انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: پارتیشنی مناسب برای نصب توزیع اوبونتو گنو/لینوکس  (دفعات بازدید: 198365 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین MoOsHoK

• Full Member
  • *
  • ارسال: 112
من هاردم 160 هست كل هاردم هم پر از اطلاعات مهممه
يعني من بيام پارتيشن درايو C و D رو پاك كنم كه ميشه پارتيشن خام و روي هم ميشن 20GB اين 20 Gb رو برم توي نصب اوبونتو 10 تاشو بدم "/" ميمونه 10 نا 6تاشو ميدم Swap
ميمونه 4 تا بقيه 4 تا هم ميدم به "home/" من چند تا ديگه پارتيشن FAT32 دارم كه اطلاعاتم توشه
چجوري ميتونم من بدون اينكه هارد به هارد كنم . به "home/" اضافه كنم و بعد اطالاعتم رو بريزم توي "home/" ؟
نقل‌قول
مرحله ششم هم بخشی است که می‌توانید تنظیمات دیگر سیستم‌عامل‌هایی که داخل سخت‌دیسک خود نصب دارید (مثل ویندوز) را به اوبونتو انتقال دهید.
اين قسمت همين قسمتي نبود كه من اشاره كردم؟
اگه منظورتون ايني نيست كه من گفتم
ميشه بيشتر توضيح بدين درباره ي اين جمله اي كه فرمودين  ;)
ممنون :oops: :D
« آخرین ویرایش: 28 خرداد 1388، 05:35 ب‌ظ توسط mooshok »

آفلاین MoOsHoK

• Full Member
  • *
اگه يه با مرامي جواب مارو بده
ممنونش ميشم

آفلاین MoOsHoK

• Full Member
  • *
اقايون من 3 روزه ميخوام اوبونتو رو نصبكنم كسي نيست جواب مارو بده؟  :'(

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
متاسفانه سوالتون کمی مبهمه:
۱−
ميمونه 4 تا بقيه 4 تا هم ميدم به "home/" من چند تا ديگه پارتيشن FAT32 دارم كه اطلاعاتم توشه
چجوري ميتونم من بدون اينكه هارد به هارد كنم . به "home/" اضافه كنم و بعد اطالاعتم رو بريزم توي "home/" ؟

فکر کنم منظور شما اینه که پارتیشن های FAT32 رو به پارتیشن home تون اضافه کنید. من تا حالا چنین تجربه ای نداشتم و فکر هم نکنم چنین کاری بدون فرمت کردن قابل انجام باشه. به نظرم بهتره خیلی زود به لینوکس کاملا مهاجرت نکنید. چون شاید بعضی بی دقتی ها باعث بشه کلا از نام لینوکس متنفر بشید ;) پس بهتره کم کم به لینوکس مهاجرت کنید که این خیلی لذتش بهتره.

نقل‌قول
مرحله ششم هم بخشی است که می‌توانید تنظیمات دیگر سیستم‌عامل‌هایی که داخل سخت‌دیسک خود نصب دارید (مثل ویندوز) را به اوبونتو انتقال دهید.
اين قسمت همين قسمتي نبود كه من اشاره كردم؟
اگه منظورتون ايني نيست كه من گفتم
ميشه بيشتر توضيح بدين درباره ي اين جمله اي كه فرمودين  ;)
این قسمت برای انتقال بعضی تنظیمات مثل اطلاعات My Documents و فایرفاکس و تاندربرد و ... به اوبونتو هست و مثلا فایل های شخصی تون رو که در پارتیشن های دیگه هست رو انتقال نمی ده.

من هاردم 160 هست كل هاردم هم پر از اطلاعات مهممه
يعني من بيام پارتيشن درايو C و D رو پاك كنم كه ميشه پارتيشن خام و روي هم ميشن 20GB اين 20 Gb رو برم توي نصب اوبونتو 10 تاشو بدم "/" ميمونه 10 نا 6تاشو ميدم Swap
به نظرم پارتیشن بندی شما کمی اشکال داره. چون ۶ گیگابایت swap اصلا خوب نیست و در عوض ۴ گیگابایت home/! شاید شما ۳ گیگابایت رم داشته باشید و ۶ گیگابایت swap گذاشته اید. اما این دوبرابر رم بودن swap بعضی اوقات خوب نیست و می توان مثلا یک و نیم برابر و حتی یک برابرش کرد ;)

