انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تست توزیع های مختلف  (دفعات بازدید: 2608 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
پاسخ : تست توزیع های مختلف
« پاسخ #15 : 27 تیر 1402، 05:21 ب‌ظ »
این مشکل رو هم من دارم.
البته مشکل نیست.
احتمالا دوبار دبیان رو نصب کردید و دبیانبار دوم، دوباره به بوت منو اضافه شده.
منم هر بار که یه توزیع رو نصب می‌کنم، به بوت منو اضافه می‌شه، ولی توزیع قبلی از بوت منو حذف نمی‌شه و دستی پاکش می‌کنم.
پیشنهادم اینه که اگه شناخت کافی از سیستمت نداری، بهش دست نزن.
بله درسته
البته من سعی کردم دستی از بایوس حذفش کنم ولی هر بار که اینکار رو میکنم میگه که با موفقیت حذف شد ولی خوب حذف نمیشه
بایوست رو آپدیت کن، احتمالا درست بشه.
راستی، برای تست توزیع‌ها به نظرم خودت رو اذیت نکن، رو ونتوی بریز و لایوشون رو امتحان بکن، نهایتا می‌فهمی هیچی دبیان و اوبونتو نمی‌شه.
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1402، 05:30 ب‌ظ توسط Dr.Code »

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #16 : 27 تیر 1402، 06:12 ب‌ظ »
یک جایی دیدم که محتویات پارتیشن  رو ویرایش میکرد EFI
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #17 : 27 تیر 1402، 06:21 ب‌ظ »
یک جایی دیدم که محتویات پارتیشن  رو ویرایش میکرد EFI
نفهمیدم ولی یه سری فایل‌ها هستن که فرمتشون efi هست و با خود بایوس باز می‌شن و یه سری کارها رو انجام می‌دن.
خودم زیاد بهش انگولک نکردم.

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #18 : 27 تیر 1402، 08:45 ب‌ظ »
همشون حذف می‌شه، من یه بار خودم اشتباهی این کار رو کردم ولی دوباره از گزینه اد بوت آپشن، مسیر efi توزیع رو دادم و اضافه شد.
مادربرد من تو بایوس گزینه برای حذف نداره،

من هم ایسوس دارم، تو همون بخش بوت زیاد پیچیدگی نداره، یه قسمت برای ترتیبه، یکی برای روشن و خاموش کردن هارد و اینا، یکی هم برای اضافه کردن به بوت منو و آخری هم برای حذف کردن از بوت منو هست، دیگه نمی‌دونم برای شما چه شکلیه، احتمالا با همون سیستم‌عامل باید ویرایش بشه، ولی خوب اگه با گنو به در بسته خوردید، احتمالا باید دست به دامن ابزارهای عنحصاری مایکروسافت بشید.
بله تو ویندوز نرم افزار easybcd هست برای این کار، مادربرد من این مدل یه هفته پیش آپدیتش کردم
تو بخش بوت گزینه تغییر اولویت بوت و غیرفعال کردن (disable) سیستم عاملی که نمیخوای تو منو بوت باشه (اون منو بوت که با f8 میاد بالا)و گزینه  تغییر حالت UEFI به Legacy همین، شما گفتید حذف کردم فک کردم بایوس منم گزینه حذف داره ولی متاسفانه نداره، ممنونم

تنها یک چراغ است که مرا هدایت می‌کند و آن چراغ تجربه است.

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #19 : 31 تیر 1402، 07:03 ب‌ظ »
بفرمایید
BootCurrent: 0002
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0002,0009,0008,000A,0006
Boot0001  CD/DVD Drive BBS(CDROM,,0x0)..GO..NO........o.H.L.-.D.T.-.S.T. .D.V.D.R.A.M. .G.U.E.1.N....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L.X.K.H.E.F.9.0.J.3.1. .9. . . . . . . . ........BO
Boot0002* debian HD(1,GPT,5ca776a4-5dbf-4bd8-96f3-070e5c61af24,0x800,0x100000)/File(\EFI\DEBIAN\SHIMX64.EFI)
Boot0003  Hard Drive BBS(HD,,0x0)..GO..NO........o.H.G.S.T. .H.T.S.5.4.1.0.1.0.B.7.E.6.1.0....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L. . . . . . . . .X.W.1.U.2.E.F.7.1.D.M.3........BO
Boot0006  CD/DVD Drive VenHw(99e275e7-75a0-4b37-a2e6-c5385e6c00cb)..GO
Boot0008* Hard Drive BBS(HD,,0x0)..GO..NO........o.H.G.S.T. .H.T.S.5.4.1.0.1.0.B.7.E.6.1.0....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L. . . . . . . . .X.W.1.U.2.E.F.7.1.D.M.3........BO
Boot0009* debian HD(1,GPT,5ca776a4-5dbf-4bd8-96f3-070e5c61af24,0x800,0x100000)/File(\EFI\DEBIAN\GRUBX64.EFI)..BO
Boot000A* CD/DVD Drive BBS(CDROM,,0x0)..GO..NO........o.H.L.-.D.T.-.S.T. .D.V.D.R.A.M. .G.U.E.1.N....................A...........................>..Gd-.;.A..MQ..L.X.K.H.E.F.9.0.J.3.1. .9. . . . . . . . ........BO

گرینه 0009 رو پاک کنید. به اون نیازی نیست. با همین دستور efibootmgr می‌تونید اینکار رو انجام بدید. این شکلی:
sudo efibootmgr -B -b 4
B بزرگ مشخص می‌کنه می‌خواهیم عملیات حذف انجام بدید. b کوچک هم اون گزینه‌ای که می‌خواهیم حذف کنیم رو مشخص می‌کنه.

انگار گزینه legacy boot یا یه همچبن چیزی توی تنظیمات uefi فعال هست. اگه لازم نیست چیزی رو توی حالت legacy بوت کنید، این legacy boot رو غیرفعال کنید.

وارد تنظیمات بایوس شدم هم boot و هم advanced رو گشم چیزی برای ویرایش پیدا نکردم،

من چندتا هارد دارم و دوتا اس اس دی روی سیستمم فرمت همشون هم GPT است، توزیع های رو که با سیستم فایل‌ btrfs نصب میکنم دو گزینه تو منو بوت بایوس ایجا میکنه یکی به اسم توزیع یکی هم با مشخصات هارد و یا اس اس دی، به همین خاطر منو بوت بایوسم شلوغ میشه، دنبال یه چیزی هستم که بشه منو بوت بایوس رو باهاش ویرایش کرد.
با همین دستور efibootmgr باید بشه. اگه کامپیوتر از uefi استفاده می‌کنه.
معمولا پیاده‌سازی‌های uefi انقدر غیر استاندارد نیستند که نتونید با دستور efibootmgr پیکربندی اونها رو تغییر بدید.
میدونید که زکات علم نشر آن است