انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نیاز به یک توزیع معتبر با پشتیبانی بلند مدت و تقریبأ سبک  (دفعات بازدید: 2173 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
  • ارسال: 190
سلام و درود به بچه های انجمن. من یه لپتاپ دارم که تا اوبونتو 22.04 جوابگو هست و مشخصاتش حداقل های ذکر شده برای این نسخه از اوبونتو هست (پردازنده دو هسته ای چهار گیگ رم و ...) بعد از اینکه پشتیبانی 22.04 در سال 2027 تموم بشه پچ های امنیتی دریافت نمیکنه و به مشکل میخورم و از الان به فکر جایگزین افتادم. حالا سوالاتم ایناست:

۱- آیا پشتیبانی ۱۰ ساله کنونیکال از اوبونتو آنطور که بعضی سایتها نوشته اند نیازبه اشتراک پولی داره یا رایگان هست؟ مثلا میشه نسخه سرور رو نصب کنم و تا ۱۰ سال آپدیت رایگان بگیرم؟

۲- توزیع معتبر دیگری سراغ دارید که بعد از اتمام پشتیبانی 22.04 روی کامپیوتر ضعیف من کار کنه؟

پ.ن: معتبر بودنش خیلی برای من مهمه و توزیع های نامعتبر رو نصب نمیکنم. Debian رو میشناسم و یکی از گزینه هام هست. CentOS هم برای شرایط من میتونست گزینه بسیار عالی باشه که متاسفانه به رحمت خدا رفته. فدورا سنگینه و پشتیبانی اش کوتاه مدته. آرچ هم کرنلش بیش از حد جدیده و به نظرم برای سیستم من مناسب نیست. با این شرایط آیا توزیع معتبر دیگه ای میشناسید که به من معرفی کنید؟
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 07:31 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
راستی Oracle Linux چه جوریاست؟ مناسب هست؟

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2195
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
شما میخواید با توزیعتون چی کار کنید؟
برای سرور میخواید؟ یا کاربری عادی؟
وقتی میگن پشتیبانی پنج‌سال اوبونتو LTS و پشنیبانی ده ساله اوبونتو پرو منظور پشتیبانی های امنیتی هست و نه پشتیبانی بروز کردن نرم افزار ها.
منظورتون از یک توزیع معتبر و نامعتبر چیه؟
اوبونتو پرو برای چنتا ویژگی بیشتر و برای سروراست، مثلا پشتیبانی امنیتی بیشتر و طولانی تر، بروز کردن کرنل بدون نیاز به خاموش کردن سامانه و ...
که تا پنج دستگاه رایگانه.
برای تعداد دستگاه بیشتر و پشتیبانی تلفنی باید پول بدید که تحریمه احتمالا.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 08:50 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
اصل کارم با این لپتاپ وب گردی و کارهای آنلاین هست که تقریبا همش تحت وب و با مرورگر انجام میشه. توی لپتاپم عکسای خانوادگی دارم و طبیعتا روی امنیتش حساسم. توزیع نامعتبر به چیزی گفته میشه که شرکتهای بزرگ و حتی شرکت های کوچیک روی سیستماشون نصب نمیکنند.
برای کاربر عادی (خودم) میخوام. در پست اول ماجرا رو شرح دادم. یه توزیع با پشتیبانی بلند مدت و معتبر میخوام که تا چند سال امنیت لپتاپم رو در اینترنت تامین کنه. دنبال فیچر و ویژگی های جدید نیستم.
(فکر میکردم اومدم اینجا اطلاعات جدید یاد بگیرم و به پاسخ سوالاتم برسم ولی الان دارم اطلاعات بدیهی در مورد تعریف توریع های معتبر و نا معتبر میدم و باید توضیح بدم که چرا دنبال توزیع معتبر هستم!!!! ;D )
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 09:18 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین 13Mahdi84

• Full Member
  • *
  • ارسال: 180
  • Arch-Gnome
اصل کارم با این لپتاپ وب گردی و کارهای آنلاین هست که تقریبا همش تحت وب و با مرورگر انجام میشه. توی لپتاپم عکسای خانوادگی دارم و طبیعتا روی امنیتش حساسم. توزیع نامعتبر به چیزی گفته میشه که شرکتهای بزرگ و حتی شرکت های کوچیک روی سیستماشون نصب نمیکنند.
برای کاربر عادی (خودم) میخوام. در پست اول ماجرا رو شرح دادم.
(فکر میکردم اومدم اینجا اطلاعات جدید یاد بگیرم و به پاسخ سوالاتم برسم ولی الان دارم اطلاعات بدیهی در مورد تعریف توریع های معتبر و نا معتبر میدم و باید توضیح بدم که چرا دنبال توزیع معتبر هستم!!!! ;D )
درود
تعریفتون از توزیع معتبر اشتباه
پیشنهاد من دبیان یا ارچه
اگه منتظر بمونیم که یکی ظهور کنه واسه کمک کردن به ما و بهتر کردن دنیا،
هیچ وقت این اتفاق نمیوفته مگه اینکه خودمون دست به کار بشیم و به هم دیگه کمک کنیم

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
تعریفتون از توزیع معتبر اشتباه
پیشنهاد من دبیان یا ارچه
درود. دبیان یکی از گزینه هامه ولی میخوام آلترناتیو های دیگه رو هم بشناسم که در صورت بروز مشکل به سراغ اونا برم. آرچ هم نصبش برای من سخته و هم کرنلش بیش از حد جدیده و برای سیستم قدیمی من شاید مناسب نباشه. مخصوصا نصبش برای من کابوسه. البته شنیدم همون دبیان هم موقع نصب شبکه و وای-فای کمی پیچیده میشه ولی خب خیلی راحت تر از آرچه.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 09:29 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
توجه کنید نرم افزار آزاد مثل نرم افزار شرکت های استعمار گر نیست که الکی با افزایش یک ویرایش حجمش و سنگینیش دوبرابر شه.
توزیع هایی پشتیبانی امنیتی دریافت میکنن که بروز شدن بسته هاشون کند یا متوقف شده و شما اگه از توزیع بروز استفاده کنید باز سامانتون امنه. اگه چنتا نکته رو در گنو رعایت کنید سطح امنیتتون خیای بالا میره.
مشخصات دستگاهتون چیه؟
چند گیگ رم؟
پردازنده چند بیتی و چند هرتزی؟
hhd یا sdd؟

نقل‌قول
ولی میخوام آلترناتیو های دیگه رو هم بشناسم که در صورت بروز مشکل به سراغ اونا برم.
زبان انجمن فارسیه و وقتی ما واژه ی قشنگی مانند "جایگزین" داریم از اون اسنفاده کنید.

نقل‌قول
توزیع نامعتبر به چیزی گفته میشه که شرکتهای بزرگ و حتی شرکت های کوچیک روی سیستماشون نصب نمیکنند.
خیر، ربطی نداره. حتی اون شرکت ها هم با اینکه گنو خیلی امنه اکثرشون یک تیم امنیتی دارن. ولی گنو یک امنیت کاملا قابل قبولی برای شما به ارمغان میاره.

نقل‌قول
توی لپتاپم عکسای خانوادگی دارم و طبیعتا روی امنیتش حساسم.
پس اگه فرایند نصب توزیعی که میخواید نصب کنیدو بلد نیستید حتما در انجمن نحوه نصب، افراز بندی و ... رو بپرسید که یهو نزنید عکسارو پاک کنید، حتا اگه پاک هم شد دیگه کاری با رایانه انجام ندید و چیزی رو کپی و پیست نکنید چون شاید بشه برشون گردوند.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 09:36 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
مشخصات دستگاهتون چیه؟
چند گیگ رم؟
پردازنده چند بیتی و چند هرتزی؟
hhd یا sdd؟
core 2 duo 2 GHz 64 Bit
4 Gig Ram
Hdd
Graphics: onboard
البته به زودی رم دستگاه رو به ۸ گیگ ارتقا میدم و از نظر حجم رم وضعیتش بهتر میشه.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 09:35 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
اگه نسل رم ها فرقی نداره، شما برای بیشتر شدن سرعت بهتره یک ssd تهیه کنید وگرنه چهارگیگ رم هم برای کارای عادی تا کمی متوسط خوبه.
دبیان پایدار با میزکار xfce را پیشنهاد میکنم.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
اگه نسل رم ها فرقی نداره، شما برای بیشتر شدن سرعت بهتره یک ssd تهیه کنید وگرنه چهارگیگ رم هم برای کارای عادی تا کمی متوسط خوبه.
دبیان پایدار با میزکار xfce را پیشنهاد میکنم.
بله در فکر تهیه ssd هستم. دبیان یکی از گزینه های بنده است. اگه گزینه دیگری هم سراغ دارید بگید که در صورت مشکل با دبیان به اون رجوع کنم. در مورد oracle اطلاعاتی دارید؟ به نظر میرسه امن و سبک هست.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 09:49 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
مورد oracle اطلاعاتی دارید؟ به نظر میرسه امن و سبک هست.
خیر، اون گزینه مناسبی نیست. در گنو اگه به مشکلی خوردید حتما اون مشکل یک دلیلی داره و راه حل درست کردن اون اینکه برید مشکلو پیدا و حل کنید و راه حلش تغیر توزیع نیست. اگه سوالی داشتید یا از چیزی مطمئن نبودید بپرسید.
سبکی بیشتر به میزکار و نرم افزار هایی که میخواید نصب کنید مربوطه و اکثر توزیع ها از چند میزکار مختلف پشتیبانی می‌کنن.

نقل‌قول
بله در فکر تهیه ssd هستم.
حواستون باشه که باید برای اضافه کردن یک سخت افزار جدید، باید به مواردی توجه کنید، مثلا اون سخت افزار باید به سخت افزار های دیگر هم بخوره و از هم پشتیبانی کنن.
مثلا از گنو پشتیبانی کنه، در کازه(کیس) یا لپتاپ جا بشه و ...
و همچنین اگه نسخه بایوستون قدیمیه باید باید بروز بشه.
اگه به موارد بالا توجه نکنید ممکنه پولتونو هدر بدید و جنس الکترونیکی هم اگه پلمپ جعبش باز شه دست دوم حساب میشه و باید با قیمت خیلی کمتر از خرید بفروشیدش(اگه بدردتون نخورد البته).
پس به موارد بالا توجه کنید که اگه خدایی نکره سخت افزاره به هر دلیلی با سامانتون کار نکنه خیلی حال گیری میشه. پس اگه موارد بالا رو نمیدونید درباره ی اون سخت افزاری که میخواید بخرید در انجمن بپرسید و درباره خریدش و اینکه میرزه یا نه مشورت بگیرید.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 10:21 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
چرا نیست؟
چون مخصوص سروره، نصابش فایل سیستم exf4 نداره. فقط میزکار گنومو داره. به احتمال زیاد تحریمه.
دبیان پایدار هزار برابر بهتره.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
نقل‌قول
چرا نیست؟
چون مخصوص سروره، نصابش فایل سیستم exf4 نداره. فقط میزکار گنومو داره. به احتمال زیاد تحریمه.
دبیان پایدار هزار برابر بهتره.
با فایل سیتمی خودش نمیشه کار کرد؟ با وی پی ان نمیشه تحریماشو دور زد؟
اپن سوز چطوره؟ البته اون میز کار KDE رو هرکول هم نمیتونه جابجا کنه :D
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 10:46 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
نقل‌قول
با فایل سیتمی خودش نمیشه کار کرد؟ با وی پی ان نمیشه تحریماشو دور زد؟
بله میشه. ولی اون فردی که این اصطلاح توزیع معتبر رو به شما توضیح داده رو میشه معرفی کنید. پایداری و امنیت دبیان خیلی هم عالیه و کاملا قابل قبوله.
گیت لب هم از دبیان استفاده میکنه. خیلی از شرکت ها از دبیان استفاده میکنن.