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
اقايون من 3 روزه ميخوام اوبونتو رو نصبكنم كسي نيست جواب مارو بده؟  :'(

سلام عزیز :X

نکته اول : اینه که شما دو یا سه پارتیشن برای نصب لینوکس لازم دارید فرض رو بر این میزارم که میخواهید کنار ویندوز یک لینوکس نصب کنید ویندوز شما روی درایو C هست و یکسری پارتیشن دیگری هم دارید قرار نیست شما پارتیشنهای اولی رو پاک کنید  :) ویندوز بیچاره باید سر جاش باشه توی درایو سی نیازی حتی به نصب دوبارش نیست میریم سراغ درایوهای اخری مثلا درایو اخری شما 30 گیگ هست اطلاعاتشو کپی کنید در جای های دیگه مثلا توی درایو D و یا E و ..
سپس دیسک زنده اوبونتو و یا کوبونتو رو بوت کنید و روند نصب را اغاز کنید ولی موقع پرسیدن پارتیشن نصب به جای گزینه اول که پیشفرض روی ان است Specify partitions manually را انتخاب کن

اینگونه وارد بخش پارتیشن بندی دستی هارد میشی که لیستی از پارتیشنهای هاردتو میبینی با یکسری ابزار و .. حالا در اینجا برو سراغ همون پارتیشن اخری که مد نظر بود و ان را دیلیت کن یک فضای خالص در اختیارت قرار میگیره مثلا 30 گیگ اینو به سه بخش تقسیم کن اول SWAP رو بساز به میزان از نصف و یا برابر و تا دو برابر رم موجود در سیستمت مثلا یک گیگ رم داری خب سواپ رو باث تا دو گیگ بزاری نکته بعدی ساختن پارتیشن ROOT هست که MOUNT POINT را با این شکل / نشان میدهند اینم مثلا بزار 10 گیگ و بقیه رو هم به پارتیشن سومی اختصاص بده یعنی home حالا شما سه پارتیشن ساختی و بزنی لینوکس شروع به نصب میکنه ولی کار جالب اینه که بری سراغ پارتیشنهای ویندوزی مثلا C و D و .. روی اونها هم کلیک کن و براشون مونت پوینت تعیین کن مراقب باش برای اونها تیک فرمت کردن رو نزنی صرفا نوع پارتیشنشون انتخاب کن مثلا NTFS و در مونت پوینتم اینجوری دستی بنویس

/media/C
و دی و ....

و حالا لینوکس همیشه خود بخود پارتیشنهای ویندوزی شما رو هم اتوماتیک لیست میکنه عین خوده ویندوز  :) میتونی ازشون بهره ببری

یک نکته مهم اینه که شما زمان تعیین نوع فایل سیستم لینوکس گزینه های مختلفی رو در اختیار دارید که برای ما اینجا EXT 3 و EXT 4 مهمه نوع سه پایدار تر و مطمئنتره ولی نوع چهار سریعتره و یکسری مزایای خودش رو داره من الان از EXT 4 استفاده میکنم برای پارتیشن روت لینوکس و نوع  ext3 برای  home شما به دلخواه یکی ازاین دو نوع رو برگزینید یا مثه من بزارید

موفق باشی
« آخرین ویرایش: 29 خرداد 1388، 02:31 ب‌ظ توسط حسن حبیبی »

آفلاین siap891

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
سلام ، الان که رم من 4g هست بهتره برای اوبونتو برای قسمت swap بازم 2 یا 1.5 برابر ram حجم swap قرار بدم (8 یا 6 گیگ !؟ ) زیاد نیست ؟

من العان vlc player رو نصب کنم توی home قرار میگیره یا root ؟ اگه توی root که که اگه ابوتنتو جدید رو نصب کنم مثلا vlc پاک میشه و سخته که دوباره دانلود کنم ، راهی برای حل این مشکل هست ؟
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1389، 09:15 ق‌ظ توسط siap891 »

