند روز راه حلی بهم پیشنهاد نشده بود تصمیم گرفتم که از شیوه نامه webdav استفاده کنم که مشغله بهم اجازه نداد سربه سرش بزارم.تا اینکه امروز پیشنهاد شما رو دیدم امیدوار شدم که با همفکری شما بتونم به هدفم برسم.به تظرتون از چه راه حلی برای این سناریو استفاده کنم.یا توصیه میکنید این راه رو نروم و تجهیزات بخرم.البته گذشته از گرونی تجهیزات ترجیح میدم به سخت افزار اضافه دیگه ای وابسته نباشم‌.وگرنه یه TC قدیمی دارم که به راحتی میتونم روش گنو لینوکس تصب کنم و به nas تبدیلش کنم.ولی نمیخوام خونه مون شلوغ بشه :)
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 16 امرداد 1402، 01:34 ب‌ظ »
می‌تونی از primitive ftpd روی تلویزیون استفاده کنی که تبدیل به یه کارساز sftp بشه و بعد اون sftp رو با EasySSHFS روی گوشیت سوار کنی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #4 : 17 امرداد 1402، 07:16 ب‌ظ »
می‌تونی از primitive ftpd روی تلویزیون استفاده کنی که تبدیل به یه کارساز sftp بشه و بعد اون sftp رو با EasySSHFS روی گوشیت سوار کنی.
خیلی ممنون از راهنمایی تون.در اولین فرصت امتحانش میکنم و نتیجه رو مینویسم.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #5 : 19 امرداد 1402، 12:34 ق‌ظ »
Premitive ftpd رو روی تبلتم نصب کردم.و easySSHfs  رو هم روی گوشی اندرویدم که روت هم هست نصب کردم.سرور ftpd رو روی تبلت فعال کردم.ولی هرکاری کردم نتونستم با easySSHfs اون رو mount کنم.با این که easyssh پیغام done رو میداد ولی mount رو انجام نمیداد ! برا همین به log ها نگاه کردم دیدم خطای زیر رو میده :
Pattern arad@192.168.1.3: /mnt/runtime/default/emulated/0/cifs fuse.sshfs is not in /proc/mountsتوضیحات :
arad اسم نام کاربری من هست.که برای ftps ایجادش کردم
Cifs آخرین دایرکتوری هست که میخوام اونجا remote share سوار بشه
تبلتم اندرویدش ۷ و روت نشده
گوشی ام هم اندرویدش ۷ و با magisc روت شده

