انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: script چیست ؟ ("دوستان ناکاربلد لطفا مراجه فرمایند." : حل شد)  (دفعات بازدید: 6940 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین <<theBlackWhale

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 73
  • <freedom>/ #@!?*^%$/
اول از همه لطفا توجه کنید که من تنها مدت کمیه که دارم با لینوکس کار میکنم و تجربه ی کار با لینوکس مینت و اوبونتو و آریوس و اپن زوزه را داشتم . (البته با اپن زوزه خیلی کم در حد 2 هفته)
میشه کامل توضیح بدید script که میگن چیه ؟
توی خیلی از سایت ها و وبلاگ ها (مثل jadi.net (ببخشید که مثال میزنم)) ازش صحبت میشه و من نمیدونم چرا درست ماهیت اینو درک نمیکنم زبان برنامه نویسیه ؟ چیه ؟
لطفا در حد متوسط هم که شده جواب بدید !(البته اگه کامل و جامع بگید که ممنون میشم ::))(من فقط html بلدم)
« آخرین ویرایش: 09 بهمن 1391، 09:37 ب‌ظ توسط Masih007110 »
<<
نرم افزارهای آزاد، نرم افزار نیستند بلکه فرهنگ و تفکر است نه فقط راجع به قانون حق اثر سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره بازم لاتی راه میره ... ("MADMAN")
>>

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338

آفلاین majidkamali1370

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 928
Ubuntu 14.04 LTS 64-bit - unity

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
تا اونجایی که من می‌دونم تو گنو/لینوکس اسکریپت یعنی کدی که می‌نویسی تا توی ترمینال اجرا کنی. ولی صد در صد مطمئن نیستم.

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
هر پرونده متنی-اجرایی که شامل کد باشه میشه اسکریپت.
کد میتونه به زبان پایتون یا متلب یا بش باشه. زبانهای تفسیری رو اسکریپت نویسی میکنند.

آفلاین Plugin

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
  • applet سابق
یک اسکریپت اساساً یک سلسله دستورات در داخل یک فایل است.
و نکته این است که اسکریپت تفسیر می شود نه کامپایل(ترجمه). یعنی این که یک خط را می خواند و عملیات مربوط به خط اجرا می شود و تا وقتی که این خط اجرا نشود به خط بعدی گذر نمی کند البته به جز مواردی که از دستورهای غیرهمزمان استفاده گردد.

و تعریف زیر به نقل از مستندات گنو با ترجمه‌ی محمود پهلوانی:
می‌توانیم از اسکریپت‌ها برای خودکار سازی برخی وظایف استفاده کنیم. اسکریپت‌ها اساساً لیستی از فرمان‌ها می‌باشند(دقیقاً مانند همان فرمان‌هایی که می‌توانید در خط‌فرمان تایپ نمایید)، اما در یک فایل ذخیره شده‌اند. موقعی که اسکریپت اجرا می‌شود، تمام این دستورات( به طور معمول ) به ترتیب یکی پس از دیگری اجرا می‌شوند.
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1391، 10:59 ق‌ظ توسط Plugin »
شیرینى پیروزى، تلخى صبر را از میان مى‏ برد.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1316
تقریبا معادل batch file فایل های دسته ای در ویندوز است که پسوندشان bat است.

آفلاین <<theBlackWhale

• Jr. Member
  • *
  • <freedom>/ #@!?*^%$/
از همه ممنونم اما
میشه بپرسم اونوقت چه فرمتی داره و چگونه اجرا میشه ؟
همینطوری کلیک میکنیم روش یا ... ؟
<<
نرم افزارهای آزاد، نرم افزار نیستند بلکه فرهنگ و تفکر است نه فقط راجع به قانون حق اثر سلامتی پنگوئن که یه ذره قد داره بازم لاتی راه میره ... ("MADMAN")
>>

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
از همه ممنونم اما
میشه بپرسم اونوقت چه فرمتی داره و چگونه اجرا میشه ؟
همینطوری کلیک میکنیم روش یا ... ؟
اگر منظورت پسونده که در لینوکس پسوند فایل مهم نیست.
برای تشخیص معمولا اسکریپتهای بش رو با پسوند sh‌ ذخیره میکنند. اسکریپتهای متلب با پسوند m ذخیره میشه. پایتون با پسوند py وووو
برای اجرا باید فایل مجوز اجرا داشته باشه (کلیک راست روی فایل و تب permissions)

آفلاین <<theBlackWhale

• Jr. Member
  • *
  • <freedom>/ #@!?*^%$/
خب یعنی برای استفاده و نوشتن script باید پایتون یا بش یا متلب رو بلد باشیم . خب یعنی کدومش برای یاد گیری آسون تره ؟
و میشه راهنمایی کنید چجوری میشه همینطوری بدون کلاس رفتن و از طریق اینترنت زبان برنامه نویسی مثلا python  رو یاد گرفت ؟
باز هم ممنونم
<<
>>

