انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: صفحه‌کلید فارسی برای اوبونتو تاچ  (دفعات بازدید: 36402 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
صفحه‌کلید فارسی برای اوبونتو تاچ
« : 22 آذر 1395، 07:44 ب‌ظ »
من در هر حال ساختن صفحه‌کلید فارسی برای نسل آیندهٔ اوبونتو هستم و روی وبلاگم دارم مراحل ساختش رو گزارش می‌کنم. این پایین تصویری از آخرین نسخهٔ کامپایل‌شدهٔ صفحه‌کلید رو گذاشتم که البته هنوز کامل نشده و اشکال‌های زیادی داره.

خوشحال می‌شم اگر نظر و پیشنهادی دارید، همین‌جا یا در وبلاگم یا در انجمن توسعه‌دهندگان اوبونتو در گوگل‌پلاس بنویسید.

اگر تجربهٔ کار با نرم‌افزار bazaar (به ویژه تجربهٔ فرستادن pull request به پروژه‌های دیگر) رو دارید، ممنون می‌شم اگر در این کار هم کمکم کنید.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3468
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : صفحه‌کلید فارسی برای اوبونتو تاچ
« پاسخ #1 : 22 آذر 1395، 07:53 ب‌ظ »
عالی عالی  \\:D/
من ۱۴ ماهه که اوبونتو روی گوشی دارم. ولی خب به خاطر کیبورد عربیش، کلا فینگلیشی تایپ میکنم SMSهام رو!
قرار هم بود که معین جان کیبورد فارسی رو درست کنه ولی خب موضوعات دیگه براش در اولویت بودن. من و بهروز رمضانی هم قرار بود بیفتیم توش ببینیم چجوری میشه راش انداخت ولی ما هم وقت نکردیم هنوز.
واقعا خیلی خوبه که داری روش کار میکنی  :)
ممنون.
حتما تستش میکنم و اگه مشکلی داشت گزارش میکنم.
من روی نکسوس۴ اوبونتو دارم. با آپدیت OTA-14
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.
این هم از تجربهٔ ۱۵ سالهٔ من از تکنولوژی، نرم‌افزار، لینوکس و برنامه‌نویسی

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #2 : 22 آذر 1395، 08:00 ب‌ظ »
عالی عالی  \\:D/
من ۱۴ ماهه که اوبونتو روی گوشی دارم. ولی خب به خاطر کیبورد عربیش، کلا فینگلیشی تایپ میکنم SMSهام رو!
قرار هم بود که معین جان کیبورد فارسی رو درست کنه ولی خب موضوعات دیگه براش در اولویت بودن. من و بهروز رمضانی هم قرار بود بیفتیم توش ببینیم چجوری میشه راش انداخت ولی ما هم وقت نکردیم هنوز.
واقعا خیلی خوبه که داری روش کار میکنی  :)
ممنون.
حتما تستش میکنم و اگه مشکلی داشت گزارش میکنم.
من روی نکسوس۴ اوبونتو دارم. با آپدیت OTA-14
ممنون از تشویق و تشکرت! اتفاقاً من هم عین همین گوشی رو دارم. هر چند که هنوز گوشی اصلی‌ام نیست و فقط به این دلیل خریدمش که صفحه‌کلید فارسی براش بسازم!

متأسفانه هنوز این صفحه‌کلید جایی منتشر نشده که بتونی تستش کنی. فعلاً اگر با خوندن نوشته‌ها و دیدن آرایش کلیدها نظری داشتی، خیلی ممنون می‌شم که نظر یا پیشنهادت رو بنویسی. اگر اشکال کلید بک‌اسپیس حل بشه، حتی شاید بفرستمش به پروژهٔ اصلی تا همه بتونن باهاش کار کنن. برنامهٔ اصلی‌ام اینه که همهٔ مشکل‌های ریز رو حل کنم و علاوه بر اون یک صفحه‌کلید ثانویه برای علامت‌های متفرقه هم به طور ویژه برای فارسی بسازم (همونی که با دکمهٔ ۱۲۳؟ ظاهر می‌شه). می‌خوام حتی از صفحه‌کلید فارسی اندروید هم بهتر بشه.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 22 آذر 1395، 08:27 ب‌ظ »
آها!
حتما اگه چیزی به ذهنم رسید بهت میگم  :)
ایشالله که از کیبورد اندروید هم خیلی بهتر میشه!
البته اوبونتوفون در حالت دسکتاپ، کیبورد فارسی رو داره. یعنی با کیبورد بی‌سیم به راحتی میشه فارسی تایپ کرد. ولی توی کیبورد تاچش فارسی نداره که شما زحمتش رو داری میکشی  ;)
یه گنو/لینوکسی سابق که الان از ویندوز استفاده می‌کنه و لینوکس رو داخل WSL نگه داشته. سیستم‌عامل مورد استفادهٔ من برای سرور، لینوکس و برای دسکتاپ، ویندوز هست.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 22 آذر 1395، 08:29 ب‌ظ »
البته اوبونتوفون در حالت دسکتاپ، کیبورد فارسی رو داره. یعنی با کیبورد بی‌سیم به راحتی میشه فارسی تایپ کرد. ولی توی کیبورد تاچش فارسی نداره که شما زحمتش رو داری میکشی  ;)
بله بله در جریانم!  ;D

آفلاین بهنام …

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1028
  • إن أحسنتم أحسنتم لأنفسكم وإن أسأتم فلها
« پاسخ #5 : 22 آذر 1395، 08:57 ب‌ظ »
سلام. عالی.

