انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آیا سایتی هست که درصد پرکاربرترین توزیع های لینوکس رو منتشر کرده باشه؟  (دفعات بازدید: 539 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Pegasus

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 76
  • یه ویندوزی عاشق لینوکس
برام این سوال پیش اومده که محبوب ترین توزیع ها به درصد کدوم ها هستن؟ به انگلیسی گوگل کردم و چیزی پیدا نکردم. فقط اسم محبوب ترین توزیع ها رو ذکر کردن. آیا سایتی یا منبعی هست که درصد پرکاربرترین توزیع ها رو معرفی کرده باشه؟ اگر هست لینکش رو بزارید.
اگر سایتی نیست که این کار رو کرده باشه تو همین انجمن هم میشه نظرسنجی گذاشت که کاربرها رای بدن به توزیعی که استفاده میکنن.اگر قبلا نظر سنجی گذاشته شده لطفا لینکش رو بزارید.
همه میدونیم کدوم توزیع ها بیشترین کاربر رو دارن ولی درصدش هر کدوم رو نمیدونیم.
عکس تزئینی و برای درک راحت تر موضوع هست.ممنون

« آخرین ویرایش: 25 آذر 1402، 02:32 ب‌ظ توسط Pegasus »
تو11 سال گذشته 4 بار تلاش کردم گنولینوکس رو جایگزین ویندوز کنم ولی نشد.این بار 5th هست Debian 12

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2220
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
گوگل کردن یک عبارت چرته،
رفتم تا گوگل ازم جاسوسی و سوء استفاده کنه بهتره. بهتون ddg یا searx را پیشنهاد میکنم. Ddg بر اساس searx هست.
duckduckgo.com/https://searx.space/
چون بسیاری از توزیع های گنو جاسوس و متمرکز نیستن اصلا نمیشه یک درصد واقعی و جامعو گفت، اصلا تعداد دقیق کاربران گنو رو هیچ وقت نمیشه معلوم کرد، اکثر نظرسنجی ها فقط یک بخش جامعه یا بخشی از کاربران اون وبگاهه که نظرسنجی کرده.
ولی خب به احتمال زیاد اول یا اوبونتو هست یا دبیان بعدشم فدورا و بعد هم آرچه، احتمالا.

بطور کلی میشه گفت نسب به داشتن کاربران
 اول دبیان پایه ها
دوم فدورا پایه ها
سوم آرچ پایه ه
یه نظرسنجی تو سایت چند سال پیش ایحاد شده بود، فکر کنم ۲۰ نفری شرکت کرده باشن.  :P
درصدشو میخواین چیکار؟ نکنه هنوز در مرحله انتخاب توزیع گیر کردید؟
« آخرین ویرایش: 25 آذر 1402، 04:50 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 521
    • ذهن زیبا
بعضی توزیع‌ها (نمونه‌ش اوبونتو) ممکنه پس از نصب از شما اجازه بگیرن که شما رو در آمارشون حساب کنند.
اما یک نکته‌ای رو بگم، به خاطر این که سهم لینوکس در بازار دسکتاپ تقریبا هیچه، هیچوقت چنین آمار درستی از دسکتاپ درنمیاد. اما خب می‌تونید ببینید که آمار سرور به چه شکله، چون خیلی از فراهم‌کنندگان سرویس (مثل هتزنر) می‌تونن آمار خوبی از فروش سرورهاشون ارائه کنند.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1569
    • در دفاع از آزادی بیان
سالها پیش این تیپ چیزها جالب بود ولی الان برای کسی جذابیت خاصی نداره و دنبال نمی کنن. یکی از جاهایی که گاهی دیدنش بد نیست
https://distrowatch.com/
است که در سمت راست یه آماری از «محبوبیت» می ده ولی این محبوبیت هیچ ربطی به نصب و اینها نداره و بیشتر مرتبط است به سرچ دنبال دیسترو یا دیدن خود دیسترو توی دیستروواچ (: اما به هرحال بامزه است و گاهی به آدم توزیع های فان نشون می ده.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1569
    • در دفاع از آزادی بیان
آهان دو تا توضیح اضافه هم بدم:

۱. کم بودن لینوکس در دسکتاپ ربطی به جواب نداره. چون اگر یک هزارم هم باشه، تفاوتی در اینکه «۱۰ درصدش اوبونتو است» ایجاد نمی کنه (: بیشتر مساله اینه که سوال برای کسی خیلی جالب نیست که دنبال جوابش باشه.
۲. اینکه جواب دقیق نداریم یکی از قشنگی هایا لینوکسه. الان لینوکس ها از هم شاخه شاخه شدن. کلی لینوکس هستن که بعد از نصب تبدیل به یه آرچ کلاسیک می شن و آرچ نمی دونه اینها آرچ کلاسیک نیستن. اوبونتو صدها میرور داره و نمی تونه آمارشون رو متمرکز نگه داره،‌ شرکت های بزرگ منبع/آینه غیر رسمی خودشون رو راه می ندازن و ردهت نمی تونه بدونه که مثلا نوکیا چند هزار دسکتاپ سنت او اس داشته و چیزهای مشابه. در اصل اینقدر توزیع شده است که «اونی که بالا نشسته» خبر خاصی نداره. در مقابل مثلا اپل احتمالا دقیق می‌دونه چند تا مکبوک مدل فلان در ایران هست یا هنوز چند نفر دارن از آیپد سری ۲ استفاده می کنن و به جز این چه آیپدهای دیگه ای دارن.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
خیر و نمی‌تونه هم وجود داشته باشه؛ چون هیچ روشی برای اندازه‌گیری تعداد کاربران گنو/لینوکس وجود نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن