انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چرا اوبونتو کار می کنیم؟  (دفعات بازدید: 247322 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ahmaad

• Full Member
  • *
  • ارسال: 215
پاسخ : چرا اوبونتو کار می کنیم؟
« پاسخ #330 : 06 شهریور 1394، 05:02 ب‌ظ »
نقل‌قول
به جز سرعت

یعنی چی به جز سرعت ؟؟؟

سرعت به این خوبی :o شما حقته توی ویندوز وقتی کلیک راست میکنی دو ساعت برات بتابه.
;D ;D ;D
تابیدنو خوب اومدی ;D
خب اینجا بخوام توضیح بدم شلوغ میشه، میگن تاپیکو منحرف کردی.
این مشکلیه که با 4 تا سیستم متفاوت و چند ورژن مختلف اوبونتو داشتم. هم توی سرعت بوت هم توی اجرای برنامه ها سرعتش با ویندوز برابری میکنه.

آفلاین Michael Ropy

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
« پاسخ #331 : 07 شهریور 1394، 01:43 ب‌ظ »
به جز سرعت، ظاهرا بقیه تبلیغات حقیقت داشتن.

این مقوله سرعت به خیلی موارد بستگی داره....

شما میتونید توزیع خاصی از لینوکس نصب کنید یا اینکه خودتون یه توزیع خاص رو طوری سفارشی بکنید که سرعتش چندین برابر ویندوز و مک بشه...

اما تو ویندوز خیلی محدود هستید...

مهم ترین عامل تو سرعت رو میشه در درجه اول میزکار و بعدش سرویس هایی هست که ران میشن. ممکنه شما از یه میزکار سنگین مثل یونیتی روی یه سخت افزار نه چندان قوی استفاده کرده باشید و از سرعتش راضی نبودید. الان من برای مثال توزیع آرچ نصب دارم که فقط برنامه ها و سرویس های  مورد نیاز خودم روش نصبه + میزکار سبک روش دارم. به جرات میگم به طرز وحشتناکی(!) سیستمم سریعه (سی پی یوم خفن نیس یه i5 متوسطه). بوت آپ سیستم از لحظه زدن دکمه پاور تا لحظه آماده به کار هیچ وقت بالای پنج ثانیه نمیره...کلا همه چیز سریعه تو سیستم.

آفلاین Sadrolla

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 443
« پاسخ #332 : 07 شهریور 1394، 03:03 ب‌ظ »
من چند سال پیش هم در این موضوع ارسالی داشتم که دلیل اوبونتو کار کردن مهم نیست دلیل گنو/لینوکس کار کردن مهمه
الآن هم همچنان روی نظر خودم هستم

این مقوله سرعت به خیلی موارد بستگی داره....

شما میتونید توزیع خاصی از لینوکس نصب کنید یا اینکه خودتون یه توزیع خاص رو طوری سفارشی بکنید که سرعتش چندین برابر ویندوز و مک بشه...

اما تو ویندوز خیلی محدود هستید...

مهم ترین عامل تو سرعت رو میشه در درجه اول میزکار و بعدش سرویس هایی هست که ران میشن. ممکنه شما از یه میزکار سنگین مثل یونیتی روی یه سخت افزار نه چندان قوی استفاده کرده باشید و از سرعتش راضی نبودید. الان من برای مثال توزیع آرچ نصب دارم که فقط برنامه ها و سرویس های  مورد نیاز خودم روش نصبه + میزکار سبک روش دارم. به جرات میگم به طرز وحشتناکی(!) سیستمم سریعه (سی پی یوم خفن نیس یه i5 متوسطه). بوت آپ سیستم از لحظه زدن دکمه پاور تا لحظه آماده به کار هیچ وقت بالای پنج ثانیه نمیره...کلا همه چیز سریعه تو سیستم.

