انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: دلایل برتری سیستم عامل مک(MacOS) بر گنو/لینوکس و بالعکس (ونرم افزار های غیرآزاد)  (دفعات بازدید: 5733 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • بی صدا اماپرمعنا! کم گوی اماگزیده گوی! حافظ دوست:)
نقل‌قول
این‌جوری نبود که من بگم این‌قدر بده. طرف خودش این قیمت رو می‌داد به مدیر تعمیرگاه. چون اگه این کار رو نمی‌کرد باید ده پونزده تومن خرج می‌کرد لپ‌تاپ رو بفرسته دبی براش تعمیر کنن، یکی دو ماه بعد تحویل بگیره.
دانیال عزیز تعرفه رسمی سال ۹۹ برای "نصب سیستم عامل های غیرمتعارف غیرکارساز (mac os مانند) نصب درایور و ...." ۸۰هزار تومن بوده ، من بودم از اون تعمیرگاه میزدم بیرون .

نقل‌قول
همچنین. وقتی می‌بینم یه عده آدم فکر کرده‌ن بیشتر از خود من صلاح منو می‌دونن و به بهانه‌های مختلف به خودشون اجازه میدن سیستمی درست کنن که از هر طرف بسته و محدوده و تصور می‌کنن حق دارن به جای من تصمیم‌گیری کنن که چه شکلی حق دارم از این سیستم استفاده کنم، تنها احساسی که می‌گیریم اسمش هست انزجار و تنفر.
آرمان عزیز مشکل اینه که اپل این فکر و نکرده این شمایی که این فکر و میکنی ، بیا فرض کنیم در دنیا دومدل خریدار لپ تاپ هست ، یه مدل کسایی که به آزادی و شخصی سازی اهمیت میدن ، یه مدل که براشون مهم نیست و فقط میخان یه لپ تاپ بگیرن کارشون و راه بندازن ، حالا مثلا لنوو داره برای گروه اول لپ تاپ میسازه ، اپل اما گروه دوم و بازار هدف خودش قرار داده ،
اپل هیچوقت نمیخاد به شما لپ تاپ بفروشه ، اون روشی که هم لپ تاپاش و درست میکنه دقیقا روشی هست که کسایی که میخان و میرن میخرن دوس دارن باشه ، یه سیستم که همه چی طبق نظر یه شرکت توش آماده شده و اینا فقط میخرن کار خودشون و بکنن ، همین ،
من یه مک پرو ۲۰۱۵ داشتم قبلا فروختمش ، الان یه ایسوز گیمینگ گرفتم ۳۰ تومن ، مث چی پشیمونم ، در اولین فرصتی که پولش جور بشه یه ام۲ اپل میخرم روش KDE Neon میریزم ، چون بنظر من سخت افزار مک بوک بهترین سخت افزاره (لینوس تروالدز هم اتفاقا چندروز پیش مک بوک آرم گرفته روش لینوکس نصب کرده جادی گفت تو رادیوش) ، مقاوم ، سبک ، باتری عالی ، دری که با یه انگشت باز میشه ، نازک و .... ،
شما نمیگیری چون آزادی شما رو محدود میکنه ، درسته ، ولی تنفر و انزجار چرا ؟ ، اپل چرا شما رو خشمگین میکنه و اون خشم چرا اینقدر زیاده که میشه تنفر و انزجار آخه وجود داشتن اپل برای کسانی که میخانش چه حقی رو از شما ضایع میکنه ، این فکر که کسی که رفته اپل خریده حقشه پول اضافه ازش گرفته بشه مطمعنن فکری هست که از سر عصبانیت گفته میشه وگرنه از کی ما اجازه داریم دیگران رو بر اساس مدل لپ تاپی که خریدن قضاوت کنیم و براشون حق تایین کنیم .

نمیخام باز یه بحث طولانی باز بشه ، من با کسی دشمنی ندارم ، خودم سال ها تحت تاثیر افکار تعصبی بودم و آسیب دیدم و آسیب زدم ، حالا فهمیدم که جهان خوب و بد نیست جهان تفاوته ، من اگه تفاوت اپل با خودم رو بپذیرم دیگه ازش متنفر نیستم ، وقتی من حس تنفر دارم فقط خودم و اذیت میکنم .
درود. کاملترین دیدگاه ممکن را شما منتشر کردید.
نه مانند من تند رفتار(و نه متعصب اپل هستید) کردید و نه مانند دیگران به گنو/لینوکس تعصب داشتید.
درود بر شما!
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1545
ایا روی باتری پرفورمنس میدن اندازه ام وان پرو؟ یه لینک میزارم ناظران لطفا پاک نکنید کستیی که اینستاگرام دارن ببین مقایسه ۳۰۸۰ و ام وان پرو
https://www.instagram.com/tv/CcQUD35rsg_/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
نمیخوام بگم توجه نمیکنم و این آدرس باز نمیکنم، ولی من اینستا حسابش ندارم..
ولی خب ندیده قبول دارم اصلا توی آدرسی که دادم هم مشخصه مصرف برق اون گرافیک خیلی بالا هست و باتری لپ تاپ رو قشنگ قورت میده..
ولی مطمئن که نمیشه گفت ولی احتمال 99.99 درصد میشه داد همه لپ تاپ ها تا مدتی دیگه فکری برای این میکنند و احتمالا معماریشون هم تغییر پیدا کنه ولی هنوز چیز نوپایی هست لپ تاپ های arm و برنامه های کمی دارند، از شما چه پنهون من حتا با برد های آزاد arm هم کمی مشکل دارم چون خیلی و خیلی مشکل نرم افزاری دارم ولی خب احتمالا این مشکلات برطرف میشه و همه رو میارن به چیز بهتر..

حالا اگه بخوایم حال حاضر در نظر بگیریم که چی بخریم اگه آزادی برامون مهم نباشه، جدی بخوام در نظر بگیرم یه لپ تاپ 80 میلیونی بخرم و باهاش فقط بتونم نرم افزار های ویرایش ویدیو و هزارتا کار دیگه کنم ولی نتونم سیستم عاملش عوض کنم که واقعا برام سخته، و مخصوصا با اون سیستم عامل هیچ بازی نتونم کنم و...، خیلی برام عذاب آوره و مطمئنم یه لپ تاپ دیگه میخریدم، البته فکر میکنم خیلیا این نظر دارند برای مثال هیچکس توی فامیل ما لپ تاپ مک نخریده دلیلش هم مشخصه چون بازی میکنند، و تنها نکته مثبتی که این وسط مک داره یک فن نداشتنش هست(که خیلی مهم نیست) دوم میتونه بیشتر بدون برق روشن بمونه.. و نکات منفی هم کم نداره مخصوصا نکات منفی که فقط توسط جامعه نرم افزار ازاد نیست و دید کلی میشه بهش داشت، و اینکه بقیه شرکت های ساخت لپ تاپ عقب مونده نیستن ولی هنوز احتمالا بنا بر احتیاط روی x86 موندن چون میتونم تصور کنم الان hp یه لپ تاپ آرم بده و بگه هیچ بازی خاصی نمیتونی روش کنی و...  فروشش به شدت پایین میاد :) ولی همونطور که گفتم احتمالا در آینده زود شاهد وارد شدن کلی شرکت در لپ تاپ های آرم هستیم (امیدوارم pine64 با محصولات خفن ترش جای خوبی بگیره) :D

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اپل خیلی شل گرفته من جاش بودم کلا راه هر سیستم عامل دیگه ای رو میگرفتم
در مثل مناقشه نیست: خدا رو خر رو می‌شناخت که بهش شاخ نداد!

چون دلیلی نداره با هزار مشکل بیان رو سخت افزار شاهکار سیستم عامل دیگه بریزن

دلیلی نداره با هزار مشکل بیان

یکی بیاد روش اساهی نصب کنه نابود کنه مک بالای هزار دلاری رو

وقتی نمیتونی از خیلی از قابلیت ها استفاده کنی
دوباره یادآوری می‌کنم، این چیزهایی که می‌گی به خاطر ضعف پشتیبانی اپل از کاربران مکه و نه هیچ چیز دیگه!

هیچ دلیلی نداره مک بخری روش گنو نصب کنی

کسی که دنبال ازادی هست که تکلیفش مشخصه مک رو بیخیال بشه

کسی که عاشق گنو هن که بازم باید بیخیال بشه

واقعا چه دلیلی داره اینهمه دردسر و باگ رو به جون بخره بیاد از یه شرکت انحصار طلب بخره؟
خیلی دلایل مختلفی داره که یه طرفدار آزادی نرم‌افزار مک بخره رو روش گنو نصب کنه. از خوش اومدن از قیافه گرفته تا داشتن یه لپ‌تاپ آرم مدرن. نمونه‌اش؟ لینوس تروالدز!

