انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نیاز به یک توزیع معتبر با پشتیبانی بلند مدت و تقریبأ سبک  (دفعات بازدید: 2170 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
  • ارسال: 190
بله میشه. ولی اون فردی که این اصطلاح توزیع معتبر رو به شما توضیح داده رو میشه معرفی کنید. پایداری و امنیت دبیان خیلی هم عالیه و کاملا قابل قبوله.
گیت لب هم از دبیان استفاده میکنه. خیلی از شرکت ها از دبیان استفاده میکنن.
دوست عزیز من که اعتبار دبیان رو انکار نکردم. عرض کردم دبیان یکی از گزینه های مورد قبول منه وکاملا معتبره اما میخوام گزینه های مناسب دیگری هم اگه وجود داره بشناسم.
تعریف بنده از توزیع معتبر و نامعتبر کاملا صحیح بود. شماهیچ بیزنس یا فعالیت مهمی رو پیدا نمیکنید که توزیع نامعتبر نصب کرده باشه. همشون یا دبیان نصبکردن یا اوبنتو یا ردهت و یا چهار پنج تا توزیع نامدار دیگه که شهرت جهانی دارند. یا اینکه کلا توزیع خودشون رو ساختن و نصب کردن. مگه هرکی اومد یه توزیع برای خودش ساخت به صرف اینکه عنوان گنولینوکس رو یدک میکشه باید اعتماد کرد؟ آخه این چه حرفیه میزنید؟ ممکنه توی کدها خرابکاری کرده باشه. والا ملت بیکار نیستن که توزیع های معتبر رو رها کنند و بشینن چند میلیون خط سورس کدیک توزیع ناشناس رو بخونن که بفهمن خرابکاری کردند یا نه! چه کاریه آخه؟ فکر میکنم نیازی به توضیح بیشتر نیست و اصرار شما برای تفاوت قايل نشدن بین توزیع ها به شدت برای من عجیبه. بهتره به این موضوع حاشیه ای نپردازیم. من به هر توزیعی اعتماد ندارم.فقظ توزیع های مشهور و پرکاربرد رو قبول دارم. شما اگه به همه توزیهعا اعتماد داری نظرت محترمه ولی مورد قبول من نیست.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 11:18 ب‌ظ توسط ni3ma »

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2195
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
خب اگه میخواید بدونید، توزیع های پایدار و نیمه غلتان برای استفاده کاربری مناسب تره و میشه دبیان، MX linux, mint، را هم نام برد. و چنتا توزیع دیگه. شما حتما نباید یک توزیعی رو نصب کنید، میتونید به صورت زنده و بدون تغیر بر روی دیسکتونم اونو آزمایش کنید و اگه خوب بود نصبش کنید.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
خب اگه میخواید بدونید، توزیع های پایدار و نیمه غلتان برای استفاده کاربری مناسب تره و میشه دبیان، MX linux, mint، را هم نام برد. و چنتا توزیع دیگه. شما حتما نباید یک توزیعی رو نصب کنید، میتونید به صورت زنده و بدون تغیر بر روی دیسکتونم اونو آزمایش کنید و اگه خوب بود نصبش کنید.
دبیان خیلی خوبه ولی موقع نصب شبکه و وایرلس تخصصی میشه (تجربه چند سال قبل من در نصب دبیان که نتونستم وایرلس نصب کنم و اسکیپ زدم). نمیدونم درنسخه ۱۲ این مشکل رفع شده یا نه.

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2195
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
نقل‌قول
دبیان خیلی خوبه ولی موقع نصب شبکه و وایرلس تخصصی میشه
منظورتون از نصب وایرلس، نصاب اینترنتی هست یا نصب درایور کارت شبکه؟
نصب دبیان اصلا تخصصی نیست و فقط باید به درست بودن پارتیشن تیبل و درست پارتیشن بندی کردن توجه کنید.
دبیان نصاب آفلاین هم داره.
« آخرین ویرایش: 23 دی 1402، 11:30 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
نقل‌قول
دبیان خیلی خوبه ولی موقع نصب شبکه و وایرلس تخصصی میشه
منظورتون از نصب وایرلس، نصاب اینترنتی هست یا نصب درایور کارت شبکه؟
نصب دبیان اصلا تخصصی نیست و فقط باید به درست بودن پارتیشن تیبل و درست پارتیشن بندی کردن توجه کنید.
دبیان نصاب آفلاین هم داره.
فکر میکنم برای نصب درایور کارت شبکه به مشکل خورده بودم (دو سال پیش بود). نصب این قسمت اوتوماتیک نبود و نیاز به دانش فنی داشت. با DVD و نسخه کامل داشتم نصب میکردم.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
نظرتون در مورد FreeBsd چیه؟ شنیدم سبک و امنه. من هم فقط یه سیستم عامل امن و یه مرورگر امن میخوام. لپتاپم تولید سال 2009 هست و به احتمال زیاد FreeBsd درایورهای لازم رو داره.

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 544
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
درود

دوست عزیز تا فکر کنم  شما نه باهاش برنامه نویسی میکنید نه کارهای امنیتی و فقط نیاز به یک توضیع ساده و خونگی دارید.

چرا انقدر خودتون رو اذیت میکنید؟

خود اوبونتو که من هم الان دارم کارم باهاش راه میفته و همه کار میتونم باهاش بکنم از برنامه نویسی  تا بازی و کارهای امنیتی.
اگر شما برید آرچ نصب کنید به منظور این نیست که شما حتما برنامه نویس یا برنامه نویس خلاق(هکر) هستید.
اگر هم محیط گرافیکی هم برای شما مهم که اصلا ربطی به توضیع نداره و مبتونید خودتون ااون رو تغیر یا شخصی سازی کنید.
اگر هم نگران امنیت خودتون هستید دایرکتوری ها و فایل ها رو مخفی کنید!که هرکسی که اومد سراغ سیستم شما اون ها رو نبینه.
یا میتونید گذرواژه های قوی انتخاب کنید و خیلی کارهای دیگه.
توضیع معتبر معنای چندانی نداره.همین اوبونتو خودش یک توضیع استاندارده؛اگر هم خیلی نگران امنیت هستید که هک نشید فقط کافیه دو شاخی سیم برق رو از پریز در بیارید. ;D
به هرحال امیدوارم حرف های بنده مفید واقع شده باشه
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین آوید!

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 42
  • ',:)
نگرانی‌تون به‌شدت اشتباهه.
قطعاً نباید به هر توزیعی اعتماد کرد، ولی تعداد توزیع‌های نام‌دار خیلی زیاده و جای هیچ نگرانی‌ای نیست.
شما چند توصیه کوچیک رو رعایت کنین هیچ خطری تهدیدتون نخواهد کرد.
ضمن این‌که حتا تصورتون از گنو هم خیلی غلطه، به غیر از چندتا توزیع کثیف و سنگین مثل مانجارو یا اوبونتو، هیچ توزیعی براتون سنگین نخواهد بود.
به‌روز بودن کرنل هم قرار نیست روی عملکرد تاثیر منفی بذاره که هیچ، تاثیر مثبت هم داره!
(یکی از عجیب‌ترین حرفایی که این چندوقت شنیدم رو گفتین! کرنلش جدیده و سیستمم نمی‌کشه؟! اصلاُ هیچ ربطی نداره. خیالتون راحت. گنو/لینوکس ویندوز نیست بزرگوار!)
من بهتون مینت رو پیشنهاد می‌کنم، نسخه تحت دبیانش رو دانلود و با خیال راحت نصب کنید و همیشه به‌روز کنید و اصلاُ اضطراب نداشته باشید.
اتفاقاً هر چی به‌روزتر، سریع‌تر و روون‌تر، گنو مثل ویندوز نیست، ویندوزی در موردش فکر نکنید!

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
ممنون که نظرتونو گفتید دوستان. من به هر توزیعی اعتماد نمیکنم و در هیچیک از قوانین بنیاد گنو هم گفته نشده که هر توزیعی صرفا به این دلیل که عنوان گنو لینوکس رو یدک کشید باید بهش اعتماد کرد. خود آقای استالمن هم هر توزیعی رو روی سیستمش نصب نمیکنه بنابراین بهتره این مبحث حاشیه ای رو تموم کنیم. ممنون میشم اگه توزیع هایی مناسب با شرایط من پیشنهاد بدید.

• High Sr. Member
  • *
ممنون که نظرتونو گفتید دوستان. من به هر توزیعی اعتماد نمیکنم و در هیچیک از قوانین بنیاد گنو هم گفته نشده که هر توزیعی صرفا به این دلیل که عنوان گنو لینوکس رو یدک کشید باید بهش اعتماد کرد. خود آقای استالمن هم هر توزیعی رو روی سیستمش نصب نمیکنه بنابراین بهتره این مبحث حاشیه ای رو تموم کنیم. ممنون میشم اگه توزیع هایی مناسب با شرایط من پیشنهاد بدید.
دیبان
اوبونتو
آٰرچ
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
به‌روز بودن کرنل هم قرار نیست روی عملکرد تاثیر منفی بذاره که هیچ، تاثیر مثبت هم داره!
کلا خوبه که کرنل و سیستم عامل جدیدتر از سخت افزار باشه ولی اگه بیش از حد جلوتر از سخت افزار باشه مشکلاتی به وجود میاد مثل سنگین شدن و حذف برخی از درایورهای قدیمی که برای کارکرد روی سخت افزار قدیمی لازم اند. هر سیستم عاملی برای رشد باید این مسیر رو طی کنه و این موضوع مختص ویندوز نیست همه سیستم عامل ها رو شامل میشه.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
دیبان
اوبونتو
آٰرچ
ممنون. در مورد هر سه توزیع صحبت شده. اگه توزیع دیگری به دهنتون میرسه بفرمایید. مثلا در مورد اپن سوزه یا فری بی اس دی و یا در مورد اوراکل که یکی از دوستان معتقده توزیع مناسبی برای منطقه ما نیست.
« آخرین ویرایش: 24 دی 1402، 12:35 ب‌ظ توسط ni3ma »

• High Sr. Member
  • *
نقل‌قول
کلا خوبه که کرنل و سیستم عامل جدیدتر از سخت افزار باشه ولی اگه بیش از حد جلوتر از سخت افزار باشه مشکلاتی به وجود میاد مثل سنگین شدن و حذف برخی از درایورهای قدیمی که برای کارکرد روی سخت افزار قدیمی لازم اند. هر سیستم عاملی برای رشد باید این مسیر رو طی کنه و این موضوع مختص ویندوز نیست همه سیستم عامل ها رو شامل میشه.

یعنی لینوکس سیستم عامله؟؟؟ ??? ???  کرنل هرچقدر جدید باشه بازم مشکلی به وجود نمیاره!!!!!
اگه با کرنل جدید مشکل دارید برید دستی کامپایل کنید و هرچیزی که دوست دارید اضافه یا حذف کنید :P اصلا ربطی به کرنل نداره تا اونجایی که من میدونم.
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین ni3ma

• Full Member
  • *
کرنل جدید سرویس های جدید رو ران میکنه که برای سخت افزار جدید خوبه ولی برای سخت افزار قدیمی و یک کار محدود فقط بار پردازشی اضافه میکنه. کامپایل کردن بلد نیستم. چی هست؟ سرویس های اضافه رو حدف میکنه؟

• High Sr. Member
  • *
کرنل جدید سرویس های جدید رو ران میکنه که برای سخت افزار جدید خوبه ولی برای سخت افزار قدیمی و یک کار محدود فقط بار پردازشی اضافه میکنه. کامپایل کردن بلد نیستم. چی هست؟ سرویس های اضافه رو حدف میکنه؟
خب فکر کنم مشکل شما همین الان رفع شده

شما اگر دستی بخواید لینوکس کامپایل کنید میتونید بعضی از سرویس ها یا ماژول ها رو دستی اضافه را حذف کنیدالبته نیاز به یکم دانش داره
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.