من یه تک هسته‌ای سلرون دارم و بوت سیستمم رو تا حالا دقت نکردم اما مطمئمنم ۳۰ ۴۰ ثانیه نمی‌شه
گنو/لینوکس همینه همیشه سریعه، یادمه رو یه سیستم خونگی خیلی وقت پیشا aptosid مرحوم با میزکار KDE داشتم
زمان بالا اومدن سیستم تا صفحه لاگین = زمان بالا اومدن KDE بود
الآن وقتی می‌خوام KDE نصب کنم، یاد اون خاطره می‌افتم و بی‌خیالش می‌شم :دی

ویرایش ۱. یک دقیقه و سیزده ثانیه و نه صدم ثانیه از لحظه زدن اینتر در گراب تا دیدن آیکن‌های دسکتاپ
چند وقت پیش یادمه موقع بوت منتظر لود یه پروسه می‌شد و بعد یک دقیقه و ۱۰ ثانیه بی‌خیالش می‌شد یه جستجو کردم برای کم کردن زمان منتظر موندن و زمان رو گذاشتم روی صفر که خیلی سریع بوت می‌شد اما تاچ‌پد لپتاپ از کار افتاد بعد زمان رو گذاشتم رو ده تاچ راه افتاد منم بی‌خیالش شدم، الآن اون منتظر موندن با گرفتن آپدیت‌های جدیدتر حل شده، حالا وقت کردم باید یه خورده سیستم رو دستکاری کنم سریع‌تر بیاد بالا:دی
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1394، 03:19 ب‌ظ توسط Sadrolla »
اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3468
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #333 : 07 شهریور 1394، 03:24 ب‌ظ »
منم توی کوبونتو سرعت بوت سیستمم ۴۰ ثانیه بود که همین زمان هم تقریبا واسه ویندوز اتفاق می افتاد. منتها کوبونتویی که خیلی سنگین تر از ویندوز هست و همزمان با ویندوز بوت میشه پس یعنی سریع تره  ;D
الان هم بوتم ۱۶ ثانیه‌س به خاطر دبیان و i3  ;)

Sat Aug 29 11:55:59 IRDT 2015

Startup finished in 4.477s (kernel) + 12.099s (userspace) = 16.577s
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.
این هم از تجربهٔ ۱۵ سالهٔ من از تکنولوژی، نرم‌افزار، لینوکس و برنامه‌نویسی

آفلاین ahmaad

• Full Member
  • *
« پاسخ #334 : 07 شهریور 1394، 05:32 ب‌ظ »
نقل‌قول
ممکنه شما از یه میزکار سنگین مثل یونیتی روی یه سخت افزار نه چندان قوی استفاده کرده باشید و از سرعتش راضی نبودید
دست شما درد نکنه :D
۸ گیگ رم آخه کجاش سخت افزار ضعیفیه. asus x550la هستش.
نه مشکل اینه تبلیغات میگه خود توزیع اصلی اوبونتو هم سرعت بالایی داره ولی واقعا هیچوقت تفاوتی توی سرعت نسبت به ویندوز احساس نکردم. حالا زوبونتو رو بعدا تست میکنم شاید بهتر بود.
نقل‌قول
الان هم بوتم ۱۶ ثانیه‌س به خاطر دبیان و i3 
کد اوبونتوش چی هست؟ منظورم برای فهمیدن سرعت بوت هست ::)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #335 : 07 شهریور 1394، 06:16 ب‌ظ »
کد اوبونتوش چی هست؟ منظورم برای فهمیدن سرعت بوت هست ::)

کدوم توزیعی؟ ۱۴٫۰۴ یا ۱۵٫۰۴؟
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #336 : 07 شهریور 1394، 06:54 ب‌ظ »
نقل‌قول
نه مشکل اینه تبلیغات میگه خود توزیع اصلی اوبونتو هم سرعت بالایی داره ولی واقعا هیچوقت تفاوتی توی سرعت نسبت به ویندوز احساس نکردم. حالا زوبونتو رو بعدا تست میکنم شاید بهتر بود.

HDD بود یا SDD ??

نوع دیسک ذخیره سازی هم توی سرعت بوت شدن سیستم عامل تاثیر داره.

من 1 سال زوبونتو داشتم خیلی سبکه سرعت اونم ببین.
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Michael Ropy

• Newbie
  • *
  • ارسال: 19
« پاسخ #337 : 07 شهریور 1394، 08:24 ب‌ظ »

من فقط حدس زدم از سیستم شما اطلاع نداشتم...یونیتی جزو سنگین ترین میزکار هاست...اگه خیلی دنبال سرعت هستی از میرکار های سبک استفاده کن. مثل Xfce, LXDE, LXQt...

یا از یه ویندو منجر خالی استفاده کن به جای میزکار...مثل ترکیب Openbox + tint2 که فوق العاده سبکه.

بازم سرعت بیشتر خواستی برو سمت تایلینگ ها مثل i3, bspwm, xmonad,...منتها سبک کار باهاشون یه مقدار متفاوته اما خیلی حرفه ایه...

راستی اگر دوست داری حتما از یونیتی یا KDE یا گنوم استفاده کنی به نظرم بهتره حتما هاردتو به SSD ارتقا بدی...خیلی خیلی تفاوت ایجاد میکنه...
« آخرین ویرایش: 07 شهریور 1394، 08:25 ب‌ظ توسط Michael Ropy »

آفلاین ahmaad

• Full Member
  • *
« پاسخ #338 : 08 شهریور 1394، 06:33 ق‌ظ »
نقل‌قول
کدوم توزیعی؟ ۱۴٫۰۴ یا ۱۵٫۰۴؟
اوبونتو ۱۵.۰۴
نقل‌قول
HDD بود یا SDD ??
نوع دیسک ذخیره سازی هم توی سرعت بوت شدن سیستم عامل تاثیر داره.
نقل‌قول
راستی اگر دوست داری حتما از یونیتی یا KDE یا گنوم استفاده کنی به نظرم بهتره حتما هاردتو به SSD ارتقا بدی...خیلی خیلی تفاوت ایجاد میکنه...
ولی تبلیغاتی که من همیشه از اوبونتو درباره سرعتش میدیدم، هیچ حرفی از نوع دیسک ذخیره ساز نمیگفت وگرنه شنیدم ویندوز هم روی SSD زیر ۸ ثانیه و کمتر بوت میشه.
این که دیگه افتخار نداره ???
نقل‌قول
من 1 سال زوبونتو داشتم خیلی سبکه سرعت اونم ببین.
ورژن بعدیش کی میاد زوبونتو؟ میصرفه همین الان دانلودش کنم یا اینکه وایسم بعدی بیاد؟

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
« پاسخ #339 : 08 شهریور 1394، 06:47 ق‌ظ »
نقل‌قول
ورژن بعدیش کی میاد زوبونتو؟ میصرفه همین الان دانلودش کنم یا اینکه وایسم بعدی بیاد؟

زوبونتو و اوبونتو و ... همشون با هم میان توی مطلب زیر تاریخ انتشار ها را نوشتم.

http://ubuntunews.ir/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D8%B2%DB%8C/
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #340 : 08 شهریور 1394، 07:18 ق‌ظ »
ولی تبلیغاتی که من همیشه از اوبونتو درباره سرعتش میدیدم، هیچ حرفی از نوع دیسک ذخیره ساز نمیگفت وگرنه شنیدم ویندوز هم روی SSD زیر ۸ ثانیه و کمتر بوت میشه.
بله. همین‌طوره. روی یه هارد سالم هم باید زیر ۱۰ ثانیه راه‌اندازی بشه. اگه غیر از اینه یعنی یه جای کارت مشکل داره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Sadrolla

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 443
« پاسخ #341 : 08 شهریور 1394، 08:25 ق‌ظ »
بله. همین‌طوره. روی یه هارد سالم هم باید زیر ۱۰ ثانیه راه‌اندازی بشه. اگه غیر از اینه یعنی یه جای کارت مشکل داره.
حرف آقای بهزادی درسته
من یادم نبود که هاردم ۱۱ بدسکتور داره :دی
اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #342 : 08 شهریور 1394، 12:38 ب‌ظ »
اوبونتو ۱۵.۰۴

این که دیگه افتخار نداره ???

اگه روی اوبونتو ۱۵٫۰۴ هستی پس اینو بزن:
sudo systemd-analyze
ویندوز ۸ خاموش نمیشه که بخواد زیر ۸ ثانیه بوت بشه. اونو وقتی shutdown میکنی، ساسپند میشه و خاموش نمیشه. بعد که روشنش میکنی میبینی سریع میاد بالا.  ;D
اوبونتو رو بعضیا حتی ۴ ثانیه هم آوردن بالا. روی HDD
سرعت گنو/لینوکس مسلما بیشتر از ویندوز و باقی سیستم عامل هاس. مشکل اینه همه فکر میکنن گنو/لینوکس=اوبونتو‌یونیتی

