انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: صفحه‌کلید فارسی برای اوبونتو تاچ  (دفعات بازدید: 36373 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
پاسخ : صفحه‌کلید فارسی برای اوبونتو تاچ
« پاسخ #15 : 24 آذر 1395، 08:47 ب‌ظ »
ک بدون سرکش که بی‌خوده!
پ چرا این‌قدر اومده وسط؟
توی کلیدهای اضافی (شاید هم اضافی‌تر!) TAB رو هم منظور کن.
فونت‌های دیگه رو هم امتحان کن.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 373
« پاسخ #16 : 25 آذر 1395، 02:23 ب‌ظ »
ک بدون سرکش که بی‌خوده!
پ چرا این‌قدر اومده وسط؟
ک عربی (ك) رو گذاشتم چون تو صفحه‌کلید فارسی استاندارد هم هست (البته اون‌جا با شیفت+ظ). فکر کنم به این دلیل گذاشتنش که بشه در نوشته‌های عربی یا نوشته‌هایی که به اشتباه با صفحه‌کلید عربی تایپ شده‌اند هم جستجو کرد. مثلاً من خودم یک واژه‌نامهٔ فارسی-به-انگیسی در اوبونتو دارم که مدخل‌های فارسی‌اش با «ي» و «ك» تایپ شده و من هم باید همین جوری توش دنبال واژه‌های فارسی بگردم. من هم این سنت رو ادامه دادم، همچنین برای «ی». به نظرت بدی ویژه‌ای داره که این کلیدهای عربی همچنان اون پشت‌مشت‌ها باشن؟

«پ» اومده وسط چون «ک» و «گ» رو آوردم ردیف پایین و «ذ» هم به خاطر کاربرد کمش با «د» ادغام شده. این که «پ» اومده وسط به نظرت مشکل خاصی پیش میاره؟

دربارهٔ کلید Tab: در اپ ترمینال اوبونتو خودش بالای صفحه‌کلید کلیدهای اضافه‌ای رو نشون می‌ده که یکی‌شون هم همین کلید Tab هست. فکر کنم نیاز به Tab در ترمینال اون جوری برآورده می‌شه. به نظرت در برنامه‌هایی به جز ترمینال هم tab لازم داریم؟ اگه قانع بشم که لازم داریم اضافه‌اش می‌کنم.

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
« پاسخ #17 : 25 آذر 1395، 07:13 ب‌ظ »
نقل‌قول
ک عربی (ك) رو گذاشتم چون تو صفحه‌کلید فارسی استاندارد هم هست (البته اون‌جا با شیفت+ظ). فکر کنم به این دلیل گذاشتنش که بشه در نوشته‌های عربی یا نوشته‌هایی که به اشتباه با صفحه‌کلید عربی تایپ شده‌اند هم جستجو کرد. مثلاً من خودم یک واژه‌نامهٔ فارسی-به-انگیسی در اوبونتو دارم که مدخل‌های فارسی‌اش با «ي» و «ك» تایپ شده و من هم باید همین جوری توش دنبال واژه‌های فارسی بگردم. من هم این سنت رو ادامه دادم، همچنین برای «ی». به نظرت بدی ویژه‌ای داره که این کلیدهای عربی همچنان اون پشت‌مشت‌ها باشن؟
حواس رو پرت می‌کنند و اعصاب رو خرد! نمی‌شه پشت باشند ولی نشون داده نشن؟
در نظر بگیر که یک عمر صفحه‌کلید جلوی چشم آدمه.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
« پاسخ #18 : 25 آذر 1395، 11:50 ب‌ظ »
آقا پروژه بسیار خوبی هست
انشالله هر چه زودتر تکمیل بشه و به پروژه اصلی اضافه بشه
موفق باشی :)

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #19 : 26 آذر 1395، 12:32 ق‌ظ »
آقا پروژه بسیار خوبی هست
انشالله هر چه زودتر تکمیل بشه و به پروژه اصلی اضافه بشه
موفق باشی :)
ممنون از لطفت.  :)

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #20 : 29 آذر 1395، 04:39 ب‌ظ »
به نظرم چینش حروف در صفحه‌کلید AOSP بهترین حالت ممکن برای فارسیه. سعی کن تا جای ممکن به این نزدیک باشه. اگه خود این بشه که عالیه.

اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #21 : 29 آذر 1395، 04:58 ب‌ظ »
به نظرم چینش حروف در صفحه‌کلید AOSP بهترین حالت ممکن برای فارسیه. سعی کن تا جای ممکن به این نزدیک باشه. اگه خود این بشه که عالیه.
چینش کلیدها در اندروید خوبه ولی عالی نیست. من انتقادهایی بهش دارم که توی اولین نوشتهٔ وبلاگم هم بهشون اشاره کردم:
  • علامت سؤال دم دست نیست. دکمهٔ جدایی نداره، و حتی توی دکمه‌های extended هم نیست. باید بری تو حالت symbols تا بتونی علامت سؤال تایپ کنی.
  • کلیدهای ردیف‌های مختلف کاملاً زیر هم تراز شده‌اند. این خوب نیست و احتمال تایپ اشتباه رو بالا می‌بره. در حالی که روی صفحه‌کلیدهای سخت‌افزاری، کلیدها در ردیف‌های مختلف دقیقاً زیر هم نیستند. مثلاً کلید A در ردیف دوم صفحه‌کلید، بین دو کلید Q و W در ردیف بالا قرار داره.
  • یه عالمه حرف هست که در نوشته‌های فارسی به ندرت به‌کار برده می‌شن (مثل «ژ»، «ث»، «ض» و «ظ») و صفحه‌کلید رو بی‌خودی شلوغ کردن و دکمه‌ها رو کوچیک. من ترجیح می‌دم این دکمه‌ها زیر دکمه‌های مشابه پنهان بشن تا بقیهٔ کلیدها بزرگ باشن. من به کمک این ابزار نوشته‌های فارسی رو تحلیل کردم و نتیجه‌اش رو این‌جا نوشتم، و بر این اساس کلیدهای کم‌کاربرد رو پنهان کردم.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #22 : 29 آذر 1395، 08:16 ب‌ظ »
برای کسانی که گوشی اوبونتو دارند و می‌خوان این صفحه‌کلید تازه رو آزمایش کنند، می‌تونند این مراحل رو انجام بدند. خیلی امیدوارم این کار گوشی‌تون رو دچار هیچ مشکلی نکنه (مال من که سالمه) ولی همچنان می‌خوام توجه داشته باشید که این کار رو با مسئولیت خودتون انجام می‌دید. اگر شدیداً براتون مهمه که نرم‌افزارهای گوشی‌تون هیچ ایرادی پیدا نکنند، صبر کنید تا این صفحه‌کلید فارسی به پروژهٔ اصلی اضافه بشه و به‌روزرسانی‌اش رو از طرف اوبونتو دریافت کنید.

download the compressed file from here
https://goo.gl/YdqIHTOpen a terminal. Go to where you saved the file, for example
cd Downloads/unzip the file in your terminal
tar xzvf ubuntu-keyboard-dev8-persian.tar.gzcd to the unzipped directory where all deb files are
cd deb8/Make your root partition writable
sudo mount -o rw,remount /install all the debs
sudo dpkg -i *.debthe first time you install debs, you should also run
sudo apt -f installreboot
add persian layouts from System Settings -> Language & Text -> Keyboard layouts

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #23 : 29 آذر 1395، 08:20 ب‌ظ »
اگر فرایندی که این بالا نوشتم کار نکرد یا جاییش کامل نبود، لطفاً همین جا بنویسید که من اصلاح کنم. ممنون.

راستی من این صفحه‌کلید رو برای Nexus 4 ساختم و روی خود گوشی هم کامپایلشون کردم (هر کامپایل ۳۰ دقیقه طول می‌کشه!). نمی‌دونم که آیا همین فایل‌ها روی گوشی‌های دیگه هم کار می‌کنند یا نه.