چرا باید برنامه های ادوبی و اپل ول کنه بیاد به برنامه هایی مثل گیمپ بچسبه
چون برای خودش ارزش قائله

در کل درک نمیکنم چرا باید اینکارو بکنه
درک نکردن شما همچین برهان قاطعی نیست ;D

مک برای برای ادیت عکس و فیلم رقیب نداره متاسفانه ویندوز توی گیمینگ رقیب نداره

اتدروید محشره
عجب…

و اینکه لپ تاپ های زیاد i9 وجود دارند که از پردازنده m1 pro قوی تر هستند..
آینده برای آرمه. معماری x86 لااقل در سمت کاربر نهایی امید چندانی برای بقا نداره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4777
  • masoft قدیم
مهم‌ترین چیز برای من در مورد لپ‌تاپ اینه که سبک باشه و باتری‌اش برای مدت طولانی کار بکنه.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
دقیقا دو بدی کامپیوتر های دسکتاپ که بزرگ بودن و پر مصرف بودن هست..
نقل‌قول
آینده برای آرمه. معماری x86 لااقل در سمت کاربر نهایی امید چندانی برای بقا نداره.
جدای از این که به این سو میره اتفاقا خوشحالم هستم(یا هستیم) که از این معماری که کلا دوتا شرکت واسش پردازنده میسازن خلاص بشیم!
خیلی خوب میشد باز زیر سایه انویدیا و آرم نباشه آینده پردازنده ها و بجاش risc-v اوج بگیره ولی متاسفانه به قدر کافی آماده نیست، به هرحال تا همینجاش معماری آرم هم تغییر خوبیه

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
از همون اولین روزی که معماری آرم معرفی شده هدف این بوده که یه زمانی بتونه از نظر کارایی و عملکرد برسه به x86. الان قدرت عملکرد رو لااقل در بخش پردازنده‌ی مرکزی داره اما از نظر کارایی هنوز راه زیاده. هم از نظر قدرت پردازنده‌ی گرافیکی برای بازی‌ها و هم کلاً سازگاری با انواع نرم‌افزارهای مهندسی. برای کاربر خونگی بله کاملاً کافیه. اما برای همه مدل کاربر هنوز شرایط مهیا نیست.

اتفاقا خوشحالم هستم(یا هستیم) که از این معماری که کلا دوتا شرکت واسش پردازنده میسازن خلاص بشیم!
مگه الان چند تا کمپانی دارن چیپست آرم می‌سازن؟ میوه و سامسونگ و هوآوی که انحصاری کار می‌کنن و تولیداتشون فقط واسه خودشونه. می‌مونه کوالکام آمریکا و مدیاتک تایوان و با فاصله پشت سرشون، یونیساک چین. بله چند ده کمپانی بزرگ و کوچیک لایسنس آرم رو دارن اما اونهایی که بتونن در بازار رقابتی و برای کامپیوترهای امروزی چیپ طراحی کنن همین ۲ تا سازنده‌ی آمریکایی و تایوانی هستن.
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2221
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
چی تو مک هست که جایگزینش در ویندوز  نیست؟
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پشتیبانی پازیکس
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1316
مهم‌ترین چیز برای من در مورد لپ‌تاپ اینه که سبک باشه و باتری‌اش برای مدت طولانی کار بکنه.

لطفاً یک مدل را معرفی می کنید؟

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
پشتیبانی پازیکس
این که طبیعی  هست. بر پایه یونیکسه ، می‌خواستین از پازیکس پشتیبانی نکنه؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
این که طبیعی  هست. بر پایه یونیکسه ، می‌خواستین از پازیکس پشتیبانی نکنه؟
همین چیز طبیعی رو ویندوز نداره!

لطفاً یک مدل را معرفی می کنید؟
ThinkPad X13s
« آخرین ویرایش: 24 امرداد 1401، 10:26 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »

آفلاین آرگون

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 263
  • 我是氩
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. انجمن دکمه تشکر نداره

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
تو ایران لپ‌تاپ خوب نمی‌آد. اگه چیز خوب می‌خواید باید وارد کنید.

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
یعنی شما وارد کردی؟ :-)