انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: راه اندازي فروشگاه اينترنتي براي لينوكس  (دفعات بازدید: 51821 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 214
    • ALIREZAEI.ir
من امروز e-virtu را گرفتم. روی local  نصب کردم. چند تا ارور داد ولی در کل بد نیست. باید کمی دست کاری بشه.
مثل اینکه قابلیت ارتباط با سیستم شتاب را هم داره.

همین چند روز آپلود می کنم و روی ساب دامین سایت خودم قرار میدم تا شما هم ببنید.
(ظرفیتش واسه دانلود کمه در حدود 1.5 مگابایت هست)

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
  • ارسال: 3283
    • هزاردستان
بچه‌ها حالا لزوما هم فعلا نیاز به فروشگاه اینجوری نداریم. بخشهای دیگه کار مهم‌ترن به نظر من. به جای فروشگاه فعلا میتونیم یه فرم ساده داشته باشیم که سفارش ها رو ثبت کنه و مثلا به چند تا آدرس ایمیل بفرسته...
Of one Essence is the human race,
Thusly has Creation put the Base;
One Limb impacted is sufficient,
For all Others to feel the Mace.
~Saadi (persian poet) -1258
Hezardastan | Free As in Freedom

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3100
  • لينوكس يعني آزادي ، امنيت
من خودم تو امضام فعلا تمام چیزهایی که دارم رو با موبایل و آدرس ایمیل نوشتم . هرکی خواست بگه ;)

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
    • ALIREZAEI.ir
به جای فروشگاه فعلا میتونیم یه فرم ساده داشته باشیم که سفارش ها رو ثبت کنه و مثلا به چند تا آدرس ایمیل بفرسته...

خوب شما درست میگید، ما الان نیروی انسانی ثابت نداریم.
ولی من فکر کردم اگه بخش نرم افزاری کار خوب باشه، بچه ها نیروی بیشتری واسه سایر بخشها میزارند.

فعلا به گفته شما عمل می کنیم یه فرم ساده طراحی می کنیم که آدرس ایمیل و شهر و استان خریدار را دریافت کنه و به صورت خودکار به افردی که ساکن اون استان هستند (اولویت اول با شهر) ایمیل بزنه.
البته PHP من خوب نیست! اصلا صفحاتی که طراحی می کنم امنیت ندارند..... (یکی از بچه ها باید زحمت این کار را بکشه).

آفلاین mohi

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 1428
  • as in freedom
پاسخ به: راه اندازي فروشگاه اينترنتي براي ل&
« پاسخ #49 : 16 خرداد 1386، 10:25 ب‌ظ »
بچه‌ها حالا لزوما هم فعلا نیاز به فروشگاه اینجوری نداریم. بخشهای دیگه کار مهم‌ترن به نظر من. به جای فروشگاه فعلا میتونیم یه فرم ساده داشته باشیم که سفارش ها رو ثبت کنه و مثلا به چند تا آدرس ایمیل بفرسته...

منم اینطوری موافقم! بهترین کار همینه! فرمی که برای هر شهر به ای-میل توزیع کننده اون شهر بره هم میتونه جالب باشه!

مثل آقای پیشگوی هم میشه توی امضا چیزی بنویسیم! البته کمی جمع . جورتر!  ;)
امضای کوچکتر - انجمن زیباتر P-:

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
    • ALIREZAEI.ir
البته اگه تو امضا چیزی بنویسیم با اون صفحه ویکی "تهیه اوبونتو در ایران" فرقی نمیکنه، فقط باعث میشه که اعضای انجمن بتونند با هم ارتباط داشته باشند.
مثلا اگه یک نفر از یه شهر تو استان یزد سی دی بخواد باید همه صفحات انجمن را بگرده یا یه عنوان جدید بنویسه تا بتونه هم استانی یا هم شهری خودش را پیدا کنه، چون تو ویکی هم تمام استانها نیست. اصلا طرف پشیمون میشه...!