زوبونتوی بعدی توی مهر میاد. ۱۵٫۱۰

آفلاین ahmaad

• Full Member
  • *
« پاسخ #343 : 08 شهریور 1394، 01:40 ب‌ظ »
نقل‌قول
اگه روی اوبونتو ۱۵٫۰۴ هستی پس اینو بزن:
sudo systemd-analyze
Startup finished in 5.106s (firmware) + 13.258s (loader) + 3.905s (kernel) + 47.557s (userspace) = 1min 9.827s

نقل‌قول
ویندوز ۸ خاموش نمیشه که بخواد زیر ۸ ثانیه بوت بشه. اونو وقتی shutdown میکنی، ساسپند میشه و خاموش نمیشه. بعد که روشنش میکنی میبینی سریع میاد بالا.  ;D
اوبونتو رو بعضیا حتی ۴ ثانیه هم آوردن بالا. روی HDD
مطمئنی؟ اگه اینجوری بود که برنامه هایی که به ری استارت احتیاج داشتن و نصب اپدیت ها هیچوقت به سرانجام نمی رسید.
بعد هربار که روشنش میکنم قشنگ محیط بوت و ... رو بالا میاره. کاملا ری استارت معمولی میشه :D
نقل‌قول
سرعت گنو/لینوکس مسلما بیشتر از ویندوز و باقی سیستم عامل هاس. مشکل اینه همه فکر میکنن گنو/لینوکس=اوبونتو‌یونیتی
اینجا گفته میشه سرعت بالا مثلا زوبونتو هستش.
ولی توی تبلیغات عکس اوبونتو و توزیع اصلی رو نشون میدن. شیطنته؟  :D
چند سال پیش یه کلیپ دیدم کلیدو فشار داد زیر ۵ ثانیه از بوت وارد محیط دسکتاپ شد. من روی لپتاپ خودم و سیستم خونه همون ورژن رو نصب کردم رفت تو ۱۵ ثانیه و بالاتر :D

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #344 : 08 شهریور 1394، 02:33 ب‌ظ »
۱ دقیقه خیلی زیاده. یه جای کار ایراد داره.
اون ۱۸ ثانیه ی فیرمویر و لودر، واسه چیه؟ کلا کرنل + یوزرسپیس باید بوت بشه.
۴۷ ثانیه یوزرسپیس؟  :o

آره مطمئنم که اینجوریه. منتها اگه خودت ریستارت کنی بعد دیگه واقعا ریستارت میشه. یا اگه برق ها رفتن و موقع روشن شدن سیستم، سیستم از اول بوت میشه. ولی اگه ویندوز رو دستی خاموش کنی، خاموش نمیشه و ساسپند میشه.

بحث اوبونتو یا زوبونتو نیست. بحث اینه که گنو/لینوکس از ویندوز و ... سریع تره. و واقعا هم هست. اینکه یه میزکار ۳−۴ ساله و در حال توسعه، مقداری سنگین و کند میشه، این کاری به گنو/لینوکس نداره. اوبونتو هم فقط یونیتی نیست. زوبونتو میشه همون اوبونتو + xfce. اسم زوبونتو واقعا زوبونتو نیست. اوبونتو هست و فقط به خاطر x اول xfce، شده زوبونتو. پس توزیع جدایی نیست. و وقتی میگیم اوبونتو سریعه حتی lubuntu رو هم شامل میشه.
نمیدونم اسمش شیطنته یا نه. در هر صورت گنو/لینوکس سریع تره.

اونی که تو ۵ ثانیه سیستمش بوت میشه هزارتا کار میتونه انجام بده
۱ - کاری کنه گراب نشون داده نشه. خب خودش چند ثانیه صرفه جویی داره.
وقتی سیستمت فقط یه توزیع داره، دلیلی نداره گراب ببینی شما  ;) هر وخ گراب خواستی f8 یا esc میزنی تا گراب بیاد
۲ - سرویس های کمتری رو میذاره در حال بوت اجرا بشن. شما ممکنه یه توزیع داری که ۲۰ تا سرویس اجرا میکنه. در صورتی که به هیچ کدوم نیازی نیست. وقتی توزیعی داشته باشی که اینارو توی بوت اجرا نکنه، پس سرعت بوت بهتری داری.
۳ - پارتیشن ها ممکنه موقع بوت ماونت نشن. فقط هوم و روت ماونت بشن. البته تاثیرش محسوس نیست ولی خب بالاخره هست  ;D
۴ - استفاده از CPU و SSD و ... هم مسلما تاثیر گذار هست.