انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

آخرین ارسال‌ها

صفحه: [1] 2 3 ... 10
1
معرفی نرم‌افزار / پاسخ : دعوت به حضور در ماستودون
« آخرین ارسال توسط م.حسن امروز ساعت 12:03 ق‌ظ »
من هم اینجام:
https://techhub.social/@mhabedii
2
نرم‌افزارهای اینترنتی / راست به چپ در فایرفاکس
« آخرین ارسال توسط esmaeelE دیروز ساعت 11:48 ب‌ظ »
برای تغییر جهت متون درون صفحه در فایرفاکس به شکل زیر گزینهٔ
Switch page Direction را به کلیک راست افزودم.

about:config
bidi.browser.ui     and set its value to   true.

حال مشکل نمایش متون فارسی در برخی صفحات حل شده است.

۱. چطور می‌توان این کار را خودکار کرد و روی فایرفاکسی که زبان انگلیسی دارد متون صفحات فارسی را به شکل راست به چپ نشان داد.

۲. چطور می‌توان کلید میانبر برای گزینهٔ اضافه شدهٔ Switch Text Direction اضافه کرد؟
(کلید ctrl shift x کار نمی‌کند فقط برای قسمت‌های نوشتاری متن است نه کل صفحه)

۳. راه استاندارد و ساده‌تری برای حل این سبک مشکلات نداریم؟

3
کافه اوبونتو / پاسخ : مشکلات نرم افزار xampp در لینوکس
« آخرین ارسال توسط esmaeelE دیروز ساعت 11:42 ب‌ظ »
می‌تونید مستقیم خود tasksel رو اجرا کنید.

tasksel هم گزینهٔ lampserver نداره.
فقط همون webserver که apache باشه را داراست و شامل MariaDB نیست.
اگر به کلی این گزینه حذف شده در ویکی هم اصلاح کنیم.

4
اصلی‌ترین مورد در این زمینه پول است و پشتوانه‌ای که پشت آن قرار داد و آن چیزی که از آن یک معیار می‌سازد. الان اگر از من بپرسند ویندوز یا مکس‌اواس نسبت به اوبونتو (یا هر توزیع دیگری) چه مزیتی دارد می‌گویم بزرگ‌ترین مزیتشان اپل و مایکروسافت است. پشتوانه مالی خوب یعنی تعداد برنامه‌نویس فول‌تایم بیتشر، تعداد فروشگاه‌های بیشتر محصول، تبلیغات بیشتر و... یوزر فرندلی بودن یک نرم‌افزار هم هزینه دارد، نیاز به کدنویسی خیلی بیشتری دارد و اغلب هم برای کسب منافع تجاری است (که برای یک نرم‌آزاد خیلی اهمیت ندارد. الآن منی که دبیان استفاده می‌کنم هیچ نفعی برای توسعه‌دهندگان آن ندارد، ولی مک‌او‌اس فرق دارد، هر استفاده از آن برابر است با خرید یکی از محصولات اپل، یعنی بین چند ده یا چند صد دلار سود).
الان سیستم‌عامل پلی‌استیشن بر اساس  فری‌بی‌اس‌دی ساخته شده و فکر نکنم کسی منکر این باشد که در صنعت بازی پلی‌استیشن حرف اول را می‌زند که این نشان می‌دهد می‌شود بهترین کنسول دنیا و بازی‌های متنوعش را بر اساس فری‌بی‌اس‌دی یا حتی لینوکس ساخت، فقط مسئله اینجاست که باید پشت این پروژه یک شرکت گردن‌کلفت مثل سونی باشد تا با سرمایه‌گذاری‌های کلان و قراردادهای تجاری متعدد آن را به صورت معیار در بیاورد. مثل همین کاری که مایکروسافت انجام می‌دهد و زمانی که بروید در بازار لپ‌تاپ بخرید خواهید دید نصف یا حتی بیشترشان از طرف سازنده روی آن لپ‌تاپ نصب شده و اگر به کسی که نمی‌داند لینکوس چیست بگویید در لپ‌تاپم لینکوس نصب‌کرده‌ام از شما می‌پرسد لینکوس مثل ویندوز است؟ به نظرم بهتر است این تکه را از اسلاوی ژیژک نقل کنم:
نقل‌قول
...اگر قضیه این بود مایکروسافت خیلی زود ورشکسته می‌شد: مردم همگی نرم‌افزارهایی نظیر لینوکس را انتخاب می‌کردند که هم رایگان‌اند و هم از نظر اهل فن نسبت به مایکروسافت کیفیت بهتری دارند. پس چرا هنوز که هنوز است میلیون‌ها نفر محصولات مایکروسافت را می‌خرند؟ به این دلیل که مایکروسافت خود را به‌عنوان یک معیار شبه‌جهانی جاده زده است که تقریبا کل این عرصه را به انحصار خود در آورده و بدل شده به صورت مجسم خرد عمومی
5
همه اینا سلیقه ای هست ولی خودم همه رو تست کردم و آخرش همین گنوم رو ترجیح میدم.
6
برنامه‌سازی / پاسخ : از vs code استفاده بکنیم یا نه؟
« آخرین ارسال توسط محمد رضا لامعی دیروز ساعت 09:15 ب‌ظ »
تایم زیادی هست که subscription محصولات jetbrains رو میخرم و با محصولات این شرکت کدنویسی انجام میدم و با اینکه تخصصی هم در زمینه دات نت دارم ولی از همون اول از این vscode بدم میومد و اصلا باهاش راحت نبودم و مشکلات عدم پایداری و.... باهاش داشتم.
اخیرا علاقه زیادی پیدا کردم به سمت vim بیام! شاید باعث بشه در ماه یه saving دیگه ای هم داشته باشم.
همیشه فقط از nano برای کانفیگ کردن استفاده کردم و میکنم ولی به هر حال با هر چیزی که توی ترمینال باشه راحت ترم و سعی میکنم سمت vim بیام که حتی پلاگین omnisharp رو داره که نیازم رو برای برنامه نویسی سی شارپ بر طرف میکنه.
7
"اصلا گنو یوزر فرندلی نیست"
این سیستم عامل کارا ترین، امن ترین، پایدار ترین و قابل اعتماد ترین سیستم عامل برای من بوده و هست و اگر اجبار شغلی نبود به صورت کامل روی این سیستم عامل سوئیچ می کردم.
8
پیشنهاد و تجربه شخصی، اگه هدف شما راه اندازی vpn برای استفاده شخصی هست و میخواهید زیاد درگیر مسائل فنی نشید از روش "SSH Tunnel" استفاده کنید.
9
برنامه‌سازی / پاسخ : از vs code استفاده بکنیم یا نه؟
« آخرین ارسال توسط abc دیروز ساعت 08:31 ب‌ظ »
فکر نمی‌کنم این نظر درسته باشد که ایمکس و (نئو)ویم برای مقاصد حرفه‌ای است و وی‌اس‌کد(یوم) برای سطح مبتدی. با توجه به پشتیبانی مایکروسافت (منظورم پول هنگفت و برنامه نویس‌های تمام وقتی است که پشت این پروژه‌اند) وی‌اس‌کد(یوم) در زمینه خودش برنامه درجه یکی است (البته به نظر خودم و بعید نیست نظر بیخودی داشته باشم :) ) و کاربران خیلی بیشتری دارد. مثلا برای مقایسه:
https://survey.stackoverflow.co/2023/#section-most-popular-technologies-integrated-development-environment
در کل که همه‌اش بستگی به سلیقه دارد...
10
کافه اوبونتو / پاسخ : نماگرفت گراب
« آخرین ارسال توسط ArminRetro دیروز ساعت 05:41 ب‌ظ »
چه جوری گراب تو تغییر می دی؟
بگو تا یاد بگیریم
سلام خوشحالم خوشت اومد  \\:D/   ;D

اول از همه یه تم باید برای گراب بارگیری کنی
سایت پیشنهادی بنده
https://www.gnome-look.org/browse?cat=109&ord=latest
دوم باید فایل مورد نظری که توی گیت هر کدام از گراب ها که خوشت می آید را بعد از اینکه اکستراکت کردی در پوشه گراب که در بخش روت هست یک پوشه themes ایجاد کنید
بعد از آن همه فایل های اکسترکت شده را به آنجا انتقال میدهیم
و بعد از آن به فایل این باید برویم با هر ویرایشگری
sudo nano /etc/default/grubپیشنهاد میشه پشتیبانی از فایل مورد نظر بگیرید که در صورت مشکل فایل را تعویض کنید
بعد در جایی در این فایل این کد را که بخش هایی از آن باید تغییر کند نسبت به تم شما اضافه می کنید
GRUB_THEME=/boot/grub/themes/{your theme folder}/theme.txtامیدوارم خوب آموزش داده باشم
صفحه: [1] 2 3 ... 10