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1366
پاسخ به: پارتیشنی مناسب برای نصب توزیع اوبو&
« پاسخ #36 : 25 خرداد 1389، 10:08 ق‌ظ »
AptOnCD حلال مشکل شماست
تنظیمات داخل پوشه home ذخیره میشه ولی فایل نصب داخل پوشه روت در ساب دایرکتری var با برنامه بالایی از هرچی فایل نصبه که دانلود کردی میتونی بک آپ بگیری  ;)
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین siap891

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
AptOnCD حلال مشکل شماست
تنظیمات داخل پوشه home ذخیره میشه ولی فایل نصب داخل پوشه روت در ساب دایرکتری var با برنامه بالایی از هرچی فایل نصبه که دانلود کردی میتونی بک آپ بگیری  ;)
ممنون

در مورد این کسی راهنمایی نمیکنه ؟
ه رم من 4g هست بهتره برای اوبونتو برای قسمت swap بازم 2 یا 1.5 برابر ram حجم swap قرار بدم (8 یا 6 گیگ !؟ ) زیاد نیست ؟

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #38 : 26 خرداد 1389، 05:04 ب‌ظ »
به نظر بنده برای رمهای بالا swap اندازه رم باشه کافیه

این همه یه راهنمای کاملی برای پارتیشن بندی
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,14134.0.html
جهت تماس با بنده یا از طریق فروم آرچ و یا از طریق وبلاگ آرچ بوک و یا از طریق ایمیل با بنده تماس بگیرید

آفلاین hamed888

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
man ba vojode win XP ubuntu ra ba boot cd nasb kardam chetor mitavanam ubuntu ra pak konam ?

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #40 : 06 امرداد 1389، 03:23 ب‌ظ »
بوت سی دی XP
رفتن به صفحه ریکاوری با زدن دکمه r در هنگام سوال برای نصب XP
تایپ fixboot
خروج از ریکاوری xp با دستور exit
ورود به ویندوز XP
راست کلیک بر روی my computer
انتخاب گزینه manage
انتخاب گزینه storage
پاک کردن پارتیشنهای مربوط به اوبونتو و ساخت پارتیشن های ویندوزی   :'(

آفلاین mrmmnb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 18
دوستان دو تا سوال
من موقع پارتیشن بندی پاتیشن home نساختم ولی پاتیشن اصلی یعنی root رو خیلی فضا دادم حدود ۵۰ تا ۷۰ گیگ (دقیقا یادم نیست) حالا میتونم فضای root رو کم کنم(توی درایو های ویندوز میشه این کار رو کرد البته توی بوتش رو من انجام دادم ولی اینجا رو نمیدونم) و مابقی رو باهاش home بسازم؟ اصلا نیازی هست یا نه؟ وبه نظرتون حداکثر چقدر بدم به root ؟
سوال دومم هم اینه که الان اگه بخوام پاتیشن های ntfs رو توی اوبونتو mount کنم چیکار باید بکنم؟ الا توی همین تایپیک دیدم یکی توضیح داده بود ولی برا موقع نصب بود ضمن اینکه قشنگ هم متوجه نشدم اگه ممکنه در این مورد هم راهنمایی کنید

راستی توی سوال اول موقع کم کردن حجم root اطلاعات و تنظیماتم که خراب نمیشه؟(حدود ۷۰۰ مگ ترافیکم رو ترکونده شایدم بیشتر!!!)

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
دوست خوبم این رو فعلا داشته باش تا بقیه سولات
فقط بگم
حواست رو جمع کن
با هارد ور میری از اطلاعاتت بک آپ بگیر
این کار اصلا خطرناک نیست ولی خدا رو چه دیدی ؟
دقت مهترین چیزه
پس با دقت مطالب پست زیر رو بخون و انجام بده
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,13312.msg99038.html#msg99038

آفلاین l2adan

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 97
سلام
 موقع درست کردن پارتیشن توی اوبونتوی 10.04 نوع Logical یا Primary باید تعیین کرد

چجور باید تنظیم بشه؟  ???

در قسمت Use as هم Ext4 اضافه شده، این جدیدش و انتخاب کنیم؟   :o

آفلاین eMan

• High Hero Member
  • *
Ext4 که سیستم فایل جدیده و بهتره همین رو برای پارتیشن هات انتخاب کنی
در مورد سوال اولت هم logical یا  primary فرقی نداره بستگی داره مدل پارتیشن بندیت چطور باشه