انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نظرسنجی

کدوم برای استفاده عمومی باشه؟

گنو
10 (27%)
لینوکس
14 (37.8%)
گنو/لینوکس
13 (35.1%)

مجموع آرای اعضا: 27

نویسنده موضوع: لینوکس، گنو/لینوکس یا گنو  (دفعات بازدید: 7301 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
پاسخ : لینوکس، گنو/لینوکس یا گنو
« پاسخ #15 : 27 تیر 1402، 04:38 ب‌ظ »
نه دیگه مثال درستی نیست . اسم من مهرداده ، mehr32 نام کاربریمه ، جعفر فرقانلوژ هم نام مستعار . مثل اینه که به من بگی مغز ! دلیلت هم این باشه که اول مغز بوده و از همه مهم تره بعد دست و پا در اورده  ::)
لینوکس : کرنل
گنو: مثلا باقی اجزا
سیستم عامل : گنو/لینوکس
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین هومان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1527
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #16 : 27 تیر 1402، 04:46 ب‌ظ »
نه دیگه مثال درستی نیست . اسم من مهرداده ، mehr32 نام کاربریمه ، جعفر فرقانلوژ هم نام مستعار . مثل اینه که به من بگی مغز ! دلیلت هم این باشه که اول مغز بوده و از همه مهم تره بعد دست و پا در اورده  ::)
لینوکس : کرنل
گنو: مثلا باقی اجزا
سیستم عامل : گنو/لینوکس
منم مگه گفتم لینوکس درسته ؟ من بحثم اینه اگه کسی بهت بگه جعفر فرقانلوژ آیا ناراحت میشی ؟

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #17 : 27 تیر 1402، 05:08 ب‌ظ »
وقتی یه کامنتی میزاری و در متنش از لینوکس خالی استفاده میکنه جهادی های گنو غیرتی میشن و گارد میگیرن، مطمئنا این چیزی نیست که زیاد مهم باشه دیگه بحث لینوکس یا گنو/لینوکس چیزی نیست سر اون بحث و دعوا بشه.

اصل تمام سیستم عامل هایی که از لینوکس کرنل نشات میگیرن سیستم عامل های لینوکس هستند، سیستم...
تشکر ازت.
پس همچنان همون مسئله پیچیده هست؛ چرا به اندروید و کرومیوم‌اواس یا سیستم‌عامل تلویزیون‌های سامسونگ قدیم و... توزیع لینوکسی نمی‌گن با اینکه اونا هم کرنلشون لینوکسه؟

آفلاین جعفر فرقانلوژ

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 5099
  • اممم . اره دیگه! mehr32
« پاسخ #18 : 27 تیر 1402، 06:11 ب‌ظ »
نقل‌قول
منم مگه گفتم لینوکس درسته ؟ من بحثم اینه اگه کسی بهت بگه جعفر فرقانلوژ آیا ناراحت میشی ؟
نه ولی اگه بگن شلوار ناراحت میشم . بحث اینه که کرنل یک جزئ از کله و نمیشه اسم جزئ رو روی کل گذاشت
دیگر به انجمن باز نخواهم گشت شاید جایی با این نام پیدام کنید اگه کاری با من دارید : qxc9966@protonmail.com

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #19 : 27 تیر 1402، 07:26 ب‌ظ »
اصل تمام سیستم عامل هایی که از لینوکس کرنل نشات میگیرن سیستم عامل های لینوکس هستند، سیستم...
نکته اینه که هیچ سیستم‌عاملی از لینوکس نشأت نمی‌گیره. لینوکس یه کرنله. کرنل وظیفهٔ ارتباط سیستم‌عامل با سخت‌افزار رو برعهده داره و در مقابل پوسته قرار می‌گیره که وظیفهٔ ارتباط سیستم‌عامل با کاربر رو برعهده داره.

حرفت مثل اینه که بگی هر وسیلهٔ نقلیه‌ای از چرخ نشأت گرفته باشه، خودروست. نه! حتا اکه شرط داشتم چرخ رو بذاریم، می‌تونه دوچرخه باشه، گاری باشه یا حتا هواپیما!
همون‌طور که گنو، اندروید، تایزن، آلپاین، بادا و یک عالمه سیستم‌عامل دیگه از لینوکس برای ارتباط با سخت‌افزار استفاده می‌کنن.

پ.ن: در این مثال چرخ کرنله که ارتباط خودرو با جاده (سخت‌افزار) رو برعهده داره و صندلی پوسته است که وظیفهٔ ارتباط خودرو با سرنشین (کاربر) رو داره.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین learner:~$

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 544
  • روزی روزه گاری در گنو/لینوکس
« پاسخ #20 : 27 تیر 1402، 08:26 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز.

به من باشه که میگم لینوکس به دو دلیل:
۱: عادت کردم ( شما عادت نکن چون از نظر من جاخای که مربوط به گنو لینوکس هست بگی لینوکس بدجوری عصبی میشن)
۲:مفهوم بیشتری نزد عموم داره و انتقال پیام راحت تره چون جامع بیشتری می فهمه.

اما نظر بنده:

شما نه سعی بکن بگی لینوکس نه سعی بکن بگی گنو فقط بگو گنو لینوکس. برای این حرف من دلیل خودم رو دارم:

open source  بدون  open software  بی معنیه و چه برعکسش!! مفهوم آزادی از نظر من در دنیای کامپیوتر یعنی اینکه شما دسترسی کامل و نظارت به سیستم عامل داشته باشید و بتوید هر برنامه ایی رو به دلخواه دسترسی داشته باشید  به صورت کامل و عالی بدون پرمیوم( هرچند که در لینوکس این امر رو  GPL  مشخص میکنه ).

و دلیل دیگه ایی که دارم اینه که اون جمع خیلی متعصب یا ایرادگیر باشن.

امیدواریم که موفق بشی ;) ;)
« آخرین ویرایش: 27 تیر 1402، 08:28 ب‌ظ توسط learner:~$ »
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 27 تیر 1402، 08:41 ب‌ظ »
۱. نباید بگیم گنو لینوکس. اسم درست گنوست. می‌شه برای جلوگیری از سردرگمی در مواردی که نقش کرنل مهمه، بهش گنو+لینوکس یا گنو/لینوکس هم گفت.
۲. بله، باید کد مبدأ باشه. مهندسی معکوس هرگز شما رو به کد مبدأ نمی‌رسونه, فقط رفتار بخشی از نرم‌افزار رو در قبال ورودی‌های مشخّص نشون می‌ده.

این رو بخون: https://gnu.rocks/2017/gnu-or-linux

مهندسی معکوس خودش چندین فاز و بخش داره !!!

حرف شما درسته اما ما میتونیم ( در صورت ماهر بودن ) با درک کردن رفتار ها از خیلی چیز ها مختلف سر در بیاریم

متاسفانه مهندسی معکوس در این کشور بهش اهمیت داده نمیشه اما در شرق آسیا هنر برنامه نویسی محسوب میشه ](*,) ](*,)
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین gem

• Full Member
  • *
  • ارسال: 114
  • عاشق آزادی و لینوکس
« پاسخ #22 : 27 تیر 1402، 10:08 ب‌ظ »
تشکر ازت.
پس همچنان همون مسئله پیچیده هست؛ چرا به اندروید و کرومیوم‌اواس یا سیستم‌عامل تلویزیون‌های سامسونگ قدیم و... توزیع لینوکسی نمی‌گن با اینکه اونا هم کرنلشون لینوکسه؟
دوست عزیز اصلا دوست ندارم وارد این بحث بی نتیجه بشم، سالهاست که تو این انجمن و انجمن های دیگه هرازگاهی  بحث لینوکس یا گنو/لینوکس به راه میفته و بی نتیجه، نه من شما رو میتونم قانع کنم نه شما منو، شما بگو گنو/لینوکس منم میگم لینوکس  ;D
تنها یک چراغ است که مرا هدایت می‌کند و آن چراغ تجربه است.

آفلاین hartin

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1545
« پاسخ #23 : 28 تیر 1402، 12:46 ق‌ظ »
آخه دوست عزیز بحث قانع کردن نیست
لینوکس یه کرنله نه سیستم عامل
« آخرین ویرایش: 28 تیر 1402، 01:16 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
:My Instagram
_.hartin._

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #24 : 28 تیر 1402، 01:14 ق‌ظ »
به من باشه که میگم لینوکس به دو دلیل:
خب بحث منطقی به منطقه،‌نه به شما ;D

اما نظر بنده:
این فکر شماست؛ نه نظر شما. نظر رو صاحب‌نظر داره.

شما نه سعی بکن بگی لینوکس نه سعی بکن بگی گنو فقط بگو گنو لینوکس.
گنو لینوکس که کاملاً غلطه. خود استالمن هم بارها گفته این اشتباه رو نکنید. اونی که شما می‌گی گنو+لینوکس یا گنو/لینوکسه که البته در دنیای امروز گفتنش اضافه‌کاریه. همون گنو کافی و واضحه.

open source  بدون  open software  بی معنیه و چه برعکسش!!
اصلاً‌ عبارتی با عنوان open software وجود نداره و کاملاً‌بی‌معنیه!

مفهوم آزادی از نظر من در دنیای کامپیوتر یعنی اینکه شما دسترسی کامل و نظارت به سیستم عامل داشته باشید و بتوید هر برنامه ایی رو به دلخواه دسترسی داشته باشید  به صورت کامل و عالی بدون پرمیوم( هرچند که در لینوکس این امر رو  GPL  مشخص میکنه ).
دوباره تأکید می‌کنم که این نظر شما نیست؛‌فکر شماست. شما صاحب‌نظر نیستی که نظر داشته باشی و البته فکرت هم فکر درستی نیست. آزادی نرم‌افزار یعنی آزادی مطالعه، تغییر، بازنشر و توزیع نرم‌افزار که در نهایت موجب می‌شه شما رایانه رو کنترل کنی، نه رایانه (شرکت‌ّای نرم‌افزاری) شما رو. هیچ ربطی به دسترسی دلخواه یا نداشتن «پرمیوم» نداره.

حرف شما درسته اما ما میتونیم ( در صورت ماهر بودن ) با درک کردن رفتار ها از خیلی چیز ها مختلف سر در بیاریم
و از خیلی چیزها هم نمی‌تونیم سر در بیاریم. در نهایت هم سر در آوردن یا نیاوردن ما اصلاً مهم نیست. مهم اینه که وقتی برنامه‌ای رو استفاده می‌کنیم،‌نویسنده‌اش بهمون اجازهٔ مطالعه و تغییرش رو داده باشه.

دوست عزیز اصلا دوست ندارم وارد این بحث بی نتیجه بشم، سالهاست که تو این انجمن و انجمن های دیگه هرازگاهی  بحث لینوکس یا گنو/لینوکس به راه میفته و بی نتیجه، نه من شما رو میتونم قانع کنم نه شما منو، شما بگو گنو/لینوکس منم میگم لینوکس  ;D
قانع کردن برای وقتیه که تفاوت دیدگاه وجود داره. در این مورد همه‌چیز واضحه… کسی که به گنو می‌گه لینوکس داره تحامق می‌کنه!
« آخرین ویرایش: 28 تیر 1402، 01:17 ق‌ظ توسط دانیال بهزادی »
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 28 تیر 1402، 09:49 ق‌ظ »
بله ممکنه مشکل از من باشه

اما در مورد مهندسی باید بگم شما فکر می‌کنید من از جنبه کرک میگم که این سخت اشتباه

صرفا چند نفر که درکی ندارن از مهندسی معکوس و تجزیه و تحلیل  بد افزار بهش میگن کرک!!!

اینکه شما بیای برنامه رو بررسی کن و ایرادات رو پیدا کنی و گزارش کنی به برنامه نویس خیلی فرق تا بیای از برنامه سو استفاده کنی

مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #26 : 28 تیر 1402، 10:57 ق‌ظ »
نه. من چنین فکری نمی‌کنم. اتّفاقاً خودم راه‌انداز یکی از دستگاه‌های مبتنی بر بلوتوث (زیگ‌بی) رو با مهندسی معکوس نوشتم. همون‌طور که گفتم «مهم اینه که وقتی برنامه‌ای رو استفاده می‌کنیم، نویسنده‌اش بهمون اجازهٔ مطالعه و تغییرش رو داده باشه». واژهٔ کلیدی در این جمله «اجازه» است!

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #27 : 28 تیر 1402، 11:39 ق‌ظ »
نه. من چنین فکری نمی‌کنم. اتّفاقاً خودم راه‌انداز یکی از دستگاه‌های مبتنی بر بلوتوث (زیگ‌بی) رو با مهندسی معکوس نوشتم. همون‌طور که گفتم «مهم اینه که وقتی برنامه‌ای رو استفاده می‌کنیم، نویسنده‌اش بهمون اجازهٔ مطالعه و تغییرش رو داده باشه». واژهٔ کلیدی در این جمله «اجازه» است!
آها ببخشید دقت نکردم فکر کردم هنوز منظورتون واژه نحسه کرک  هست  :) :)

من هم در این مورد با شما موافقم بله اجازه هم مهمه و هم تقریبا نوع استفاده  از ابزاررو تعین می کنه ( نه در همه موارد)

ولی واقعا این بحث بی انتهاست  چطوری میخواید به این بحث پایان بدیم؟؟ بحث لینوکس یا گنو/لینوکس  بی انتهاست
مثل سمی کالونم( ; ).
خواستار پایان.
محکوم به کامپایل.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #28 : 28 تیر 1402، 12:44 ب‌ظ »
اصلاً چنین بخثی موضوعیت نداره که بخواد انتها داشته باشه. همه‌چیز واضحه…
لینوکس یه کرنله. گنو یه سیستم‌عامله.

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #29 : 31 تیر 1402، 03:38 ق‌ظ »
شما هم با دیدن این پست سردرد گرفتین یا من درک‌م پایینه؟