انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تجربه نصب Debian و یکی دو سوال  (دفعات بازدید: 901 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
  • ارسال: 195
تجربه نصب Debian و یکی دو سوال
« : 02 بهمن 1402، 12:08 ق‌ظ »
سلام بچه ها. بلاخره دبیان نصب کردم و میخوام تجربمو از خوب و بدش بگم.
اول نکات منفی: موقع نصبش دو تا چیز خیلی رومخ بود، اول زمان بسیار طولانی نصب (رو سیستم من ۴ برابر نصب اوبونتو طول میکشه) و دوم سوالاتی که به فاصله چند دقیقه ازت میپرسه که به نظرم میشد همه این سوالات رو در یکی دو صفحه قرار داد که تیک بزنیم و وسط نصب مرتب مزاحم نشه. بعضی سوالات هم به نظرم اصلا لازم نبود، مثلا پرسید گراب رو روی هارد خودت نصب کنم یا روی حافظه اکسترنال! ضمنا یه مقدار Unstable تر از چیزی هست که من انتظار داشتم. کلا پایداره ولی نه در اون حدی که من توقع داشتم.
حالا از خوبیهاش بگم، گنوم اورجینال و بسیار زیبا، روان و سبک، انیمیشن ها و افکت های خیلی روان که شاید به خاطر ویلند باشه. نصب پیشفرض نسخه پایدار نرم افزارها مثل فایرفاکس ESR و ...
کلا خوشم اومد. فعلا روی دبیان موندگارم. اینا رو نوشتم که شاید به درد کسانی که هنوز نصب نکردند بخوره.
حالا سوال؟
موقع نصب وقتی برای میزهای کار انتخاب داد دوتا گزینه رو نفهمیدم، ssh server  هم بود اونو چک نزدم. چی بود حالا؟
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 12:22 ق‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 958
  • Fedora Linux
    • فری‌تاکس
پاسخ : تجربه نصب Debian و یکی دو سوال
« پاسخ #1 : 02 بهمن 1402، 06:36 ق‌ظ »
 بله انتقادات ات درست
کلا نصاب دبیان از خیلی سال پیشه و مقداری قدیمی
و اون ssh سرور هم برای دسکتاپ نیست و برای سرور هاست بیشتر فک کنم

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2220
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #2 : 02 بهمن 1402، 07:10 ق‌ظ »
ناپایداری یا پایداری بستگی‌ به این داره که شما کدوم ویرایشو نصب کردین. حتی اگه دبیان پایدارو نصب کرده باشین با احتمال خیلی کمی ناپایداری هست. اگه منظورتون از ناپایداری هنگ یا لگ هست که اونم بیشتر مربوط به سخت افزاره.
SSH server میزنه ssh را نصب میکنه.
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 07:17 ق‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #3 : 02 بهمن 1402، 10:40 ق‌ظ »
تفاوت نصب به خاطر تفاوت نوع رسانهٔ نصبه. اوبونتو به صورت زنده نصب می‌شه. توی دبیان هم اگه با دیسک زنده نصبش کنی، همون‌قدر طول می‌کشه و همون‌جوری سوال‌ها رو می‌پرسه. ولی خب انعطافش خیلی کم‌تره. اگه نیازی بهش نداری، می‌تونی از دیسک زنده استفاده کنی.
اگه دبیان پایدار رو درست نصب کرده باشی و سخت‌افزارت هم مشکلی نداشته باشه، نباید ناپایداری‌ای ببینی.
SSH یا پوستهٔ امن هم برای دسترسی از راه دور به سامانه است.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 02 بهمن 1402، 11:04 ق‌ظ »
ناپایداری یا پایداری بستگی‌ به این داره که شما کدوم ویرایشو نصب کردین. حتی اگه دبیان پایدارو نصب کرده باشین با احتمال خیلی کمی ناپایداری هست. اگه منظورتون از ناپایداری هنگ یا لگ هست که اونم بیشتر مربوط به سخت افزاره.
دبیان DVD استیبل ۱۲ رو نصب کردم. کاربرد ssh چیه دقیقا؟ برای کاربر خانگی مناسبه؟
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 11:38 ق‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
« پاسخ #5 : 02 بهمن 1402، 11:10 ق‌ظ »
تفاوت نصب به خاطر تفاوت نوع رسانهٔ نصبه. اوبونتو به صورت زنده نصب می‌شه. توی دبیان هم اگه با دیسک زنده نصبش کنی، همون‌قدر طول می‌کشه و همون‌جوری سوال‌ها رو می‌پرسه. ولی خب انعطافش خیلی کم‌تره. اگه نیازی بهش نداری، می‌تونی از دیسک زنده استفاده کنی.
اگه دبیان پایدار رو درست نصب کرده باشی و سخت‌افزارت هم مشکلی نداشته باشه، نباید ناپایداری‌ای ببینی.
SSH یا پوستهٔ امن هم برای دسترسی از راه دور به سامانه است.
این قسمتشو متوجه نشدم، خب دیسک زنده اوبونتو هم وقتی گزینه نصب رو میزنیم باید محتویاتش رو روی هارد کپی و نصب کنه دیگه! چرا به اندازه دبیان طول نمیکشه؟
نسخه DVD پایدار دبیان ۱۲ رو نصب کردم. باگهایی دیدم که مربوط به سخت افزار نبود، مثلا Settings یه بار بدون دلیل فریز شد و خود گنوم گفت جواب نمیده اگه میخوای force close کنم.
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 11:43 ق‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
« پاسخ #6 : 02 بهمن 1402، 11:15 ق‌ظ »
بله انتقادات ات درست
کلا نصاب دبیان از خیلی سال پیشه و مقداری قدیمی
و اون ssh سرور هم برای دسکتاپ نیست و برای سرور هاست بیشتر فک کنم
رزولوشنش هم موقع نصب پایینتر از رزولوشن لپتاپ بود در حالیکه هنگام نصب توزیع هایی مثل اوبونتو یا فدورا از همون اول رزلوشن کامل میاد. درسته، به نظر میرسه نصاب دبیان باید کمی متحول بشه.
به هر حال من که ssh رو تیک نزدم و نصب نکرد. اگه اینطور که میگید برای کاربر خانگی نبوده، چیز زیادی از دست ندادم :D
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 11:31 ق‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 544
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
« پاسخ #7 : 02 بهمن 1402، 03:19 ب‌ظ »
درود

من هم یک کاربر از توزیع های debian base هستم. و میخوام یکم انتقاد بکنم از سیستم عامل اوبونتو( امیدوارم که ناراحت نشید ) . معمولا سیستم های دیبان بیس تجربه خوب و راحتی میده و برای یک تازه کار که وارد دنیای گنو/لینوکس شده بسیار آموزنده و خوبه و شما رو  به سوی پیشرفت سوق میده.
اما بعد از مدتی احساس پیری به شما دست میده و حس میکنید که انگار یک ویندوز دوم در اختیار دارید که به شما علمی اضافه نمیکنه.
در اوایل کار شما بسیار بسیار تجربه کسب خواهید کرد و احساس خوبی به شما دست میده و خودتون رو وادار به یاد گیری میکنید اما بعد از مدتی به نظرم در سیستم عامل اوبونتو چیزی برای یادگیری وجود نداره و حس میکیند که تمام چیز ها رو یاد گرفتید ( صد در صد غلطه ) و هیجانات اولیه از بین میره و دیگه لازم نیست مثل قبل وسواس به خرج بدید( برای نصب مخصوصا ).
هرچند که این موضوع شاید برای من اینطور هست و برای دیگران شاید متفاوت باشه. اما این هم به یاد داشته باشید که اگر میخواید یک تجربه خوب و پایدار و  عالی کسب کنید دیبان منتظر شماست!.
من خودم میخوام برای مدتی به آرچ مهاجرت کنم و تجربه های جدید کسب کنم و دوباره هیجان نصب و راه اندازی سیستم عامل رو بخاطر بیارم.
« آخرین ویرایش: 02 بهمن 1402، 03:54 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4777
  • masoft قدیم
« پاسخ #8 : 02 بهمن 1402، 03:37 ب‌ظ »
توضیع
* توزیع

بحاطر
به خاطر

لطفا کمی توی نوشتارتون دقت کنید.

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 544
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
« پاسخ #9 : 02 بهمن 1402، 03:52 ب‌ظ »
توضیع
* توزیع

بحاطر
به خاطر

درود من بابت اشتباهات عذر میخوام از سر عادت هست چون عادت دارم سریع تایپ کنم الان ایرادات رو سریعا رفع میکنم
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین esmaeelE

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1189
« پاسخ #10 : 02 بهمن 1402، 04:14 ب‌ظ »
دبیان DVD استیبل ۱۲ رو نصب کردم. کاربرد ssh چیه دقیقا؟ برای کاربر خانگی مناسبه؟

ssh یک خدمت(server)، ابزار و شیوه‌نامه است که امکان اتصال سریع و ساده (با رابط کاربری خط فرمان) به رایانهٔ دیگر روی شبکه را مهیا می‌سازد.

