انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: ناپدید شدن نوار بالای گنوم (menu) - (حل شد)  (دفعات بازدید: 5934 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
حدودا میشه گفت چیزای زیادی هست که باید برای کمینه ترین شدن پاک کنی، ولی منم همیشه اون بازیا انقدر زیاد بودن سرم درد می‌اومد و پاکشون میکردم، اگه اشتباه نکنم با دستور
sudo apt --auto-remove purge gnome-games-app gnome-games
ریشه بازی گنوم رو میزنی ;D

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 840
  • میلاد فشی
ممنون حتما ریشه شون رو خشک میکنم  :)
چیز به درد نخور دیگه ای هم بود معرفی کنید حذفشون کنم
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)
To love GNU/Linux, you don't need to hate Microsoft

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
من که براتون اسم بسته‌های واجب رو گذاشته بودم توی همون یه خط کد! تنبلیِ چی؟!آخه نمیشد کپی paste کنم. نکنه میشه من بلد نیستم :)
راستی چرا Auto Update ها رو غیر فعال کردی؟
کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می‌خوانید و انسانهایی که ملاقات می‌کنید. (مک لوهان)

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 343
  • :(){ :|:& };:
من کلا دوست دارم همه چیز دست خودم باشه. واسه همین!
راستی این‌م توضیح اون دستورها جهت رفع پیچیدگی:
sudo ip link set WLS3 up;
بالا آوردن Network interfaceت.
wpa_passphrase SSID PASSWORD|sudo tee /etc/wpa_supplicant.conf;
مشخص کردن اسم و رمز وای‌فای.
sudo wpa_supplicant -B -D wext -i WLS3 -c /etc/wpa_supplicant.conf;
پیکربندیِ ابزار اتصالمون.
sudo dhclient WLS3&&
اتصال!
echo -e deb http://deb.debian.org/debian/ sid main non-free contrib|sudo tee /etc/apt/sources.list;
تنظیم مخازن ناپایدار.
sudo apt update;
sudo apt full-upgrade -y;
بروزرسانی و ارتقاء کامل.
sudo apt autoremove -y;
sudo apt clean;
تمیز کردن سامانه.
sudo apt install -y gnome-{session,shell-extension-prefs,terminal,tweaks} firefox fonts-noto-color-emoji nautilus zram-tools&&
نصب بسته‌های یک گنوم کمینه.
sudo rm -fr /etc/wpa_supplicant.conf;
echo source /etc/network/interfaces.d/*|sudo tee /etc/network/interface;
حذف کانفیگ اینترنت چراکه از این به بعد همه‌ش دست مدیرشبکه‌س.
echo SIZE=2048|sudo tee /etc/default/zramswap;
sudo systemctl enable zramswap;
تنظیم زدرم.
reboot
این‌م بگم؟ ریبوت!
آرچ و گنوم!

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
خیلی عالی بود.ممنون.به پاس زحماتت میخوام یه بار دیگه از اول دبیان نصب کنم.با گنوم کمینه .ولی با مخازن پایدار
پایدار باشی :oops:

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
خیلی هم عالی. به باشگاه کمینگانِ گنوم خوش اومدی! نماگرفت یادت نره.
ولی چرا نیای ناپایدار؟
من درحال حاضر این بسته‌ها رو پیش‌‌نهاد می‌کنم برای یه گنوم کمینه:
gnome-console
شبیه‌ساز پایانه‌
gnome-disk-utility
مدیریت دیسک‌ها
gnome-session
خودِ میزکار
gnome-shell-extension-prefs
مدیریت افزونه‌ها
gnome-tweaks
سیخونک‌ها
firefox
مرورگر
fonts-noto-color-emoji
ایموجی‌ها
nautilus
مدیر پرونده
zram-tools
زدرم
eog
نمایش نگاره‌ها
evince
نمایش پی‌دی‌اف
file-roller
مدیریت پرونده‌های بایگانی‌
gnome-calculatur
ماشین حساب
vlc
پخش‌کننده رسانه
« آخرین ویرایش: 30 دی 1401، 01:56 ق‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
وی‌ال‌سی چرا؟
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
وی‌ال‌سی چرا؟
دانیال جان VLC که پسر خوبی بوده.آزادمرد هم هست.فقط یه خورده زشته ولی خیلی کاریه  ;)
سودو جان با لیست نرم افزارهای کاربردی که معرفی کردی موافقم.دوست دارم پایدار باشم.آپدیت زیاد رو دوست ندارم.آخرین نسخه و لبه تکنولوژی بودن برام مهم نیست.شاید برا همینه لپ تاپم رو از 2011 عوض نکردم
خوشحالم که عضو انجمن کمینگان شدم.خوشبختم.شعار ما مینیمالیست ها : Simple is beautiful
« آخرین ویرایش: 30 دی 1401، 12:36 ق‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
عذر میخوام خیلی سوال پرسیدم.همون طور که میدونید پارتیشن swap به چندبن دلیل زیر منسوخ شده :
حافظه های اصلی حجیم شدند و با وجود حافظه های اصلی بیش از ۳۲ گیگابایت دیگه نیازی به فرایند کند swaping نیست یا خیلی کمه.(همه page های os و برنامه ها داخل حافظه اصلی جا میشه)
کاربرد دیگه swap برای هایبرنت کردن بود.که به دلیل بوت سریع از حافظه های ssd و تاثیر منفی فرایند هایبرنت بر روی عمر ssd از هایبرنت هم خیلی کم استفاده میشه
قبلا توصیه میشد دو برابر حافظه RAM ما swap بسازیم.بعدا گفتن اگه نمیخواین سیستم رو hibernat کنید یک و نیم برابر حافظه RAM پارتیشن Swap بسازید.الان هم که ساخت swap اختیاری شده !!!  خوب zram swap دیگه چیه!؟ این از کجا اومده ؟ فرقش با swap چیه ؟ جایگزین swap شده ؟ این زدرم باید چند برابر حافظه اصلی باشه ؟؟؟

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
وی‌ال‌سی چرا؟
دست رو دلم نذار که خونه دانیال!
والا خیلی زور زدم پای کیوت رو به سیستمم باز نکنم ولی نشد که نشد. از روی ناچاری نصبش کردم؛ وگرنه از خدامه gnome-mpv یا totem.
ولی هیچ‌کدوم کار نمی‌دن، یه تاپیکم زدم ولی به نتیجه نرسید.
آرچ و گنوم!

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
عذر میخوام خیلی سوال پرسیدم.همون طور که میدونید  ... این زدرم باید چند برابر حافظه اصلی باشه ؟؟؟
راستش درست نمی‌دونم چه‌جوری کار می‌کنه ولی یه چیزایی فهمیدم که گویا اطلاعات توی رم رو فشرده می‌کنه. من ۱ گیگ دادم، نمی‌دونم قائده‌ش چیه و چه‌قدر بدی به‌تره.
دراگون عزیز پیش‌نهاد داده بود.
« آخرین ویرایش: 01 بهمن 1401، 05:54 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین milad.fashi

• Hero Member
  • *
  • میلاد فشی
پاسخ : ناپدید شدن نوار بالای گنوم (menu) - (حل شد)
« پاسخ #41 : 01 بهمن 1401، 04:06 ب‌ظ »
من امروز گنوم کمینه رو با Firefox ESR روی دبیان 11 نصب کردم.سودو واقعا بهترین روش برای نصب دبیان همینه.سبک و سریع.اصلا گنو/لینوکس یعنی همین.الان فهمیدم چرا میگن تو گنو/لینوکس میتونی انتخاب کنی.مثل ماشین بازها که خودشون انتخاب میکنن داشبورد ماشینشون چی داشته باشه.موتورش چی داشته باشه و ... تجربه خوبی بود.ممنون از راهنمایی ات
با دستور free -h میزان مصرف حافظه اصلی رو چک کردم 672mb بود که برای گنوم به نظر من خیلی خوبه و عالی و کم مصرفه
در مورد zram هم خوندم.چیز جالبیه.وقت شد راجبش اینجا توضیح میدم.zram از swap بهتره چون ram از ssd و hdd سریعتره

راستی گنوم من دیگه خیلی کمینه شده .حتی Setting رو هم ندارم !  البته یه سری از app ها رو فعلا نصب نکردم.ولی فکرنمیکنم setting جزیی از اونا باشه.راه رو اشتباه رفتم .یا شما هم setting نداری !؟

دانیال جان اگر vlc نصب نکنیم.به جاش چی نصب کنیم !؟ آیا با اون کارمون راه میفته !؟
« آخرین ویرایش: 01 بهمن 1401، 04:26 ب‌ظ توسط milad.fashi »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2218
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #42 : 01 بهمن 1401، 04:50 ب‌ظ »
mpv نصب کن.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین سودو..

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #43 : 01 بهمن 1401، 05:52 ب‌ظ »
من امروز گنوم کمینه رو با Firefox ESR روی دبیان 11 نصب کردم.سودو واقعا بهترین روش برای نصب دبیان همینه.سبک و سریع.اصلا گنو/لینوکس یعنی همین.الان فهمیدم چرا میگن تو گنو/لینوکس میتونی انتخاب کنی.مثل ماشین بازها که خودشون انتخاب میکنن داشبورد ماشینشون چی داشته باشه.موتورش چی داشته باشه و ... تجربه خوبی بود.ممنون از راهنمایی ات
با دستور free -h میزان مصرف حافظه اصلی رو چک کردم 672mb بود که برای گنوم به نظر من خیلی خوبه و عالی و کم مصرفه
در مورد zram هم خوندم.چیز جالبیه.وقت شد راجبش اینجا توضیح میدم.zram از swap بهتره چون ram از ssd و hdd سریعتره

راستی گنوم من دیگه خیلی کمینه شده .حتی Setting رو هم ندارم !  البته یه سری از app ها رو فعلا نصب نکردم.ولی فکرنمیکنم setting جزیی از اونا باشه.راه رو اشتباه رفتم .یا شما هم setting نداری !؟

دانیال جان اگر vlc نصب نکنیم.به جاش چی نصب کنیم !؟ آیا با اون کارمون راه میفته !؟
فدات عزیز دل!
عع؟ تنظیمات که باید نصب شه که! پس بزن gnome-control-center رو نصب کن.
قطعا نفخ‌افزار کم‌تر، مصرف رم کم‌تر!
جای vlc می‌تونی از gnome-mpv یا totem استفاده کنی. به‌خصوص اولی!
« آخرین ویرایش: 01 بهمن 1401، 05:54 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #44 : 01 بهمن 1401، 10:39 ب‌ظ »
به‌جای vlc من celluloid رو پیشنهاد می‌کنم که به جای پردازنده از کارت گرافیک برای نمایش ویدیو استفاده می‌کنه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن