انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: مشاور برای خرید لپتاپ  (دفعات بازدید: 1100 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین farzad3342

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
مشاور برای خرید لپتاپ
« : 25 شهریور 1402، 10:08 ب‌ظ »
سلام.
من حدود هفت سال پیش یک لپتاپ استوک برند اچ پی سری الیت بوک خریدم. حدود یک و دویست قیمتش بود. کلا از تاریخ تولید تا حالا 12 سال عمرشه.
حالا بعد این سالها چند تا مشکل کوچیک پیدا کرده.
باتری داخل لپتاپ یعنی همون cmos خراب شده و تعویضش هزینه بره. البته خب فقط تنها ایراد خرابیش اینه در صورت نبودن باتری اصلی ساعت ریست میشه و وقت بوت یبار اول خاموش میشه.
دومین مشکل خراب شدن هارد دیسک. عمرشو کرده و بدسکتور گرفته.
سومیش هم یمشکل کوچیک قسمت بایوسه که اهمیت نداره خیلی.
حالا میخوام بدونم بنظرتون هاردشو عوض کنم و ssd  جاش بندازم بهتره یا باتوجه به عمر لپتاپ و احتمال خرابی های پیش رو در اینده
برم و یک لپتاپ دیگه بخرم. البته استوک چون بودجه ام به نو نمیرسه.
اگر سایتی برای خرید مطمئن لپتاپ استوک هم سراغ دارید ممنون میشم معرفی کنید.
و در اخر اینکه چه برندی با گنو لینوکس سازگاری بهتری داره.

آفلاین aFard

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 638
  • از دوستاران لینوکس
    • ویرگول من
پاسخ : مشاور برای خرید لپتاپ
« پاسخ #1 : 25 شهریور 1402، 10:13 ب‌ظ »
سلام https://forum.ubuntu-ir.org/index.php?topic=157296.0
این تاپیک رو چک کنید و لنوو سازگاری بیشتری داره البته به مدل هم بستگی داره
پیشنهادم سری thinkpad هستش
به نظرم عوض کنید بهتره دیگه عمرشو کرده
Its The legendery alireza138812

آفلاین sajadspeed

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 949
« پاسخ #2 : 25 شهریور 1402، 10:29 ب‌ظ »
سلام دوست عزیز مشخصات لپ‌تاپ‌تون رو بنویسید تا دیگران بتونن بهتر بهتون کمک کنن.

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #3 : 25 شهریور 1402، 10:38 ب‌ظ »
بعد از این مقدار سال کارکرد طبیعیه که باطریه اصلیش خرابشه.
نقل‌قول
فقط تنها ایراد خرابیش اینه در صورت نبودن باتری اصلی ساعت ریست میشه و وقت بوت یبار اول خاموش میشه.
این مشکلات برای تموم شدن باطری firmware مادربرده. باطری بایوس قیمت زیادی نداره و مثل باطری اصلی سیستم هم نیست  که اصلش پیدانشه.

نقل‌قول
دومین مشکل خراب شدن هارد دیسک. عمرشو کرده و بدسکتور گرفته.
اینم طبیعیه. هرچه سریعتر از اطلاعات مهمتون روی یه حافظه دیگه پشتیبانی تهیه کنید.‌ منم تمام مشکلات شما رو داشتم. یه ssd خریدم گذاشتم رو سیستم، خوب کار میکنه. فقط بدونید برای اضافه کردن سخت افزار جدید باید بایوستون اپدیت باشه.

نقل‌قول
سومیش هم یمشکل کوچیک قسمت بایوسه که اهمیت نداره خیلی.
درست بگید مشکلش چیه؟ اگه مشکل بروز نبودنه که به راحتی میشه بروزش کرد ولی باید خیلیییی مراقب باشید که هیچ جایه کارو اشتباه نرید وگرنه ممکنه سیستم جوری خراب شه که حتی تعمیرکارم نتونه درستش کنه  البته اگه خواستید یک ssd یا هر سخت افزار جدید به اون اضافه کنید باید بایوسو بروزرسانی کنید و البته بروز بودن firmware مادربورد(همون بایوس یا uefi) برای افزایش امنیت هم لازمه. با بروز کردن بایوس دیگه اونم از حالت نصب uefi احتمالا پشتیبانی کنه.

نقل‌قول
حالا میخوام بدونم بنظرتون هاردشو عوض کنم و ssd  جاش بندازم بهتره یا باتوجه به عمر لپتاپ و احتمال خرابی های پیش رو در اینده
تمام این مشکلات کاملا طبیعیه. بعیده قسمت های دیگه خراب بشه. احتمالا روی صفحه لپتاپتونم پر از خط های عمودیه. صفحتون هست که احتمال خرابیش زیاده. و خب بستگی به استفادتون از سیستم و وضعیتش داره. با مشورت اعضای دیگه و پیشنهاداتشون تصمیم بگیرید و البته چسم بسته بگم انویدیا آشغاله. و البته باید بگم که ما در ایرانیم، که اگه بودجتون با تورم زیاد نمیشه بدونید قیمت سخت افزار چه نو و چه استوکش با تورم زیاد میشه. برعکس کشورایه دیگه که هرچی از توزیع یک سخت افزار بگذره کم میشه.  >:D >:D >:D
« آخرین ویرایش: 25 شهریور 1402، 10:56 ب‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین farzad3342

