انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: دلایل برتری سیستم عامل مک(MacOS) بر گنو/لینوکس و بالعکس (ونرم افزار های غیرآزاد)  (دفعات بازدید: 5739 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 252
  • بی صدا اماپرمعنا! کم گوی اماگزیده گوی! حافظ دوست:)
درود.این تایپک به جهت اثبات برتری های سیستم عامل مک بر گنو/لینوکس و بالعکس ایجاد شده تست.
به نظر من در مک‌او‌اس «همه چیز از پیش برای یک چیز بهینه سازی شده» در لینوکس «همه چیز برای یک چیز را خودت بهینه‌سازی کن» هست.
اگر بازخوردها،تجارب و بررسی های انجام شده بر سیستم عامل مک را بخوانید، در مک همه چیز برای یک چیز بهینه‌سازی شده.
نه فقط عملکرد و روانی، قابلیت ها با یکدیگر هماهنگ هستند.
درست است که اپل کاربر را محدود می‌کند(نمیتوان از سیستم عامل مک در دستگاه‌های غیراپلی استفاده کرد)اما به نظرم این محدودیت ها چندان بی‌علت نیست.
پردازنده اختصاصی به همراه سیستم عامل اختصاصی، دست اپل را برای بهینه سازی هرچه بیشتر این دو برای یکدیگر باز میکند.
در سیستم عامل مک گاها بعضی از قابلیت ها با یکدیگر مرتبط هستند(نمیدانم چطور منظور را برسانم).
جدای از سیستم عامل مک، حتماً تعریف اکوسیستم اپل را شنیده‌اید.
هماهنگی آی‌دیوایس ها با یکدیگر عالی انجام میگیرد.
در مورد نرم افزار های غیر آزاد و غیر متن باز، بیشتر سختگیری میکنم تا واقع بینی.
نه اینکه برنامه ‌‌‌ای را کرک کنم، نه! منظور این است که بعضی از نرم افزار های غیر متن باز واقعاً کم نظیر‌اند.
قابلیت ها و ریز قابلیت های ادوبی فتوشاپ فراتر از ویژگی‌های گیمپ هستند.ادوبی پریمیر و... مثال زدنی هستند.چگونه میتوان از این نرم افزار ها درصورتی که به طور «قانونی» از آنها استفاده‌ کرد، چشم پوشی کنیم؟
البته مقصر این موضوع، خود ادوبی هم هست که نرم افزار های خود را برای گنو منتشر نمی‌کند.
در هر صورت به هر علت بعضی از نرم افزار های باکیفیت و کاربردی و حرفه‌ای، برای گنو/لینوکس موجود نیست.
البته گیمپ هم اگر از نظر رایگان بودن به آن بنگریم، عملکرد کم نظیری دارد.
شما اگر از سیستم عامل مک‌ استفاده کرده باشید و یا حداقل دیده باشید، محو زیبایی در عین روان بودن می‌شوید.چرا بعضی از افرادی که به گنو/لینوکس علاقه‌مند هستند دسکتاپ خود را شبیه به مک‌او‌اس میکنند؟
برای مثال رقیبی درخوری برای مترجم روزتا ۲ نه در ویندوز و نه در لینوکس وجود ندارد.
این یک بحث است و نظر شما هم محترم.
شاید این تاپیک را ایجاد کردم که فرق افراد گنو/لینوکسی با مک‌او‌اسی(که منحصر به مک بوک، مک‌مینی، ایمک و... هست) را به تصویر بکشیم و افراد را برای انتخاب سیستم عامل مورد نظرشان راهنمایی کنیم.
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 01:43 ب‌ظ توسط حافظ دوست »
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
اینکه اپل پول برندشان را می‌گیرد در بعضی از ابعاد صحت دارد و در بعضی از بعدها اشتباه است.
افرادی که می‌گویند «یک سیستم قدرتمند تر از ‌‌مک‌بوکm1 با قیمت کمتر برات جور میکنم» ایا نمیدانند که مک بوک قابل حمل است و رایانه رومیزی غیرقابل حمل؟
مانند این است که هواپیما را با خودرو مقایسه کنم.
فقط پردازنده در قیمت دخیل نیست؛ بلکه صفحه نمایش،اسپیکر، وبکم، کیبورد،ترک پد و... در قیمت یک لپتاپ مؤثر هستند.
از لحاظ برندینگ، خود نشان تجاری اپل احساس قوت قلب را القا می‌کنند.چیزی که برای افراد بسیار مبتدی در گنو/لینوکس وجود ندارد.
طراحی یک سیستم عامل و یک دستگاه، در ذهن فرد تأثیرگذار است.
برای مثال من میگو تکه تکه شده و زشت را به شما تعارف میکنم، هر چقدر که خوش طعم باشد برای اولین بار شما از این غذا متنفر خواهید بود.
البته لینوکس ابدا یک میگوی زشت و تکه تکه شده نیست.
مدیران اپل، از برترین روانشناس ها حتی برای دزدی هستند.اکوسیستم اپل انگار یک فرد را جادو می‌کند ‌؛ دلیل اینکه اپل غارتگر است، نبود رقیب در این موضوع است
.
اگر اپل رقیب درخوری می‌داشت ، برای حفظ کاربران خود از دزدی دست می‌کشید.اپل از یک قابلیت کم رقیب سواستفاده میکند اما رقبای منصف ، آن قابلیت را دارا نیستند.
البته که خود از منتقدین شدید تیم کوک هستم و به نظر من تاجر ماهریست(و اژ انجام عملی مانند دزدی برای تجارت دریغ نمی‌کند).
در واقع شرکت های دزد و ضد ازادی کاربر، دغدغه ی کاربران را برطرف میکنند اما بنیاد ها و شرکت های منصف دغدغه های یک کاربر را برطرف نمی‌کنند(این موضوع را بر عهده ی خود کاربر واگذار میکنند)؛ یکی از دلایل قدرت انحصار طلبان همین  موضوع است.
شرکت های منصف فکر می‌کنند همه ی افراد برنامه نویس و گیک تکنولوژی هستند اما بالعکس ، اپل فکر میکنند کاربران به مقدار جلبک از تکنولوژی مطلع هستند.
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 02:02 ب‌ظ توسط حافظ دوست »
مالی که ز تو کس نستاند، علم است...حرزی که تو را به حق رساند، علم است....جز علم طلب مکن تو اندر عالم... چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است... مباش غره به علم و عمل، فقیه! مدام که هیچکس ز قضای خدای جان نبرد!

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
۱- اینجور بحث  ها رایگان هم نمی‌ ارزد.
۲- اگر فکر می‌کنید که مک بهتره، برو روش، کسی کاری باهات نداره.
۳- حیف وقت که صرف این بحث هاشه.
۴- باید این جور کاربران را اخراج کرد.
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
به نظر من اشتراکی شدن لایسنس نرم افزار های ادوبی ، تا حدودی قیمت بسیار گران انها را محو کرد.

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
طرز برخورد شما جالب نیست.من توهینی به هیچ‌کس نکردم.
چرا شمای گنو/لینوکسی احساس میکنید که خودتان برتر هستید و بقیه افراد از تکنولوژی درحد جلبک مطلع هستند ؟
لینوس توروالدز هرگز اینگونه رفتار نمی‌کند.
واقع بین نیستید و فقط شعار ازادی سر می‌دهید در صورتی که خودتان نقض کننده‌ی اصلی ازادی کاربر هستید و حرف کاربر را در درونش حبس میکنید.
اصلی ترین دلیل اینکه افراد از گنو/لینوکس فراری و هراسان هستند ، طرز برخورد افراد سختگیری مانند شماست.
ضمن اینکه من نمی‌گویم اپل به طور مطلق برتر است ، اتفاقاً خودم عاشق فدورا، ارچ و اوپن‌سی‌یوز هستم.
در بعضی موارد اپل برتر است که دلیل عجز گنو/لینوکس در این موارد ِمحدود، افرادی مانند شما هستند. ‌
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 02:17 ب‌ظ توسط حافظ دوست »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
این حرف‌ها نشون می‌ده تا حالا با مک‌اواس کار نکردید. به عنوان کسی که لااقل شیش ماه با مک کار کرده و تو مکار تعمیر مک‌بوک هم بوده بلید خدمتتون عرض کنم که مک یکی از بدترین تجربه‌های کاربری رو داره و شروع کار باهاش، نیازمند آموزشه. در حالت خام قابل استفاده نیست و باید چند روز براش وقت صرف کرد تا به مرحلهٔ قابل استفاده برسه. رسیدن به مرحله‌ای که بشه باهاش کار انجام داد یکی دو ماهی وقت می‌بره و هرگز هم به مرحله‌ای که بشه باهاش راحت بود نمی‌رسه. چرا که پر از مشکلات هم از نظر ساختاری و هم از نظر پیاده‌سازیه.
برای دیدن یک سری نمونه‌ها، این‌جا رو ببینید: https://medium.com/@sergiointoronto/macos-is-hot-garbage-6f3909835b0f

در عوض اکثر توزیع‌هایی که با میزگار گنوم عرضه می‌شن، از همون لحظهٔ روشن شدن، قابل استفاده کاملن و حتا ابزارهای اداری‌ای که جاهای دیگه باید جداگونه نصب بشن هم به صورت پیش‌گزیده روشون نصبه. گذشته از اون، از نظر قیافه و زیبایی هم اصلاً با محیط بچگانهٔ مک قابل مقایسه نیست.

بخشی از حرفتون که در مورد مک‌بوک بود هم کاملاً به بحث بی‌ربطه. استفاده از سخت‌افزار اپل منافاتی با استفاده از گنو/لینوکس نداره و خیلی از افراد ترجیح می‌دن برای داشتن تحربهٔ کاربری خوب روی مک‌بوک از جمله قدرت بیش‌تر، نرم‌افزارهای بهتر، محیط زیباتر، مصرف کم‌تر و طول عمر بیش‌تر، روی مک‌بوک‌هلشون گنو/لینوکس نصب کنن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
قانع شدم.
اگر دیگر کاربران موافق باشند، بحث خاتمه یافت.
جناب بهزادی از شما ممنونم. شما با ارائه دلایل تلاش کردید که من متوجه‌ی اشتباه شوم اما تلاش نکردید که مسدود بشوم.
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 02:25 ب‌ظ توسط حافظ دوست »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
۱- اینجور بحث  ها رایگان هم نمی‌ ارزد.
۲- اگر فکر می‌کنید که مک بهتره، برو روش، کسی کاری باهات نداره.
۳- حیف وقت که صرف این بحث هاشه.
چرا به جای اینکه به هر تاپیکی میرسی و میگی که این بحثا فایده نداره و اتلاف وقته ، نمیری به غنی سازی اورانیومت برسی و روی نظریه ریسمان به پژوهشت ادامه بدی ؟
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 02:24 ب‌ظ توسط سودو »
آرچ و گنوم!

آفلاین حافظ دوست

• Sr. Member
  • *
درود. جناب سودو با توضیحات حناب بهزادی قانع شدم.
شاید تندروی خودم‌منجر به رفتار این کاربر شد.
در هر صورت بابت هرگونه توهین بههر کاربر، طلب بخشش دارم.
می‌پذیرم که تندروی کردم.
نقل‌قول
نه اخه این دوستمون همینه کارش همیشه 
قصد ندارم کاسهٔ داغ تر از آش باشم، اما هر چه که شما گویید.
« آخرین ویرایش: 21 امرداد 1401، 02:27 ب‌ظ توسط حافظ دوست »

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
نه اخه این دوستمون همینه کارش همیشه
آرچ و گنوم!

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
به دل نگیر. اگه قرار باشه کسی اخراج یا مسدود هم بشه خودم اولیشم. ")
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1316
این حرف‌ها نشون می‌ده تا حالا با مک‌اواس کار نکردید. به عنوان کسی که لااقل شیش ماه با مک کار کرده و تو مکار تعمیر مک‌بوک هم بوده بلید خدمتتون عرض کنم که مک یکی از بدترین تجربه‌های کاربری رو داره و شروع کار باهاش، نیازمند آموزشه. در حالت خام قابل استفاده نیست و باید چند روز براش وقت صرف کرد تا به مرحلهٔ قابل استفاده برسه. رسیدن به مرحله‌ای که بشه باهاش کار انجام داد یکی دو ماهی وقت می‌بره و هرگز هم به مرحله‌ای که بشه باهاش راحت بود نمی‌رسه. چرا که پر از مشکلات هم از نظر ساختاری و هم از نظر پیاده‌سازیه.
برای دیدن یک سری نمونه‌ها، این‌جا رو ببینید: https://medium.com/@sergiointoronto/macos-is-hot-garbage-6f3909835b0f

در عوض اکثر توزیع‌هایی که با میزگار گنوم عرضه می‌شن، از همون لحظهٔ روشن شدن، قابل استفاده کاملن و حتا ابزارهای اداری‌ای که جاهای دیگه باید جداگونه نصب بشن هم به صورت پیش‌گزیده روشون نصبه. گذشته از اون، از نظر قیافه و زیبایی هم اصلاً با محیط بچگانهٔ مک قابل مقایسه نیست.

بخشی از حرفتون که در مورد مک‌بوک بود هم کاملاً به بحث بی‌ربطه. استفاده از سخت‌افزار اپل منافاتی با استفاده از گنو/لینوکس نداره و خیلی از افراد ترجیح می‌دن برای داشتن تحربهٔ کاربری خوب روی مک‌بوک از جمله قدرت بیش‌تر، نرم‌افزارهای بهتر، محیط زیباتر، مصرف کم‌تر و طول عمر بیش‌تر، روی مک‌بوک‌هلشون گنو/لینوکس نصب کنن.

من مک بوک می بینم حالم بد می شود، شما چه جوری ۶ ماه تعمیرشان می کردید  ;) ;D ;D ;D.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
من مک بوک می بینم حالم بد می شود، شما چه جوری ۶ ماه تعمیرشان می کردید  ;) ;D ;D ;D.
پولش خوب بود. یه سیستم‌عامل عوض می‌کردی، پنج میلیون (دو سال پیش) می‌دادن. با رغبت هم می‌دادن (((:
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین S Y N C R E X

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 790
  • The Control Is The Power
    • syncrex.me
نقل‌قول
من مک بوک می بینم حالم بد می شود
چرا ؟

نقل‌قول
پولش خوب بود. یه سیستم‌عامل عوض می‌کردی، پنج میلیون (دو سال پیش) می‌دادن. با رغبت هم می‌دادن (((:
اونا نمیدونستن ، شما چرا اینقدر بیشتر از تعرفه و عرف ازشون میگرفتید ؟

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
اونا نمیدونستن ، شما چرا اینقدر بیشتر از تعرفه و عرف ازشون میگرفتید ؟
این‌جوری نبود که من بگم این‌قدر بده. طرف خودش این قیمت رو می‌داد به مدیر تعمیرگاه. چون اگه این کار رو نمی‌کرد باید ده پونزده تومن خرج می‌کرد لپ‌تاپ رو بفرسته دبی براش تعمیر کنن، یکی دو ماه بعد تحویل بگیره.