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
راستش شاید من درست جملم رو نگفتم! ببینید این روشهای داوطلبانه خوب هستند ولی آینده‌ای بهتر از وضعیت فعلی ندارند...
هدف از ایجاد این پست و بحثهایی که توش شده به نظر من راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد بوده. فروشگاهی که بتونه خودش مخارجش رو تامین کنه و سودی هم برای گرداننده/گان داشته باشه تا بتونه استمرار داشته باشه.
مواردی تو صفحه ویکی بررسی و مطرح شد و من فکر میکنم باید همون بحث و امکان سنجیش پیگیری بشه. باید با پست یا شرکتهای واسط که میتونن روند کار رو تسریع کنند صحبت بشه و ... در مورد هزینه‌ها هم نگران نباشید. فقط یک نفر که وقت آزادتری داره باید کمی درگیر این کار بشه و یا اینکه این کار رو به کانال خاصی وصل کنه...
نرم‌افزارهای فروشگاه ساز با قیمتهای مختلفی وجود دارند، فعلا میتونیم بی خیال این جور نرم‌افزارها بشیم و کار رو با یه فرم ساده شروع کنیم...

ضمنا به نظر من ارزش این کار کمتر از سایت زدن و انجمن درست کردن و نوشتن و توسعه نرم‌افزار یا راهنماها نیست! من متاسفم که بگم واقعا وضعیت دسترسی به توزیعهای لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد تو ایران خجالت آوره...

آفلاین nemanaldin

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 347
  • TURKMEN-UGLU
من هم با اقا مهدی موافقم الان اینجایی که من هستم تا شعاع ۵۰۰ کیلومتریش خبری از توزیع های لینوکس نیست اگر هم باشه خیلی کمه و توزیع های محدودی هستن

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
    • ALIREZAEI.ir
اگه بخوایم کار را با نرم افزارهای فروشگاه شروع کنیم بهتره (از نرم افزارهای آزاد استفاده می کنیم، همین e-virtu عالیه چون اگه بعدا لازم بشه قابلیت اتصال به بانک سامان را هم داره).
با تبلیغات و طراحی جذاب واسه سایت (واسه شروع قیمت محصولات را هم پایین میاریم!) می تونیم مشتری زیادی جذب کنیم. چون اصلا تو فروشگاه های آنلاین دیگه (به غیر از تکنوتاکس، که اون هم فروشگاه نیست!) توزیعهای لینوکس پیدا نمیشه. فکر کنم بتونیم تو 6 ماه اول به سود دهی برسیم.

-- من این فروشگاه e-virtu را رو ساب دامین خودم آپ کردم همین امشب نصبش می کنم. خواستید بگید رمز عبور مدیریت را هم بهتون میدم. ببینید چه جوری کار میکنه، اگه خوشتون نیومد نظرتون را بگید --

فکر کنم من از همه شما بیکارتر هستم، چون شاغل نیستم! فقط مشکل اینه که من ساکن شهرستانم، دسترسی من به شما مشکله وگرنه پست شهرستان ما با سیستم پرداخت کار میکنه از اون نظر مشکلی نیست. ولی اگه یکی از بچه های ساکن تهران این کار را بکنه خیلی سریعتر انجام میشه.

آفلاین platoali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 212
   من هم در حال حاضر شاغل نیستم. در تهران هم ساکن هستم. می توانم کمک کنم.