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 46
« پاسخ #4 : 26 شهریور 1402، 07:03 ق‌ظ »
ممنون از دوستان.
مشخصات اصلی دیگه لپتاپ اینه: hp 8460p
Core i5 2540M
8 گیگ رم ddr3
radeon 1gb

خیر صفحه نمایش لپتاپ کاملا سالمه.
فقط مشکلات همونایی که گفتمه.ایراد دیگه نداره فعلا.
بله باتری مادربرد ارزانه ولی وقتی برای تعمیر بردم گفتند هزینه باز کردن لپتاپ برای تعویض باتری زیاده و از حالت فابریک در میاد. یجورایی گفتند ارزش نداره اینکار.
مشکل کوچک بایوس هم اینه که بعد از روشن شدن لپتاپ یک پیغامی میاد روی صفحه مبنی بر اشکال داشتن شماره سریال محصول با قطعات که با یک اینتر زدن ازش باید رد شد.
خیلی برای حل این ارور قبلا تلاش کردم ولی فایده ای نداشت.بهرحال اهمیتی نداره و تاثیری روی کارکرد نداره.نسخه بایوس لپتاپ هم  به اخرین نسخه موجود بروزرسانی کردم.
و اینکه بله منم به سری thinkpad  فکر میکردم که هم سخت افزار خوبی داره و سازگاری بهتری با لینوکس.
 من کاربر عادیم تقریبا و کاری خاصی با سیستم نمیکنم که بگم حالا نیازمو برطرف نمیکنه!
اینکه گفتم کلا عوضش کنم بخاطر عمر زیادشه. چون یکی از دوستام همین مدلو داره و علاوه بر این مشکلاتی که گفتم برای اونم پیش اومده یک قطعه دیگه از گرافیک لپتاپش  هم سوخته بود و نصف قیمت خرید اولیه سیستم براش هزینه برد. بنابراین گفتم ممکنه با توجه به عمر زیادش در اینده مشکلات دیگه هم براش پیش بیاد.
از اونجایی که من ساکن شهرستانم امکان خرید حضوری در تهران برای لپتاپ استوک جدید ندارم. پس اگر وبسایت معتبری میشناسید که تجربه خرید دارید بهم معرفی کنید. ممنون.

آفلاین انگلستان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2222
  • GOD SAVE THE KING/QUEEN
« پاسخ #5 : 26 شهریور 1402، 08:57 ق‌ظ »
نقل‌قول
بله باتری مادربرد ارزانه ولی وقتی برای تعمیر بردم گفتند هزینه باز کردن لپتاپ برای تعویض باتری زیاده و از حالت فابریک در میاد.
خودتونم میتونید اونو عوض کنید. اصلا کار سختی نیست. درضمن سیستم دوازده ساله دیگه فابریکش چیه؟  :o

نقل‌قول
خیلی برای حل این ارور قبلا تلاش کردم ولی فایده ای نداشت.بهرحال اهمیتی نداره و تاثیری روی کارکرد نداره.نسخه بایوس لپتاپ هم  به اخرین نسخه موجود بروزرسانی کردم.
عکس خطارو بفرستید و بگید از کی این خطارو میده، کاری کردید که بعدش این خطا ظاخر شد؟ درضمن firmware مادربورد چیز مهمیه و باهاش ور نرید.
« آخرین ویرایش: 26 شهریور 1402، 09:01 ق‌ظ توسط 🇬🇧United Kingdom🇬🇧 »
🇬🇧🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇬🇧

آفلاین saleh143

• Full Member
  • *
  • ارسال: 191
« پاسخ #6 : 26 شهریور 1402، 11:05 ق‌ظ »
سلام
حدود یک سال پیش لپ تاپ قبلیم(hp g62) یهو خاموش میشد ، - چند بار قبلش سرویس شده بود و رم و هارد  ارتقا به ۸ گیگ و ssd  شده بود- ، بردم تعمیر حدود ۱ تومن هزینش شد و ۶ ماهی هم خوب بود تا اینکه دوباره همونجوری شد منم به ناچار بردم تعمیر یه جای دیگه که بعد از چند روز استفاده فهمیدم مشکلش حل نشده و چند بار دیگه هم بردم همونجا ولی درست نشد و هم هزینه و هم وقتی که این مدت صرف شد ارزشش رو نداشت ، لپتاپ شمارو نمیدونم  ارزشش رو داره یا نه ولی حتماً در باره هزینه تعمیرش قبلش چند جا سؤال کنید ، در مورد خرید لپ تاپ استوک هم اینجا دوستان بهم راهنمایی کردن و  با ۱۰ تومن لپتاپ خریدم  و خداروشکر  راضیم که توضیحاتش داخل انجمن هست
درباره تجربه شخصیم  بگم اگر زمانی خواستید لپتاپ دست دوم یا استوک بگیرید موقع خرید دقت کنید خط و خش و رنگ رفتگی نداشته باشه ، لولای سالمی داشته باشه و صفحه نمایش هاله و پیکسل سوختگی نداشته باشه
و تست های کامل رو هم بگیرید که خیالتون راحت باشه