انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مسائلی که ممکن است یک تازه کار داشته باشد...  (دفعات بازدید: 218711 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امین ببران

• Newbie
  • *
  • ارسال: 24
سلام به همه تازه کاران عزیز که جرات کرده‌اند از Windows به Ubuntu مهاجرت کنند ;)؛
می‌دانم شما هم مثل من با محیطی کاملا جدید، ناآشنا و با ساختاری متفاوت رو به رو شده‌اید :o.
قبل از این که نکاتی را درباره استفاده از این انجمن و سیاهه خودم بگویم چند نکته را که فکر می‌کنم دانستنش از همان اول خالی از لطف نباشد می‌نویسم:
۱- زندگی در Windows مانند زندگی پرنده در قفس است! با این تفاوت که تعداد پرندگان داخل قفس بیشتر از پرندگان آزاد است! نگران نباشید از قفس خارج شوید. داخل قفس تعداد زیادی پرنده تنها وجود دارد ولی اینجا در دنیای آزاد تعداد کمتری پرنده پرواز می‌کنند که همگی مواظب یکدیگر هستند. مطمئن باشید همه آنهایی که تجربه بیشتری دارند مواظب هستند تا نیازهای شما بدون پاسخ نماند. فرهنگ دنیای آزاد جامعه‌ای کوچک و در عین حال منسجم را ایجاد کرده است.
۲- اگر نسخه Live از Ubuntu را تهیه کنید نیازی به نصب نیست و می‌توانید یک سیستم عامل کامل را در ram به اجرا در بیاورید بدون هیچ تغییر و نگرانی در مورد هارد دیسک
https://shipit.ubuntu.com/?loggingout=1 برای دریافت فایل iso یا درخواست CD اصلی
http://wiki.ubuntu.ir/ShareUbuntuMedia و یا CD را از دوستان دریافت نمایید
۳- اگر تردید دارید که شاید بخواهید به Windows برگردید از نصب Ubuntu اصلا نترسید! از تعویض Windows هم بعد از نصب Ubuntu همینطور. اصلا هر کاری دلتان خواست با MBR و GRUB که را اندازهای اولیه سیستم عامل برای Windows و Ubuntu هستند انجام بدهید حتی اگر سیستمتان Boot هم نشد این مقاله راهش حلش را می‌گوید:
http://wiki.ubuntu-ir.org/GrubHowto راهنمای جامع GRUB
۴- بدانید که برای تقریبا تمام نیازهای شما نرم افزار و راه حل وجود دارد. آن پرنده آزاد ممکن است یک روز گرسنه بماند ولی مطمئنا فردا میوه‌ای شیرین و آبدار انتظارش را می‌کشد. ولی به هر حال نمی‌شود که به امید فرداها آدم از گرسنگی بمیرد! برای همین می‌شود هر از گاهی به غذاهای داخل قفس هم یک ناخنکی زد...  :P
http://wiki.ubuntu-ir.org/WineHowto راهنمای استفاده از نرم افزار Windows Emulator (Wine)
۵- سعی کنید تفاوت ساختار Linux را با Windows متوجه شوید. سعی کنید دستوراتی را که به آنها برخورد می‌کنید تجزیه و تحلیل کنید. سعی کنید بیشتر به محتوی توجه داشته باشید و در روش انجام ترفندها نمانید. همه می‌دانیم " چون که صد آید نود هم پیش ماست "

اما چطور اطلاعات بدست بیاوریم:
۱- اولین کاری که باید انجام شود این است که قسمت ویکی را به طور کامل مرور کنید. حتما خیلی از مباحث را متوجه نمی‌شوید! :( اما حکایت می‌شود «آن کس که نداند و بداند که نداند» (راستی تا یادم نرفته؛ بعضی از صفحات ویکی زیر مجموعه هیچکدام از گروه‌ها نیستند و دسترسی آنها از لیست اصلی حاصل می‌شود)
۲- اگر حوصله و وقت کافی دارید مرور انجمن تازه کاران هم بسیار مفید است ولی خیلی وقت می‌گیرد!
۳- قبل از طرح هر سوالی باید یکی یکی مشکلات را در انجمن‌ها جستجو کنید. اگر حوصله داشته خوش شانس هم باشید ۹۰ درصد سوال‌هایتان پاسخ داده می‌شود. (در این جستجوها متوجه می‌شوید که چرا لازم بوده اول ویکی را مرور کنید... چون جواب خیلی از سوالاتی که الآن برایتان پیش آمده را یک جایی دیده بودید!.... آها توی ویکی \\:D/ درسته!)
۴- از یادداشت برداری غافل نشوید (x3) مطمئن باشید بعد از یک هفته می‌گویید «آن تنظیم را چطور انجام دادم؟» (من خودم بعضی مطالب را دو بار از اول در اینترنت جستجو کرده‌ام آخرش هم نتیجه اولیه را پیدا نکرده‌ام!)
۵- سوالات خود را در انجمن مناسب مطرح کنید تا جواب مناسب دریافت نمایید. بنا به رسم این انجمن‌ها به سوالات بدون ربط و سوالات دسته‌ای پاسخ درستی داده نمی‌شود!  :)

حدود یک ماه است که من Ubuntu 8.10 را نصب کرده‌ام. اوایل هر دستورالعملی را که پیدا می‌شد امتحانش می‌کردم! این است که چند بار بلا سرم آمده است  :P . من از کارها و مطالعاتم یک سیاهه در Excel تهیه کرده‌ام. البته آن را در Spreadsheet هم می‌توان دید ولی ارجاعاتش درست کار نمی‌کند. آن را به صورت پیوست ارسال می‌کنم. فکر می‌کنم دیدنش بی‌فایده نباشد! 8) عنوان چند مطلب داخل فایل پیوست را به صورت فهرست می‌نویسم: (در داخل فایل مراجعاتی به فایل‌های داخل هارد وجود دارد که اغلب آنها فایل‌های PDF ازمقالات اینترنت است که آدرس همه صفحات اصلی درج شده است. تعدادی دیگر نیز فایل‌هایی است که همه به سادگی قابل دریافت و دسترسی می‌باشند. لذا اگر لینکی کار نکرد از آدرس اینترنت داخل سلول اطلاعاتش استفاده نمایید.)
۱- اطلاعات نصب Ubuntu
۲- نصب نرم افزار
۳- رفع اشکال کارت گرافیکی (Graphic Card)
۴- کار با جلوه‌های  Compiz به همراه ارجاعات به سایت
۵- رفع اشکال وارد نشدن به محیط گرافیکی
۶- نصب برنامه Freehand در شبیه ساز ویندوز Wine
۷- اشکالات و سوالات
۸- پاسخ‌هایی که پیدا کرده‌ام
۹- ارجاعات به ویکی و دیگر سایت‌ها در ارتباط با نکات
۱۰- اطلاعات راه انداز بوت Grub
۱۱- اطلاعات دسترسی root
۱۲- نصب فونت جدید (Font)
۱۳- معرفی نرم افزارهای کاربردی
۱۴- نرم افزار Wine به همراه ارجاعات به سایت
۱۵- تعدادی از دستورات محیط متن و کار با Bash
۱۶- نرم افزار Inkscape به همراه ارجاعات به سایت
.
.
.
با احترام امین
« آخرین ویرایش: 30 آذر 1387، 05:22 ب‌ظ توسط امین ببران »
با احترام امین

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1053
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
مرسی
خیلی خوب بود :)
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین سعید زبردست

• سعید زبردست
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1053
  • سعید زبردست
    • وبلاگ سعید زبردست
وب سایت - وبلاگ - «آنان که می توانند انجام می دهند و آنان که نمی توانند، انتقاد می کنند ...»
قوانین و خط مشی رفتاری در انجمنهای اوبونتو ایران

آفلاین Farshid

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 613
درود

آقا آفرین عالی بود ;)

(راستی تا یادم نرفته؛ بعضی از صفحات ویکی زیر مجموعه هیچکدام از گروه‌ها نیستند و دسترسی آنها از لیست اصلی حاصل می‌شود)
رو نوشت به تمام ویکی بازها که مطالب ویکی پخش و پلاست!!!

مرسی
خیلی خوب بود :)

+1

خودتون که به خودتون +1 دادین من هم یکی دیگه می دم  :)
معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد"

آفلاین ناربه

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2037
    • All About Me
احسنت  :)

آفلاین saeed20

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 29
بسیار عالی. متشکر

lomion

• مهمان
+۱ چسبناک شد.

آفلاین narcissus

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1132
    • روز شمار شروع!
+۱   :-({|=
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win

آفلاین علیرضا طالقانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2373
  • القدس لنا، والنصر لنا!
    • Take it easy
سلام امین جان
@};-
۱+
.ShayneIsTheOneWhoIsAlwaysAlone
terminal@world-server:~$ sudo aptitude remove --purge Israel

آفلاین امین ببران

• Newbie
  • *
با تشکر از لطف همه دوستان... ;) :oops: :)
با احترام امین

آفلاین ahmed

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1069
    • یادداشت‌های یک دوست‌دار نرم‌افزارهای آزاد
+1
بسیار عالی. خیلی نکات دقیق و مفیدی بودند.
نقل‌قول
۴- از یادداشت برداری غافل نشوید (x3) مطمئن باشید بعد از یک هفته می‌گویید «آن تنظیم را چطور انجام دادم؟» (من خودم بعضی مطالب را دو بار از اول در اینترنت جستجو کرده‌ام آخرش هم نتیجه اولیه را پیدا نکرده‌ام!)
این بلا خیلی به سرم اومده ;D من در زمان وبگردی حتی حوصله ندارم روی ستاره بوک مارک ساز کلیک کنم!

آفلاین آی سهیل

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1013
  • سهیل هستم.
    • نیمِگــــــــــــــا
واااو .. عالی‌یه ...
این خودش تنهایی 20تا می‌ره.
The open source Ubuntu desktop operating system powers millions of PCs and laptops around the world.

آفلاین امین ببران

• Newbie
  • *
پاسخ به: مسائلی که ممکن است یک تازه کار داشته
« پاسخ #13 : 30 آذر 1387، 05:26 ب‌ظ »
ویرایش شد {به آغاز مطب نکات پنجگانه اضافه گردید} 870930
« آخرین ویرایش: 09 دی 1387، 08:12 ق‌ظ توسط امین ببران »
با احترام امین

آفلاین mahdiubuntu

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 27
سلام، به نظر شما اگر کسی بخواهد همین الان ubuntu نصب کند نسخه 8.1 بهتر است یا 8.4 ؟ چون تعدادی از دوستان به من گفته اند که نسخه قدیمی تر برای تازه کار ها بهتر است چون اگر به مشکلی خورد می توانند از بقیه بپرسند و 8.1 هنوز امتحانش را پس نداده؟ ایا این درست است؟