انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: گروه «کاربران ایرانی اوبونتو» در تلگرام  (دفعات بازدید: 2818 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 485
  • آغاز آزادی از رایانهٔ شخصی
سلام دوستان.

چندوقت پیش معین عزیز (ٔNixoeen)، اقدام به کاری کرد که ماحصلش شد یه گروه تلگرامی برای انجمن فارسی اوبونتو. مدتی هم بالای وبسایت یه سربرگ داشت برای خودش!
از نظر من گروه خوبی بود. من و عدهٔ اندکی دیگه، انتقاداتی داشتیم و پاسخ‌هایی می‌شنیدیم.
یکی از همین روزهایی که بحث می‌کردیم، انتقادات شدید من و همون عده باعث شد که معین گروه رو منحل کرد.

انحلال ناگهانی اون گروه توسط معین، اونقدر من رو مبهوت کرد که دیگه مدت زیادی توی گروه‌های دیگه نرفتم. تا چندروز پیش که به یه گروه دعوت شدم و پذیرفتم. با اینکه مدیر اون گروه و تعدادی از اعضای اون گروه از نظر من خیلی محترم و قابل احترام هستن، ولی مجموعا گروه خوبی نبود گروه پر از افرادیه که واقعا نه درک درستی از نرم‌افزار آزاد دارن و نه می‌تونن پایبند به قوانین بمونن و تازه متوجه شدم که معین چه‌فضایی رو توی تلگرام زحمت کشید و درست کرد. گروه «کاربران ایرانی اوبونتو» نسبتا یه‌دست بود، بحث‌های توش عمدتا مفید بود و کلا ارزش موندن رو داشت.

به‌هرحال، امروز به این نتیجه رسیدم که رفتار اون موقع من در اون گروه، بچگانه و ناشی از جوزدگی بود. هرچند شاید کار بهتر این بود که معین در جواب من (و امثال من)، گروه رو نبنده؛ ولی بستنش باعث شد عذاب وجدان بگیرم؛ خصوصا از اینکه احتمالا اون گروه برای خیلیا مفید بود و انتقادات تند ما مستقیما یا غیرمستقیما اون گروه رو منحل کرد.

در نهایت، فکر می‌کنم حداقل وظیفهٔ من به‌عنوان عضوی از جامعه، اینه که اشتباهم رو بپذیرم. حرفایی که زدم رو پس می‌گیرم و از معین عزیز هم پوزش می‌طلبم؛ نباید در مقابل زحماتش که شامل راه‌اندازی گروه، مدیریتش، توسعهٔ ربات و احتمالا چیزای دیگه می‌شد، اون رفتارا رو می‌کردیم.
و اگر روزی اون گروه رو دوباره تأسیس کنه من رو خیلی خوشحال می‌کنه.

همین. پاینده باشید.
« آخرین ویرایش: 29 بهمن 1397، 11:26 ب‌ظ توسط محمد فدوی »
اگر به بهداشت و فرهنگ رفتار با حیوانات علاقه دارید، از vetMD.ir دیدن کنید.
وبلاگ شخصی من: http://fadavi.net

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
- مبهوت*
- آره، گروه خوبی بود.
- نه به اون خوبی، ولی گروه لاگ تهران که هست.
« آخرین ویرایش: 30 بهمن 1397، 05:07 ق‌ظ توسط کیان »

آفلاین Silvio Dante

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1221
  • Arch Linux
    • وبلاگ شخصی
اون گروه واقعا عالی بود و منحل شدنش اونم به شکل خیلی بهویی من یکیو که خیلی ناراحت کرد !
به ما نگفته بودند ایران در زمان احمدشاه قاجار چگونه بوده است. همیشه به ما دادند، ما هم فکر کردیم باید می‌داده‌اند و تازه خیال می‌کردیم کم‌مان است باز هم می‌خواستیم!!
فریدون فرخزاد

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
خیلی خوبه که این پست رو اینجا گذاشتی. من فعالیتی توی این گروه تلگرامی نداشتم ولی مساله‌ای که هست، تلگرام یه پلتفورم انحصاری هست و واقعا کسی نمی‌دونه چه داده‌هایی رو داره از کاربران جمع‌آوری می‌کنه.

اگه نیاز به چت کردن هست، بنظر من یه سیستمی برپایه مثلا mattermost می‌تونه گزینه بهتری باشه (https://www.mattermost.org) اگه تصمیم به راه‌اندازی همچین سیستمی شد من می‌تونم توی راه‌اندازی کمک کنم.

