انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: عدم تشخیص ورودی صدا acer-aspire v15 nitro  (دفعات بازدید: 2320 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین danadarvishzadeh

• Newbie
  • *
  • ارسال: 7
عدم تشخیص ورودی صدا acer-aspire v15 nitro
« : 19 اردیبهشت 1400، 11:44 ب‌ظ »
مدل لپ تاپ: Acer Aspire v15 Nitro
کدک کارت صدا: Codec: Realtek ALC255

مشکل: کار نکردن ورودی صدای لپ تاپ
اولین لینوکسی که نصب کردم، 18.04 بود. ابتدا به کل صدا نداشتم. با سرچ و وارد کردن یکسری کامند، صدا وصل شد. بعد از آپگرید به 19.04 ورودی صدا رو از دست دادم.
مشکل وقتی هندزفری هم متصل میکنم پابرجاس.
سرچ زیادی کردم و نهایتا بنظر میرسه مشکل مربوط به کارت صدای لپ تاپه
بنظر میرسه alsa به خوبی با این نوع کارت صدا کار نمیکنه
با alsamixer مشکلم حل نشد و توی قسمت ورودی چیزی رو نشون نمیده
توی تنطیمات هم برای ورودی صدا بجز dummy input چیزی رو نشون نمیده
توی pavucontrol سعی کردم وقتی هندزفری رو وصل میکنم به توصیه‌ی یکسری فروم‌ها ورودی front right رو ببندم ولی مشکل حل نشد
بازهم به توصیه‌ی برخی فروم‌ها این خط رو توی alsa-conf اضافه کردم ولی بجز ایجاد نویز و خش خش حین ریکورد کردن چیزی اتفاق نیوفتاد.
options snd-hda-intel model=dell-headset-multi
البته قبلا با اضافه کردن این لاین به آخر alsa-conf، خیلی کم صدای قابل شنیدن ضبط میشد ولی به شدت نویز داشت
الان اما فقط نویزِ خالیه

احتمالش هست چاره‌ای به نظر کسی برسه؟
به شدت نیاز به راه انداختنش برای کار ریموت دارم.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
پاسخ : عدم تشخیص ورودی صدا acer-aspire v15 nitro
« پاسخ #1 : 20 اردیبهشت 1400، 01:10 ق‌ظ »
فقط اومدم بگم تنها نیستی! منم برای کسی لینوکس نصب کرده‌م و لپتاپش همین کارت صدا رو داره. واقعا مشخص نیست یه دفعه چه گندی به کجا زده شده و چی کارو خراب کرده. اگه مشکل شما فقط با ورودیه که باید بگم می‌تونه خیلی بدتر از این باشه چون من به هیچ طریق خروجی صدا ندارم. چه از راه جک ۳.۵ میلیمتری و چه هدفون بلوتوث.
عجیب اینکه تا یه زمانی داشت بی‌مشکل کار می‌کرد اما از یه آپدیتی به بعد کامل از کار افتاد و هیچ راه حلی هم واسه‌ش پیدا نکرده‌م تا الان. توزیع مانجارو روی لپتاپ نصب بود و عوضش کردم و اوبونتو نصب کردم اما مشکل پابرجاس. به احتمال زیاد بسته‌های alsa و paulseaudio تنظیمات اشتباه دارن چون با downgrade کردن کرنل مشکل حل نشد.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین danadarvishzadeh

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 20 اردیبهشت 1400، 10:04 ب‌ظ »
فقط اومدم بگم تنها نیستی! منم برای کسی لینوکس نصب کرده‌م و لپتاپش همین کارت صدا رو داره. واقعا مشخص نیست یه دفعه چه گندی به کجا زده شده و چی کارو خراب کرده. اگه مشکل شما فقط با ورودیه که باید بگم می‌تونه خیلی بدتر از این باشه چون من به هیچ طریق خروجی صدا ندارم. چه از راه جک ۳.۵ میلیمتری و چه هدفون بلوتوث.
عجیب اینکه تا یه زمانی داشت بی‌مشکل کار می‌کرد اما از یه آپدیتی به بعد کامل از کار افتاد و هیچ راه حلی هم واسه‌ش پیدا نکرده‌م تا الان. توزیع مانجارو روی لپتاپ نصب بود و عوضش کردم و اوبونتو نصب کردم اما مشکل پابرجاس. به احتمال زیاد بسته‌های alsa و paulseaudio تنظیمات اشتباه دارن چون با downgrade کردن کرنل مشکل حل نشد.

