انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تست توزیع های مختلف  (دفعات بازدید: 2598 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 321
  • Just GNOME
تست توزیع های مختلف
« : 21 تیر 1402، 08:45 ب‌ظ »
سلام
من الان دبیان نصب دارم با پارتیشن هوم جدا, پارتیشن هومم ۹۶۹ گیگ هست
میخوام که اون ۶۹ گیگ رو جدا کنم و روی اون ۶۹ گیگ توزیع های مختلف نصب کنم
فقط چنتا مشکل هست :
یک اینکه چجوری میتونم با گنوم دیسکز یا جی پارتد اون ۶۹ گیگ رو جدا کنم بدون از بین رفتن اطلاعات /home
دو اینکه این دیسترو هایی که قراره نصب اگر درست پارتیشن بندی کنم از دبیان کنونی ایزوله میشن درسته ؟ ( منظورم اینه که مشکلی برای دبیان پیش نمیاد ؟)
سه هم اینکه گراب به مشکل نمیخوره با این تعداد نصب دیسترو ( چون قراره اینجوری پیش برم که مثلا امروزه فدورا نصبه فردا پاپ او اس, کلا میخوام با توزیع های جدید آشنا شم ).
ممنونم ازتون
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
پاسخ : تست توزیع های مختلف
« پاسخ #1 : 22 تیر 1402، 06:07 ب‌ظ »
سلام
یک اینکه چجوری میتونم با گنوم دیسکز یا جی پارتد اون ۶۹ گیگ رو جدا کنم بدون از بین رفتن اطلاعات /home
معمولا برای تغییر اندازه یه فایل‌سیستم، اون فایل‌سیستم نباید سوار شده باشه. (البته میشه اندازه btrfs ‌رو موقع استفاده تغییر داد)
پس باید با یه توزیع زنده سیستم رو بوت کنید . از اونجا اندازه فایل‌سیستم home رو تغییر بدید.

اگه کار رو درست انجام بدید، نباید اطلاعاتی از دست بره.
فایل‌سیستم home چیه؟ ext4 یا xfs یا ...؟

نقل‌قول
دو اینکه این دیسترو هایی که قراره نصب اگر درست پارتیشن بندی کنم از دبیان کنونی ایزوله میشن درسته ؟ ( منظورم اینه که مشکلی برای دبیان پیش نمیاد ؟)
اگه منطورتون فقط چیزی هست که گفتید، بستگی به این داره که موقع نصب چیکار می‌کنید. اگه جایی اشتباه کنید، ممکنه دبیان و حتی home پاک بشه. شاید بهتر باشه یه پشتیبان از اطلاعات مهم بگیرید.

نقل‌قول
سه هم اینکه گراب به مشکل نمیخوره با این تعداد نصب دیسترو ( چون قراره اینجوری پیش برم که مثلا امروزه فدورا نصبه فردا پاپ او اس, کلا میخوام با توزیع های جدید آشنا شم ).
شاید مشکل ایجاد بشه. ولی معمولا میشه این مشکلات رو راحت حل کرد.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
« پاسخ #2 : 23 تیر 1402، 12:13 ق‌ظ »
ممنون از کمکتون
بله تونستم اون ۶۹ گیگ رو بدون از دست دادن اطلاعات با توزیع لایو جدا کنم
و برای خود دبیران مشکلی پیش نیومد
ولی خوب الان تو منو بوت بایوس ۱ گزینه اضافه هست اونم اینکه دوتا گزینه دبیان هست و هردو کار یکسانی انجام میدن نمی‌دونم قبلاً هم بوده یا نه ولی من تازه متوجهش شدم
به نظرتون باید براش تاپیک جدا بزنم ؟
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #3 : 25 تیر 1402، 03:41 ق‌ظ »
خروجی این دستور رو بذارید
efibootmgr -v
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #4 : 25 تیر 1402، 04:35 ق‌ظ »
این مشکل رو هم من دارم.
البته مشکل نیست.
احتمالا دوبار دبیان رو نصب کردید و دبیانبار دوم، دوباره به بوت منو اضافه شده.
منم هر بار که یه توزیع رو نصب می‌کنم، به بوت منو اضافه می‌شه، ولی توزیع قبلی از بوت منو حذف نمی‌شه و دستی پاکش می‌کنم.
پیشنهادم اینه که اگه شناخت کافی از سیستمت نداری، بهش دست نزن.

