انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: ناپدید شدن نوار بالای گنوم (menu) - (حل شد)  (دفعات بازدید: 5941 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 840
  • میلاد فشی
سلام
من روی PC خودم با کارت گرافیک Intel دبیان 11 رو نصب کردم.مشکلی نداشتم.ولی روی لپ تاپ ASUS k43sj با کارت گرافیک Nvidia GT 520M نصب اش میکنم هم نوار بالای گنوم یا Top bar panel نمایش داده نمیشه ! و هم در حالت maximize پنجره ها کل صفحه رو پر نمیکنند.و به اندازه taskbar ویندوز اون پایین صفحه خالی میمونه.هم نسخه رسمی stable دبیان رو تشت کردم.و هم نسخه غیررسمی که firmware های none free رو داره رو تست زدم.هر دو روی لپ تاپ من این مشکل رو دارند.لطفا کمک کنید حلش کنم.
« آخرین ویرایش: 28 دی 1401، 09:00 ب‌ظ توسط milad.fashi »
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
پاسخ : ناپدید شدن نوار بالای گنوم (menu)
« پاسخ #1 : 29 مهر 1401، 01:24 ق‌ظ »
سلام، شاید اجرای گنوم روی Xorg درستش کنه

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 596
    • سیدعلی حسینی
« پاسخ #2 : 29 مهر 1401، 01:35 ق‌ظ »
متاسفانه گرافیک انویدیا باعث ناپایداری می‌شه و من ماه‌ها با گنوم روی دبیان ۱۱ کار کردم و هیچ ناپایداری مشاهده نکردم. پیشنهاد می‌کنم گرافیک انویدیا رو خاموشش کنید.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #3 : 01 آبان 1401، 12:23 ق‌ظ »
متاسفانه گرافیک انویدیا باعث ناپایداری می‌شه و من ماه‌ها با گنوم روی دبیان ۱۱ کار کردم و هیچ ناپایداری مشاهده نکردم. پیشنهاد می‌کنم گرافیک انویدیا رو خاموشش کنید.
متاسفانه لپ تاپ من فقط یک کارت گرافیک داره و اون هم nvidia هستش
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
    • سیدعلی حسینی
« پاسخ #4 : 01 آبان 1401، 01:06 ق‌ظ »
مسئله‌ای نیست و می‌تونید غیرفعال کنید. در این‌صورت از شتاب‌دهنده مبننی بر CPU استفاده می‌شه.

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #5 : 01 آبان 1401، 11:19 ق‌ظ »
مسئله‌ای نیست و می‌تونید غیرفعال کنید. در این‌صورت از شتاب‌دهنده مبننی بر CPU استفاده می‌شه.
من کار گرافیکی نمیکنم.فوقش برای این Flash Player های توی صفحات وب به کارت گرافیک احتیاج دارم  :) اما خاطرم هست اکثر بچه های فروم من جمله خودم از بالا رفتن CPU Usage توی فایرفاکس موقعی که صفحه وب پر از انیمیشن فلش بود گلایه داشتند.آیا با غیرفعال کردن کارت گرافیک این موضوع تشدید نمیشه !؟
غیرفعال کردن کارت گرافیک رو تا حالا انجام ندادم.کار مشکلیه !؟ راستی پورت های HDMI و VGA غیر فعال نمیشن !؟
« آخرین ویرایش: 01 آبان 1401، 01:06 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #6 : 01 آبان 1401، 01:03 ب‌ظ »
سلام، شاید اجرای گنوم روی Xorg درستش کنه
ممنون از راهنمایی ات.ولی با Windows Manager قدیمی تر Xorg هم تست کردم ولی بازم درست نشد.فقط تو گنوم کلاسیک مشکلی نبود.
در صفجه لاگ این چرخ دنده رو زدم و Gnome Classic رو انتخاب کردم.