سلام دوست عزیز
ممنون از وقتی که گذاشتی و توضیحی که نوشتی
از اونجایی که به موردهایی شبیه به چیزی که گفتی توی فروم‌های دیگه بر خوردم، اگه هنوز مشکل پابرجاست و نیاز داری که حل بشه، بگو که احیانا برای حل مشکل از alsamixer و pavucontrolاستفاده کردی یا نه؟
اگه استفاده نکردی پیشنهاد میکنم اول alsamixer رو امتحان کنی، کارت صدای مناسب رو انتخاب کنی و خروجی صداش رو از میوت دربیاری(مواردی بودن که این اتفاق واسشون افتاده بود)
در قدم بعدی توی pavucontrol میتونی کانال‌های خروجی(front left and front right) و میزان صداشون رو دست‌کاری کنی و اون هم میتونه مشکل رو رفع کنه.

اگه بازم سوالی داشتی میتونم در حد اطلاعم کمک کنم.
و بازهم ممنون از توضیحت \\:D/

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 21 اردیبهشت 1400، 02:38 ق‌ظ »
بله قبل از اینکه سرچ کنم اینجور چیزا رو تست کردم. مشکل باید ریشه‌ای‌تر از این داستانا باشه. فکر می‌کنم کافیه فقط یه قسمتی از کانفیگ alsa رو تغییر بدیم تا حل بشه. اما کجا؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 22 اردیبهشت 1400، 05:07 ب‌ظ »
الآن اوبونتوی چند داری؟ توی ۲۱٫۰۴ خیلی از مشکلات صدا حل شده. ارتقاش بده. البته احتمالاً اون دستوراتی که قدیم زدی رو هم باید برگردونی.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 22 اردیبهشت 1400، 07:55 ب‌ظ »
الآن اوبونتوی چند داری؟ توی ۲۱٫۰۴ خیلی از مشکلات صدا حل شده. ارتقاش بده. البته احتمالاً اون دستوراتی که قدیم زدی رو هم باید برگردونی.
روی اون لپتاپ (Asus VivoBook R521) مانجارو نصب کرده بودم که از بعد از یه آپدیت خروجی صدا واسه خودش خراب شد. به نظر میاد مشکل کمیابی باشه و تعداد خیلی محدودی رو درگیر کرده باشه چون داخل فروم‌ها و... خیلی کم در این مورد نوشته بودن و تعداد کمتری هم به جواب رسیده بودن. به هر حال که هیچ کدومش به کار نیومد. گفتم شاید با تغییر دادن توزیع مشکل حل بشه و با اینکه داخل محیط زنده‌ی اوبونتو ۲۱.۰۴ مشکل پابرجا بود اما برای اطمینان به جای مانجارو، اوبونتو نصب کردم ولی چیزی فرق نکرد.

آفلاین danadarvishzadeh

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 22 اردیبهشت 1400، 09:20 ب‌ظ »

الان 20.04
ممنون از اطلاعتون
این کار رو امتحان میکنم ببینم چی میشه

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
« پاسخ #7 : 02 خرداد 1400، 03:55 ق‌ظ »
منم این مشکل ورودی صدا رو دارم مخصوصا با هنذفری که بیچاره که منو و کار نمیکنه

خواهش میکنم فکرامونو رو هم بریزیم یکاریش بکنیم که ازین شرایط در بیاد  ](*,)  ](*,)
لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #8 : 02 خرداد 1400، 10:48 ق‌ظ »
اول از همه اخرین نسخه رو  نصب کنید
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین mahdiyar11

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • با سیستم عامل میشه صلح ایجاد کرد؛ میشه فرهنگ ساخت.
« پاسخ #9 : 02 خرداد 1400، 11:15 ق‌ظ »

متاسفانه ۹۹ درصد این مشکل ها برمیگرده که کارت گرافیک مخصوصا انویدیا که اصلا عادی نیست.

لینوکس یک سیستم عامل نیست ؛ یک روش زندگیه

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #10 : 02 خرداد 1400، 07:19 ب‌ظ »

متاسفانه ۹۹ درصد این مشکل ها برمیگرده که کارت گرافیک مخصوصا انویدیا که اصلا عادی نیست.
نگو که دل ما هم خونه   ;D
هرچی مشکله با  همینه ولی باز هم میگم
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین danadarvishzadeh

• Newbie
  • *
« پاسخ #11 : 04 خرداد 1400، 11:10 ب‌ظ »

نگو که دل ما هم خونه   ;D
هرچی مشکله با  همینه ولی باز هم میگم

آخرین نسخه رو هم نصب کردیم و بازم تفاوتی نکرد :(