انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: چگونه نوشته‌های دیگران را نقل کرده و لینک دهیم  (دفعات بازدید: 23210 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 625
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery

سلام بچه ها.. ممکنه یه کم طولانی باشه.. اما بخونید :)

بارها شده که مطلبی توی وبلاگمون نوشتیم...  اماوقتی دیدیم یه نفر اون رو گذاشته تو وبلاگش  .. اون هم بدون ذکر منبع... رگ گردنمون زده بالا و شدیدا به غیرت و غرور ملی مذهبیمون برخورده و یه نیم ساعتی تو دلمون بهش فحش دادیم...  بعدش با کلی رعایت ادب بهش گفتیم :
نقل‌قول
آخه آدم حسابی ... تو نمی فهمی باید منبع ذکر کنی.... اون نوشته ای که تو وبلاگ لعنتیت گذاشتی نوشته ی منه...!!!!

بارها شده ماهایی که اسمی از فرهنگ گنو/لینوکس رو به دوش می کشیم از دیدن مقالاتی بدون ذکر منبع توی همین انجمن شدیدا اذیت شدیم... اما اگه بخواهیم برخورد کنیم محکوم می شیم به دخالت و رییس بازی و .....
گاهی دیدیم افراد فقط به یه نوشته ی:
منبع: وبلاگ فلان کفایت می کنن و با اون کار خیلی چیزها رو زیر پا می گذارن... حتما می پرسید چه چیزهایی..

۱) بسیاری از وبلاگ ها و سایت ها دارای کپی رایت هستند و حتی با عنوان کردن همون عنوان کذایی منبع باز هم قانونشون رو زیر پا می گذارید ...

۲) صاحب اون نوشته رو از دونستن نظرات خواننده ها محروم می کنن و نمی گذارن نویسنده از خواننده هاش بازخورد {feed back} بگیره...

۳) ممکنه نویسنده مطلبش رو ویرایش کنه... تغییر بده و یا چیزی از اون کم کنه و یا چیزی بهش اضافه کنه که مطمئنا این تغییرات در مطلب کپی شده وجود نخواهند داشت...

۴) ممکن که نه.. صد در صد اون وبلاگ و یا سایتی که مقاله رو ازش کپی کردید مطالب خیلی بهتری هم داره.. پس بهتره همون موقع خواننده رو به خود درخت برسونید به جای اینکه یه دونه سیب بدید دستش و بعدش نویسنده و خواننده هر دو کماکان گرسنه باشن...

۵) گاهی انقدر این کپی کردنه ادامه پیدا می کنه که وبلاگ یا سایت اصلی که اون مقاله رو نوشته گم می شه... یک از دو کپی می کنه و دو از سه و سه از چهار... اخرش سه فکر می کنه دو اون مقاله رو نوشته و ...... خیلی پیچیده شد قضیه....

خوب.. این همه آه و ناله و درد و غم رو گفتیم... بدک نیست اگه چند مورد از راه های درست لینک کردن رو بگیم و نشونتون بدیم.. موافقید دیگه ؟
روش ها

۱) اولین روش و ساده ترین روش چیه ؟
- شما واسه عنوان پست یا تاپیک یا هرچیز دیگه... عنوان مقاله ی مورد نظر تون رو بگذارید و به جای محتوا... تنها لینک اون مقاله رو بگذارید... خیلی سادس.. مگه نه ؟

۲) دومین روش که خوشکل ترین و باحال ترین روشه چیه ؟ اینه که شما لینک رو بگذارید و فقط و فقط یه قسمت توصیحی از خودتون و یا یه قسمت از کوتاه از مقاله رو پایینش بگذارید... با این کار هم اجر دنیا و آخرت نصیبتون شده... هم تابع قوانین اخلاقی وبلاگ ها و سایت ها بودید.. خیلی لذت بخشه... مگه نه ؟
چند نمونه ببینید بدک نیست:

حالا ممکنه یکی باز هم رگ گردنش بالا بزنه و بگه:
نقل‌قول
هی آقا... فلان مقاله با مجوز متون و مقالات آزاد FDL ارائه شده... پس یعنی مشکلی نداره من هرجوری دلم خواست هرجا بگذارمش...
جواب من چیه؟ :
دِ آخه مشکل داره برادره من... مشکل داره... باور کنید همون مقالات آزاد رو هم هرجا می گذارن لینکش رو می دن تا نویسنده بر اساس بازخوردی که از خواننده ها می گیره متنش رو به روز کنه...
لینک دادن و ارجاع دادن به مقاله ی اصلی جزء اصول اخلاقی ای محسوب میشه که دیگه الان همه ماهایی که تو این دنیای نرم افزارهای آزاد هستیم باید بلد باشیم ....

اخرین ویرایش: ۴ اردیبهشت ۸۸
« آخرین ویرایش: 04 اردیبهشت 1388، 05:50 ب‌ظ توسط badjoker »
حلقه ایرانیان اوبونتویی در فیسبوک [facebook.com/ubuntu.ir]

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
پاسخ به: چگونه نوشته‌های دیگران را نقل کرده
« پاسخ #1 : 15 فروردین 1388، 03:03 ق‌ظ »
این هم یه بنر (بنرها ضمیمه شده اند و فقط اعضا می توانند ببینند) تو سه تا سایز تا اگه دوست داشتید بگذاریدش تو وبلاگ یا سایتتون و به صفحه ی ویکی زیر لینکش بدید :)
http://wiki.ubuntu.ir/HowtoQuote
منتظر نظراتتون هستم تا این مقاله کامل و کاملتر بشه تا دیگه هیچ کدوممون از زیر پا گذاشتن قوانین رنج نبریم :)
« آخرین ویرایش: 15 فروردین 1388، 03:19 ق‌ظ توسط badjoker »

lomion

• مهمان

ممنون بابت این نوشته خوب و لازم. :)‌ موضوعی رُ تذکر یاداور شدی که هر انجمنی برای تخصصی بودن بهش نیاز داره.

آفلاین فاراب

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1352
  • آزادی
    • پروفایل لینکداین
خیلی خوب بود، استفاده کردیم.
Godisnowhere

آفلاین ناربه

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2037
    • All About Me
مرسی سجاد. لازم بود چنین مقاله ای باشه.  :)

آفلاین کسری کشاورز

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 608
  • Don't Look Back With Linux
=D>
همچین مقاله‌ای لازم بود.

lomion

• مهمان
من پیشنهاد می کنم که به قوانین انجمن اضافه بشه. دوستان نظری دارن؟

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
پاسخ به: چگونه نوشته‌های دیگران را نقل کرده
« پاسخ #7 : 17 فروردین 1388، 12:30 ب‌ظ »
درسته که خودم این مقاله رو نوشتم.... اما حس می کنم اگه این مقاله به قوانین اضافه بشه... یه قسمت از کاستی های قوانین انجمن رو می شه رفع کرد...

دوست نداریم باز مشکلی مثل مشکل این تاپیک پیش بیاد که بعد هم در آخر نویسنده ی تاپیک فکر کنه حق با خودشه....
« آخرین ویرایش: 17 فروردین 1388، 03:25 ب‌ظ توسط badjoker »

آفلاین sudotux

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2269

فکر خوبیه ! میشه در بخش خط مشی ها و قوانین اضافه کرد.
« آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1388، 08:18 ب‌ظ توسط Hosein-Mec »

آفلاین Sajjad Baroodkoo

• Badjoker
  • گروه راهبران
  • *
  • Linux means FREEDOM
    • Deviant Art Gallery
ویرایش شد :)

- گزینه ی پنج اضافه شد

آفلاین narcissus

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1132
    • روز شمار شروع!
 :-({|=

یک زمانی داشتم به   این جریان لینک دادن ها فکر میکردم ! این که زدن کل مطلب و بعد ان پایین با فنت ریز ذکر منبع یعنی چی ؟  خوب شاید فکر کنیم ....( چون اصلا فکر جالبی نیست نمیگوییم )
ولی توی راه پیش  رفتن فقط به پیشنرفتنمون کمک میکنه .

این روشها که گفتید جالبتره
first they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win

آفلاین Freeman

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2310
    • KDE Software Compilation
« آخرین ویرایش: 16 خرداد 1388، 08:22 ب‌ظ توسط حسن حبیبی »

آفلاین polaris

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 30
عالی بود. مرسی از این تذکر به جا. =D>

آفلاین ARH

• Full Member
  • *
  • ارسال: 135
  • Hardware Enthusiast
    • پروفايل شخصي من در گوگل
سلام
ببخشيد سوالم شايد بي ربط باشه اما من با سيستم لينك‌دادن داخل پست‌ با اديتور اين forum آشنا نيستم دكمه لينك رو كه ميزنم url مياره در حالي كه من ميخوام يك نوشته رو لينك بدم نه اينكه خود url رو قلفتي بندازم تو پستم. تو اديتورهاي ديگه يك پنجره باز ميشد url رو ميگرفت و به اون متني كه select كرده بودمش مي‌چسبود . ايجا خبري از اين امكانات نيست ؟

آفلاین Alinn

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1440
  • هدیه فاتحه شما برای روح پدرم تسلای دلم خواهد بود:)
    • کاوش‌های من
سلام
بسیار بجا بود.مشکل بزرگیه همه جا مخصوصا تو ایران :(
سلام
ببخشيد سوالم شايد بي ربط باشه اما من با سيستم لينك‌دادن داخل پست‌ با اديتور اين forum آشنا نيستم دكمه لينك رو كه ميزنم url مياره در حالي كه من ميخوام يك نوشته رو لينك بدم نه اينكه خود url رو قلفتي بندازم تو پستم. تو اديتورهاي ديگه يك پنجره باز ميشد url رو ميگرفت و به اون متني كه select كرده بودمش مي‌چسبود . ايجا خبري از اين امكانات نيست ؟
متنی که می خواین لینک بشه رو هایلایت کنین و یه مساوی بذارید و آدرستون رو بنویسین.کلش اینجوری میشه.به جای Address  آدرسی که می خواین رو و به جای Name هم همون متنی که هایلایت کردین میاد:
[url = Address] Name [/url]
مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب
در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست
اللهم عجل لولیک الفرج

کاوش‌های من