انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: پارتیشن بندی و سیستم فایل لینوکس ( مقایسه با  (دفعات بازدید: 14637 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1571
    • در دفاع از آزادی بیان
کسی نیست هوشمندانه‌تر بپرسه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه سوال دقیق‌تر . . .
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین یه انقلابی

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 951
    • یه‌انقلابی
با سلام
نقل‌قول
کسی نیست هوشمندانه‌تر بپرسه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فکر کنم مشکل اینجا این باشه که کسی نیست که هوشمندانه‌تر بخونه  ;)
شما خوبه کتاب هم داری ، هرچی بود گفته شد . شما بهتره دقیق‌تر بخونی .
یا علی
فعلا قصد ندارم اینجا بیام، شاید اصلا نیام.
انجمن‌های آزادتری هم خواهند بود برای آزاد بودن.
یا علی

آفلاین امیرمهری

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1270
  • درورد بر اوبونتو
پاسخ به: پارتیشن بندی و سیستم فایل لینوکس ( م
« پاسخ #17 : 25 امرداد 1388، 04:21 ب‌ظ »
به نظر من آقای جادی و دوستان توشیحات خوبی دادند البته کامل تر می تونی به این نگاه بندازی
اگر اطلاعات بیشتر بخواهی یک مقدار تخصصی تر میشه

http://en.wikipedia.org/wiki/File_system
« آخرین ویرایش: 25 امرداد 1388، 04:23 ب‌ظ توسط amir mehri »
خداحافظ وبلاگ نويسي

من كاربر حرفه اي لينوكس نيستم
فقط خوب جستجو ميكنم.

آفلاین hrbaban

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 26

ببینید ، میدونید من چی رو درک نمی کنم ؟؟؟

شما تو ویندوز وقتی یه درایو رو فرمت میکنی آیا فایل سیستم اون فولدر خاصی درست میکنه ؟

من میگم چرا تو کتابی مثل پارسیکس یا دیگر مراجع میگن که این فولدرها مربوط به بخشهای فایل سیستم هستش اما دوستان میگن این فولدرها مال لینوکس هستش .

من میخوام یکی که موضوع رو خوب درک کرده بیاد بگه جریان چیه ؟ من فکر کنم مفاهیم سیستم عامل و فایل سیستم و خیلی چیزهای دیگه توی تمام سیستم عاملها یکی باشه و فقط نحوه پیاده سازی اونها با هم فرق میکنه .

یکی که درک خوبی از این مسئله داره بیاد بگه مثلا فلان چیز تو لینوکس مثل همان مفهوم تو ویندوز هستش یا . . .

برای یه کسی که میخواد تازه لینوکس یاد بگیره خیلی مهمه که اول با این ساختارها و مفاهیم اون آشنا باشه تا درک و عمل بهتری در انجام کارهاش داشته باشه . همیشه یه مثال قابل لمس بهتر از صدها تعریف تئوری غیر قابل درک هستش .

مرسی از کمکهاتون . . .

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
جادی توضیح دادند این قضیه اینکه به این پوشه های لینوکسی هم فایل سیستم میگن یه تشابه اسمیه صرفا
شما چند جور فایل سیستم داری مثل ext و fat و ntfs و .... که میتونی توشن سیستم عامل نصب کنی در عین حال هر  سیستم عاملی چند پوشه اصلی کاری برای خودش میسازه
و اما در لینوکس بر عکس ویندوز میشه این پوشه های اصلی هر کدوم تو یه درایو باشه و یا حتی هارد مجزا ولی وقتی بقول شما گزینه مای کامپیوتر لینوکس رو ببینی و بری تو بخش فایل سیستم تو صرفا یه سری پوشه میبینی بدون اینکه بگه اینا همه تو یه پارتیشن هستن و یا تو چند تا و یا تو چند هارد ! ;D یعنی تو هر جوری نصب کنی همین چیزی رو میبینی که الان میبینی  :o

اگه بقول جادی شما رید هم بکنی و مثلا پوشه home روی پنج تا هارد باشه بازم همینو میبینی یعنی تو شکل ظاهری این درخت تغییری ایجاد نمیشه صرفا از درون نقاط اتصالش تغییر میکنه که در ظاهر مشهود نیست

حالا تو ویندوز اینگونه نیست سه تا پوشه اصلی داره و اصلا شما اختیاری نداری تعیین کنی که هر پوشه تو کدوم درایو باشه همه رو زوری یه جا نصب میکنه ولی تو لینوکس ازادی  ;)

آفلاین hrbaban

• Jr. Member
  • *

از همه دوستان که کمک میکنند باید تشکر کنم . . .  :)

ببینید من درست فهمیدم :

1- این پوشه های /home , / , /root , /etc ,... همشون پوشه های لینوکس هستند مثل ویندوز که پوشه هایی مثل ProgramFiles , Windows , . . . داره .

2- وقتی داریم یه نسخه ای از لینوکس رو نصب میکنیم در حقیقت میتونیم بگیم هرکدوم از پوشه های لینوکس توی کدام پارتیشن نصب بشن .

یه سوال :
به این عکس یه نگاهی بندازید . . .