یک چیز دیگر، الان چندین  فروشگاه  مختلف وجود دارند که در امر کپی نرم افزار و ارسال آن در تهران و شهرستان ها فعال هستند. اینکه چرا این فروشگاه ها نخواسته اند در این زمینه به کار بپردازند مساله ای است که باید در مورد آن فکر کرد. مخصوصا که بعضی از آنها چنان نرم افزار های نایابی را در اختیار دارند که برق از سر آدم می پرد. ولی  اکثر نرم افزار های لینوکس و متن باز آنها یا قدیمی هست یا اصلا موجود نمی باشد. البته اگر شما دنبال توزیع های پر طرفدار مانند فدورا یا ردهت باشید اکثر آنها این گونه نر افزار ها را کامل و به روز در اختیار شما با قیمت های نازلی  می گذارند.  این که نرم افزار های متن باز آنها کامل نیست به دلیل  نبود  نیاز است. به نظر من اگر نیاز برای نرم افزار های متن باز باشد، این فروشگاه ها به سرعت  این خلا را پر می کنند. و نیازی برای صرف انرژی از طرف یک سری آماتور مانند ما نیست. به جای این کار   ما می توانیم وقت خود را صرف کار های با اهمیت تر مانند نوشتن مقالات و داکیومنت های نرم افزارها به زبان فارسی و رفع مشکلات  مختلف آنها کنیم. این که مثلا من در روز وقت خودم را صرف یک کار تکراری  مانند کپی کردن سی دی کنم به نظر بیهوده هست. نه من علاقه به این کار دارم و نه تخصص. در حالی که بسیاری از افراد به طور تخصصی  این کار را با سرعت و دقت بسیار انجام می دهند.

یک پیشنهاد دیگر هم می تواند این باشد که ما یک همکاری با یکی از این شرکت ها انجام بدهیم. مثلا نگهداری و تبلیغ و گرفتن سفارشات را ما در یک سایتی که خودمان در اختیار داریم انجام دهیم و بعد کار کپی و ارسال را این شرکت ها انجام دهند و مقدار کمی از پول فروش را به ما به عنوان پورسانت بدهند. این به نظر من می تواند یک پیشنهاد معقول باشد.

آفلاین مرتضی علیرضایی

• Full Member
  • *
    • ALIREZAEI.ir
...........................
ضمنا به نظر من ارزش این کار کمتر از سایت زدن و انجمن درست کردن و نوشتن و توسعه نرم‌افزار یا راهنماها نیست! من متاسفم که بگم واقعا وضعیت دسترسی به توزیعهای لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد تو ایران خجالت آوره...

من با آقای حسن پور موافقم... ارزش این کار خیلی زیاده.

من هم در حال حاضر شاغل نیستم. در تهران هم ساکن هستم. می توانم کمک کنم..........
 ............. و نیازی برای صرف انرژی از طرف یک سری آماتور مانند ما نیست. به جای این کار   ما می توانیم وقت خود را صرف کار های با اهمیت تر مانند نوشتن مقالات و داکیومنت های نرم افزارها به زبان فارسی و رفع مشکلات  مختلف آنها کنیم. این که مثلا من در روز وقت خودم را صرف یک کار تکراری  مانند کپی کردن سی دی کنم به نظر بیهوده هست. نه من علاقه به این کار دارم و نه تخصص. در حالی که بسیاری از افراد به طور تخصصی  این کار را با سرعت و دقت بسیار انجام می دهند.

اصلا معلوم هست شما کدوم طرفی هستی....
از یه طرف اعلام آمادگی واسه همکاری می کنی، از طرف دیگه کل کار را زیر سوال میبری. من قصد توهین به شما را ندارم.  این یک کار داوطلبانه هست، اگه به نظر شما اشتباهه، همکاری نکن. چرا دیگه کار ما را کم ارزش می کنی. اگه سود یا زیانی هم داره به عهده خود ماست.
اگه کار را به دست شرکتهای بزرگ اینکاره بدیم، که دیگه معنی نرم افزار آزاد از بین میره.

