انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آیا سیستم عامل ابونتو تحت سرور هیچ گارانتی ندارد؟  (دفعات بازدید: 8442 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین antix

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
سلام من به تازگی با سیستم عامل ابونتو آشنا شدم پس از کم مرور تصمیم به نصب سیستم عامل ابونتو نسخه سرور Ubuntu 6.06 LTS گرفتم.
بعد از نصب وقتی نام کاربری و رمز عبور روت رو وارد می کنیم پیغامی زیر رو میبینیم:
Last login: Thu May 24 15:53:34 2007 from xx.xxx.com
Linux xx.xxxx.xx 2.6.15-26-server #1 SMP Thu Aug 3 04:09:15 UTC 2006 i686 G                                             NU/Linux

The programs included with the Ubuntu system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.

Ubuntu comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent permitted by
applicable law.

آیا این به این معنی هست که ما نمی تونیم از این سیستم عامل بعنوان یه سرور استفاده کنیم؟
آیا به این معنی هست که این سیستم عامل ممکنه درست کار نکنه و به ریسک خودمونه؟
اگر اینطوره ...
مدیر فورم اگه می شه یه توضیح مختصر بدین ممنون می شم

آفلاین ubuntusos

• Newbie
  • *
  • ارسال: 13
سلام
دوست محترم

شما بعنوان root نمی تونید وارد سیستم بشید پس یک نام کاربری دیگه انتخاب کنید بعد که وارد شدید می تونید از همین پسورد برای تمام امور ادمین استفاده می شود البته این چیزی بود که من از سایت اصلی متوجه شدم . موفق باشید

آنتی X

• مهمان
سلام دوست عیزیز،

مثل اینکه شما متوجه منظور من نشدید شاید هم پست قبلی من رو کامل مطلاعه نکردید من منظور اینه که وقتی بعنوان روت و یا کاربر به سرور ابونتو لاگین می کنید پیغامی شبیه پیغام ذیل بهتون میده:
The programs included with the Ubuntu system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.

Ubuntu comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent permitted by
applicable law.

آیا این به این معنی هست که ابتونتو هیچ گارانتی نداره و استفاده از این نسخه از سرور با ریسک خودمونه؟ این خودش برای ادمین یه شبکه استرس وارد می کنه که نتونه اعتماد کنه به سیستم عامل شبکش!!!

آفلاین Navid

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
    • گنوایران.ارگ (اخبار و مقالات فارسی گنو/لینوکس)
آیا این به این معنی هست که ما نمی تونیم از این سیستم عامل بعنوان یه سرور استفاده کنیم؟
آیا به این معنی هست که این سیستم عامل ممکنه درست کار نکنه و به ریسک خودمونه؟
اگر اینطوره ...
مدیر فورم اگه می شه یه توضیح مختصر بدین ممنون می شم

من مدیر فروم نیستم، اما می‌تونم توضیح بدم.
(لطفا توی پست‌هاتون از نوشتن جملاتی شبیه به این که مدیر فروم توضیح بدهید خودداری کنید. مدیر فروم مدیر هست، این فروم رو مدیرش نمی‌چرخونه اعضا هستند که می‌گردوننش)

گارانتی؟ خوب این بستگی داره که شما چه چیزی رو گارانتی تعریف کنید و چه چیزی از سیستم عامل بخواهید.
در حقیقت چیزی که در اینجا مورد نظر هست اینه که:
شما بابت استفاده از این برنامه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید بنابراین نباید انتظار پشیبانی یا هر چیز دیگه‌ای از سیستم عامل یا برنامه‌ها داشته باشید. اصولا در برنامه‌های تجاری میان یه پولی می‌گیرند بابت فروش و یه تعهدی می‌دهند که برنامه‌ی شما در مقابل این شرایط گارانطی هست مثلا اگر سی‌دی خراب بود عوض می‌کنیم یا اگر فلان و بهمان بود ...... اما برای نمنه توی همون برنامه‌ها تاکید می‌کنند که فلانی اگر ویندوز رو می‌ریزی و اطلاعاتت پاک بشه به ما ربطی نداره یا اگر بعد از بالا اومدن ویندوز نتونی برنامه‌ای رو نصب کنی به ما ربط نداره. البته خیلی‌ها این موارد رو که توی EULA یا End User License Agrement میان رو نمی‌خونند و فکر می‌کنند که خوب این برنامه‌ای که بهش پول دادند دارای مجوز هست. غافل از این که این مجوز در حقیقت برای صلب مسئولیت از دوش خودون هست نه کمک به کاربر ;-)

اما در باره‌ی برنامه‌های آزاد و برنامه‌های آوپن سورس، این برنامه‌ها اغلب و نه همیشه به صورت رایگان قابل دریافت و استفاده هستند، بنابراین از اونجایی که از شما پولی نمی‌گیره مسئولیتی هم بابت اجرای برنامه قبول نمی‌کنه، حالا  یه کاربر گیج اومد و بدون پشتیبن‌گیری زد هارد رو تکه تکه کرد، این No Warranty برای همین مواقع هست تا کاربران نتونند سو استفاده کنند. و بگن تقصیر برنامه بوده، برای این که برنامه از ابتدا گفته بوده که آقا جان ما مسئولیتی بابت برنامه به عهده نداریم.

اما نداشتن گارانتی به معنای صحیح اجرا نشدن برنامه نیست، یعنی برنامه‌های مجانی همشون بدون گارانتی منتشر می‌شوند اما در اغلب موارد بسیار پایدارتر و قابل اعتمادتر از برنامه‌های تجاری با گارنتی‌های مسخره هستند.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3283
    • هزاردستان
در تکمیل فرمایشات navid عرض کنم که درسته! اوبونتو یک نرم‌افزار آزاد هست. باید بدونید که هیچ کدوم از نرم‌افزارهای آزاد گارانتی ندارن. نه فقط اوبونتو، بلکه همه لینوکسها و اصلا هر نوع نرم‌افزار آزاد دیگه هم همینجوره...
در متن مجوز انتشار نرم‌افزارهای آزادی که تحت مجوز GPL یا GNU GENERAL PUBLIC LICENSE منتشر میشن اومده:

http://www.gnu.org/licenses/gpl.txt

NO WARRANTY

11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
REPAIR OR CORRECTION.

12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.

که ترجمش میشه:

بدون تعهد

11- از آنجاییکه برای برنامه بصورت رایگان پروانه صادر شده است هیچ تعهدی برای برنامه - تا آنجا که قوانین جاری موجودند - وجود ندارد. برنامه "همان است که هست" بدون هیچ گونه تعهدی در هر زمینه ای، چه با برداشت شفاهی و یا ضمنی، چه تجاری و یا سازگاری، مگر وقتی که خلاف این مساله توسط صاحبان اصلی و یا توزیع کنندگان ثالث مکتوب شده باشد. تمام مخاطرات مرتبط با کیفیت و کارآیی برنامه در ارتباط مستقیم با شما ست. اگر برنامه دارای مشکل باشد شما تمام هزینه های نگهداری تعمیر و یا اصلاح را بر عهده خواهید گرفت.

12- تحت هیچ شرایطی، مگر وقتی که قانونی مقرر کرده باشد و یا بر اساس مجوز مکتوب صاحب امتیاز یا هر توزیع کننده ثالث که برنامه را تغییر داده و یا توزیع می کند، آنها هیچ مسوولیتی در قبال هر خسارتی از جمله خسارات کلی، خاص، واقعه و یا پی آمدهای استفاده و یا عدم امکان استفاده از برنامه (از جمله از دست رفتن اطلاعات، تولید اطلاعات غلط و یا ضررهایی برای شما و یا اشخاص ثالث و یا عدم کارآیی برنامه در کار کردن با دیگر برنامه ها) را  ندارند حتی اگر آنها به احتمال وقوع این خسارات اشاره کرده باشند.

راستی نرم‌افزارهای غیرآزاد گارانتی دارن؟
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آنتی X

• مهمان
یه کلمه در اخر اونم منظور این بود که چون این سوال برام مهمه کسی که مدیر (ADMIN) یه شبکه هست و تجربه کافی داره مثلا بشه تو یه شبکه بهش اعتماد کرد و سوال اصلی این بود
آیا می شه به این نرم افزار اعتماد کرد؟
قبل از اینکه شروع به کار کرد و وقت گزاشت دوستان عزیزی که قبلا زحمت کشیدن و قصد به اشتراک گزاشتن تجربیاتشون رو دارن لطف کنند و بفرمایند که آیا در یک شبکه می شه به این سیستم عامل اعتماد کرد یا نه؟
بین انتخاب Ubuntu و کار با Gentoo مشکل دارم.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3283
    • هزاردستان
قبل از اینکه شروع به کار کرد و وقت گزاشت دوستان عزیزی که قبلا زحمت کشیدن و قصد به اشتراک گزاشتن تجربیاتشون رو دارن لطف کنند و بفرمایند که آیا در یک شبکه می شه به این سیستم عامل اعتماد کرد یا نه؟
بین انتخاب Ubuntu و کار با Gentoo مشکل دارم.
راستش من فکر میکنم باید به جای اعتماد به سیستم عامل به دانسته‌هاتون اعتماد کنید و اونها رو تکمیل کنید. ضمنا به این سوال من هم پاسخ ندادید که آیا سیستم عامل دیگه به شما گارانتی میدن یا نه. بد نیست EULA ویندوز مایکروسافت بخونید...
بی شک امروزه تو بزرگترین شبکه‌های اینترنتی و اینترانتی دنیا داره از لینوکس و برنامه‌های تحت لینوکس استفاده میشه. من نمیدونم بر چه اساس میشه به یک سیستم عامل اعتماد کرد یا نکرد... خیلی از وب سایتها هستن که Benchmark های مختلفی در مورد لینوکس و درصد فراوانی اون تو شبکه‌های دنیا میدن...

لینوکس و BSD ها پایدارترین و امن‌ترین و پر امکانات‌ترین و پرکاربردترین سیستم عاملهای شبکه در دنیا هستند و البته هم لینوکسها و هم BSD ها بدون گارانتی منتشر میشن!

در مورد انتخاب بین Ubuntu و Gentoo هم باز هر دوی اینها لینوکس هستند و بدون گارانتی... Gentoo هم یکی از توزیعهای بسیار بسیار خوب لینوکس هست و فقط شاید چیزی که یه کم شما رو در Gentoo اذیت کنه سیستم نصب بسته‌ها در Gentoo باشه. چون تو Gentoo همه چیز رو باید خودتون کامپایل و نصب و نگهداری کنید و من فکر نمیکنم انتخاب مناسبی برای آدمایی که سرشون شلوغ هست باشه. apt که تو دبیان و اوبونتو هست نعمت خیلی بزرگیه ;)

راستی این رو هم بدونید که در خانواده unix ها همه چیز خیلی به هم شبیه. یعنی اگر شما Linux رو خوب یاد بگیرید فکر نمیکنم تو BSD ها یا اصلا Solaris و... هم مشکل جدی داشته باشید :)
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آنتی X

• مهمان
ممنون از راهنماییتون فکر می کنم موضوع کمی برام روشن تر شده.
ضمنا شما از کجا می دونید که سر من شلوغه؟ :o شوخی بود یا از روی آشنایی؟
من جدیدا خیلی به لینوکس علاقمند شدم البته برای شروع به کار باید منابع زیادی برای مطلاعه پیدا کرد ولی استفاده کردن از این فروم ها و تبادل اطلاعات اشتیاق بیشتری برای ادامه کار می ده . در هر صورت از توجه تون به پستی که داشتم ممنون.