انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: آموزش ساخت سرور خانگی به زبان ساده  (دفعات بازدید: 47060 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2366
آموزش ساخت سرور خانگی به زبان ساده
« : 24 آبان 1391، 03:02 ق‌ظ »
سلام.

از نظر خودم این کار دو تا فایده می‌تونه داشته باشه.

یک) شاید جاهای مختلف دیده یا شنیده باشید که می‌گن فلان چیزو رو لوکال بالا آوردم. منظور چیه؟ اکثر اسکریپت‌ها و سیستم‌های مدیریت محتوا برای اجرا شدن به چند بستر از جمله گنو/لینوکس، وب‌سرور، php و MySQL نیاز دارند. روی یک هاست تمام اینها موجود و کانفیگ شده است. به همین دلیله که خیلی راحت می‌تونید همه چیز رو روش نصب کنید. اما مگر ما هم گنو/لینوکس نداریم؟ پس کافی است بقیه‌ی پیش‌نیازها را روی آن نصب کنیم تا بتوانیم روی سیستم خودمون هم مثلا وردپرس نصب کنیم و امتحانش کنیم.

دو) اشتراک فایل. مثلا دارید با رفیقتون درباره‌ی موزیک چت می‌کنید. دوست دارید موزیکی که روی سیستم خودتون دارید رو به اون هم بدید. یک راه اینه که آپلودش کنید روی فضای خارجی و لینکشو بدید بهش. راه دیگه اینه که از طریق خود یاهو بفرستید. نیازی به گفتن نیست. خودتون می‌دونید که هر دو روش ضعف‌هایی داره. اما یک راه خیلی ساده‌تر اینه که رفیقتون موزیک رو مستقیم از روی سیستم خودتون دانلود کنه.

و اما بریم سراغ آموزش. من تنها به شرح روش نصب و کانفیگ جزئی وب‌سرور بسنده می‌کنم. اگر دوست داشتید php و MySQL رو هم نصب کنید، جست و جو کنید. مقاله هست دربارشون.

الف) یک ترمینال باز کنید.
sudo apt-get install lighttpd
به این وب‌سرور می‌گن لایتی (lighty). سبکه و راحت. فایل تنظیماتش رو باز کنید.
sudo nano /etc/lighttpd/lighttpd.conf
خط زیر را بیابید.
server.document-root        = "/var/www"
var/www/ را به پوشه‌ای دلخواه در دایرکتوری home خود تغییر دهید تا مجوز دسترسی داشته باشید و بتوانید به راحتی داخل آن فایل بریزید. فایل را ذخیره کنید و ببندید. اکنون وارد کنید
sudo service lighttpd restart
لایتی ریست می‌شود و تنظیمات جدید بارگزاری می‌شوند. بهتر است آنرا auto start نکنید و هر گاه بدان نیاز داشتید، دستی اجرایش کنید. با دستور زیر.
sudo service lighttpd start
ب) اکنون به این سایت بروید. ثبت نام کنید. از نوار کناری سایت به بخش Subdomains بروید. یک زیردامنه‌ی دلخواه بسازید. تنظیمات پیشفرض را تغییر ندهید. داخل کادر Destination باید ip خودتون رو وارد کنید که از اجرا نمودن دستور زیر بدست می‌آید.
curl ifconfig.me
اما حتما می‌دانید هر بار مودم خود را خاموش و روشن کنید، ip جدیدی به شما تعلق می‌گیرد («آی‌پی داینامیک» که به گوشتون خورده؟). پس باید هر بار ip جدید رو اینجا وارد کنید. اما راه ساده‌تری هم هست. از همان نوار کناری روی Dynamic DNS کلیک کنید. پایین صفحه سابدامین ساخته شده را می‌بینید. روبروی آن نوشته Direct URL. کافی است هر بار مودم ریست شد، روی آن کلیک کنید تا ip جدیدتان خودکار تنظیم شود.

پ) کار تقریبا تمام است. فقط مانده باز کردن پورت 80 داخل مودم ADSL. برای این منظور باید داخل مودم، Virtual Server تعریف نمود. مراحل کار در تمام برندها و مدل‌ها مشابه است. تنها چینش منوها ممکن است فرق داشته باشد. راهنما در اینترنت هست. نام مودم خود را به همراه عبارت Virtual Server گوگل کنید. خودم tp-link دارم. تنظیمات مودم را داخل مرورگر باز کنید. سپس
Advanced Setup > NAT > Virtual Circuit: PVCX > Virtual Server
*X در PVCX یک عدد است و مربوط به سرویس دهنده‌ی اینترنتتان می‌شود. مثلا vpi و vci من هست صفر و سی‌و‌پنج. پس باید PVC2 را انتخاب کنم. روش ساده‌تر اینه که یکی یکی همه را انتخاب کنید تا بالاخره تنظیماتش فعال بشه. حال باید در قسمت Virtual Server باشید. روبروی Application روی منوی بازشونده کلیک کنید و HTTP_Server رو انتخاب کنید. خود کادرها را پر می‌کند. تنها می‌ماند کادر آخر که باید ip محلی که مودم به شما داده را وارد کنید. اگر از اتصال سیمی استفاده می‌کنید داخل ترمینال وارد کنید
ifconfig eth0
و درصورتی که وایرلس متصل می‌شوید
ifconfig wlan0
ip روبروی عبارت inet addr مطلوب ما است. آنرا داخل کادر  Local IP Address بنویسید و ذخیره کنید.

والسلام. ختم جلسه رو اعلام می‌کنم. زین پس هر فایلی داخل اون فولدری که اول کار تنظیم نمودید، بریزید، از سابدامین ساخته شده قابل دسترسی است. نکته‌ای اشتباه بود یا جا افتاده بود لطفا بگید تا تصحیح کنم.

جا داره از دو کاربر عزیز، nixoeen و aliva نیز به خاطر راهنماییهاشون تشکر کنم.
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1391، 02:22 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »
صفحه‌ی من در اینستاگرام: ‎‎@armanes92

آفلاین آزاد کار کوچک

• Full Member
  • *
  • ارسال: 208
  • 哈米德
پاسخ : ساخت سرور خانگی به زبان ساده
« پاسخ #1 : 24 آبان 1391، 12:44 ب‌ظ »
۱+

آموزشی فوق العاده کاربردی
نرم‌افزار آزاد به خودی خود در بقیه حوزه‌های زندگی به شما آزادی نمی‌بخشد. برای به دست آوردن آن آزادی‌ها باید بجنگید.

"ریچارد استالمن"

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #2 : 24 آبان 1391، 03:33 ب‌ظ »
من همیشه می‌خواستم این رو بنویسم، وقت نمی‌کردم ولی! مرسی
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین H2010n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 451
« پاسخ #3 : 25 آبان 1391، 11:44 ق‌ظ »
خیلی ممنون مرسی! واقعا کارآمد بود.

آفلاین hamed.asl

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 534
« پاسخ #4 : 25 آبان 1391، 12:30 ب‌ظ »
واقعا ممنون سر فرصت حتما امتحانش میکنم :) ++

آفلاین حامد سپهر

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1556
« پاسخ #5 : 25 آبان 1391، 12:35 ب‌ظ »
 =D>

آفلاین arvinall

• Full Member
  • *
  • ارسال: 160
  • http://arvinall.github.io
    • ALL's Rhythmic Prose
پاسخ : آموزش ساخت سرور خانگی به زبان ساده
« پاسخ #6 : 25 آبان 1391، 08:53 ب‌ظ »
ممنون خیلی آموزش خوبیه  \\:D/
من فقط یه مشکل با قسمت باز کردن پورت 80 تو Virtual Server دارم.

الان چه کنم ؟  :o

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #7 : 25 آبان 1391، 09:03 ب‌ظ »
این چرا اینقدر گزینه داره؟ ???
مدل مدمتون چیه؟ سرچ کردین؟ از پشتیبانی ispتون هم می‌تونید بپرسید.

چیزی که الان می‌تونم حدس بزنم اینه که WAN Port و LAN Open Port رو 80 تنظیم گنید. بقیه به همین صورت که هست بمونه. کادر آخر هم که از همون ifconfig eth0 باید استفاده کنید.
« آخرین ویرایش: 25 آبان 1391، 09:13 ب‌ظ توسط آرمان اسماعیلی »

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4777
  • masoft قدیم
« پاسخ #8 : 25 آبان 1391، 09:09 ب‌ظ »
جا داره از دو کاربر عزیز، nixoeen و aliva نیز به خاطر راهنماییهاشون تشکر کنم.
خوشحالم که نوشته‌هام مفید بوده :)

من فقط یه مشکل با قسمت باز کردن پورت 80 تو Virtual Server دارم.
توی Usual Service Name باید HTTP یا Webserver رو انتخاب کنید و خودش بقیه رو درست می‌کنه. اگر هم نکرد، بذارید روی User-defined Service Name و جلوی اون بنویسید HTTP. حالا WAN Port و LAN Open Port رو 80 بذارید و LAN IP Address رو بذارید IP خصوصی کامپیوتر خودتون که احتمالا با 192.168 شروع میشه. اگر می‌خواید HTTPS هم داشته باشید، باید همین کار برای پورت 443 هم تکرار بشه.

البته بعضی از ISPها پورت ورودی 80 رو برای کاربرها می‌بندند و در این حالت باید پورت دیگه‌ای استفاده بشه.

آفلاین arvinall

• Full Member
  • *
    • ALL's Rhythmic Prose
« پاسخ #9 : 25 آبان 1391، 09:25 ب‌ظ »
ممنون
من وب سرورم آپاچی هست که واسه لوکال هاست استفاده میکنم
میخواستم بدونم کار دیگه ای باید بکنم ؟؟
آخه با آی پی خودم که میرم یوزر و پس میخواد که با زدن یوزر و پس که تو این سایت فیری دی ان اس ساختم میزنم وارد نمیشه. با اینترنت ایرانسل هم رفتم نیاورد.
arvinall.usr.sh

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 25 آبان 1391، 09:35 ب‌ظ »
ممنون
من وب سرورم آپاچی هست که واسه لوکال هاست استفاده میکنم
میخواستم بدونم کار دیگه ای باید بکنم ؟؟
آخه با آی پی خودم که میرم یوزر و پس میخواد که با زدن یوزر و پس که تو این سایت فیری دی ان اس ساختم میزنم وارد نمیشه. با اینترنت ایرانسل هم رفتم نیاورد.
arvinall.usr.sh
یوز و پس کانفیگ مودم رو وارد کنید ببینید چی می‌شه. اگر اومد معنیش اینه که سرور مجازی به درستی ساخته نشده.

آفلاین arvinall

• Full Member
  • *
    • ALL's Rhythmic Prose
« پاسخ #11 : 25 آبان 1391، 09:53 ب‌ظ »
بله  ](*,) سرور مجازی به درستی ساخته نشده .
نمیشه پورت 80 رو جوری دیگه باز کرد ؟؟ (تو ترمینال)

آفلاین آرمان اسماعیلی

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #12 : 25 آبان 1391، 10:35 ب‌ظ »
بله  ](*,) سرور مجازی به درستی ساخته نشده .
نمیشه پورت 80 رو جوری دیگه باز کرد ؟؟ (تو ترمینال)
با نصب آپاچی خودکار باز شده. اما تا فایروال سخت‌افزاری اجازه نده که برای سیستم تفاوتی نمی‌کنه. همون virtual server رو ببینید چطور باید راه انداخت.

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #13 : 26 آبان 1391، 06:40 ب‌ظ »
این‌جا نحوه‌ی انتقال درگاه رو برای همه‌ی مودم‌ها و روترها نوشته
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین کیان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2338
« پاسخ #14 : 26 اسفند 1391، 06:10 ب‌ظ »
نرم افزارهایی مثل اوبونتو وان و دراپ باکس برای سینک کردن از اصول همین روش استفاده میکنند؟

پس کافی است بقیه‌ی پیش‌نیازها را روی آن نصب کنیم تا بتوانیم روی سیستم خودمون هم مثلا وردپرس نصب کنیم و امتحانش کنیم.
آدرس وبسایتمون رو چطوری روی وردپرسی که نصب کردیم تنظیم کنیم تا از توی شبکه اینترنت کاربرها با بازکردن آدرس سایت، این وردپرس براشون خونده شه؟
اگر این کار رو بکنیم مخالف قرار داد شرکتی که ازش اینترنت گرفتیم نیست؟ خلاف نیست؟

نقل‌قول
اما یک راه خیلی ساده‌تر اینه که رفیقتون موزیک رو مستقیم از روی سیستم خودتون دانلود کنه.
این روش امنیت لازم رو داره؟ وب سرور جلوی دسترسی به پوشه های دیگه سیستم رو می گیره؟

نقل‌قول
الف) یک ترمینال باز کنید.
sudo apt-get install lighttpd
اگر آپاچی نصب کرده باشیم و این رو نصب کنیم، در کار هم تداخل ایجاد نمی کنند؟

نقل‌قول
var/www/ را به پوشه‌ای دلخواه در دایرکتوری home خود تغییر دهید تا مجوز دسترسی داشته باشید و بتوانید به راحتی داخل آن فایل بریزید. فایل را ذخیره کنید و ببندید. اکنون وارد کنید
توضیح: با روش زیر می تونید توی www راحت فعالیت کنید:
برای استفاده از /var/www/

یکی از راه‌های درست این هست:
فرض می‌کنیم اسم کاربر شما myusername باشه.
ابتدا کاربر خودتون رو به www-data اضافه می‌کنید.
useradd -G www-data myusername
بعد مجوز /var/www/ رو تغییر میدیم:
chown -R root:www-data /var/www
chmod 3770 /var/www

نقل‌قول
لایتی ریست می‌شود و تنظیمات جدید بارگزاری می‌شوند. بهتر است آنرا auto start نکنید و هر گاه بدان نیاز داشتید، دستی اجرایش کنید.
دلیل خاصی داره؟ چون برای سایر کارها مثل تست سریع اسکریپتها معمولا وب سرور رو میزارم توی استارت آپ

نقل‌قول
اما حتما می‌دانید هر بار مودم خود را خاموش و روشن کنید، ip جدیدی به شما تعلق می‌گیرد
تغییر آی پی دینامیک فقط با خاموش-روشن کردن مودم تغییر میکنه؟
« آخرین ویرایش: 26 اسفند 1391، 06:13 ب‌ظ توسط کیان »