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
« پاسخ #5 : 27 تیر 1402، 10:31 ق‌ظ »
خروجی این دستور رو بذارید
efibootmgr -v

بفرمایید
BootCurrent: 0002
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0002,0009,0008,000A,0006
Boot0001  CD/DVD Drive BBS(CDROM,,0x0)..GO..NO........o.H.L.-.D.T.-.S.T. .D.V.D.R.A.M. .G.U.E.1.N....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L.X.K.H.E.F.9.0.J.3.1. .9. . . . . . . . ........BO
Boot0002* debian HD(1,GPT,5ca776a4-5dbf-4bd8-96f3-070e5c61af24,0x800,0x100000)/File(\EFI\DEBIAN\SHIMX64.EFI)
Boot0003  Hard Drive BBS(HD,,0x0)..GO..NO........o.H.G.S.T. .H.T.S.5.4.1.0.1.0.B.7.E.6.1.0....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L. . . . . . . . .X.W.1.U.2.E.F.7.1.D.M.3........BO
Boot0006  CD/DVD Drive VenHw(99e275e7-75a0-4b37-a2e6-c5385e6c00cb)..GO
Boot0008* Hard Drive BBS(HD,,0x0)..GO..NO........o.H.G.S.T. .H.T.S.5.4.1.0.1.0.B.7.E.6.1.0....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L. . . . . . . . .X.W.1.U.2.E.F.7.1.D.M.3........BO
Boot0009* debian HD(1,GPT,5ca776a4-5dbf-4bd8-96f3-070e5c61af24,0x800,0x100000)/File(\EFI\DEBIAN\GRUBX64.EFI)..BO
Boot000A* CD/DVD Drive BBS(CDROM,,0x0)..GO..NO........o.H.L.-.D.T.-.S.T. .D.V.D.R.A.M. .G.U.E.1.N....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L.X.K.H.E.F.9.0.J.3.1. .9. . . . . . . . ........BO
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
« پاسخ #6 : 27 تیر 1402، 10:32 ق‌ظ »
این مشکل رو هم من دارم.
البته مشکل نیست.
احتمالا دوبار دبیان رو نصب کردید و دبیانبار دوم، دوباره به بوت منو اضافه شده.
منم هر بار که یه توزیع رو نصب می‌کنم، به بوت منو اضافه می‌شه، ولی توزیع قبلی از بوت منو حذف نمی‌شه و دستی پاکش می‌کنم.
پیشنهادم اینه که اگه شناخت کافی از سیستمت نداری، بهش دست نزن.
بله درسته
البته من سعی کردم دستی از بایوس حذفش کنم ولی هر بار که اینکار رو میکنم میگه که با موفقیت حذف شد ولی خوب حذف نمیشه
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #7 : 27 تیر 1402، 10:49 ق‌ظ »
البته مشکل نیست.منم هر بار که یه توزیع رو نصب می‌کنم، به بوت منو اضافه می‌شه، ولی توزیع قبلی از بوت منو حذف نمی‌شه و دستی پاکش می‌کنم.
چطوری میشه از بوت بایوس دستی حذف کرد؟
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1402، 10:52 ق‌ظ توسط gem »
تنها یک چراغ است که مرا هدایت می‌کند و آن چراغ تجربه است.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #8 : 27 تیر 1402، 12:01 ب‌ظ »
البته مشکل نیست.منم هر بار که یه توزیع رو نصب می‌کنم، به بوت منو اضافه می‌شه، ولی توزیع قبلی از بوت منو حذف نمی‌شه و دستی پاکش می‌کنم.
منوی بایوس > بخش بوت یک گزینه ای برای ویرایش داره باید بگردید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #9 : 27 تیر 1402، 02:25 ب‌ظ »
وارد تنظیمات بایوس شدم هم boot و هم advanced رو گشم چیزی برای ویرایش پیدا نکردم،

من چندتا هارد دارم و دوتا اس اس دی روی سیستمم فرمت همشون هم GPT است، توزیع های رو که با سیستم فایل‌ btrfs نصب میکنم دو گزینه تو منو بوت بایوس ایجا میکنه یکی به اسم توزیع یکی هم با مشخصات هارد و یا اس اس دی، به همین خاطر منو بوت بایوسم شلوغ میشه، دنبال یه چیزی هستم که بشه منو بوت بایوس رو باهاش ویرایش کرد.