نمونه کاربردی
فرض کنید رایانه‌ای در کشوری با دسترسی آزاد به اینترنت قرار دارد. (ماشین مقصد)

برای اینکه بتوانید به آن رایانه وصل شوید و از امکانات آن استفاده کنید یک راه سریع و استاندارد استفاده از ssh است.

برای این کار باید روی رایانهٔ‌ مقصد خدمت ssh-server فعال باشد.

به این شکل با داشتن نرم‌افزار کارخواه ssh-client روی رایانهٔ خودتان(ماشین مبدا) می‌توانید با رابط کاربری متنی به ماشین مقصد متصل شوید.

$ ssh USER@HOST_IP

با اجرای موفق فرمان بالا در شبیه‌ساز پایانه(Terminal) به ماشین مقصد متصل شده و می‌توانید دستورات را روی آن ماشین اجرا کنید.

آفلاین esmaeelE

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1189
« پاسخ #11 : 02 بهمن 1402، 04:20 ب‌ظ »
توضیع
* توزیع

بحاطر
به خاطر

درود من بابت اشتباهات عذر میخوام از سر عادت هست چون عادت دارم سریع تایپ کنم الان ایرادات رو سریعا رفع میکنم

پیشنهاد می‌کنم نگاهی هم به صفحهٔ واژه نامه در ویکی داشته باشید تا با برابر واژگان و نوشتارشون آشنا بشید.

واژه‌نامهٔ انجمن

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
« پاسخ #12 : 02 بهمن 1402، 04:52 ب‌ظ »
ssh یک خدمت(server)، ابزار و شیوه‌نامه است که امکان اتصال سریع و ساده (با رابط کاربری خط فرمان) به رایانهٔ دیگر روی شبکه را مهیا می‌سازد.

نمونه کاربردی
فرض کنید رایانه‌ای در کشوری با دسترسی آزاد به اینترنت قرار دارد. (ماشین مقصد)

برای اینکه بتوانید به آن رایانه وصل شوید و از امکانات آن استفاده کنید یک راه سریع و استاندارد استفاده از ssh است.

برای این کار باید روی رایانهٔ‌ مقصد خدمت ssh-server فعال باشد.

به این شکل با داشتن نرم‌افزار کارخواه ssh-client روی رایانهٔ خودتان(ماشین مبدا) می‌توانید با رابط کاربری متنی به ماشین مقصد متصل شوید.

$ ssh USER@HOST_IP

با اجرای موفق فرمان بالا در شبیه‌ساز پایانه(Terminal) به ماشین مقصد متصل شده و می‌توانید دستورات را روی آن ماشین اجرا کنید.
مرسی از شما. توضیح کامل و مفیدی بود.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
« پاسخ #13 : 02 بهمن 1402، 04:54 ب‌ظ »
دبیان رو آپدیت کردم فایرفاکس دیگه باز نمیشه :'( آخه چرا؟  ](*,) برای این مشکل یه تاپیک جدا میزنم.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #14 : 03 بهمن 1402، 10:52 ق‌ظ »
این قسمتشو متوجه نشدم، خب دیسک زنده اوبونتو هم وقتی گزینه نصب رو میزنیم باید محتویاتش رو روی هارد کپی و نصب کنه دیگه! چرا به اندازه دبیان طول نمیکشه؟
نه. دیسک‌های زنده فقط یه تصویر ثابت رو روی فضای ذخیره می‌نویسن؛ ولی دی‌وی‌دی‌های دبیان بهت امکان نصب چیزی که خودت دوست داری رو می‌ده.
برای همینه که توی دبیان یه دی‌وی‌دی ثابت داریم که همه از اون استفاده می‌کنن برای هر نوع نصبی؛ ولی ده مدل دیسک زندهٔ مختلف هست برای ده مدل نصب مختلف:
https://cdimage.debian.org/cdimage/release/current-live/amd64/iso-hybrid/

نسخه DVD پایدار دبیان ۱۲ رو نصب کردم. باگهایی دیدم که مربوط به سخت افزار نبود، مثلا Settings یه بار بدون دلیل فریز شد و خود گنوم گفت جواب نمیده اگه میخوای force close کنم.
اون مشکل گنومه که البته برای بار نخست اجراشه. از روز دوم دیگه بهش برنمی‌خوری.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن