انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چند سوال در مورد i3  (دفعات بازدید: 3578 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1609
  • Windows 7 - Windows xp - Windows 11
چند سوال در مورد i3
« : 30 بهمن 1400، 11:59 ق‌ظ »
سلام. میگن که i3 نیاز به موس رو کاهش میده.
اما خیلی از تنطیمات رو نداره.
۱. به عنوان مثال با i3 چگونه می توان به اینترنت متصل شد؟

۲. یک میزکار تمام امکانات مورد نیاز رو داخل خودش داره ولی توی i3 چطور میشه مثلا تنطیمات رو عوض کرد؟ (ساعت، تاریخ، کاربران، وای فای، و ...)

۳. همچنین مثلا تم فایرفاکس رو میزاری روی GTK فایرفاکس سفید میشه.
تم سیستم رو چطور میشه تغییر داد؟

۴.‌ برای ریبوت، خاموش کردن، تعویض کاربر، خارج شدن باید چی کار کرد؟

۵. درکل i3 رو برای کاهش استفاده از موس پیشنهاد می کنید؟ یعنی میزکار هارو نمیشه بدون موس استفاده کرد؟

۶. برای فایرفاکس یادمه توی یک پستی آقای بهزادی گفتند از یک افزونه ای برای کار با کیبورد استفاده می کنند لطفا نام آن افزونه را معرفی کنید.

۷. در بین مدیر پنجره ها بنظرتون i3 گزینه مناسبیه؟ مدیر پنجره بهتری هم هست؟

۸. چند نفر از اعضای این انجمن از i3 استفاده می کنند؟

و چند تا سوال دیگه هم دارم که فعلا یادم نیست بعدا می پرسم.
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
پاسخ : چند سوال در مورد i3
« پاسخ #1 : 30 بهمن 1400، 12:07 ب‌ظ »
I3 فقط یک مدیر پنجرس ! پس تنظیماتش توی فایل های تکست بخصوصیست !
با سرچ how to work with i3wm به پاسخ تعدادی از سوالاتون میرسیدین ! و با how to config i3wm به نحوه پیکربندیش !
مایکروسافت ویندوز که برای کار بدون موس خیلی خوب بهینه شده بود ! اما گنوم متاسفانه اینجوری نیس ! البته در بعضی قسمتاش میشه فقط با کیبورد کار کرد اما ن همش ! در مورد دیگر میزکار ها اطلاعی ندارم !
یکی از پر اپشن ترین مدیر پنجره ها که شخصی سازی زیادی در اختیار کاربر میزاره اوپن باکس هست !
در مورد اینکه کدوم مدیر پنجره بهتره اگه مسعله کاستومایز رو فاکتور بگیریم ، بستگی داره به اینکه با ویندو منیجر تایلینگ راحت تر باشی یا شناور !
« آخرین ویرایش: 30 بهمن 1400، 12:14 ب‌ظ توسط / sudo rm -rf »
آرچ و گنوم!

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 901
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #2 : 30 بهمن 1400، 12:33 ب‌ظ »
درود !
ببینید i3 دقیقا یکسری کامند هایی رو وارد میکنه و خروجی اونها رو در‌ bar نمایش میده حالا هرچیزی میخواد باشه ...
برای مثال سوالات خودتون :
من توی ارچ هستم ولی میتونم منظورم رو بگم .
نقل‌قول
ما نرم افزار networkmanager رو داریم . و با استفاده از nmtui میتونید به وای فای مورد نظرمون دسترسی داشته باشیم .
نقل‌قول
۲. یک میزکار تمام امکانات مورد نیاز رو داخل خودش داره ولی توی i3 چطور میشه مثلا تنطیمات رو عوض کرد؟ (ساعت، تاریخ، کاربران، وای فای، و ...)
i3 هم تمامی امکانات رو داره ! ببینید i3 و کلا این تیپ wm ها اجازه دادن که خودمون تمامی انهارو هندل کنیم ( برای مثال شما از نوار بار میز کار مینت خوشتون اومده . اون رو میتونید توی i3 هم اجرا کنید ! درواقع میتونید بخش های مختلفی رو برای خودتون جدا نصب و اجرا کنید .
نقل‌قول
از تنظیمات xfce ( البته باید اون رو نصب کنیم ) با این روش تم رو دانلود و با استفاده از این نرم افزار تم هارو اعمال میکنیم .
نقل‌قول
توی i3 همه کاری میشه انجام داد ! باز هم به کانفیگ های خودتون بستگی داره ! نمیتونم عکس بگیرم ولی من برای خودم این موضوع رو هندل کردم .
البته نا گفته نمونه به i3lock هم نیاز داریم .
نقل‌قول
من ۱ ماه هست سوییچ کردم روی i3 . بله صد درصد هست برای مثال من خودم روی مکم dwm نصب کردم . ( خیلی جالبه از این نظر که با c نوشته شده . ولی بازم i3 رو ترجیح میدم )
نقل‌قول
یکی از این افراد خود من : )
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 30 بهمن 1400، 12:48 ب‌ظ »
I3 فقط یک مدیر پنجرس ! پس تنظیماتش توی فایل های تکست بخصوصیست !
با سرچ how to work with i3wm به پاسخ تعدادی از سوالاتون میرسیدین ! و با how to config i3wm به نحوه پیکربندیش !
مایکروسافت ویندوز که برای کار بدون موس خیلی خوب بهینه شده بود ! اما گنوم متاسفانه اینجوری نیس ! البته در بعضی قسمتاش میشه فقط با کیبورد کار کرد اما ن همش ! در مورد دیگر میزکار ها اطلاعی ندارم !
یکی از پر اپشن ترین مدیر پنجره ها که شخصی سازی زیادی در اختیار کاربر میزاره اوپن باکس هست !
در مورد اینکه کدوم مدیر پنجره بهتره اگه مسعله کاستومایز رو فاکتور بگیریم ، بستگی داره به اینکه با ویندو منیجر تایلینگ راحت تر باشی یا شناور !
ویندوز برای موس بهینه شده!؟ من دارم اینجوری میشم  ???
توی ویندوز زمانی که کیبورد نداشتم با on screen keyboard کیبورد مجازی میاوردم ولی وقتی موس نداشتم دنبال یک موس می گشتم.
open box چه امکاناتی داره؟ البته فکر نکنم بتونم برم به اوپن باکس چون خیلی با کارت گرافیک من ناسازگاری داره.

درود !
ببینید i3 دقیقا یکسری کامند هایی رو وارد میکنه و خروجی اونها رو در‌ bar نمایش میده حالا هرچیزی میخواد باشه ...
برای مثال سوالات خودتون :
من توی ارچ هستم ولی میتونم منظورم رو بگم .
نقل‌قول
ما نرم افزار networkmanager رو داریم . و با استفاده از nmtui میتونید به وای فای مورد نظرمون دسترسی داشته باشیم .
نقل‌قول
i3 هم تمامی امکانات رو داره ! ببینید i3 و کلا این تیپ wm ها اجازه دادن که خودمون تمامی انهارو هندل کنیم ( برای مثال شما از نوار بار میز کار مینت خوشتون اومده . اون رو میتونید توی i3 هم اجرا کنید ! درواقع میتونید بخش های مختلفی رو برای خودتون جدا نصب و اجرا کنید .
نقل‌قول
از تنظیمات xfce ( البته باید اون رو نصب کنیم ) با این روش تم رو دانلود و با استفاده از این نرم افزار تم هارو اعمال میکنیم .
نقل‌قول
توی i3 همه کاری میشه انجام داد ! باز هم به کانفیگ های خودتون بستگی داره ! نمیتونم عکس بگیرم ولی من برای خودم این موضوع رو هندل کردم .
البته نا گفته نمونه به i3lock هم نیاز داریم .
نقل‌قول
من ۱ ماه هست سوییچ کردم روی i3 . بله صد درصد هست برای مثال من خودم روی مکم dwm نصب کردم . ( خیلی جالبه از این نظر که با c نوشته شده . ولی بازم i3 رو ترجیح میدم )
نقل‌قول
یکی از این افراد خود من : )

۱. nmtui چی هست؟ چجوری راهش بندازم؟
۲. نوار سینامون رو چجوری میشه آورد؟
۳. برای تنطیمات xfce چه بسته ای رو باید نصب کنم؟ (آرچ دارم)
۴. با i3 چه مدیر صفحه ای رو پیشنهاد می کنید؟
خداحافظ لینوکس!

آفلاین سودو.

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3095
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #4 : 30 بهمن 1400، 12:54 ب‌ظ »
من زمانی که در ویندوز بودم با همه اجزای ویندوز و نرم افزارش میتونستم بدون موس و با کلید تب راحت کار کنم ، البته من منظورم ویندوز هفته ، نمیدونم توی بالاتر هم اینجوریه یا نه ! که بنظرم قطعا هست ! ولی خب من فک کنم تقریبا یه سال بعد از منسوخ شدن ویندوز ۷ اومدم اوبونتو ! با ویندوز های بالاتر روی سیستم خودم کار نکردم !
آرچ و گنوم!

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
« پاسخ #5 : 30 بهمن 1400، 01:58 ب‌ظ »
برای تنطیمات اولیه، راهنمای آقای کیا حامدی رو ببینید.

https://kiahamedi.ir/config-i3

آفلاین amini_am

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 62
« پاسخ #6 : 30 بهمن 1400، 02:21 ب‌ظ »
من از منجارو i3 استفاده می‌کنم. شخصاً توصیه می‌کنم i3 رو.

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #7 : 30 بهمن 1400، 02:49 ب‌ظ »
نقل‌قول
. nmtui چی هست؟ چجوری راهش بندازم؟
راه اندازی که نداره !!! شما اگه ارچ نصب کرده باشی واضحه . همون تنظیم کردن نتورک هستش دیگه درواقع networkmanager هست که میگه به وای فایی متصل بشم . همین رو توی ترمینال بزنید باید متوجه بشید ...
نوار سینامون که اصلا کاری نداره ! اسمش رو پیدا کنید و توی کانفیگ فایل i3 تون این رو بنویسید :
exec ....عرض کردم تنظیمات xfce دیگه ... اسمش روشه xfce4-settings و ...
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین sameet

• Hero Member
  • *
  • وبمستری به سبک سامیت
« پاسخ #8 : 30 بهمن 1400، 02:54 ب‌ظ »
من خودم wm های زیادی رو امتحان کردم ولی اخرش رسیدم به i3 و dwm چون خیلی ساده کانفیگ شدن و راحتن : i3 که خیلی کانفیگ های عجیب غریبی نداره و سادست و dwm هم با زبان c نوشته شده و کاملا قابل فهمه . چون دیگه حالش رو نداشتم موندگار شدم روی i3 و راضیم .
وبمستری به سبک سامیت

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #9 : 01 اسفند 1400، 01:51 ب‌ظ »
۱- i3 یه مدیر پنجره هست چجوری می‌خواهید با اون به اینترنت وصل بشید؟ اگه منظورتون اینه که تنظیمات شبکه رو به صورت گرافیکی داشته باشید، فکر کنم باید یکی از applet های network manager رو نصب کنید. مثل xfce4-network-manager

۲- اول شما برنامه نصب می‌کنید تا یه نوار برای شما ایجاد کنه. بعد می‌تونید با نصب چیز‌های دیگه، applet های مختلف به این بار اضافه کنید. دقت کنیدi3 فقط یه مدیر پنجره برای مدیریت پنجره‌ها هست، چیز دیگه‌ای نداره. هر چیز دیگه‌ای که بخواهید، برنامه مرتبط با اون رو نصب و تنظیم می‌کنید.

۴- باید i3 رو تنظیم کنید.

۵- چرا میشه. ولی میزکار‌ها معمولا به موس هم نیاز دارند.

۷- گزینه‌های دیگه‌ای هم هست. مثل qtile یا openbox که بالا معرفی کردند و همینطور dwm. البته فکر کنم برای هر بار تنظیم dwm، باید اون رو دوباره کامپایل کنید، درست مطمئن نیستم.

۱. nmtui چی هست؟ چجوری راهش بندازم؟
۱- یکی از فایل‌های اجرایی network manager هست. با اجرا کردن برنامه توی ترمینال، بدون هیچ چیز خاصی، tui اون باز میشه تا بتونید شبکه زو تنظیم کنید.
۲- باید بسته مربوط به اون رو نصب کنید.
۴- معمولا lightdm گزینه مناسبی برای استفاده همراه مدیرپنجره هست. sddm هم می‌تونه گزینه مناسبی باشه.

اینجا یه سری سوال در مورد openbox پرسیده شده، شاید با خوندن ارسال‌های اونجا، به یه نتیجه‌ای برسید. درسته در مورد openbox هست ولی سوالاتی که اونجا پرسیده شده، احتمال سوال شما هم هست.
« آخرین ویرایش: 01 اسفند 1400، 02:07 ب‌ظ توسط Dragon- »
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین SLACKER

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 868
« پاسخ #10 : 01 اسفند 1400، 03:23 ب‌ظ »
خوبی dwm برای کسی که مانیتور اضافی داره اینه که هر مانیتور ۹ تا صفحه جدا باز میشه مثال مانیتور لپتاپ تا ۹ صفحه میتونم استفاده کنم هر صفحه مثلا فایل متنی  رو باز میکنم و با زدن کلید alt+. میرم مانیتور دوم و ۹ صفحه دیگه میتونم باز کنم صفحه ۱ مثلا مرورگر صفحه ۲ فیلم و...  ولی i3 کلا ۹ یا ۱۰ صفحه باز میشه برای کل مانیتورها
اسلکور

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 02 اسفند 1400، 12:59 ق‌ظ »
آموزش مناسبی برای i3 وجود داره؟ واقعا آموزش بدرد بخور و درست حسابی برای کانفیگ i3 پیدا نکردم.
خودم هم از کانفیگ هاش سر در نیاوردم. واقعا مدیر پنجره به این انعطاف پذیری نباید حداقل یک آموزش درست حسابی داشته باشه؟
مستندات i3 هم خیلی طولانی توضیح داده.
آموزشی نیست که دستورات پر کاربرد رو ساده و خلاصه توضیح بده؟ انگلیسی هم باشه مهم نیست با مترجم حلش می کنم فقط متنی باشه کافیه.
آموزش های ایرانی هم که کلا اومدن دو تا کد آماده کپی کردن میگن این این کارو می کنه بدون این که بگن این پارامتر ها و این چیزا یعنی چی سینتکسش چیه اصلا.

ویرایش: تنظیمات xfce تم و فونت رو تغییر کردم ولی اثری نداشت. الان هم که دارم تایپ می کنم چشمام داره در میاد انقدر فونتش بده  ;D
برای سوال ۶ کسی پیشنهادی نداره؟
« آخرین ویرایش: 02 اسفند 1400، 03:30 ق‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #12 : 02 اسفند 1400، 08:42 ق‌ظ »
آموزش مناسبی برای i3 وجود داره؟ واقعا آموزش بدرد بخور و درست حسابی برای کانفیگ i3 پیدا نکردم.
خودم هم از کانفیگ هاش سر در نیاوردم. واقعا مدیر پنجره به این انعطاف پذیری نباید حداقل یک آموزش درست حسابی داشته باشه؟
مستندات i3 هم خیلی طولانی توضیح داده.
آموزشی نیست که دستورات پر کاربرد رو ساده و خلاصه توضیح بده؟ انگلیسی هم باشه مهم نیست با مترجم حلش می کنم فقط متنی باشه کافیه.
آموزش های ایرانی هم که کلا اومدن دو تا کد آماده کپی کردن میگن این این کارو می کنه بدون این که بگن این پارامتر ها و این چیزا یعنی چی سینتکسش چیه اصلا.

ویرایش: تنظیمات xfce تم و فونت رو تغییر کردم ولی اثری نداشت. الان هم که دارم تایپ می کنم چشمام داره در میاد انقدر فونتش بده  ;D
برای سوال ۶ کسی پیشنهادی نداره؟
بهترین آموزش، سایت خود سازنده ست.
برای فونت، اگه توی آرچ هستید پوشهٔ gnu-free رو از usr/share/fonts/ حذف کنید.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@

آفلاین BiG

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 02 اسفند 1400، 09:40 ب‌ظ »
ممنون از همه مشکل فونت ها حل شد. ولی الان مشکل فونت فارسی حل شد انگلیسی زشت شد. توی همه ی توزیع ها فونت وزیر داشتم توی آرچ مشکل داشته فقط.
برای فایرفاکس کسی پیشنهادی نداره؟
دوباره سوالی پیش اومد توی همین تاپیک می پرسم.
« آخرین ویرایش: 02 اسفند 1400، 09:47 ب‌ظ توسط Mt »
خداحافظ لینوکس!

آفلاین behzad121

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 510
  • آرچ + گنوم
« پاسخ #14 : 02 اسفند 1400، 09:58 ب‌ظ »
ممنون از همه مشکل فونت ها حل شد. ولی الان مشکل فونت فارسی حل شد انگلیسی زشت شد. توی همه ی توزیع ها فونت وزیر داشتم توی آرچ مشکل داشته فقط.
برای فایرفاکس کسی پیشنهادی نداره؟
دوباره سوالی پیش اومد توی همین تاپیک می پرسم.
برای فونت وزیر، بسته vazir-fonts و vazir-code-fonts رو از aur نصب کنید. اگه فونت انگلیسی زشت شده یه فونت دانلود و از طریق تنظیمات فونت رو تنظیم کنید.
دیگه زیاد اینجا نیستم و بیشتر تو گروه‌های گنو/لینوکسی تلگرام کمک می‌کنم، دور از هیچ اذیت و حواشی. تلگرام: behdev@