انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: برنامه نویسی با Lazarus (پست اول ویرایش شد ۹۳/۰۴/۲۳ )  (دفعات بازدید: 193472 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 323
پاسخ : برنامه نویسی با Lazarus
« پاسخ #15 : 18 مهر 1391، 08:27 ق‌ظ »
چه خوبه! آفرین. ادامه بده ;)
ممنون دانیال جان  ;)
یک نکته اینه که من تو خونه سیستمم ویندوزه (البته اوبونتو هم دارم ولی اونجا بقیه زیاد به اون کاری ندارن  :( ) برای برنامه نویسی کد های برنامه را تو هردو سیستم عامل به طور پایاپای ادامه میدم و من همون پروژه رو تو محل کار با لینوکس و تو خونه با ویندوز توسعه میدم. اینجوری اگه مشکلی تو یک قسمت با سیستم عامل دیگه وجود داشته باشه سریع تر متوجه میشم و در عین حال برنامه برای هر دو سیستم عامل آماده میشه.
برای ادامه کار میخام wiki لازاروس و اون قسمتی که کدهای نمونه و کامپوننت های رایگان رو معرفی کرده براتون بزارم.
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Components_and_Code_examples
تو این wiki میتونید برای هر کاری کامپوننت پیدا کنید از گرافیک گرفته تا پایگاه داده و نکته مهمش اینه که همشون رایگانند.
البته شاید امکانات اونها به کامپوننت های پیشرفته بقیه محیط های توسعه نرسه ولی کار رو راه میندازن و نیازی به کرک و سریال ندارن  :D .

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #16 : 06 آبان 1391، 11:56 ق‌ظ »
نسخه ۱.۰.۲ لازاروس منتشر شده.
لینک زیر جزئیات اصلاحات انجام شده و مشکلات رفع شده تو این نسخه رو نشون میده.
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Lazarus_1.0_fixes_branch#Fixes_for_1.0.2_.28Merged.29

خوشبختانه سرعت توسعه این IDE خیلی خوب شده و از گذشته خیلی سریع تر جلو میره و باگ های اون رفع میشه.
نسخه ۳۲ بیتی ویندوزی اون تو ۶ روز ۶۵۶۳ بار تا الان دانلود شده و بیشترین دانلود هم از روسیه و چین بوده.
منبع : http://sourceforge.net/projects/lazarus/files/Lazarus%20Windows%2032%20bits/stats/timeline
فکر می کنم چون نسخه لینوکسی اغلب از روی مخازن نصب میشه آمار دانلود نسخه لینوکسی اون زیاد نیست.

آفلاین doomhammer65ir

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1572
    • IRAN Backup
« پاسخ #17 : 06 آبان 1391، 12:35 ب‌ظ »
زبان دلفی مثل سی و سی پلاس میمونه یا کلا دستور زبانش فرق داره ؟

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #18 : 06 آبان 1391، 02:35 ب‌ظ »
زبان دلفی مثل سی و سی پلاس میمونه یا کلا دستور زبانش فرق داره ؟

دلفی با C یا ++C فرق میکنه . این IDE هم از کامپایلر رایگان پاسکال شی گرا استفاده می کنه.برای همین شباهت زیادی به دلفی داره.

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 558
« پاسخ #19 : 06 آبان 1391، 06:25 ب‌ظ »

سلام.
تاپیک خیلی جالبه.منم مثل شما دلفی کار میکردم (تجربه خوبی دارم) ولی الان کنار گذاشتم ولی دوس دارم کار کنم.
lazarus رو هم یکبار نصب کردم.چند تا سوال داشتم.
1-برنامه های نوشته شده تو دلفی رو میشه تو lazarus کامپایل کرد؟

2-برنامه های نوشته شده تو lazarus توی ویندوز هم قابل اجراست یا نه؟

3-فک کنم چند تا سورس بذاری هم بتونه کمک کنه تا تمایل بیشتری ایجاد بشه؟

با تشکر
و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #20 : 06 آبان 1391، 11:35 ب‌ظ »
سلام  :)
1- بله لازاروس مبدل پروژه های دلفی به خودشو داره ولی اینکار رو زیاد توصیه نمی کنم. معمولا برنامه های نوشته شده تو دلفی از کامپوننت های زیادی استفاده می کنند و اگه اونها تو لازاروس نباشن بازکردن و کامپایل برنامه دچار مشکل میشه.
کامپوننت های رایگان جایگزین برای همه کاری تو لازاروس پیدا میشه پس بهتره برنامه از ابتدا داخل لازاروس تولید و توسعه داده بشه عوض اینکه با کلی خطا اینجا کامپایل کنید.
2- برنامه های لازاروس تو ویندوز و گنو لینوکس و مکینتاش به راحتی و در هر نسخه ای قابل اجرا هستن. (فکر می کنم یک کارهایی هم برای آندروید شده)
3- چشم. البته نمیدونم از کجا شرو کنم ولی حتما اینکار رو هم می کنم. ;)
همونطور که قبلا هم گفته بودم الان دارم رو یه پروژه برا مدیریت مراکز روان شناسی کار می کنم که اگه بلاخره تموم بشه قصد دارم به صورت متن باز(با شرایط خاص) و رایگان اونو عرضه کنم. :) :)

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 07 آبان 1391، 01:29 ب‌ظ »

خیلی عالی شد.شما اگه توی LinkedIn عضو هستید پیغام بدین تا با هم بیشتر آشنا بشیم.

نقل‌قول
چشم. البته نمیدونم از کجا شرو کنم ولی حتما اینکار رو هم می کنم.
همونطور که قبلا هم گفته بودم الان دارم رو یه پروژه برا مدیریت مراکز روان شناسی کار می کنم که اگه بلاخره تموم بشه قصد دارم به صورت متن باز(با شرایط خاص) و رایگان اونو عرضه کنم.

در اولین فرصت سعی میکنم lazarus رو نصب کنم.روش  اتصال به پایه داده فک کنم برا شروع خوب باشه.البته هر جور خودتون راحت ترین بهتره.

و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 07 آبان 1391، 09:11 ب‌ظ »
خیلی عالی شد.شما اگه توی LinkedIn عضو هستید پیغام بدین تا با هم بیشتر آشنا بشیم
Linkedin چی هست؟ من تا حالا نرفتم.
من تو این پروژه از پایگاه داده mysql استفاده ی کنم چون بعدا برای تهیه سیستم تحت وب کارم با php و mysql خیلی راحت میشه. البته چون قبلا از ms sql اسفاده می کردم یکم مشکل برام تو نوشتن store procedure پیش اومده بود که الان حل شدن.
تو لازاروس از کامپوننت Zeos برای اتصال به پایگاه داده استفاده می کنم. تقریبا شبیه به db exprers یا ado تو دلفی هستش ولی میتونه به انواع مختلفی پایگاه کانکت بشه مثل oracle,MySQL,sqlite,PostgreSQL,ms sql, و ....  :)
خیلی زود برمی گردم  ;)

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 07 آبان 1391، 09:42 ب‌ظ »
خیلی عالی شد.شما اگه توی LinkedIn عضو هستید پیغام بدین تا با هم بیشتر آشنا بشیم
Linkedin چی هست؟ من تا حالا نرفتم.

http://hinightsun.blogfa.com/post/196

اطلاعات خیلی خویی دارید.
و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 08 آبان 1391، 07:49 ق‌ظ »
من زیاد با این شبکه های اجتماعی حال نمی کنم همین فروم ها رو بیشتر ترجیح می دم :D
با این حال جالب بود عضو شدم.
بریم سراغ برنامه نویسی خودمون.
برای اتصال به پایگاه باید تو کامپوننت zeos به غیر اطلاعات معمول نام کاربر و کلمه عبور و آدرس سرور و پورت و ... نوع پروتکل ارتباطی رو هم مشخص کنید که من چون از mysql استفاده کردم اونو روی mysql-5 قرار میدم و هر پایگاهی نوع خودشو داره اینجا.
البته بعد از انجام این کار باید درایور اون پایگاه هم رو سیستم سرویس گیرنده نصب شده باشه مثلا اگه از mysql استفاده می کنید باید تو ویندوز فایل libmysql.dll تو شاخه system32 وجود داشته باشه و یا اگه از لینوکس استفاده می کنید libmysqlclient-dev باید نصب شده باشه.(البته بعضی استثناها هم هستن که به صورت embded تو سیستم وجود دارند و به راحتی کار می کنند)
بعد این کار با دادن اطلاعات معمول می تونید به پایگاه متصل بشید.
برای اینکار یک فرم از نوع Data Module ایجاد کنید و روی اون یک شئ zeos Connection قرار بدید و تنظیمات اونو انجام بدید

یک نکته خیلی مهم یادم رفت :P
تو mysql برای اینکه اطلاعات فارسی به درستی وارد و نمایش داده بشه باید روی zeos connection قسمت clientcodepage رو در حالت utf8 قرار بدید و یا در properties کانکشن عبارت codepage=utf8 رو وارد کنید.
« آخرین ویرایش: 08 آبان 1391، 09:59 ق‌ظ توسط Delphi887 »

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 13 آبان 1391، 09:27 ب‌ظ »

سلام

Lazarus توی ابونتو 12.4 رو نصب کردم.

