انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تفاوت های devuan با debian  (دفعات بازدید: 3478 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 521
    • ذهن زیبا
پاسخ : تفاوت های devuan با debian
« پاسخ #15 : 11 مهر 1401، 08:33 ب‌ظ »
سلام، بنظر میرسه تفاوت اساسی این دو توزیع فقط در init هست که در دبیان سیستم‌دی هست و در دوان اینطور نیست، ولی بعد رفتن به دوان unstable متوجه شدم برنامه shotcut نصب نمیشه به علت نبودن پکیج shotcut-data در دوان ناپایدار، ولی وقتی بسته های دبیان میبینم در سایتش نوشته که بسته shotcut-data وجود داره، که پس میشه گفت مقداری مخازنشون هم فرق داره..، گنومم هم مشکل صدا داره، وقتی pulseaudio نصب میکنم درست میشه ولی خب انگار پیش فرضش pipewire هست و با نصب pulseaudio پکیج gnome-core و یکسری پکیج های دیگه حذف میشن، نمیدونم مشکل توزیع من یا دوان یا دبیانم همینطوره(: به هرحال از مورد اولش که shotcut-data در مخازن دوان نیست اطمینان دادم(:!

همه هم میدونیم دلیل ساخت دوان نداشتن سیستم‌دی هست، خودم دلایلی که ازش استفاده نمیکنم بخاطر مواردی چون قابل استفاده فقط در گنو لینوکس، کارهای بیشتری از یه init ساده انجام میده، ساخت ردهت هست! و حس بدی دارم به آینده استفاده از ابزار های این شرکت در طولانی مدت و حمایت ازش،‌ پازیکس رو رعایت نکرده، ممنون میشم از تجربه خودتون و اینکه اصلا اهمیتی داره یا خیر رو عرض کنید، برای مثال شاید اینکه خیلی ابزار ها در systemd باشه نکته بد که هیچی اتفاقا خوب باشه..

حالا گذشته از این موضوع که ردهت، کلی کانتریبیوت در نرم‌افزارهای آزاد داشته و خیلی از نرم‌افزارهایی که امروزه برای مدیریت سرور، مدیریت احراز هویت، اشتراک پرونده و ... استفاده می‌کنیم رو ساخته (و خب اگر بخواهیم از چیزی که اون ساخته استفاده نکنیم، عملا باید برگردیم به ۱۹۹۳!)، کجا دقیقا قید شده دووان ساخت ردهته؟ تا جایی که می‌دونم این پروژه هم مثل پروژه‌ دبیان، توسط جامعه کاربریش اداره میشه و تفاوتش هم در اینه که دبیان چیزایی داشته که اینا دوست نداشتن، چیزایی هم که اینا دارند رو دبیان دوست نداشته :)

من پست اول رو اشتباه متوجه شدم، عذر میخوام. شما systemd رو فرمودید ساخت ردهته که درسته (البته نه کاملا باز هم، چون نرم‌افزار آزاد صرفا می‌تونه یک نقطه شروع داشته باشه و بعدش ساختش با کاربرانشه...).