انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تغیر یک حرف در یک پروژه آزاد.  (دفعات بازدید: 2771 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2221
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
تغیر یک حرف در یک پروژه آزاد.
« : 16 مهر 1402، 09:39 ب‌ظ »
یک پروژه آزاد با پروانه gpl3 وجود داره و من میخوام فقط در چند خط اون فقط یک کلمه رو عوض کنم و اون پروژه رو با همون اسم یه جای دیگه بزارم. آیا این امکان پذیره؟ اصلا روال کار چگونه است؟
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 958
  • Fedora Linux
    • فری‌تاکس
پاسخ : تغیر یک حرف در یک پروژه آزاد.
« پاسخ #1 : 16 مهر 1402، 09:43 ب‌ظ »
یک پروژه آزاد با پروانه gpl3 وجود داره و من میخوام فقط در چند خط اون فقط یک کلمه رو عوض کنم و اون پروژه رو با همون اسم یه جای دیگه بزارم. آیا این امکان پذیره؟ اصلا روال کار چگونه است؟
ازش باید فورک بگیری بعد باید بهش pull request بزنی و اگر اون قبول کرد میره تو نرم افزارش وگرنه این فورک برای خودت میمونه. البته اگه میخوای کلماتش رو تغییر بدی باید بری تو بخش ترجمه.

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 521
    • ذهن زیبا
« پاسخ #2 : 17 مهر 1402، 03:04 ق‌ظ »

به نظرم (چون تجربه چنین چیزی رو ندارم) یک issue برای خود نرم‌افزار باز کنید و ازشون بپرسید. چون تا جایی که دانش من یاری می‌کنه، اسم و لوگوی نرم‌افزار در حوزه نشان تجاری قرار می‌گیره و این موضوع ممکنه خیلی باب میل خیلی از تولیدکنندگان نرم‌افزار نباشه که یک نرم‌افزار به همون اسم جای دیگه منتشر بشه.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1569
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #3 : 18 مهر 1402، 01:21 ب‌ظ »
بحث های حقوقی پیچیده هستن. ولی تا جایی که من درک می کنم جی پی ال (و البته فرهنگش رو):

- تو اجازه داری پروژه رو برداری و تغییر بدی؛ حتی اسمش رو عوض کنی
- تو باید لایسنس اصلی رو هم در پروژه جدیدت بیاری و بگی که این پروژه از فلان جا برداشته شده و لینک اصلیش اینه
- تغییرات خودت رو هم منتشر کنی برای بقیه که بتونن دانلود کنن و استفاده

اگر منظورت اینه که مثلا اسم پروژه رو عوض کنی، اگر دلیل خیلی واضحی نداشته باشی خیلی قشنگ حساب نمی شه (به نظر می رسه می خوای خودت رو نویسنده جا بزنی) ولی اشکال قانونی نداره. اما نکته همینه که باید بنویسی که این پروژه رو از فلان جا برداشتم و این بوده و اینم تغییرات منه روش.

و خب مشخصه که اگر فکر میکنی این تغییرات به درد پروژه هم می خوره، روش درست اینه که تغییرات رو در اختیار پروژه اصلی هم بذاری که خودش رو بهتر کنه (مثلا تو گیت هاب با فورک کردن و پول ریکوئست فرستادن) ولی اگر هدفت اینه که پروژه شبیه پروژه اصلی نباشه دیگه، همونطور که گفتم اگر جی پی ال ۳ است حق داری اینکار رو بکنی به شرط ذکر تغییرات و لینک به منبع اصلی و حفظ لایسنسش.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی