انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: شروع دانلود و خاموش شدن خودکار با تکیه بر cron و aria2c  (دفعات بازدید: 126237 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین imaniy1994

• Full Member
  • *
  • ارسال: 126
  • ٌطراح وب
چه جبهه گیری های وحشتناک
یکی از دلایلی که بیشتر میخونم در این انجمن همین مسائل هست جرات نمیکنی یک صحبت بکنی
طرف داره میگه تازه کارم و مطمئنا دیدگاهش هم نسبت به ترمنیال همین باشه چیزی جدیدی نیست

خداروشکر یکی درک کرد انگار همه از همون اول عاشق ترمینال بودن.
تازه کار در لینوکس ولی عاشق دستکاری لینوکس :)

برنامه نویس و طراح وب

آفلاین imaniy1994

• Full Member
  • *
  • ٌطراح وب
وقتی کد زیر رو میزنم قشنگ از تو لیست دانلود میکنه و اونجایی که گفتم ذخیره میکنه :

aria2c -c -x16 -s16 -j2 -k 1M -i "dl.txt" -d "Downloads" -l dllog --log-level=notice

ولی بحث این زمان بندی رو گیر کردم.

برنامه نویس و طراح وب

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3468
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
ببین شما اینو می‌زنی اول:
crontab -e

یه خروجی بهت می‌ده توش یکی رو باید انتخاب کنی. مثلا nano رو انتخاب می‌کنی، بعد یه پرونده متنی برات باز می‌شه که کلش # هست.
آخر اون پرونده اینو می‌نویسی:
00 22 * * * aria2c -c -x16 -s16 -j2 -k 1M -i "/home/USER/dl.txt" -d "/home/USER/Downloads" -l dllog --log-level=notice

این مثلا می‌گه هر شب ساعت ۱۰ شب، این دستور رو اجرا کن.
اون USERهارو با نام کاربری خودت جایگزین کن.
بعد ctrl+o و enter بزن تا save بشه
بعد هم ctrl+x بزن تا بیاد بیرون.
از حالا هر شب رأس ساعت ۱۰ اون خط اجرا می‌شه.
برای ساعت‌های مختلف، روزهای مختلف و یا دقیقه‌های مختلف می‌تونی اون تیکهٔ اول یعنی (* * * ۲۲ ۰۰) رو عوض کنی.
* به معنی همیشه
از سمت چپ به راست
دقیقه
ساعت
روز
ماه
هفته
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.
این هم از تجربهٔ ۱۵ سالهٔ من از تکنولوژی، نرم‌افزار، لینوکس و برنامه‌نویسی

آفلاین مهران تعریف

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 707
  • دبیان + xfce
خداروشکر یکی درک کرد انگار همه از همون اول عاشق ترمینال بودن.
در مورد خودم میگم، هیچ کس پاسخ شدید نداد که نرم افزار cli خوبه و gui بده، یا اینکه بگه از روز اول به نرم افزار ترمینال عادت کن، این حرف ها مغلطه و فرار به جلو هست، انتقاد و پیشنهاد هم بد نیست، اما اینکه بیاییم لقب بدیم (شاخ بودن) جمله ی تحریک آمیزی هست، وقتی هم نظر کارشناسی داده بشه که استفاده از این سیستم عامل با این بسته ها، حس پسرفت میده، مطمئنا دنبال آیکن لایک برای شما نباید بگردیم، بلکه در یه بحث منطقی، میان در موردش تبادل نظر می کنن.

بخش دوم سوالت رو هم میخواستم بنویسم که آقا رسول توضیح دادن برات، باز اگر سوالی بود، در این مورد در این تاپیک مطرح کنید.

آفلاین imaniy1994

• Full Member
  • *
  • ٌطراح وب
الان این درسته؟ اگه اره بازم عمل نکرد :

برنامه نویس و طراح وب

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
کار نکرد چون # شده مثل بقیه. پس منطقاً نباید کار کنه.
اون # رو از اولش بردار.
برای همین گفتم بذاریش آخر اون پرونده چون می‌خواستم با متن بالا قاطیش نکنی.
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.

آفلاین imaniy1994

• Full Member
  • *
  • ٌطراح وب
کار نکرد چون # شده مثل بقیه. پس منطقاً نباید کار کنه.
اون # رو از اولش بردار.
برای همین گفتم بذاریش آخر اون پرونده چون می‌خواستم با متن بالا قاطیش نکنی.
ممنون فقظ یه جیزی با این کار هر شب خودش دستور رو اجرا میکنه و دانلود رو شروع میکنه یا هر شب باید ویرایشش کنم یا هر شب دستور زیر رو بزنم؟

crontab -l

برنامه نویس و طراح وب

آفلاین Ma$oud

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 293
اگر سرویسش در حال اجرا باشه (که تو اوبونتو هست) cron هر شب اون فرمان رو اجرا میکنه (اگه سیستم روشن باشه) و نیازی به کار اضافه نیست  :)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
ممنون فقظ یه جیزی با این کار هر شب خودش دستور رو اجرا میکنه و دانلود رو شروع میکنه یا هر شب باید ویرایشش کنم یا هر شب دستور زیر رو بزنم؟

crontab -l

خودش طبق ساعتی که بهش دادی کار می‌کنه.
اون l- فقط List می‌کنه! اونو نزنی هم هیچ مشکلی پیش نمیاد.
کرون یک Service هست. هر بار که سیستم‌عامل راه‌اندازی می‌شه، اجرا می‌شه. نیاز به اجرای دستی توسط کاربر نداره.
هر بار هم که ویرایشش می‌کنی باز خودش اجرا می‌شه خودکار.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
بله بلد نیستم ولی صحبت من اینه که چرا همه لینوکسی ها دوست دارن کارهای سخت تر رو بکنن و تلاشی برای کاربسندتر شدن لینوکس نمیکنن؟
مرض که ندارن :D لابد به نظرشون کار با خط فرمان خیلی راحت‌تره که این کار رو می‌کنن.
در ضمن عبارت «کاربرپسند» بی‌معنیه. می‌تونید به مقالاتی که دلیل بی‌اعتبار بودن این عبارت رو بیان می کنن رجوع کنید.

من عاشق لینوکس شدم به خاطر منبع باز بودن و قابل تغییر بودنش ولی دلیل نمیشه همش به خاطر 4 تا کار ساده برگردم به محیط داس و...
داس؟

اگه بخایم همش با ترمینال کار کنیم برای بیشتر کارها ادم احساس میکنه به جا پیشرفت تو تکنولوژی پسرفت کرده.
کی گفته گرافیک به معنی پیشرفته؟ از نظر پیشرفت یعنی انجام سریع‌تر و بهتر و مطمئن‌تر کارها.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین amir1990

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
    • دستگاه های نظافت صنعتی و خانگی
نمیدونم چه طور تشکر کنم ....تازه دارم به قدرت لینوکس پی میبرم ... کارتون واقعا ارزشمنده  :)

ممنون

واقعا ایشان خیلی زحمت کشیدند. لینوکس فوق العادست.
کارچر ارائه دهنده دستگاه ها و تجهیزات نظافت صنعتی و خانگی از برند مشهور کارچر آلمان است.
بخارشوی خانگی

آفلاین mrmreal

• Newbie
  • *
  • ارسال: 1
سلام . بنده برای aria2 رابط کاربری نوشتم .
https://github.com/MrMreal/Axaya2
آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
سلام . بنده برای aria2 رابط کاربری نوشتم .
https://github.com/MrMreal/Axaya2
بهتر نبود به جای فایل پکیج شده، سورس رو بذاری روی گیت‌هاب؟ که هرکی خواست فورک کنه و یا به توسعه‌ش کمک کنه؟