توی پست قبلی یه خورده گنگ توضیح دادین حدس میزنم احتمالا وقتون گرفتس.

من اگه بخوام محیط Lazarus رو طوری تنظیم کنم که مثل محیط دلفی بشه کدوم قسمت برم.مثلا یه فرم اضافه میکنم بعد رو منو کلیک میکنم Alt+Tab رو چند بار میزنم بیاد.یکم از این جهت خسته کنندس.

اگه در آینده وقت کردین یه نمونه کد بزارید.

و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 14 آبان 1391، 09:09 ق‌ظ »
سلام
ببخشید کم سر میزیم به این پست  :-? زندگی تو این دوران خیلی سخت شده و آدم به همه کاراش نمیرسه  :D
در مورد فرم های برنامه و سوئیچ کردن بین اونها تو لینوکس باید بگم با ویندوز یکم فرق میکنه.
در محیط ویندوز لازاروس به عنوان یک برنامه شناخته میشه و فرم های داخل اون اشیائ داخلی برنامه لازاوس هستن ولی تو لینوکس اینطور نیست و هر فرم تو تسک بار جداگونه دیده میشه. مثلا تصویر زیر محیط لازاروس تو KDE که رو سیستم خودم هست رو نشون میده.
http://delphi887.persiangig.com/image/Lazarus_KDE.png
همینطور تصویر زیر هم محیط لازاروس تو یونیتی اوبونتو هستش
http://delphi887.persiangig.com/image/lazarus1.0rc2.png
اگه تو این تصویر ها دقت کنید میبینید که چه فرمهای باز برنامه در حال ویرایش و چه فرمهای خود لازاروس تو تسک بار دیده میشن و تازه تو یونیتی یکم کار مشکل تر میشه چون هنگام سوئیچ بین برنامه ها لازاروس کلی فرم داره و کاربر یکم گیج میشه.
من توصیه می کنم وقت برنامه نویسی زیاد برنامه دیگه باز نکنی و بیشتر حواست به برنامه خودت باشه و برای سوئیچ بین فرمهای برنامه از محیط کد نویسی استفاده کن. به این صورت که با کلید F12 میتونید بین فرم و کد تغییر وضعیت بدید. محیط کدنویسی رو که فرمهای کد نیوسی تو اونها هستن بیار و بعد از تب بالا فرمهای باز نشون داده شده اند فرم مورد نظرتو انتخاب کن و دوباره با کلید F12 فرم رو ظاهر کن.
امیدوارم منظورتو درست فهمیده باشم :D
برای نمونه کد هم نمیدونم چیو باید بزارم.
یکسری دستورات که تو همه زبون های برنامه نویسی تقریبا مشترکند مثل حلقه های تکرار و شرط ها و ....
فقط میمونه بعضی نکات خاص که مخصوص هر زبان هست و همچنین برخی تکنیک های برنامه نویسی که میشه به صورت الگوریتم در آورد و تو همه زبونها ازش استفاده کرد.
حالا اگه من بیام و تمام کد یک فرم رو بزارم خیلی طولانی و پیچیده میشه و خواننده هم ممکنه زده بشه.
من بیشتر سعی می کنم اون چیزهایی که بیشتر ممکنه بدرد بخورند رو بزارم یا اینکه شما بگید کجا مشکل دارید تا من اگه میتونستم راهنماییتون کنم. ;)
 :KS :KS :KS
حالا دوباره یک نکته دیگه برای برنامه نویسی لازاروس رو میگم که خیلی بدردم خورده.
پیدا کردن نوع سیستم عامل و نوع CPU سیستم مشتری :
{%i %FPCTARGETCPU$} :  برای پیدا کردن نوع CPU
{%i %FPCTARGETOS$} : برای پیدا کردن نوع سیستم عامل
با این دو خط کد کامپایلر نوع پردازنده و نوع سیستم عامل رو به برنامه شما میده .(به صورت رشته ای اونها رو برمیگردونه)
اینکه در یک برنامه مستقل از سکو بفهمید برنامه شما تو چه سیستم عامل و معماری در حال اجرا هستش خیلی مهمه. شاید تو محیط های برنامه نویسی ویندوزی یا لینوکسی چندان پیدا کردن اینها مهم نباشه چون برنامه تو محیط دیگری اجرا نمیشه ولی زمانه که شما برنامه رو در حالت مستقل از سکو برنامه نویسی می کنید باید بفهمید برنامه شما تو چه محیط و معماری اجرا میشه چون بعضی نکات باید نسبت به سیستم مشتری و نوع محیط اون تغییر کنن.(تقریبا شبیه به برنامه های تحت وب که نوع مرورگری که با اون برنامه باز میشه براشون مهمه حتی اندازه صفحه مانیتور)
« آخرین ویرایش: 15 آبان 1391، 07:27 ق‌ظ توسط Delphi887 »