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #24 : 22 دی 1395، 06:19 ب‌ظ »
خب من همین الان صفحه‌کلید فارسی رو برای ادغام در پروژهٔ اصلی پیشنهاد دادم، این‌جا  \\:D/. امیدوارم که همه چیز خوب پیش بره و صفحه‌کلید پذیرفته بشه. و مهم‌تر از اون، امیدوارم به‌روزرسانی تازه‌ای برای گوشی‌های اوبونتو منتشر بشه که این صفحه‌کلید رو به دست همه برسونه!

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #25 : 22 دی 1395، 06:22 ب‌ظ »
ک بدون سرکش که بی‌خوده!
پ چرا این‌قدر اومده وسط؟

در نسخه‌ای که برای ادغام در پروژهٔ اصلی پیشنهاد دادم، کاف عربی بدون سرکش (ك) رو به خاطر پیشنهاد شما گذاشتم پشت کلید «ط» تا کلید «ک» فارسی رو شلوغ نکنه. فکر می‌کنم این جوری ظاهر صفحه‌کلید واقعاً تمیزتر شده. ممنون از این پیشنهاد خوب‌تون.
« آخرین ویرایش: 22 دی 1395، 06:36 ب‌ظ توسط امیرمسعود »

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #26 : 22 دی 1395، 06:39 ب‌ظ »
این هم یک نماگرفت از آخرین نسخهٔ چینش فارسی صفحه‌کلید

آفلاین دانیال بهزادی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 19532
  • Urahara Kiesuke
    • وبلاگ
« پاسخ #27 : 25 دی 1395، 08:58 ق‌ظ »
عالیه. امشب که برم خونه تأییدش می‌کنم.
اگه این ارسال بهت کمک کرد، دنبال دکمهٔ تشکر نگرد. به جاش تو هم به جامعهٔ آزادت کمک کن

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #28 : 02 بهمن 1395، 02:05 ق‌ظ »
پست وبلاگی امروز من با تصویرهای کامل‌تری از صفحه‌کلید تازه در حالت‌های مختلف:

Persian keyboard layout for Ubuntu phone – Part 4: Final design touch

آفلاین امیرمسعود

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #29 : 11 بهمن 1395، 02:00 ب‌ظ »
یک خبر نه چندان خوب ولی نه آن‌قدرها هم بد!

ظبق صحبتی که تازه با مایک شلدون (یکی از برنامه‌نویس‌های اصلی صفحه‌کلید اوبونتو) داشتم، انگار قرار نیست این صفحه‌کلید در به‌روزرسانی بعدی اوبونتو (یعنی OTA-15) برای گوشی‌های فعلی منتشر شود. به‌روزرسانی OTA-15 فقط برای حل چند مشکل در مرورگر خواهد بود.

در عوض، قرار شده که این صفحه‌کلید تازه و سایر به‌روزرسانی‌های سیستمی از راه Ubuntu Silo Installer در دسترس قرار بگیرند و هر کس که دوست داشت خواهد توانست آن‌ها را از راه این برنامه نصب کند.

این عین نوشتهٔ مایک است در این باره:
نقل‌قول
Thanks for all your work on that branch, I'm afraid OTA-15 is only
targeting some very specific issues with the webbrowser, so we wouldn't
be able to include it there. However once I've completed the review of
the branch, we could create a vivid silo for it, which could then be
installed by Persian users fairly easily using the silo installer app
in the store.

البته شکی ندارم که اگر این صفحه‌کلید تأیید شود، روی گوشی‌های آینده (که هسته‌های لینوکس مدرن‌تری را به‌کار می‌برند و براساس سیستم Ubuntu Snappy Core خواهند بود) به طور پیش‌فرض نصب خواهد شد. یعنی مهاجرت از سیستم Click به Snappy کدهای قدیمی را دور نخواهد ریخت.