انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: وی‌لند با زورگ؟  (دفعات بازدید: 2402 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1258
  • Dr.Code
    • Personal page
وی‌لند با زورگ؟
« : 24 بهمن 1401، 09:20 ب‌ظ »
درود دوستان.
روی لپ‌تاپم دبیان ریختم و تمام سیستم ویندوزینگ‌ها روش کار می‌کنن.
متوجه یه سری تفاوت‌های جرءی توشون شدم ولی می‌خواستم بدونم کدوم سیستم ویندوز رو انتخاب کنم و تفاوت‌های مهمشوت چی هست.
توی اینترنت گشتم و چیز زیادی پیدا نکردم.
پیشاپیش سپاس.
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1401، 08:48 ب‌ظ توسط Dr.Code »

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
پاسخ : وی‌لند، زورگ یا X11
« پاسخ #1 : 25 بهمن 1401، 12:28 ق‌ظ »
احتمالاً بهترین راهنمایی اینه که زورگ و وی‌لند سامانه‌های پنجره‌بندی هستن و ربطی به ویندوز ندارن.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #2 : 25 بهمن 1401، 01:19 ق‌ظ »
احتمالاً بهترین راهنمایی اینه که زورگ و وی‌لند سامانه‌های پنجره‌بندی هستن و ربطی به ویندوز ندارن.
توی سرچ‌هایی که کردم نوشته بود سیستم ویندوزینگ.
منظورم مایکروسافت ویندوز نیستا!

آفلاین Dragon-

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 5082
« پاسخ #3 : 25 بهمن 1401، 01:26 ق‌ظ »
xorg و x11 یکی هستند.
میدونید که زکات علم نشر آن است

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19533
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #4 : 25 بهمن 1401، 02:17 ق‌ظ »
اشتباه خوندی. چنین چیزی بی‌معنیه!
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین Dr.Code

• High Hero Member
  • *
  • Dr.Code
    • Personal page
« پاسخ #5 : 25 بهمن 1401، 02:46 ق‌ظ »
xorg و x11 یکی هستند.
پس چرا توی دوتا گزینه مختلف می‌شه انتخابش کرد و توی تنظیمات هم فرق دارن؟

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #6 : 25 بهمن 1401، 06:12 ق‌ظ »
اینه اینجوریه. xorg ، در نسخه x11.
x11 یکی از نسخه های xorg هست.
« آخرین ویرایش: 25 بهمن 1401، 06:29 ق‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1034
  • mrostd سابق
« پاسخ #7 : 26 بهمن 1401، 05:21 ق‌ظ »
نقل‌قول
متوجه یه سری تفاوت‌های جرءی توشون شدم ولی می‌خواستم بدونم کدوم سیستم ویندوز رو انتخاب کنم و تفاوت‌های مهمشوت چی هست.
ویلند مدرن‌تر و بهتره و همچنین با صفحات لمسی خیلی سازگارتره، البته این بستگی به میزکار داره، مثلا ویلند روی گنوم خیلی خوبه و خیلی وقته که نقصی درونش ندیدم، اما روی KDE Plasma همیشه یه فاجعه بوده، هرچند الان نمی‌دونم چقدر بهتر شده.
تنها مشکلی که در رابطه با ویلند وجود داره اینه که هنوز برخی از نرم‌افزارها باهاش هماهنگ نیستند، از جمله نرم‌افزارهایی که محیط دسکتاپ رو ریموت می‌کنن (مثل remmina و anydesk و rustdesk)، همچنین انویدیا با این که تو راه‌اندازهای جدیدش شروع به پشتیبانی از Wayland کرده اما هنوز تو بنچمارک‌ها خیلی کارایی کم‌تری نسبت به حالتی که روی زورگ کار می‌کنه داره.

آفلاین سودو

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
  • :(){ :|:& };:
« پاسخ #8 : 26 بهمن 1401، 10:25 ق‌ظ »
مثلا ام‌پی‌وی برای من روی ویلند پر از لگه و روی زورک روونه.

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #9 : 26 بهمن 1401، 06:19 ب‌ظ »
کی‌دی‌ای پلاسما روی ویلند فکر میکنم خوب شده باشه، حداقل نسخه های جدید! دیگه خبری از یخ زدن و خطا دادن نیست کلا، ولی همونطور که گفتن خیلی از برنامه ها پشتیبانی خوبی از ویلند ندارن هنوز، یه ترجمه زورگ به ویلند می‌اومد که برنامه های زورگ کاملا درست و بدون نقص روی ویلند اجرا میشدن خیلی خوب میشد، احتمالا کار آسونی نیست که نکردن نه؟!

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #10 : 26 بهمن 1401، 07:17 ب‌ظ »
نقل‌قول
یه ترجمه زورگ به ویلند می‌اومد که برنامه های زورگ کاملا درست و بدون نقص روی ویلند اجرا میشدن خیلی خوب میشد، احتمالا کار آسونی نیست که نکردن نه؟!
اگه نیومده بود که این همه برنامهٔ تحت زورگ نمی‌تونستم تو ویلند اجرا بشن، بهش می‌گن xwayland، کارش رو خوب هم انجام می‌ده، اما زمانی که بحث ضبط صفحه نمایش و ریمپت کردن پیش میاد مسئله پیچیده می‌شه و بهتر اینه که خود برنامه پشتیبانی کنه ازش.

آفلاین thmkhtry

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 958
  • Fedora Linux
    • فری‌تاکس
« پاسخ #11 : 26 بهمن 1401، 07:37 ب‌ظ »
نقل‌قول
یه ترجمه زورگ به ویلند می‌اومد که برنامه های زورگ کاملا درست و بدون نقص روی ویلند اجرا میشدن خیلی خوب میشد، احتمالا کار آسونی نیست که نکردن نه؟!
اگه نیومده بود که این همه برنامهٔ تحت زورگ نمی‌تونستم تو ویلند اجرا بشن، بهش می‌گن xwayland، کارش رو خوب هم انجام می‌ده، اما زمانی که بحث ضبط صفحه نمایش و ریمپت کردن پیش میاد مسئله پیچیده می‌شه و بهتر اینه که خود برنامه پشتیبانی کنه ازش.
دقیقا مثل مشکل من که برنامه نتونست درست اجراش کنه.,ولی لگ رو تو کی دی ای ویلند تو ویرچوال باکس تجربه کردم.
« آخرین ویرایش: 26 بهمن 1401، 07:53 ب‌ظ توسط TahaMokhtary »

آفلاین ABOLDOM

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1923
« پاسخ #12 : 26 بهمن 1401، 08:24 ب‌ظ »
نقل‌قول
درسته وجود داره ولی بی عیب و نقص نیست چون الان تو ویلند پلاسما نرم افزار بلومن یا همون بلوتوث یا کوتوگرام  باز نمیشه. و احساس کمی فرق در زورگ با ویلند را دارا هستم! کرش نمیکنه البته ولی خب فکر کنم مشکلاتی در اجرای نرم افزار و هم تغییراتی در استفاده باشه،
جالبه که یه تغییر کوچیکی مثل ویلند با اینکه سالها در گنوم بوده هنوز که هنوزه نتونسته به کاملی جایگزین بشه!

آفلاین میمو ☕

• High Hero Member
  • *
  • mrostd سابق
« پاسخ #13 : 27 بهمن 1401، 08:18 ب‌ظ »
نقل‌قول
درسته وجود داره ولی بی عیب و نقص نیست چون الان تو ویلند پلاسما نرم افزار بلومن یا همون بلوتوث یا کوتوگرام  باز نمیشه. و احساس کمی فرق در زورگ با ویلند را دارا هستم! کرش نمیکنه البته ولی خب فکر کنم مشکلاتی در اجرای نرم افزار و هم تغییراتی در استفاده باشه،
جالبه که یه تغییر کوچیکی مثل ویلند با اینکه سالها در گنوم بوده هنوز که هنوزه نتونسته به کاملی جایگزین بشه!
باید بررسی کنی که رو wayland بود یا full wayland، پلاسما دوتا نشست ویلند داره، خیلی اوقات به تیم توسعه دهندهٔ دسکتاپ هم بر می‌گرده، پلاسما فعلا در بهترین حالت روی ویلند کار راه بنداز و تا حدی قابل استفاده‌ست، من خیلی با بلوتوث سر و کار ندارم چون سیستمم دسکتاپه، اما می‌تونی رو گنوم تستش کنی تا ببینی باز هم همون تجربه رو داری یا نه.

آفلاین LegenderYaliRezA88

• Full Member
  • *
  • ارسال: 183
  • از دوستاران لینوکس
« پاسخ #14 : 30 فروردین 1402، 04:42 ب‌ظ »

[/quote]
پنجره هایی؟  ;D ;D ;D ;D
It's The legendary alireza138812