آفلاین ojaghiradin87

• Sr. Member
  • *
  • Just GNOME
« پاسخ #10 : 27 تیر 1402، 03:04 ب‌ظ »
من مادربوردم asus هست و تو بخش پیشرفته ( F7 ) تو همون بخشی که ترتیب بوت رو تنظیم میکنم پایینش یه گزینه هست remove boot entries
وقتی واردش میشید یه لیست دراپ دان میاد و هر کدوم رو انتخاب کنید حذف میشه
ولی فکر کنم فقط بوت آپشن های غیر فعال و بی کاربرد قابل حذف هست
یک لینوکسی تازه کار

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #11 : 27 تیر 1402، 03:07 ب‌ظ »
وارد تنظیمات بایوس شدم هم boot و هم advanced رو گشم چیزی برای ویرایش پیدا نکردم،

من چندتا هارد دارم و دوتا اس اس دی روی سیستمم فرمت همشون هم GPT است، توزیع های رو که با سیستم فایل‌ btrfs نصب میکنم دو گزینه تو منو بوت بایوس ایجا میکنه یکی به اسم توزیع یکی هم با مشخصات هارد و یا اس اس دی، به همین خاطر منو بوت بایوسم شلوغ میشه، دنبال یه چیزی هستم که بشه منو بوت بایوس رو باهاش ویرایش کرد.
ممکنه بایوس شما نداشته باشه . البته GPT تا جایی که من میدونم  فرمت نیست . برای انتخاب بین ترتیب بوت همون گراب بهتره تم هم هست براش خیلی هم قابل شخصی سازیه
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #12 : 27 تیر 1402، 03:45 ب‌ظ »
من مادربوردم asus هست و تو بخش پیشرفته ( F7 ) تو همون بخشی که ترتیب بوت رو تنظیم میکنم پایینش یه گزینه هست remove boot entries
وقتی واردش میشید یه لیست دراپ دان میاد و هر کدوم رو انتخاب کنید حذف میشه
مادربرد منم ایسوس H510 ولی گزینه ی برای ویرایش منو بوت بایوس نداره، نه تو خود boot و نه تو advanced (همون بخش پیشرفته)

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #13 : 27 تیر 1402، 04:11 ب‌ظ »
ممکنه بایوس شما نداشته باشه . البته GPT تا جایی که من میدونم  فرمت نیست . برای انتخاب بین ترتیب بوت همون گراب بهتره تم هم هست براش خیلی هم قابل شخصی سازیه
بله فرمت نیست عامیانه گفتم (partition table) گراب رو شخصی سازی کردم،

این دوست مون که گفتن میشه از منو بوت بایوس حذف کرد، راه کارش رو پرسیدم که گویا مادربرد من این گزینه رو نداره
البته مشکل نیست.

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #14 : 27 تیر 1402، 05:19 ب‌ظ »
من هم ایسوس دارم، تو همون بخش بوت زیاد پیچیدگی نداره، یه قسمت برای ترتیبه، یکی برای روشن و خاموش کردن هارد و اینا، یکی هم برای اضافه کردن به بوت منو و آخری هم برای حذف کردن از بوت منو هست، دیگه نمی‌دونم برای شما چه شکلیه، احتمالا با همون سیستم‌عامل باید ویرایش بشه، ولی خوب اگه با گنو به در بسته خوردید، احتمالا باید دست به دامن ابزارهای عنحصاری مایکروسافت بشید.

نقل‌قول
دنبال یه چیزی هستم که بشه منو بوت بایوس رو باهاش ویرایش کرد.
اون دو تا گزینه مهم هستن، اگه شلوغه، توی ترتیب گذاری، شماره‌های گزینه‌هایی رو که نمی‌خوای زیاد کن تا اضافه‌ها بیان پایین، ولی حذفشون نکن، اگه قبلا توزیعی رو داشتید که حذف شده و دیگه کاری ندارید اون موقع از بوت منو حذف کن.
اونی که اسم توزیعه، توزیع رو مستقیم به صورت UEFI بوت می‌کنه، اونی هم که اسم هارده، گراب رو بوت می‌کنه، اگه اونو می‌زنید و باز هم توزیع مستقیم بوت می‌شه احتمالا برای اینه که لجسی بوت کنه یا گراب درست کانفیگ نشده.

نقل‌قول
همشون حذف می‌شه، من یه بار خودم اشتباهی این کار رو کردم ولی دوباره از گزینه اد بوت آپشن، مسیر efi توزیع رو دادم و اضافه شد.
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1402، 05:30 ب‌ظ توسط Dr.Code »