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #6 : 22 امرداد 1402، 11:34 ق‌ظ »
خیلی تلاش کردم مشکل مونت شدن رو حل کنم.فروم xda-developers و reddit و گیت هاب رو خوندم.راه حل هایی رو گفته بودند.یکی اش استفاده از SuperSu به جای magisc بود.و غیرفعال کردن گزینه «mount namespace separation» که البته این رو امتحان ش نکردم و از خیرش گذشتم.
فعلا دارم از ftp protocol استفاده میکنم.بهش دسترسی Read/Write هم دارم.ولی نتونستم Mount اش کنم.
کلا اندروید برای کارهای حرفه ای منو اذیت کرده :
یادمه یه مورد برای فعال سازی kill switch توی اندروید ۷ به مشکل خوردم.که تو بحث فایروال اذیت میکنه.البته تو اندروید های بالاتر خودش این مورد رو داره
توی همین بحث mount شدن هم منو خیلی اذیت کرد.که ظاهرا فقط برای NVIDIA SHIELD Android TV  به صورت داخلی این بحث mount شدن طراحی شده.به نظر من اندروید یه سری مشکلات این شکلی داره و گوگل باید از همون روز اول بهشون فکر میکرد.توی کار با فایل سیستم ntfs هم مشکل داره.به نظرتون برای این که بتونیم فایل‌های بزرگتر از ۴ گیگابایت رو روی فلش مموری که به  اندروید TV وصل شده از چه فایل سیستمی استفاده کنیم !؟ تو اینترنت نوشته اندروید با ext4 سازگاره چون کرنلش لینوکسه .اما ext4 هم ورژن های متفاوت داره یا فرق نداره با هر نرم افزاری فرمت ext4 بزنیم تفاوتی نداره.
« آخرین ویرایش: 22 امرداد 1402، 12:01 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #7 : 22 امرداد 1402، 10:29 ب‌ظ »
درسته کرنل لینوکس از ext4 پشتیبانی می‌کنه و فایل‌سیستم پیش‌فرض اندروید هم همین هست.
ولی تا جایی که یادمه، اگه حافظه خارجی با فرمت ext4 به گوشی وصل کنید، اون رو نمی‌خونه و از شما می‌پرسه که فرمتش کنه یا نه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #8 : 23 امرداد 1402، 07:51 ق‌ظ »
درسته کرنل لینوکس از ext4 پشتیبانی می‌کنه و فایل‌سیستم پیش‌فرض اندروید هم همین هست.
ولی تا جایی که یادمه، اگه حافظه خارجی با فرمت ext4 به گوشی وصل کنید، اون رو نمی‌خونه و از شما می‌پرسه که فرمتش کنه یا نه.
کلا اندروید به خاطر متن باز بودن و تعدد شرکت هایی که از اندروید استفاده میکنند در ورژن های مختلف و شرکت های مختلف رفتار متفاوت از خودش نشون میده.مثلا تو انویدیا smb رو مونت میکنه.تو اندروید TV سونی NTFS رو پشتیبانی میکنه.ولی من روی تلویزیون سونی که دارم میخوهم ext4 داشته باشم.تستش میکنم و نتیجه رو میگم.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #9 : 23 امرداد 1402، 11:27 ب‌ظ »
خیلی جالبه .تلویزیون اندروید TV سونی من به ادعا شرکت سونی NTFS رو پشتیبانی میکنه.یه بار فلش رو فرمت ext4 کردم و به تلویزیون متصل کردم.فایل سیستم ext4 رو شناسایی نکرد !!! فلش رو با خود TV فرمت کردم این دفعه فرمتش fat32 شد و شناسایی کرد.فلش رو با لپ تاپم فرمت ntfs کردم به تلویزیون متصل کردم شناسایی کرد.اینجا چی باید گفت !؟ گوگل از کرنل لینوکس استفاده کرده یا سو استفاده کرده.مگه میشه کرنل لینوکس باشه ولی ext4 رو نشناسه.ntfs رو هم پشتیبانی میکنه فکر میکنم کار سونیه نه گوگل

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #10 : 23 امرداد 1402، 11:58 ب‌ظ »
کرنل اون‌قدرها اهمیتی نداره تو سیستم‌عامل. خود سیستم‌عامل باید پشتیبانی رو اضافه کنه.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #11 : 24 امرداد 1402، 10:38 ق‌ظ »
کرنل اون‌قدرها اهمیتی نداره تو سیستم‌عامل. خود سیستم‌عامل باید پشتیبانی رو اضافه کنه.
یعنی میشه گفت ext4 و کلا فایل سیستم بخشی از گنو هست.نه کرنل لینوکس !؟

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #12 : 24 امرداد 1402، 01:01 ب‌ظ »
بوت‌لودر فایل سیستم رو پشتیبانی کنه، سیستم‌عامل بوت می‌شه، دیگه مربوط می‌شه به سیستم‌عامل.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 24 امرداد 1402، 02:11 ب‌ظ »
راه‌اندازش باید تو کرنل باشه و سیستم‌عامل هم باید فرایندش رو داشته باشه که از کرنل بخواد براش بخونه.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #14 : 25 امرداد 1402، 12:19 ق‌ظ »
راه‌اندازش باید تو کرنل باشه و سیستم‌عامل هم باید فرایندش رو داشته باشه که از کرنل بخواد براش بخونه.
فرایند همون api هستش ؟