انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نظرسنجی

آیا گیمپ تمام نیاز های شما را برطرف میکند؟

بله، عالی است.
11 (22.4%)
خیر، نیاز به یک نرم افزار اپن سورس بهتری هست.
6 (12.2%)
خوبه ولی باید بهتر بشه.
16 (32.7%)
فتوشاپ بیاد تو لینوکس
10 (20.4%)
کاری با گرافیک ندارم. پینتم بسمه!
6 (12.2%)

مجموع آرای اعضا: 49

نویسنده موضوع: آیا گیمپ تمام نیاز های شما را برطرف میکند؟  (دفعات بازدید: 11653 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1039
  • Open your source, Open your mind
جواب شما مiم است چون شاید تصمیم بگیرم با چند تا زا دوستان شروع کنیم به ساخت آلترناتیو واسه گیمپ تو لینوکس با Qt4.
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1390، 07:26 ب‌ظ توسط finaprp »
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.
در واقع كاركرد شما به عنوان عرضه كننده نرم‌افزار تفاوتی نمی‌كند،

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 661
  • محمد باقر حمایت می کند از : Ogre3D , CrystalSpace
    • کتاب و انجمن فارسی گیمپ
پاسخ به: آیا گیمپ تمام نیاز های شما را برطرف میکند؟
« پاسخ #1 : 25 فروردین 1390، 09:49 ب‌ظ »
سلام . می خوام یک واقعیت بگم . واسه من اصلا فرقی نمی کنه که گیمپ توی یک پنجره باز بشه یا اینکه هر ابزارش یک جای دسکتاپ پخش بشه (هر چند که موضوع مهمی هست) و این هم اهمیتی نداره واسم که که QT هست یا GTK یا wxwidget یا tkinter چیزی که برای من مهم است ابزارهایی که دوست دارم توی گیمپ اضافه بشه و مطمئنا دقت گیمپ هنگام کار با تصاویر است . گیمپ مشکلات زیادی داره و مشکلش پوسته اش کمتر هست .

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
پاسخ به: آیا گیمپ تمام نیاز های شما را برطرف  
« پاسخ #2 : 26 فروردین 1390، 01:28 ب‌ظ »
سلام . می خوام یک واقعیت بگم . واسه من اصلا فرقی نمی کنه که گیمپ توی یک پنجره باز بشه یا اینکه هر ابزارش یک جای دسکتاپ پخش بشه (هر چند که موضوع مهمی هست) و این هم اهمیتی نداره واسم که که QT هست یا GTK یا wxwidget یا tkinter چیزی که برای من مهم است ابزارهایی که دوست دارم توی گیمپ اضافه بشه و مطمئنا دقت گیمپ هنگام کار با تصاویر است . گیمپ مشکلات زیادی داره و مشکلش پوسته اش کمتر هست .

ولی برای کاربرای حرفه ای یا حتی خونگی اینترفیس مناسب اهمیت داره شما اگه بهترین نرم افزار رو داشته باشه ولی ابزار استفاده مناسب (اینترفیس خوبی نداشته باشد) نمی توان از آن به خوبی استفاده کرد. در ضمن وجود رقیب برای هر چیز بهترین چیز است. مثلا همین کروم وقتی اومند فایرفاکس خیلی فرق کرد حتی آی ای مایکروسافت!
بین نرم‌افزار open source و نرم‌افزارهای Free Software تفاوت در روش تبلیغ و گرایش‌های عرضه‌كنندگان آن‌ها نهفته است.

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 26 فروردین 1390، 01:34 ب‌ظ »
نرم افزار بیبل رو تست کردم (کار راه انداز بود با پشتیبانی خوب از خروجی های متنوع rgb از adobe rgb گرفته تا apple rgb) چند تا دیگه ام بودن. از یکی از کارمندان ادوب با ایمیل پرسیدم چرا ادوب نسخه با لینوکس نمی ده جند تا جواب داد.

1- از لحاظ فنی مشکلی نیست و کد های ادوب با c++ هستند و ... ولی از لحاظ تعداد کارمندان مورد نیاز برای تولید چنین نسخه ای و پشتیبانی و فروش اون با توجه به کاربران کمتر لینوکس و دست به نقد نبودنشون برا خرید نرم افزار عملی نیست. (کلا قضیه برا پوله!) و گفت فکرنکنم تا حد اقل 5 سال دیگه با توجه به برنامه کاریشون چنین چیزی رخ بده.

پس تنها گذینه عملی موجود که دست خود کاربرای لینوکسه ساخت آلترناتیو و یا توسعه گیمپه. دومی کار زیادی می خواد و وقت هدر دادنه و خود تولید کنندگان گیمپ باید کاری رو انجام بدند.

می مونه اولی که به نظر من باید فکری کرد. ما چند نفر گرافیک کار کامپیوتر و برنام نویس می خواهیم با چند نفر دیگ جمع شیم و با مطالع و تحقیق و ... بعد از حدود چند ماه یک نسخه آلفا از یه نرم افزار با نام فعلا (colorfully) بیرون بدیم. تحت دو نسخ پولی و رایگان.

و کدش رو هم بفروشیم (اپن سورس) تحت مجوز Apache یا gpl . بعد چند وقت کار کردن و رفع باگ و غیره نسخه بتای یکم رو بیرون بدیم بعد با ارائه نسخه بتا و رفع باگها نسخه اول بیاد بیرون بعد به همین ترتیب نسخه 1.5 و 2 و 2.5 و الی آخر.
« آخرین ویرایش: 26 فروردین 1390، 01:41 ب‌ظ توسط finaprp »

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 26 فروردین 1390، 04:46 ب‌ظ »
نه نه دوست من سو تفاهم نشه . من منظورم این نیست که اصلا رابط گرافیکی مهم نیست برام . اونجوری یک جوری مبالغه نوشتم . منظور من این هست که الان برای من فرقی نمی کنه که گیمپ بارونی پوشیده یا تی شرت برای من دقت گیمپ توی تصاویر مهم هست . برای من براش های گیمپ مهم هست برای من این مهم هست که برای اینکه یک کاری انجام بدم چندین روش وجود داشته باشه . حالا یک گیمپ با کیوت یا جی تی کا وقتی یک تصویر رو scale می کنی یک ترمیم antialiasing خوب نمی تونه روی تصویر انجام بده چه فایده داره فقط اونجوری یک ذره خوشکلتر شده . نمی خوام نفوس بد بزنم . بهر حال اگر کمکی از دستم بریاد خوشحال می شم کمک کنم .

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 26 فروردین 1390، 05:42 ب‌ظ »
نه نه دوست من سو تفاهم نشه . من منظورم این نیست که اصلا رابط گرافیکی مهم نیست برام . اونجوری یک جوری مبالغه نوشتم . منظور من این هست که الان برای من فرقی نمی کنه که گیمپ بارونی پوشیده یا تی شرت برای من دقت گیمپ توی تصاویر مهم هست . برای من براش های گیمپ مهم هست برای من این مهم هست که برای اینکه یک کاری انجام بدم چندین روش وجود داشته باشه . حالا یک گیمپ با کیوت یا جی تی کا وقتی یک تصویر رو scale می کنی یک ترمیم antialiasing خوب نمی تونه روی تصویر انجام بده چه فایده داره فقط اونجوری یک ذره خوشکلتر شده . نمی خوام نفوس بد بزنم . بهر حال اگر کمکی از دستم بریاد خوشحال می شم کمک کنم .

منظورتو گرفتم می خوای از رنگهای بیشتری پشتیبانی کنه افکت های بیشتری داشته باشه براش ها خوبی داشته باشه عکس رو خوب پردازش کنه (حد اقل در حد bibble 5) و خیلی چیزای دیگه مثل خروجی ها متنوع امکان کار با cmyk , ... .

آفلاین -shahram

• Full Member
  • *
  • ارسال: 118
« پاسخ #6 : 29 فروردین 1390، 02:09 ب‌ظ »
sسلام
من از گیمپ در حد عالی رضایت دارم حتی در محیط کارم هم با اینکه سیستم عامل ویندوزه از گیمپ استفاده می کنم
راستش اونقدر دستم بهض خوابیده  که یه سری از کارها رو باهاش سری کاری میکنم.

در حال حاضر اگر پلاگین رتوش صورت براش باشه(البته یه چند تایی هست که نتونستم نصبشون کنم البته وقت هم نذاشتم) اصلا نیازی به ادوب ندارم
the only way that people could work together and share was with a free operating system.

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1570
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #7 : 29 فروردین 1390، 03:31 ب‌ظ »
گیمپ کاملا برای کارهای رومره یک نفر غیر حرفه ای خوبه. به دلایل فنی، برای کارهای حرفه ای هنوز نمی تونه جای فتوشاپ رو بگیره ولی برای کارهای روزمره به نظرم با اینکه شکل کار کردنش با فتوشاپ فرق داره اما کاملا راحته و کار راه انداز.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین Zartosht

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1437
  • جاوید ایران باستان و اندیشه پاک زرتشت
« پاسخ #8 : 29 فروردین 1390، 04:30 ب‌ظ »
اگر در ساختار و امکانات گیمپ دستکاری هایی بشه و از فتوشاپ هم در این زمینه الگوهایی برداشته بشه بسیار بهتر خواهد شد و برای کارهای حرفه ای هم مناسب خواهد بود.
خداحافظی همیشگی من از انجمن اوبونتو ایران با امید پیروزی برای همه دوستان
-------
ما از تبار کوروش و فرزند جمشیدیم / پیروز بی برده ، بت نپرستیدیم

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #9 : 01 اردیبهشت 1390، 02:17 ب‌ظ »
برای ساخت نرم افزار جدید  از این نرم افزار الگو برداری خوایم کرد.
pixelmator

آفلاین Masoud.m

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 553
    • بررسی و معرفی توزیع ها و نرم افزارهای گنو/لینوکس
« پاسخ #10 : 01 اردیبهشت 1390، 05:56 ب‌ظ »
تو فکر ساختن همچین نرم افزاری هستین؟
اگه فکری دارید چرا روی سورس گیمپ پیاده نمیکنید؟ تیم تشکیل دادین؟
حرفتون جدی هست و مثل صد ها پروژه ی دیگه؟ کلا" یه مقدار بیشتر توضیح بدین تا قضیه روشن بشه...
من دیگه معمولا اینجا لوگین نمیکنم. اگر امری داشتید با ایمیلم تماس بگیرید.
[/color]

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 01 اردیبهشت 1390، 08:00 ب‌ظ »
تو فکر ساختن همچین نرم افزاری هستین؟
اگه فکری دارید چرا روی سورس گیمپ پیاده نمیکنید؟ تیم تشکیل دادین؟
حرفتون جدی هست و مثل صد ها پروژه ی دیگه؟ کلا" یه مقدار بیشتر توضیح بدین تا قضیه روشن بشه...

یه جورایی  میشه گفت یه تیم شدیم . قصد نداریم بنا بر دلایلی همچون گنگ بودن و یا نا آشنایی ما با کدهای گیمپ و وقتگیر بودن کارکردن روی گیمپ روی گیمپ کار کنیم و ارتقاش بدیم. (ولی اگه با گیمپ اشنا بودیم مثل تیم لیبره آفیس می شد.) و اگه خودمون یه نرم افزار با زبان c++ تحت qt بسازیم از اول ولی با اقتباس و بهره گیری از کدهای نرم افزار هایی مانند kitra , gimp pinta. که دارای قابلیتهای زیادی باشه.

ولی همونطور که گغتم برا ظاهر و غیره می خواهیم از pixelmator الگو برداری کنیم البته با کمی قابلیت painting و cmyk و چیزای دیگه. و ظاهری زیبا همانند pixelmator.

همچنین کدش رو به اشتراک بگذاریم و یه نسخه لایت و ادونسد بیرون بدیم که لایت رایگان باشه ولی پیشرفتش  رو حدود 30 دلار قیمت گذاری کنیم. هنوز تو مرحله شنات هستیم و قصد داریم کار رو شروع کنیم. فکر کنم تا یکی دو سال دیگه نسخه آلفا رو بیرون بدیم.

البته از دوستانی که می خوان از طریق نت کمک کنن بعدا تو مرحله دولپ کدا رو هر مرحله رو نت می گذاریم که بتونن کمک کنن. همچنین تو مرحله شناخت هر کی می تون نیاز اش رو برمون ارسال کنه تا بتونیم نرم افزار بهتری ارایه کنیم. journalehsan@gmail.com
سایتمونم از سال دیگه راه می اندازیم.
« آخرین ویرایش: 01 اردیبهشت 1390، 08:05 ب‌ظ توسط finaprp »

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 01 اردیبهشت 1390، 09:12 ب‌ظ »
من با pixelmator کار کردم توی مک خیلی خوبه . ولی یادمون باشه گیمپ اصلا بد نیست با همین گیمپ پروژه هایی مثل big buck bunny و sintel و apricot و خیلی گنده های دیگه ساخته شده اینم که می گن واسه پروژه های بزرگ زیاد خوب نیست بازم من زیاد قبول ندارم اگر اینجور بود توی فیلم های هالیوندی از استفاده نمی شد البته نه این گیمپ ولی گیمپ سفارشی شده اونم توی سال 2002 اگر گیمپ توسعه دهندهاش تعدادشون خوب بود مطمئن باشید که خیلی می تونست بهتر از فتوشاپ هم باشه   . قابلیت painting فکنم یکی از بهترین ها توی لینوکس Mypaint باشه کافیه یکم باهاش کار کنید تا بفهمید چی می گم .

آفلاین ٍاحسان ترکم

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #13 : 02 اردیبهشت 1390، 03:43 ب‌ظ »
من با pixelmator کار کردم توی مک خیلی خوبه . ولی یادمون باشه گیمپ اصلا بد نیست با همین گیمپ پروژه هایی مثل big buck bunny و sintel و apricot و خیلی گنده های دیگه ساخته شده اینم که می گن واسه پروژه های بزرگ زیاد خوب نیست بازم من زیاد قبول ندارم اگر اینجور بود توی فیلم های هالیوندی از استفاده نمی شد البته نه این گیمپ ولی گیمپ سفارشی شده اونم توی سال 2002 اگر گیمپ توسعه دهندهاش تعدادشون خوب بود مطمئن باشید که خیلی می تونست بهتر از فتوشاپ هم باشه   . قابلیت painting فکنم یکی از بهترین ها توی لینوکس Mypaint باشه کافیه یکم باهاش کار کنید تا بفهمید چی می گم .

آره گیمپ پروژه خوبیه خیلیم عالیه الته یه مشکل کوچولو داره که اپن آفیسم یه جورایی داشت (که با آمدن لیبره آفیس بهتر شد) خوب و سریع توسع داد نمی شه و الآن چنیدین وقته که تغییر قابل ملاحظه ای نکرده و لی همین blender رو نگاه کنین چه قدر پیشرفت کرده. گیمپ نمی دونم دلیلش چیه ولی دیر توسعه پیدا کرد و تقریبا خیلی عقب تر از نیاز های روز مونده و این عقب بودن ب دلیل کند بودن توسعه داره زیاد هم همی شه. با این وجود وجود رقبا برای هر چیز موجب پیشرفت می شه. اگ آلترناتیو های خوبی وجود داشته باشند هنر و گرافیک تو لینوکس خیلس پیشرفت می کرد.

در ضمنخیلی ها می گن بهتره گیمپ هم تک پنجر ای بشه ولی یه نظر من غیره تک پنجره ای آدم تو کار راحت تره و زیاد دست و پاگیر نیست مخصوصا تو لینوکس که چند میز کار داره و حتا اگه بخواهیم تو دو تا مانیتور کار کنیم.
مشکل گیمپ همون توسئه کنده و بس!!
« آخرین ویرایش: 02 اردیبهشت 1390، 03:45 ب‌ظ توسط finaprp »

آفلاین محمد باقر اهتمام

• High Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 02 اردیبهشت 1390، 04:10 ب‌ظ »
اینکه بلندر خوب پیشرفت می کنه خوب مشخص هست چرا پیشرفت نکنه ؟ وقتی یک بنیاد مثل بنیاد بلندر پشتش هست که توی آمستردام قرار داره از طرفی هر دوشنبه برای برنامه نویسای تازه که می خوان وارد پروژه بشن کلاس توجیهی میزاره بعد روز های یکشنبه هم برنامه نویسا میتینگ میزارن و می گن چیکار کردن . هر کس هر کاری کرده می ده به کسی که مسئول اون قسمت هست و مسئول بعد از بازبینی می ده به آقای تان راسندال تا تایید کنه باعث میشه که پیشرفت کنه . اما در مورد گیمپ که کم کم داره این اتفاقا می افته اگر نگاهی به اینجا :
http://www.gimpusers.com/news/00355-gimp-dev-meeting-feb-28-2011-irc بکنید چیزهای که مشخص هست مثلا یکیش انتشارهای سریع بعد از انتشار 2.8 و میتینگ هایی مثل میتینگ های بلندر هست .
نقل‌قول
در ضمنخیلی ها می گن بهتره گیمپ هم تک پنجر ای بشه ولی یه نظر من غیره تک پنجره ای آدم تو کار راحت تره و زیاد دست و پاگیر نیست
آره اصلا یکی از دلایل ساخت چند پنجره ای در گیمپ وجود دسکتاپ ها و سیستم عامل های متعدد بوده . ولی الان گیمپ به کار بر این امکان رو می ده که هم از تک پنجره ای هم از چند پنجره ای استفاده کنه هرچند که تک پنجره ای زیادی توی دست و پاست و بازم خودت باید سفارشیش کنی.