انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: نحوه توسعه میزکار  (دفعات بازدید: 1896 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین kasrazed

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
  • کاش می شد عشق را آغاز کرد
نحوه توسعه میزکار
« : 12 آذر 1401، 12:14 ب‌ظ »
سلام بر دوستان عزیز ، یه سوال ذهن منو خیلی درگیر کرده میخواستم بدونم آیا منبع یا داکیومنتی چیزی هست که درباره توسعه میزکار یا افزونه به یک میزکار مثل gnome و... باشه که توضیح بده چطوری میشه توسعه داد و از چه زبان هایی برای توسعه استفاده میشود .

دوستان راهنمایی کن خیلی ممنون میشم  :popcorn:
دلایل بودنم را مــــــــرور میکنم هر روز!
هر روز از تعدادشان کــــــــم میشود!

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : نحوه توسعه میزکار
« پاسخ #1 : 12 آذر 1401، 12:54 ب‌ظ »
میزکار یا افزونه؟ با فرض این که منظورت افزونه است برای گنوم، این‌جا شروع خوبیه: https://gjs.guide
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 958
  • Fedora Linux
    • فری‌تاکس
« پاسخ #2 : 20 بهمن 1401، 07:34 ب‌ظ »
سلام بر دوستان عزیز ، یه سوال ذهن منو خیلی درگیر کرده میخواستم بدونم آیا منبع یا داکیومنتی چیزی هست که درباره توسعه میزکار یا افزونه به یک میزکار مثل gnome و... باشه که توضیح بده چطوری میشه توسعه داد و از چه زبان هایی برای توسعه استفاده میشود .

دوستان راهنمایی کن خیلی ممنون میشم  :popcorn:
میتونید یه ویندوز منیجر مثل i3 نصب کنید و بعد کانفیگش کنید

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #3 : 20 بهمن 1401، 07:48 ب‌ظ »
نقل‌قول
میتونید یه ویندوز منیجر مثل i3 نصب کنید و بعد کانفیگش کنید
windows manager نیست.
window manager درسته.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 790
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
« پاسخ #4 : 21 بهمن 1401، 10:35 ق‌ظ »
در KDE همه اجزای دسکتاپ ویجت هستن ، میتونید با زبان های اسکریپتی و یا زبان های برنامه نویسی توسعشون بدید یا جدید ایجاد کنید ، پایتون یا سی پلاس و.... ،
خودش هم IDE داره ، KDevelop ،
میتونید هرچیزی رو که مد نظر دارید به صورت یه ویجت توسعه بدید ، یا سورس ویجت های موجود رو بگیرید و تغییراتی که میخاید اعمال کنید ، رابط کاربری بسیار غنی کیوت در اختیارتون هست ،
برای مثال میتونید سورس ویجت نوار پایین صفحه رو دانلود کنید و تغییراتی که میخاید روش اعمال کنید ، یا منوی اصلی دسکتاپ ، یا ایده ها رو به صورت ویجت هایی برای سیستم ترای توسعه بدید ،
وقتی یه ویجت ایجاد میکنید در همه جای دسکتاپ قابل استفاده هست ، دقیقا همه جا ،
مثلا یه ویجت ساعت طراحی کردید ، میتونید اون رو درگ کنید روی دسکتاپ ، یا درگ کنید توی نوار پایین صفحه! ، یا یه نوار شناور سمت راست مانیتور اضافه کنید که در زمانی رفتن ماوس به سمت راست صفحه بیاد و ویجت رو نشون بده و بعد از بردن ماوس مخفی بشه ،
در KDE به واسطه کیوت ، ترنسکیولنسی و بلر بصورت پیشفرض پیشتیبانی میشه ، هچنین کدهای رنگی استاندارد که میتونن از تصویر زمینه دسکتاپ گرفته بشن و اعمال بشن یا توسط کاربر دانلود و یا ایجاد بشن ، برخلاف گنوم که در نسخه سه تغییر زیادی داشت و دستگاه های تاچ رو هدف قرار داده بود ، KDE همچنان حالت کلاسیک رو توسعه میده ، تمامی ویجت ها و تم ها و رنگ ها و ابزار قابل استفاده و توسعه داده شده توسط جامعه از طریق خود سیستم ستینگز قابل دانلود و اعمال هست ،
ویجت بودن همه اجزا این امکان رو میده که مثلا شما پنل خودتون رو برای دسکتاپ توسعه بدید ، بعد ویجت تسکبار رو توش قرار بدید ،
در KDE در حتی تنظیمات سیستم بدون برنامه نویسی تقریبا تمام اجزا رو میتونید مدیریت کنید ،
بیشتر تم ها یا ابزاری که من برای استفاده شخصی خودم تغییر دادم حتی کامپایل هم نکردم و فقط با یه کپی گرفتن از پوشه و اعمال تغییرات ساده چیزی که خاستم ایجاد کردم ،
اگر میخاید روی یه دسکتاپ کمالگرا کار کنید پیشنهاد من KDE هست ، اما اگر سادگی رو دوست دارید بقیه دسکتاپ ها ....

https://develop.kde.org/
« آخرین ویرایش: 21 بهمن 1401، 10:52 ق‌ظ توسط S Y N C R E X »

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 958
  • Fedora Linux
    • فری‌تاکس
« پاسخ #5 : 21 بهمن 1401، 10:46 ق‌ظ »
در KDE همه اجزای دسکتاپ ویجت هستن ، میتونید با زبان های اسکریپتی و یا زبان های برنامه نویسی توسعشون بدید یا جدید ایجاد کنید ، پایتون یا سی پلاس و.... ،
خودش هم IDE داره ، KDevelop ،
میتونید هرچیزی رو که مد نظر دارید به صورت یه ویجت توسعه بدید ، یا سورس ویجت های موجود رو بگیرید و تغییراتی که میخاید اعمال کنید ، رابط کاربری بسیار غنی کیوت در اختیارتون هست ،
برای مثال میتونید سورس ویجت نوار پایین صفحه رو دانلود کنید و تغییراتی که میخاید روش اعمال کنید ، یا منوی اصلی دسکتاپ ، یا ایده ها رو به صورت ویجت هایی برای سیستم ترای توسعه بدید ،
وقتی یه ویجت ایجاد میکنید در همه جای دسکتاپ قابل استفاده هست ، دقیقا همه جا ،
مثلا یه ویجت ساعت طراحی کردید ، میتونید اون رو درگ کنید روی دسکتاپ ، یا درگ کنید توی نوار پایین صفحه! ، یا یه نوار شناور سمت راست مانیتور اضافه کنید که در زمانی رفتن ماوس به سمت راست صفحه بیاد و ویجت رو نشون بده و بعد از بردن ماوس مخفی بشه ،
در KDE در حتی کنترل سنترش بدون برنامه نویسی تقریبا تمام اجزا رو میتونید مدیریت کنید ،
بیشتر تم ها یا ابزاری که من برای استفاده شخصی خودم تغییر دادم حتی کامپایل هم نکردم و فقط با یه کپی گرفتن از پوشه و اعمال تغییرات ساده چیزی که خاستم ایجاد کردم ،
اگر میخاید روی یه دسکتاپ کمالگرا کار کنید پیشنهاد من KDE هست ، اما اگر سادگی رو دوست دارید بقیه دسکتاپ ها ....

https://develop.kde.org/
من تازه کی دی ای نصب کردم نمیدونستم. میخوام تو ویجت applet window title یه تغییری ایجاد کنم
https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=156403.msg1232803#new