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #27 : 14 آبان 1391، 09:58 ب‌ظ »

سلام

با تشکر از صبر و حوصله شما

نقل‌قول
نشون میده.
http://www.persiangig.com/va/img/in/png.gif
همینطور تصویر زیر هم محیط لازاروس تو یونیتی اوبونتو هستش
http://www.persiangig.com/va/img/in/png.gif
اگه تو این تصویر ها دقت کنید میبینید

برا من عکس باز نشد فک کنم لینک ها رو دوباره بررسی کنید

نقل‌قول
امیدوارم منظورتو درست فهمیده باشم

درست اشاره کردین همون مطلبی که اشاره کردین منظورم بود.

نقل‌قول
برای نمونه کد هم نمیدونم چیو باید بزارم.
یکسری دستورات که تو همه زبون های برنامه نویسی تقریبا مشترکند مثل حلقه های تکرار و شرط ها و ....
فقط میمونه بعضی نکات خاص که مخصوص هر زبان هست و همچنین برخی تکنیک های برنامه نویسی که میشه به صورت الگوریتم در آورد و تو همه زبونها ازش استفاده کرد.
حالا اگه من بیام و تمام کد یک فرم رو بزارم خیلی طولانی و پیچیده میشه و خواننده هم ممکنه زده بشه.
من بیشتر سعی می کنم اون چیزهایی که بیشتر ممکنه بدرد بخورند رو بزارم یا اینکه شما بگید کجا مشکل دارید تا من اگه میتونستم راهنماییتون کنم.

من در قدم اول هدفم اتصال صحیح به پایگاه داده به کمک کامپوننت های اصلی (استاندارد) که کارهایی نظیر ثبت ،درج ،حذف و واکشی از پایگاه داده رو انجام بدم نه کامپوننت های فرعی .بیشتر دنبال یه مثال کم حجم و ساده میگردم.

مثلا در حالت صحیح در دلفی با ADOQuery وصل میشیم و دستوراتمون رو اجرا میکنیم.dotnet دیتا ماژول محسوب میشه.

نقل‌قول
حالا دوباره یک نکته دیگه برای برنامه نویسی لازاروس رو میگم که خیلی بدردم خورده.
پیدا کردن نوع سیستم عامل و نوع CPU سیستم مشتری :
{%i %FPCTARGETCPU$} :  برای پیدا کردن نوع CPU
{%i %FPCTARGETOS$} : برای پیدا کردن نوع سیستم عامل
با این دو خط کد کامپایلر نوع پردازنده و نوع سیستم عامل رو به برنامه شما میده .(به صورت رشته ای اونها رو برمیگردونه)
اینکه در یک برنامه مستقل از سکو بفهمید برنامه شما تو چه سیستم عامل و معماری در حال اجرا هستش خیلی مهمه. شاید تو محیط های برنامه نویسی ویندوزی یا لینوکسی چندان پیدا کردن اینها مهم نباشه چون برنامه تو محیط دیگری اجرا نمیشه ولی زمانه که شما برنامه رو در حالت مستقل از سکو برنامه نویسی می کنید باید بفهمید برنامه شما تو چه محیط و معماری اجرا میشه چون بعضی نکات باید نسبت به سیستم مشتری و نوع محیط اون تغییر کنن.(تقریبا شبیه به برنامه های تحت وب که نوع مرورگری که با اون برنامه باز میشه براشون مهمه حتی اندازه صفحه مانیتور)

نکات مفیدی بودن.

شما هر وقت فرصت داشتین به سوالات جواب بدین ، کارهای خودتون مهمتره.

با تشکر
و ما میطوانیم

آفلاین امیر شهریاری

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #28 : 15 آبان 1391، 12:00 ب‌ظ »
سلام
ببخشید لینک عکسهای پست قبلیم مشکل داشتن اصلاحشون کردم.
مثالی که گذاشته بودید خیلی خوب بود  =D> یک تابع قدیمی که خیلی کاربردیه و من فراموشش کرده بودم رو دوباره به یادم آورد (Quotedstr) .
من از چهارتا کوتیشن استفاده می کردم به جای این تابع  :oops:   :biggrin:
منم یک نمونه از فرمهایی که الان دارم کد نویسی می کنم رو گذاشتم .

در مورد نحوه اتصال به پایگاه داده تو لازاروس باید بگم که تقریبا شبیه همون دلفی هستش فقط اینجا از zeos به جای ado.net استفاده می کنیم.
من تو برنامه هایی که می نویسم سعی می کنم تمام موارد استفاده شده تو پروژه متن باز و رایگان باشن از پایگاه داده گرفته تا کامپوننت های استفاده شده تو پروژه و حتی فونت (freefarsi) .

برای انجام کارهای مختلف با پایگاه داده چند روش وجود داره که یکی از اونها نوشتن کد SQL و یا تولید اون تو یک شئی query و بعد به نسبت نوع دستورات اجرا یا باز کردن اون query هستش .(تو مثال دلفی شما هم دقیقا دیده میشه)
روش دیگه استفاده از stored procedure هستش که پردازش های سنگین رو به سرور انتقال میده و ایستگاه کاری نیازی به پردازش قوی روی حجم زیادی از داده ها رو نداره. این روش خیلی بهتره ولی محدودیت هایی داره و همیشه قابلیت اجرا رو نداره. نمونش تو تصویری که من گذاشتم می خواستم یک کاربر جدید ایجاد کنم که نمیشه این دستورات رو به صورت stored procedure‌ اجرا کرد.
stored procedure ها به صورت کد های SQL روی سرور ذخیره می شن و در زمان اجرا فقط پارامترها ورودی برای اونها ارسال میشه و عملیات پردازش داده های پایگاه داده روی سرور انجام میشه و اگه نیاز باشه پاسخ برای ایستگاه ارسال میشه .

آفلاین aliboy

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 15 آبان 1391، 08:31 ب‌ظ »

سلام

نقل‌قول
مثالی که گذاشته بودید خیلی خوب بود   یک تابع قدیمی که خیلی کاربردیه و من فراموشش کرده بودم رو دوباره به یادم آورد (Quotedstr) .
من از چهارتا کوتیشن استفاده می کردم به جای این تابع     

4 کوتیشن  رو تا حالا ندیده بودم.

نقل‌قول
منم یک نمونه از فرمهایی که الان دارم کد نویسی می کنم رو گذاشتم .

معماری برنامه نویستون خوبه.

نقل‌قول
در مورد نحوه اتصال به پایگاه داده تو لازاروس باید بگم که تقریبا شبیه همون دلفی هستش فقط اینجا از zeos به جای ado.net استفاده می کنیم.

ای کاش بعد از پایان کارتون یه مثال جم و جور بیان میکردین.ما که منتطر می مونیم.

نقل‌قول
من تو برنامه هایی که می نویسم سعی می کنم تمام موارد استفاده شده تو پروژه متن باز و رایگان باشن از پایگاه داده گرفته تا کامپوننت های استفاده شده تو پروژه و حتی فونت (freefarsi) .

اطمینان کار بالا میره

نقل‌قول
برای انجام کارهای مختلف با پایگاه داده چند روش وجود داره که یکی از اونها نوشتن کد SQL و یا تولید اون تو یک شئی query و بعد به نسبت نوع دستورات اجرا یا باز کردن اون query هستش .(تو مثال دلفی شما هم دقیقا دیده میشه)
روش دیگه استفاده از stored procedure هستش که پردازش های سنگین رو به سرور انتقال میده و ایستگاه کاری نیازی به پردازش قوی روی حجم زیادی از داده ها رو نداره. این روش خیلی بهتره ولی محدودیت هایی داره و همیشه قابلیت اجرا رو نداره. نمونش تو تصویری که من گذاشتم می خواستم یک کاربر جدید ایجاد کنم که نمیشه این دستورات رو به صورت stored procedure‌ اجرا کرد.
stored procedure ها به صورت کد های SQL روی سرور ذخیره می شن و در زمان اجرا فقط پارامترها ورودی برای اونها ارسال میشه و عملیات پردازش داده های پایگاه داده روی سرور انجام میشه و اگه نیاز باشه پاسخ برای ایستگاه ارسال میشه .

این صحبت ها نشون از تجربه کاریتون داره مشخص دلفی رو پیوسته ادامه دادین.

من تا قبل از این دلفی رو کنار گذاشته بودم با پست شما و عکس هایی که از لازاروس گذاشتین میخوام حتما ادامه بدم.

خیلی جالب بودن.تشکر
و ما میطوانیم