نظر من:
هرچی شبیه استاندارد صفحه کلید رایانه‌هامون باشه بهتره. یعنی جای همزه‌ها بره کلید پشت حرفایی که در لپتاپ الآن استفاده می‌کنیم (ش، س، ب، ل، پ) و حرف «ي» که دو نقطه داره هم پشت «ی» و حرف «ة» پشت «ت» و … بعد کمبودها را هم (در صورت نبود حا) به پشت حروفی برن که نزدیک جای قبلیشون در صفحه کلید رایانه‌اند (مثلا «ث» بره پشت «ص»)
یا اینکه اگه همه فکر می‌کنند ضرورتی برای شباهت نداره (که من می‌گم بهتره باشه) باید به همین میزان کاربردشون نگاه کرد که فکر کنم هیمن کار را کردید.
نیم‌فاصله و ٔ (مانند نامهٔ) را هم یادتون نره.

آرزوی موفقیت براتون دارم.
:) :)

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 22 آذر 1395، 09:07 ب‌ظ »
هرچی شبیه استاندارد صفحه کلید رایانه‌هامون باشه بهتره. یعنی جای همزه‌ها بره کلید پشت حرفایی که در لپتاپ الآن استفاده می‌کنیم (ش، س، ب، ل، پ) و حرف «ي» که دو نقطه داره هم پشت «ی» و حرف «ة» پشت «ت» و … بعد کمبودها را هم (در صورت نبود حا) به پشت حروفی برن که نزدیک جای قبلیشون در صفحه کلید رایانه‌اند (مثلا «ث» بره پشت «ص»)
یا اینکه اگه همه فکر می‌کنند ضرورتی برای شباهت نداره (که من می‌گم بهتره باشه) باید به همین میزان کاربردشون نگاه کرد که فکر کنم هیمن کار را کردید.
نیم‌فاصله و ٔ (مانند نامهٔ) را هم یادتون نره.
ممنون از لطفتون. :)

من همزمان هر دو مورد رو در نظر گرفتم. یعنی حروف پرکاربرد و شباهت به صفحه‌کلید رومیزی. دربارهٔ مثالی که گفتید، حرف «ث» رو بردم زیر «ت»، چون بسامد تکرار «ث» در نوشته‌های فارسی خیلی کمه و ظاهرش هم خیلی شبیه «ت» است.

من وقت زیادی روی یافتن بهترین طراحی برای صفحه‌کلید گذاشتم و در پست وبلاگ هم درباره‌اش مفصل نوشته‌ام. با این وجود اگر به نظر شما کلید خاصی هست که جاش خوب نیست، خیلی دوست دارم نظرتون رو بدونم. همین الان پیشنهاد شما برای جابه‌جاکردن شکل‌های مختلف همزه به نظرم خیلی جالب میاد و درباره‌اش حتماً فکر می‌کنم.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #7 : 22 آذر 1395، 09:10 ب‌ظ »
تصویری که در پست اول این موضوع گذاشتم چیزی هست که واقعاً در اوبونتو می‌بینید. ولی بعضی از حروف در اون تصویر معلوم نیست. این تصویرِ کامل آرایش صفحه‌کلیدی است که پیاده شده:

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
« پاسخ #8 : 23 آذر 1395، 03:39 ب‌ظ »
من اصلا با اوبونتو فون کار نکردم. نمی‌شه روی مجازی ساز رو لپ‌تاپ نصب کردش تا بتونم باهاش امتحان کنم؟

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 23 آذر 1395، 04:43 ب‌ظ »
من اصلا با اوبونتو فون کار نکردم. نمی‌شه روی مجازی ساز رو لپ‌تاپ نصب کردش تا بتونم باهاش امتحان کنم؟
باید بشه. ولی من این کار رو نکردم و درباره‌اش چیزی نمی‌دونم. در ضمن ممنون از «مهم کردن» این موضوع.  :)

شاید حتی بشه مستقیم روی دسکتاپ نصبش کرد. یا حتی شاید بستهٔ ubuntu-keyboard روی 16.10 نصب باشه. باید جستجو کنید.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #10 : 23 آذر 1395، 06:58 ب‌ظ »

همون یونیتی ۸ توی ۱۶٫۱۰ کفایت میکنه! فقط باید این کیبورد کدِش با معماری i386 یا amd64 همخوانی داشته باشه. وگرنه مشکلی نداره  :)

آفلاین Victor

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 256
« پاسخ #11 : 23 آذر 1395، 09:11 ب‌ظ »
منم به تازگی گوشی خریدم و بخاطر اینکه فهمیدم کیبورد فارسی نداره
نصب نکردم اگه این کار شما کامل عملی بشه که خیلی خوب میشه 
Hacking is not easy.Enjoy the virtual world in the real world of sleep

آفلاین علیرضا احسانی

• Full Member
  • *
  • ارسال: 153
  • گنو/لینوکس به خاطر آزادی. نه بخاطر قیمت
    • لینوکس و من
« پاسخ #12 : 24 آذر 1395، 06:08 ب‌ظ »
خیلی خوبه :)موفق باشی
لینوکس و من حاصل تجربه هامون از  سرو کله زدن با گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد:)

آفلاین geeksesi | javad

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 685
  • GeekSesi.xyz
    • محمد جواد قاسمی
« پاسخ #13 : 24 آذر 1395، 07:06 ب‌ظ »
کارت عالیه !

اگر اشتباه کردم راهنمایی کنید تا تکرار نکنم.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #14 : 24 آذر 1395، 07:42 ب‌ظ »
کارت عالیه !
خیلی خوبه :)موفق باشی
منم به تازگی گوشی خریدم و بخاطر اینکه فهمیدم کیبورد فارسی نداره
نصب نکردم اگه این کار شما کامل عملی بشه که خیلی خوب میشه 

ممنون از همه‌تون  :)
امیدوارم بتونم به زودی بفرستمش به پروژهٔ اصلی تا همه بتونن باهاش کار کنن.