دکمه گزارش به مدیرانجمن رو بزن تا معین هم پیامت رو ببینه.

آفلاین Sosha

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 689
  • Only Ubuntu <3
    • نوشته های یک دوستدار گنو
پاسخ : گروه «کاربران ایرانی اوبونتو» در تلگرام
« پاسخ #5 : 01 اسفند 1397، 05:54 ق‌ظ »
آقای فدوی جان خیلی خوشحالم که شما رو توی انجمن میبینم.
خیلی خوبه که شما پیش‌قدم شدید برای اون روز و این جسارت رو به خرج دادید. خیلیامون جسارت این کار رو نداشتیم.
من و احتمالا خیلی‌های دیگه ناراحتیم از اتفاقی که برای اون گروه افتاد. من اون گروه رو خیلی دوست داشتم و واقعا هر کاری برای موندن توش میکردم.

اتفاقا من چند روز پیش توی گروه لاگ تهران از همه خواستم هر اتفاقی که افتاده رو بذارن کنار و بشینن منطقی مشکلات قدیمی انجمن و گروه رو حل کنن.
اما نکته‌ای که هست اینه که این چیزا یه طرفه حل نمیشه. یعنی این که من و شما بشینیم عذرخواهی کنیم و ابراز ناراحتی کنیم، باعث حل مشکل نمیشه. نیازه همه طریفن به این درجه برسن و واقعا بخوان مشکلات رو حل کنن.
منظورم اینه که طرف مقابل ما هم اون روز حرفایی رو زد و کارایی رو کرد که تا همین لحظه که دارم این متن رو مینویسم باعث ترک توی جامعه اوبونتو ایران شد و نه خود اون شخص و نه مجموعه اوبونتو عملا هیچ سعی در پر کردن این ترک نکرد و نهایتا این شد که ما طی این سال‌ها همش هر جا هم رو دیدیم دعوا کنیم و بحث کنیم و بدتر کنیم قضیه رو.
نتیجه اون اتفاقات هم شده عذاب وجدان ما و شاید حتی تیم مدیریت اوبونتو ایران.

این رو هم جهت یادآوری میگم که یادمون بیاد بحث اون روز سر چی بود:
سر این بود که متوجه شدیم اون گروه و اون ربات امتیاز شخصی بوده که یکی از مدیران به اوبونتو ایران داده و خب یه سری علایق شخصی ایشون اونجا اعمال میشد که اشتباه بود.

به هر حال، اون روز اتفاق تلخی افتاد برای این جامعه.
نهایت اون بحثا صدمه دیدن جامعه و چند دستگی بود.(از حرفای الان منم میشه فهمید که هنوز من برام اون قضیه کاملا حل نشده) اما خوبه که زیر همین مطلب، شروع کنیم به گفتگو تا مشکل حل بشه.

من از طرف خودم، از جناب معین و سایر ادمین‌ها عذر خواهی میکنم بخاطر رفتار‌هام توی این مدت. امیدوارم که بتونیم با هم و کنار هم مشکلات بوجود اومده رو حل کنیم.

پ.ن:
بنظرم مفیده که اول اون بحثا حل بشه و بعد به فکر گروه و جمع شدنمون توی یه جا باشیم. اون بحثا حل نشه دوباره توی جمع‌های جدید مورد بحث قرار میگیره و دوباره همین دور باطل...
« آخرین ویرایش: 01 اسفند 1397، 05:56 ق‌ظ توسط Sosha »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش برو خدا رو شکر کن که با دمپایی نیومدم سراغت!

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4777
  • masoft قدیم
« پاسخ #6 : 01 اسفند 1397، 08:14 ب‌ظ »
ممنون محمد عزیز، شاید در آینده (ولی نه آیندهٔ نزدیک) گروه جدیدی راه بندازم و در صورتی که راه بیفته، اینجا هم خواهم نوشت.

آفلاین محمد فدوی

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 01 اسفند 1397، 10:40 ب‌ظ »
خیلی خوبه که این پست رو اینجا گذاشتی. من فعالیتی توی این گروه تلگرامی نداشتم ولی مساله‌ای که هست، تلگرام یه پلتفورم انحصاری هست و واقعا کسی نمی‌دونه چه داده‌هایی رو داره از کاربران جمع‌آوری می‌کنه.

اگه نیاز به چت کردن هست، بنظر من یه سیستمی برپایه مثلا mattermost می‌تونه گزینه بهتری باشه (https://www.mattermost.org) اگه تصمیم به راه‌اندازی همچین سیستمی شد من می‌تونم توی راه‌اندازی کمک کنم.
خواهش می‌کنم. از حیث فلسفه موافقم؛ ولی از حیث کارکرد، به‌نظرم تلگرام کارایی بهتری داشت. چون افراد زیادی رو می‌تونه جذب کنه. یه حدافلی هم از آزادی رو داره (حداقل کلاینت آزاد داره). وگرنه همون IRC هم برای ما کافیه.

آقای فدوی جان خیلی خوشحالم که شما رو توی انجمن میبینم.
ممنون؛ باعث افتخاره. ;)
نتیجه اون اتفاقات هم شده عذاب وجدان ما و شاید حتی تیم مدیریت اوبونتو ایران.

این رو هم جهت یادآوری میگم که یادمون بیاد بحث اون روز سر چی بود:
سر این بود که متوجه شدیم اون گروه و اون ربات امتیاز شخصی بوده که یکی از مدیران به اوبونتو ایران داده و خب یه سری علایق شخصی ایشون اونجا اعمال میشد که اشتباه بود.
واقعیت اینه که با همهٔ حرف‌هات مخالف نیستم؛ ولی با بخشیش هستم. موضوع اینجاست که خود من کمتر می‌شد توی اون گروه چیزی رو بپرسم و بیشتر برام جنبهٔ گپ و گفت داشت. اما اون گروه برای خیلیا مفید بود؛ در واقع با ساز و کار سختی که معین در نظر گرفته بود (۱)، معدود افراد تازه‌ای که حداقل‌ها رو داشتن وارد گروه می‌شدن و گروه براشون خیلی مفید بود. من فقط وقتی اینو درست فهمیدم که گروه‌های دیگه رو هم دیدم. گروه «کاربران ایرانی اوبونتو»، به روحیات یکی مثل من نزدیک بود؛ ولو اینکه سؤالات و انتقادات ما هم هیچوقت اشتباه نبود؛ فقط زیادی تند بود و بستن ناگهانی گروه توسط معین هم، از اون تندتر!
(۱): مثل ساز و کار پیوستن به گروه، قوانین سخت‌گیرانهٔ نگارشی و ...

ممنون محمد عزیز، شاید در آینده (ولی نه آیندهٔ نزدیک) گروه جدیدی راه بندازم و در صورتی که راه بیفته، اینجا هم خواهم نوشت.
خواهش می‌کنم، باید از شما ممنون بود.
من ضمن اینکه با گفتهٔ سلمان م. عزیز مبنی بر مناسب نبودن تلگرام به‌دلیل انحصاری بودن سکوش موافقم، ولی چون تلگرام بیشترین کاربرا رو داره، رایگانه و حداقل آزادی در سطح کلاینت رو داره، همچنان طرفدار تلگرامم.
پیشنهادم اینه که شما «(ولی نه آیندهٔ نزدیک)» رو اگر ممکنه کنار بذاری و با شرایط کمی تلطیف‌شده گروه تلگرامی انجمن بازگشایی بشه. البته شاید باید با مابقی مدیرای انجمن هم هماهنگ بشید که اینو نمی‌دونم. به‌نظرم حیفه.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #8 : 06 اسفند 1397، 11:30 ب‌ظ »
اینکه جایی برید که کاربرها نیستند، اندکی اگر دنبالتون بیان (همین حالاش هم آی آر سی و ریوت وووو است، ولی جلب نظر کاربران رو نمی کنند)
کاربرها دنبالتون نمیان. شما باید برید جایی که کاربرها هستند و کاربرهای ایرانی رو در تلگرام و واتساپ میشه پیدا کرد

آفلاین mohammad kazemi

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 896
  • ... :|
« پاسخ #9 : 15 فروردین 1398، 02:00 ق‌ظ »
با گروه تلگرام موافقم،
ولی جدا از بحث تلگرام و ... حس می‌کنم قبلنا اینجا خیلی فعال‌تر بود!
شاید واسه اینه که یخورده سیستم فروم قدیمی شده. (قالبش هم بروز و ریسپانسیو نیست)
اگه بشه یه فکری واسش کرد خیلی بهتره.

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #10 : 16 امرداد 1398، 01:22 ب‌ظ »
https://t.me/ubuntu_iran_forum
اینجا من یه گروه درست کردم بیایید لطفا