آفلاین sorena

• گروه راهبران
  • *
  • ارسال: 484
من با platoali موافقم. امکان دسترسی آسان توزیع های مختلف لینوکس برای علاقمندان در سرتاسر ایران کار مهم و واجبی هست. ولی اگه بشه این کار رو توسط دیگران انجام بدیم بهتره. الان نیروهای ما در انجمن محدود هستند. اگر این کار رو به کسانی که تخصصشون در این زمینه است بسپاریم ، خودمون میتونیم به دیگر کارهای واجب برسیم.
In The World That Has No fences Or Walls , Who Need Gates Or Windows

آفلاین platoali

• Full Member
  • *
  • ارسال: 212
نقل‌قول
اصلا معلوم هست شما کدوم طرفی هستی....
از یه طرف اعلام آمادگی واسه همکاری می کنی، از طرف دیگه کل کار را زیر سوال میبری. من قصد توهین به شما را ندارم.  این یک کار داوطلبانه هست، اگه به نظر شما اشتباهه، همکاری نکن. چرا دیگه کار ما را کم ارزش می کنی. اگه سود یا زیانی هم داره به عهده خود ماست.
اگه کار را به دست شرکتهای بزرگ اینکاره بدیم، که دیگه معنی نرم افزار آزاد از بین میره.

اصلا طرف  اینها مطرح نیست. من خودم ۲ هفته پیش ۳ سی دی اسلکور را می خواستم. بزحمت به کمک یکی دوستان توانستم آن را داون لود کنم. تکنو توکس فقط دی وی دی را داشت.  از خدا می خواهم یک چنین چیزی بود به راحتی آن را می خریدم. مثل  photoshop  که به راحتی زنگ می زنی برایت با پیک می فرستند. به نظر من دوستان یک مقدار کار را ساده گرفته اند.
خوبی این شرکت ها این هست که این کاره هستند. شما هر وقت نیاز به یک سی دی داشته باشی جدا از مراجعه حضوری ، می توانی آنرا با پیک با فاصله ی ۲ تا ۳ ساعته در هر کجای تهران دریافت کنی. در مورد شهرستانها هم این فاصله ۲ تا ۳ روزه هست. این شرکت ها در روز هزاران سی دی اینگونه توزیع می کنند. آیا ما می توانیم با آنها در کیفیت خدمات رقابت کنیم. مسلما حجم کار ما تا آینده ی دور به حدی نخواهد بود که بتوانیم خداماتی در حد آنها ارائه کنیم.

بعد حجم کار بسیار زیاد هست.  هر کدام از این توزیع ها ۵ ۴ سی دی و چند دی وی دی هستند. دیبیان بیش از ۱۵ سی دی و چند دی وی دی هست. و معمولا هم در نسخه تعداد آن هم زیاد تر می شود.

ما اگر فرض کنیم که متوسط هر توزیع ۳ سی دی و یک دی وی دی باشد. و هر کدام از آنها هر ۸ ماه یک نسخه ی جدید بدهند و ما هم بخواهیم فقط ۲۰ توزیع معروف تر را پشتیبانی کنیم. فقط باید درهر ۸ ماه ۶۰ سی دی و ۲۰ دی وی دی را دان لود و پشتیبانی کنیم. و بعد هم بحت آرشیو و بقیه این چیز ها پیش می آید. شرکت ها بسیاری از این کار ها را در کنار آرشیو خودشان انجام می دهند و کار ما را بسیار راحت تر می کنند.  یعنی ماتهیه  سی دی ها و کار های که خر حمالی زیادی نمی خواهد( مانند تبلیغات و  سایت پشتیبان  و ... ) را خودمان انجام دهیم و کار های انرژی بر که نیاز به نفرات آماده دارد را به کسی که این کار را هر روز انجام می دهد می دهیم. این یک روش بسیار معمول مدیریتی است که در بسیاری از شرکت ها انجام می شود.

من می گویم اگر می خواهید یک کار آماتور انجام بدهید همین فروشگاه تکنوتوکس کار را راه می اندازد. ولی اگر کار حرفه ای می خواهید انجام دهید دیگر نمی توان به مشتری  گفت سی دی سفارش دهید ولی  ما ۲ هفته ی دیگر به شما تحویل می دهیم. یا به مشتری بگوییم که همه ی سی دی های دبیان موجود نیست و ...

در هر صورت من آشنا هایی  و ارتباط هایی دارم که می توانند در دان لود کردن سی دی ها  به ما کمک کنند. منظورم از کمک در این حد بود.