این پارتیشنها چی هستند؟
وقتی ما مثلا چند تا از فولدرهای لینوکس رو روی یه پارتیشن نصب کنیم ، آیا هنگامی که وارد MyComputer میشیم پارتیشنها را میبینیم ؟؟؟؟؟

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
اره اینا که تو عکسه پارتیشن هستند و همچنین درایو دیسک و .. حتی یه هارد اکسترنال

اونی که منظور ماست بخش سمت چپ تصویر  file ystem هست بری توش پوشه های لینوکس میبینی

تشریحی هم که کردی اره درسته  :)

آفلاین hrbaban

• Jr. Member
  • *
وقتی ما مثلا چند تا از فولدرهای لینوکس رو روی  پارتیشنهای مختلف نصب کنیم ، آیا هنگامی که وارد MyComputer میشیم پارتیشنها را میبینیم ؟؟؟؟؟

یعنی توی MyComputer فقط filesystem , cdrom , floppy وجود داره ؟

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
وقتی ما مثلا چند تا از فولدرهای لینوکس رو روی  پارتیشنهای مختلف نصب کنیم ، آیا هنگامی که وارد MyComputer میشیم پارتیشنها را میبینیم ؟؟؟؟؟

اره ظاهر حفظ میشه انگار نه انگار جداست هر چی که به فایل سیستم اختصاص بدی حالا چه یه پارتیشن و یا چند تا و یا چند هارد باشه همش یه گزینه فایل سیستم بهت نشون میده  ;D

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من

در لینوکس اون چیزایی که تو قسمت Computer یا همون My Computer ویندوزی می بینی فقط چند تا شورت کات یا به عبارتی mount point یی بیش نیستند که در هر صورت اونا هم شاخه ای از درخت اصلی یعنی روت / هستند. برای راحتی کاربر این mount point ها اون جا (Computer) قرار داده شده اند که راحت تر کاربر به device های mount نشدش دسترسی داشته باشه تا هر وقت خواست آن ها رو mount کنه. حالا برای این که بیشتر متوجه بشی یکی از پارتیشن های mount نشدتو mount کن (مثلا پارتیشن C ویندوزیت). بعد از mount کردن به شاخه ی زیر برو : /media/ برو. در این جا چند تا شاخه از جمله floppy0, cdrom0 و همچنین پارتیشن C ویندوزیت رو خواهی دید. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر برو
http://en.wikipedia.org/wiki/File_system#File_systems_under_Unix-like_operating_systems
People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین hrbaban

• Jr. Member
  • *
وقتی ما یه پارتیشن swap و یه پارتیشن / درست میکنیم بقیه فولدرها درون کدوم پارتیشن ساخته میشند ؟

آفلاین abdozzahra

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 346
  • شهید عماد مغنیه-استاد آموزش عملیات استشهادی
وقتی ما یه پارتیشن swap و یه پارتیشن / درست میکنیم بقیه فولدرها درون کدوم پارتیشن ساخته میشند ؟

یقیه در زیرمجموعه پارتیشن روت ساخته میشن
آغاز علم آن است که بفهمی(تاکید میکنم بفهمی!) خدا مخلوق دیگه هم غیر از تو داره! با سلیقه های دیگه. و  آغاز ادب نیز آن است که به نظرات بقیه مخلوقات احترام بذاری

در این دو حالت علم و ادب با هم خوب است

شما مجاز به استفاده از آواتاری نیستید که نذاره شب بچه مردم بخوابه

آفلاین snake

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 997
سلام
من هم يك توضيحي در حد عقل ناقص خودم بدم.

مشكل شما دوست من اينكه ويندوز و لينوكس رو با هم ادقام كردي و مي خواي مفهومي از اين دوتا بدست بياري.اگر لينوكس رو به تنهائي نصب مي كردي و پارتيشن بندي ور مي ديدي شايد مشكلت بهتر حل مي شد.

در هنگام پارتيشن بندي اين اتفاقات مي افته
1- كل ديسك هارد پاك مي شه.
2- هارد به چند قسمت مجازي تقسيم مي شه.
3- اين قسمتها تقسيم بندي مي شن.

بعد از پارتيشن بندي سيستم فايلي مورد استفاده بر روي هر قسمت قرار مي گيري كه به اين كار فرمت كردن مي گن.در فرمت كردن بلوك هاي اطلاعاتي كه بر روي سطوح فيزيكي هارد قرار گرفتند ساخته مي شن كه زمانيكه بر روي هارد اطلاعاتي نوشته مي شه اين اطلاعات بر روي اين بلوكها قرار بگيرن.

سيستم فايلي در مورد سيستم هاي عامل مختلف فرق ميكنه.مثلا داس با سيستم فايل fat وارد بازار شد كه بسيار ساده و كار آمد بود(براي زمانه خودش) اين سيستم هر پارتيشن رو به كلاستر(بلوك هاي اطلاعاتي) كوچكي تقسيم مي كرد كه اطلاعات درون اون قرار مي گرفت.

در مورد لينوكس هم همونطور كه دوستان گفتند ما چند مورد سيستم فايلي مخصوص داريم.

در لينوكس بر خلاف ويندوز ما يك هسته واحد داريم به نام كرنل كه كرنل كنترل كننده قلب سيستم عامله.هر وسيله خارجي كه قرار به اين كرنل وصل بشه مي بايست در داخل اين كرنل تعريف بشه.(mount )

اين وسايل مي تونن يك فلش كارت و يا يك پارتيشن ديگر باشن.

هر وسيله اي كه به سيستم معرفي بشه جزئي از سيستم عامل شده به مثابه شاخه اي از درخت اصلي به نظر مي رسه.

تا اينجا توضيحات قلمبه ثلمبه بود. منظورم از اين همه توضيحات چي بود:

حالا منظورم چيه اين پوشه هائي كه مي بيني مي تونن روي پارتيشن هاي مختلف باشن ولي به دليل اينكه به سيستم معرفي شدند در يك محل ديده مي شن.
موفق باشي

Linux is not a word,It's a SPRITE