آفلاین alih_net

• High Sr. Member
  • *
    • سیدعلی حسینی
« پاسخ #7 : 01 آبان 1401، 10:44 ب‌ظ »
نه غیرفعال کردن کارت گرافیک مشکلی پیش نمیاره. چه بسا اکثر تینک‌پدهای قدرتمندی هستند که کارت گرافیک اضافی هم ندارند. غیرفعال کردنش هم سادست، از تنظیمات بایوس می‌تونید انجام بدید.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 02 آبان 1401، 07:28 ق‌ظ »
فک کنم ممکن نیستا، اون گرافیک داخلی که میگن باید وجود داشته باشه در پردازنده، و خود پردازنده کار گرافیک انجام نمیده، اگه لپ تاپ ایشون فقط گرافیک انویدیا داره و پردازنده اش گرافیک نیست پس باید از همون  nvidia  استفاده کنه
ویرایش: ولی پیشنهاد میکنم بهتر بررسی کنید چون اکثر رو به همه لپ تاپ های nvidia که دیدم دو گرافیکه بودن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #9 : 02 آبان 1401، 10:22 ق‌ظ »
لپ تاپ من قدیمیه و فقط یک کارت گرافیک داره.تو پیوست هم درایورهای موجود برای ویندوز ۷ رو از سایت ASUS اسکرین شات گرفتم.اسمی از درایور برای اینتل نیست.فقط درایور Nvidia رو داره.
درسته غیرفعال کردن کارت گرافیک از بایوس کار خیلی راحتیه.ولی بایوس من این قابلیت رو نداره و باید از داخل گنو/لینوکس غیرفعال بشه.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 02 آبان 1401، 11:02 ق‌ظ »
درسته شاید یه لپ تاپ هایی هم باشه و من ندیدم :)
ولی خب برای اطمینان ببینید با دستور lspci چند گرافیک دارید
lspci | grep VGA

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #11 : 02 آبان 1401، 05:34 ب‌ظ »
درسته شاید یه لپ تاپ هایی هم باشه و من ندیدم :)
ولی خب برای اطمینان ببینید با دستور lspci چند گرافیک دارید
lspci | grep VGA
ممکنه اون دستور بعضی‌ها رو نشون نده.
بعضی وقتا، چیپ گرافیک ممکنه با اسم display یا 3d هم نمایان بشه. (معمولا با حروف بزرگ)
این یکی بهتره:
lspci | grep -Ei 'vga|3d|display'
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #12 : 08 آبان 1401، 08:58 ب‌ظ »
همه کار کردم.از حذف Nouveau و نصب درایور انحصاری NVIDIA گرفته تا نصب pop!_OS .ولی متاسفانه نتیجه نگرفتم.انتخاب pop!_OS به این علت بود که یه iso اختصاصی برای درایورهای NVIDIA داشت.ولی جالب این بود که بعد نصب اون مشکل بدتر شد و اصلا گنوم بوت نشد  ](*,) و یه محیط متنی با متن های خیلی درشت به من نمایش داد.
« آخرین ویرایش: 08 آبان 1401، 09:22 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #13 : 09 آبان 1401، 10:03 ب‌ظ »
دبیان  Testing هم نسخه official و هم نسخه non free (firmware) رو هم تست زدم.نمیدونم چرا هیچ کدوم تو مراحل نصب برخلاف نسخه پایدار کارت شبکه رو پیدا نکردن.در مرحله پارتیشن بندی حتی گزینه فرمت برای Ext4 رو هم نداشتن !!! فقط Fat داشتند !!!
« آخرین ویرایش: 10 آبان 1401، 01:05 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
« پاسخ #14 : 10 آبان 1401، 01:19 ق‌ظ »
با سرچی که تو اینترنت داشتم متوجه شدم pop!_os نسخه مخصوص گرافیک nvidia رو داره.تو سایتش سه تا iso داره.یکی iso برای اینتل و iso برای انویدیا و iso برای رزبری.من نسخه انویدیا رو دانلود کردم.نسخه live اجرا شد و مشکلی نداشت.اما بعد نصب محیط گرافیکی گنوم اجرا نشد و فقط یک کرسر چشمک زن تو محیط متنی نمایش میداد !!! متن ها هم خیلی درشت بود.جالب تر این بود وقتی نسخه اینتل رو نصب کردم محیط گنوم 42 اجرا شد و مشکلی نداشت !!! نمیدونم اگه اون iso برای انویدیاس پس چرا روی لپ تاپ انویدیا من کار نکرد.شاید به خاطر اینه که لپ تاپ من برای سال 2011 اس و قدیمیه.ولی باز هم منطقی نیست و جوابی براش ندارم !
اما چرا popos نسخه اینتل روی گرافیک انویدیا من جواب داد و مشکلی نداشت.ولی دبیان استیبل مشکل داشت ! البته خودم فکر میکنم چون گنوم دبیان و کرنل لینوکس اون قدیمی بود.ولی حیف دبیان استیبل برای گرافیک مزخرف انویدیا من مناسب نبود و مشکلی که گفتم اصلا حل نشد.حیف شد. چون من دبیان رو به اوبونتو و pop!_os ترجیح میدم.
« آخرین ویرایش: 10 آبان 1401، 01:24 ق‌ظ توسط milad.fashi »