آفلاین Mehdi

• ناظر ویژه انجمن
  • *
    • هزاردستان
خوب من بحث دوستان رو نقل و قول نمیکنم، فقط دیدگاه خودم رو در مورد برخی از شبهات دوستان میگم:

۱. روشهای داوطلبانه خوب هستند ولی آینده‌ای بهتر از وضعیت فعلی ندارند. وضعیت فعلی با توجه به روند رو رشد کاربران اصلا مطلوب و جوابگوی نیازها نیست! کاش جای من بودید و روزانه ایمیلهای کاربران رو که مایلند سی‌دی ها رو داشته باشند میخوندید...

۲. فروشگاههای الکترونیکی و غیرالکترونیکی به دلایل بسیار زیاد توفیقی در جذب کاربران و ایجاد بازار فروش این نوع محصولات نداشتند ولی همه این فروشگاهها تمایل دارند با حمایت و راهنمایی جامعه‌های فعال در این حوزه این نوع محصولات رو هم عرضه کنند.

۳. فروشگاههای الکترونیکی و غیرالکترونیکی به دلایل بسیار زیاد این خلا را پر نکرده‌اند.

۴. فارغ از آماتور یا حرفه‌ای بودن افرادی که دارند تو انجمن راجع به این موضوع بحث میکنند، من معتقدم نیاز باید مطرح و بررسی بشه، امکان سنجی بشه و یک خلاصه از مباحثش برای افراد بعدی دردسترس باشه! شاید این افراد آماتور دسترسی به افراد حرفه‌ای داشته باشند که مایل به همکاری باشند و یا شاید حاصل این مباحث روزی توسط یک فرد حرفه‌ای مطالعه شود.

۵. بدون دسترسی آسان به خود نرم‌افزارها و سی‌دی ها متاسفانه مستندات و یا نرم‌افزارهای جدیدیکه تولید میشوند هیچ ارزشی ندارند. دسترسی آسان به سی‌دی ها به نظر من اولویت بالایی داره

۶. من با اینکه این کار توسط یا با همکاری یک گروه حرفه‌ای یا شرکتهای واسط انجام بشود، به شرط اینکه به End User فشار نامعقولی وارد نشود و کلیه حقوقهای نشر آزاد رعایت بشود، موافقم و بارها هم این رو گفتم. و البته حاضریم همه جور مشاوره بهشون بدیم و براشوت تبلیغات کنیم و ... کارهایی که از دستمون بر میاد.

۷. این کار وقت، انرژی، برنامه‌ریزی و امکانات متنوعی نیاز دارد. بخشی از این نیازها تو صفحه ویکی مطرح شدن. بد نیست اگر دوستان نیاز جدیدی حس میکنند تو اون صفحه اضافه کنند.

۸. هدف از ایجاد این پست و بحثهایی که توش شده به نظر من راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد بوده. فروشگاهی که بتونه خودش مخارجش رو تامین کنه و سودی هم برای گرداننده/گان داشته باشه تا بتونه استمرار داشته باشه. لطفا اگر غیر از اینه موضوع رو کمی شفاف‌تر مطرح کنید...

آفلاین مهدی پیشگوی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3100
  • لينوكس يعني آزادي ، امنيت
مهدی جان درست همینه و به موضوعات خوبی اشاره کردی
به نظر من هم کمک داوطلبانه بسیار عالی تر هستش. الان بسیاری از افراد دسترسی به توزیع های لینوکس رو ندارن .
هدف من از ایجاد چنین تاپیکی به همین منظور بود تا با کمک هم کاری بکنیم که بقیه دوستان بتونن بهمون ملحق شن . اونطور که از خبرها حاکی هستش کم کم داره قانون کپی رایت تو ایران و چین اجرا میشه . اینطوری پیش بره خیل وسیعی از کاربرا به سراغ لینوکس میان و متاسفانه ممکنه سو استفاده هایی هم از این کار بشه.
همه چیز باید با همکاهنگی و همکاری و مشورت انجام بشه