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
script
« پاسخ #10 : 08 بهمن 1391، 10:36 ب‌ظ »
و میشه راهنمایی کنید چجوری میشه همینطوری بدون کلاس رفتن و از طریق اینترنت زبان برنامه نویسی مثلا python  رو یاد گرفت ؟
کتاب بخون. کد بزن!
برای پایتون3 از این کتاب استفاده کن: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,52932.msg423052.html#msg423052
برای بش هم توی پست اولم لینک دادم.

خب یعنی برای استفاده و نوشتن script باید پایتون یا بش یا متلب رو بلد باشیم . خب یعنی کدومش برای یاد گیری آسون تره
خوب نگرفتی چی شد! اسکریپت چیزی نیست که بخوای یاد بگیری!
اسکریپت نویسی روشی برای ساده سازی نگهداری و انتقال کدها در زبان های تفسیری است. مثلا پایتون یک زبان تفسیری است.
مثلا در بش کدهای زیر جداجدا اجرا میشه:
echo "Hello World"
whoami
man echo
اگر اینها رو در یک فایل متنی با پسوند sh بریزی (و یک خط تعریف اول بذاری)، این میشه یک اسکریپت که میتونی به من هم ایمیلش کنی که اجرا کنم و یا اگر نرم افزار باشه روی اینترنت منتشر کنی :)
« آخرین ویرایش: 08 بهمن 1391، 10:42 ب‌ظ توسط کیان »

آفلاین <<theBlackWhale

• Jr. Member
  • *
  • <freedom>/ #@!?*^%$/
کتاب بخون. کد بزن!
برای پایتون3 از این کتاب استفاده کن: http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,52932.msg423052.html#msg423052

خب یعنی برای استفاده و نوشتن script باید پایتون یا بش یا متلب رو بلد باشیم . خب یعنی کدومش برای یاد گیری آسون تره
اسکریپت نویسی روشی برای ساده سازی نگهداری و انتقال کدها در زبان های تفسیری است. مثلا پایتون یک زبان تفسیری است.
echo "Hello World"
whoami
man echo
اگر اینها رو در یک فایل متنی با پسوند sh بریزی (و یک خط تعریف اول بذاری)، این میشه یک اسکریپت که میتونی به من هم ایمیلش کنی که اجرا کنم و یا اگر نرم افزار باشه روی اینترنت منتشر کنی :)
نه اینو گرفتم که یاد گرفتنی نیست ولی یه زبونی هست که باهاش می نویسنش و بعد برای راحت الحلقوم کردن کار ها ازش استفاده میکنن .
با تشکر از همه مشکلم حل شد و سوالم جواب داده شد .
<<
>>

آفلاین محسن ح.

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 854
کتاب بخون. کد بزن!

echo "Hello World"
whoami
man echo
نه اینو گرفتم که یاد گرفتنی نیست ولی یه زبونی هست که باهاش می نویسنش و بعد برای راحت الحلقوم کردن کار ها ازش استفاده میکنن .
با تشکر از همه مشکلم حل شد و سوالم جواب داده شد .

دستورات خط فرمان رو از اینجا میتونی یاد بگیری
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,17561.0.html
 و همونطور که بچه ها گفتن هر چیزی که خواستی از اون طریق انجام بشه رو میتونی توی یه فایل بریزی و هر سری فقط اون فایل رو باز کنی تا کلش خط به خط اجرا بشه !
(توی ویندوز که بودم ، سال دوم دبیرستان یادمه ۷-۸ خط نوشته بودم بعد روی اوتوران یه سی دی گذاشتم و هرکی اون دیسک رو میذاشت توی کامپیوترش هاردش واسه همیشه میسوخت :دی)

آفلاین ghasedak21

• Newbie
  • *
  • ارسال: 8
سلام به همگی
من یک اسکریپت رو می خوام روی سرور اجرا کنم و مراحل زیر رو انجام دادم:
1.اسکریپت رو با نت پت آماده کردم.
2. chmod +x MYSCRIPT
3. qsub MYSCRIPT
از دستور qsub برای اجرای خودکار در سرور استفاده کردم.
اما ایراد می گیره که اسکریپت من اسکی نیست در حالی که مرحله 2 بدون خطا انجام شد.
qsub:  file must be an ascii script
کسی می دونه چطور باید فایلم رو اسکی کنم... :(
ممنون

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
هر پرسش باید در موضوع مربوط به خودش پرسیده بشه. این موضوع قفل می شه.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن