انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: تفاوت های devuan با debian  (دفعات بازدید: 3484 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
تفاوت های devuan با debian
« : 07 مهر 1401، 05:35 ب‌ظ »
سلام، بنظر میرسه تفاوت اساسی این دو توزیع فقط در init هست که در دبیان سیستم‌دی هست و در دوان اینطور نیست، ولی بعد رفتن به دوان unstable متوجه شدم برنامه shotcut نصب نمیشه به علت نبودن پکیج shotcut-data در دوان ناپایدار، ولی وقتی بسته های دبیان میبینم در سایتش نوشته که بسته shotcut-data وجود داره، که پس میشه گفت مقداری مخازنشون هم فرق داره..، گنومم هم مشکل صدا داره، وقتی pulseaudio نصب میکنم درست میشه ولی خب انگار پیش فرضش pipewire هست و با نصب pulseaudio پکیج gnome-core و یکسری پکیج های دیگه حذف میشن، نمیدونم مشکل توزیع من یا دوان یا دبیانم همینطوره(: به هرحال از مورد اولش که shotcut-data در مخازن دوان نیست اطمینان دادم(:!

همه هم میدونیم دلیل ساخت دوان نداشتن سیستم‌دی هست، خودم دلایلی که ازش استفاده نمیکنم بخاطر مواردی چون قابل استفاده فقط در گنو لینوکس، کارهای بیشتری از یه init ساده انجام میده، ساخت ردهت هست! و حس بدی دارم به آینده استفاده از ابزار های این شرکت در طولانی مدت و حمایت ازش،‌ پازیکس رو رعایت نکرده، ممنون میشم از تجربه خودتون و اینکه اصلا اهمیتی داره یا خیر رو عرض کنید، برای مثال شاید اینکه خیلی ابزار ها در systemd باشه نکته بد که هیچی اتفاقا خوب باشه..
« آخرین ویرایش: 09 مهر 1401، 02:58 ق‌ظ توسط ali-n »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : تفاوت های devuan با debian
« پاسخ #1 : 07 مهر 1401، 06:00 ب‌ظ »
بحث بحث عشق منه که! آره منم به این رسیدم که در واقع مسئله فراتر از اینیته!
تا جایی که من امتحان کردم، حتا lightwaight‌ تر هم هست، قشنگ احساس می‌شه که فقط بخاطر یه اینیت دیگه نیست سبکیش! گمونم کد بهتر و تمیزتری هم داره!
آرچ و گنوم!

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
« پاسخ #2 : 07 مهر 1401، 06:14 ب‌ظ »
...ساخت ردهت هست! و حس بدی دارم به آینده استفاده از ابزار های این شرکت در طولانی مدت و حمایت ازش،‌...
پس برای نداشتن تناقض در حرف و عمل، بهتره که کلاً لینوکس رو فرمت کنی و بری روی یه سیستم‌عامل دیگه:
https://fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_contributions
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 07 مهر 1401، 07:33 ب‌ظ »
پس برای نداشتن تناقض در حرف و عمل، بهتره که کلاً لینوکس رو فرمت کنی و بری روی یه سیستم‌عامل دیگه:
https://fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_contributions
((: قبلانا NetworkManager هم استفاده نمیکردم بخاطر ردهتی بودنش، ولی حالا که میبینم خیلی چیزای مورد نیاز سیستم هم هست که ردهت داده، فکر نکنم توزیعی بدون اینا باشه!، منظورم همینه، دقیقا فلسفه و منطق این شرکت میتونه مخرب باشه حتا در نرم افزار آزاد یا خیر، اگه نمیتونه بریم دبیان و هر توزیع دیگه systemd دار نصب کنیم عشق زندگی کنیم(:

بحث بحث عشق منه که! آره منم به این رسیدم که در واقع مسئله فراتر از اینیته!
تا جایی که من امتحان کردم، حتا lightwaight‌ تر هم هست، قشنگ احساس می‌شه که فقط بخاطر یه اینیت دیگه نیست سبکیش! گمونم کد بهتر و تمیزتری هم داره!
دوان کد تمیز تری از دبیان داره؟ ((: جالبه، ولی من نمیدونم چرا حس میکنم دوان خیلی دستی دستی دبیان رو وارد خودش کرده، برای مثال پیش اومده دوان بروزرسانی کردم به unstable و بجای devuan دیگه نوشته میشد debian ((:

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #4 : 07 مهر 1401، 07:49 ب‌ظ »
...فلسفه و منطق این شرکت میتونه مخرب باشه حتا در نرم افزار آزاد یا خیر...
هیچ چیزی نمی‌تونه برای نرم‌افزار آزاد مخرب باشه. اگه کاربرها و توسعه‌دهنده‌ها به این نتیجه برسن که فلان کد مخربه، خب یا می‌ذارنش کنار یا فورکش می‌کنن یا جایگزینی واسه‌ش می‌نویسن.
بعداً به نظرم زیاد درگیر جوسازی‌ها نشو. اگه می‌بینی تمام توزیع‌های لینوکس دارن از systemd استفاده می‌کنن و هنوز فکر می‌کنی این بسته می‌تونه مخرب باشه، پس شاید بهتر باشه که خودت رو کمتر در معرض یه سری جوسازی‌های مخرب قرار بدی!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 07 مهر 1401، 09:05 ب‌ظ »
ممنونم ازت
دقیقا یجورایی برام سوال شد اینکه دبیان و خیلی توزیع ها کاملا رفتن رو systemd علتش چی بوده،‌ فقط بخاطر بهتر بودن یا دلیل خاصی دیگه ای داره، و این برام سوال بود چرا مثل دوان به سادگی همه init هارو باهم پشتیبانی نمیکنن..

خب میرم دبیان نصب کنم اگه از توزیع دیگه ای هم خوشم اومد اونم نصب میکنم، بای(:

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #6 : 08 مهر 1401، 12:33 ب‌ظ »
شاید بی ربط باشه ولی فقط به حجم ایزوی دبیان و دوان نگاه کن، هر دو یه اسنپ‌شات از همین چند روز پیششون، هر دو نسخه netinst!
آرچ و گنوم!

آفلاین behzad1

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 496
« پاسخ #7 : 08 مهر 1401، 12:46 ب‌ظ »
شاید بی ربط باشه ولی فقط به حجم ایزوی دبیان و دوان نگاه کن، هر دو یه اسنپ‌شات از همین چند روز پیششون، هر دو نسخه netinst!
دبیان netinst که ۳۰۰ - ۴۰۰ مگ بیشتر نیست.

آفلاین mobin1387

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 495
  • به زودی اینجا چیزی نوشته خواهد شد!
« پاسخ #8 : 08 مهر 1401، 01:07 ب‌ظ »
سلام. تقریبا تنها تفاوت همین init هست. از زمان منتشر شدن systemd یک بحث بسیار بزرگ پیرامونش شکل گرفت. خیلی ها دوستش داشتن و بعضی هاهم دوستش نداشتن. تا به امروزهم این بحث ها ادامه داشته. در واقع افرادی که systemd رو دوست ندارن اقلیت به شمار میرن.
دلایل زیادی وجود داشت که systemd در حال حاضر init غالب سامانه های مبتنی بر لینوکسه. در گذشته init های دیگه ای بودن که سعی کردن جایگزین sysvinit بشن ولی خب هیچکدوم در نهایت به شهرت systemd نرسیدن. به نظرم systemd شایستگی این حجم از مقبولیت رو داشت. systemd برتری های زیادی برای همه (چه توسعه دهندگان، چه نگه‌دارندگان توزیع ها و چه کاربران) داره.
یکی از دلایلی که systemd به مقبولیت بالایی بین نگه دارندگان توزیع های لینوکسی رسید به نظر من اینه:
systemd طراحی شده بود که بسیاری از کار هایی که باید به صورت دستی در sysvinit انجام می‌شد رو، خودکار انجام بده. نگه‌دارندگان توزیع ها از شر نگه داری اسکریپت های شل مربوط به خدمات(services) و دیمن های مختلف راحت می‌شدن. unit های systemd یک برد بزرگ برای نگه‌دارندگان توزیع ها بود.
خلاصه اینکه کدومو انتخاب کنید بستگی به این داره که systemd رو دوست دارید یا نه. «Systemd رو RedHat ساخته»، «Systemd در پشتی داره» و... این چنین حرف ها، دلایل خوبی برای اسنفاده از systemd نیستن. RedHat یک شرکت در حوزه سامانه های مبتنی بر لینوکسه که مشارکت های کوچیک و بزرگی در زیست‌بوم (اکوسیستم، اگه معادل درستی براش باشه) سامانه های مبتنی بر لینوکس داشته و داره. در حوزه نرم افزار های آزاد خیلی سخته که یک شرکت بخواد در یک برنامه که چشم خیلی از توزیع ها و کاربر ها و متخصص ها روشه یک در پشتی کار بزاره. تقریبا نشدنیه و بعد یک مدت لو میره و اعتبار شرکت به باد فنا می‌ره. در کل اگه به این موضوع علاقه مند شدید، systemd رو درک کنید و بعدش متوجه می‌شید که دوستش دارید یا نه. اگر علاقه مند نیستید همون از systemd استفاده کنید، توزیع های با systemd برای کاربر نهایی خیلی سرراست تر از توزیع های بی systemd هستند و خیلی از نگه‌دارنگان توزیع ها هم حواسشون به systemd هست.

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
آرچ و گنوم!

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 08 مهر 1401، 02:56 ب‌ظ »
فرق زیادی ندارن، جالبه تفاوت!

پس با این حساب یکم از سیاهی و بد بودن شرکت ردهت رو بیخیال شدم(: دیگه بیشترین چیزی که برام سواله چرا فقط توی گنو لینوکس قابل اجرا، که اونم احتمالا بر میگرده به پیچیده شدن systemd(دلایل فنیش نمیدونم) ولی خوب میشد یه چیز کلی تر بود که در همه سیستم عامل ها حداقل قابل استفاده بود
ممنون مبین جان

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 08 مهر 1401، 03:07 ب‌ظ »
...دیگه بیشترین چیزی که برام سواله چرا فقط توی گنو لینوکس قابل اجرا، که اونم احتمالا بر میگرده به پیچیده شدن systemd(دلایل فنیش نمیدونم) ولی خوب میشد یه چیز کلی تر بود که در همه سیستم عامل ها حداقل قابل استفاده بود
...
می‌تونی init رو اصلاً جزئی از سیستم‌عامل در نظر بگیری. مثل اینه که بگی ای کاش لینوکس روی همه‌ی سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده بود!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #12 : 08 مهر 1401، 09:47 ب‌ظ »
دیگه بیشترین چیزی که برام سواله چرا فقط توی گنو لینوکس قابل اجرا، که اونم احتمالا بر میگرده به پیچیده شدن systemd(دلایل فنیش نمیدونم) ولی خوب میشد یه چیز کلی تر بود که در همه سیستم عامل ها حداقل قابل استفاده بود
ممنون مبین جان
چون از syscall‌های مخصوص کرنل لینوکس استفاده می‌کنه.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 09 مهر 1401، 02:57 ق‌ظ »
می‌تونی init رو اصلاً جزئی از سیستم‌عامل در نظر بگیری. مثل اینه که بگی ای کاش لینوکس روی همه‌ی سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده بود!
تفسیر خوبی بود(:
چون از syscall‌های مخصوص کرنل لینوکس استفاده می‌کنه.
نمیدونم چیه(: ولی اگه نیاز بوده استفاده کنه برای بهبود کارش خوبه

راستی مخازن دوان و دبیانم فک کنم فرقی ندارن و مشکل جای دیگست(گیر افتادم) در دبیان هم بعد رفتن به unstable  بسته shotcut نصب نشد(:

آفلاین محمدرضا حقیری

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 521
    • ذهن زیبا
« پاسخ #14 : 11 مهر 1401، 12:24 ب‌ظ »
سلام، بنظر میرسه تفاوت اساسی این دو توزیع فقط در init هست که در دبیان سیستم‌دی هست و در دوان اینطور نیست، ولی بعد رفتن به دوان unstable متوجه شدم برنامه shotcut نصب نمیشه به علت نبودن پکیج shotcut-data در دوان ناپایدار، ولی وقتی بسته های دبیان میبینم در سایتش نوشته که بسته shotcut-data وجود داره، که پس میشه گفت مقداری مخازنشون هم فرق داره..، گنومم هم مشکل صدا داره، وقتی pulseaudio نصب میکنم درست میشه ولی خب انگار پیش فرضش pipewire هست و با نصب pulseaudio پکیج gnome-core و یکسری پکیج های دیگه حذف میشن، نمیدونم مشکل توزیع من یا دوان یا دبیانم همینطوره(: به هرحال از مورد اولش که shotcut-data در مخازن دوان نیست اطمینان دادم(:!

همه هم میدونیم دلیل ساخت دوان نداشتن سیستم‌دی هست، خودم دلایلی که ازش استفاده نمیکنم بخاطر مواردی چون قابل استفاده فقط در گنو لینوکس، کارهای بیشتری از یه init ساده انجام میده، ساخت ردهت هست! و حس بدی دارم به آینده استفاده از ابزار های این شرکت در طولانی مدت و حمایت ازش،‌ پازیکس رو رعایت نکرده، ممنون میشم از تجربه خودتون و اینکه اصلا اهمیتی داره یا خیر رو عرض کنید، برای مثال شاید اینکه خیلی ابزار ها در systemd باشه نکته بد که هیچی اتفاقا خوب باشه..

حالا گذشته از این موضوع که ردهت، کلی کانتریبیوت در نرم‌افزارهای آزاد داشته و خیلی از نرم‌افزارهایی که امروزه برای مدیریت سرور، مدیریت احراز هویت، اشتراک پرونده و ... استفاده می‌کنیم رو ساخته (و خب اگر بخواهیم از چیزی که اون ساخته استفاده نکنیم، عملا باید برگردیم به ۱۹۹۳!)، کجا دقیقا قید شده دووان ساخت ردهته؟ تا جایی که می‌دونم این پروژه هم مثل پروژه‌ دبیان، توسط جامعه کاربریش اداره میشه و تفاوتش هم در اینه که دبیان چیزایی داشته که اینا دوست نداشتن، چیزایی هم که اینا دارند رو دبیان دوست نداشته :)