انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

اوبونتو ۲۴٫۰۴ با پشتیبانی بلند مدّت (۱۲ سال) منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کتاب راهنمای جامع اوبونتو -- چه مطالبی توش باشه خوبه؟  (دفعات بازدید: 24050 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
سلام دوستان عزیز،

در نظر داریم تا با کمک همدیگه، کتابی رو در رابطه با اوبونتو بنویسیم «راهنمای جامع اوبونتو»، چون واقعاً جاش خالی هست.

فعلاً تصمیم بر این شده که با استفاده از لاتک و تحت پروانه‌ی GNU FDLبنویسیم. این کتاب هنوز در مراحل بسیار اولیه هست ولی برای اینکه ببینید چجوری هست می‌تونید اون رو روی مخزن گیت‌هاب اوبونتو ایران ببینید: https://github.com/ubuntu-ir/manual و یا اینکه نسخه‌ی پی‌دی‌اف شده‌ی اون رو از این آدرس دریافت کنید: https://github.com/ubuntu-ir/manual/releases

بنظر شما اگه چه مطالبی داخل این کتاب باشه خوب هست؟ یا اینکه هرگونه نظری که دارید بفرمایید، اگر هم خواستید کمک کنید که عالی هست.

آفلاین احسان☺ -

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 937
  • !no power geek
سلام :)
در نظر داریم...
دقیقا کی؟همه ی اعضای راهبران و اوبونتو ایران؟

میخواید در چه سطحی باشه و بیشتر چه جور مباحثی رو پوشش بده؟(مثلا کاربری معمولی،سرور .... )

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
سلام :)
در نظر داریم...
دقیقا کی؟همه ی اعضای راهبران و اوبونتو ایران؟

میخواید در چه سطحی باشه و بیشتر چه جور مباحثی رو پوشش بده؟(مثلا کاربری معمولی،سرور .... )
یعنی همه باهم. این که چه مباحثی رو پوشش بده خوب بستگی به کسایی دارن که کمک می‌کنن و می‌نویسن. برای همین هم این پست رو زدیم تا ببینیم که چی خوبه چی بده.

آفلاین سید اشرار

• Full Member
  • *
  • ارسال: 139
من میگم همین سوال جواب های انجمن رو به صورت طبقه بندی شده منتشر کنید. خیلی شیکو مجلسی
« آخرین ویرایش: 25 خرداد 1393، 11:54 ب‌ظ توسط ممدرضا »

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
من میگم همین سوال جواب های انجمن رو به صورت طبقه بندی شده منتشر کنید. خیلی شیکو مجلسی
این هم فکر خوبیه. باید ببینیم که نظر بقیه هم چی هست.

آفلاین abedzadeh

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1597
  • aliila
سلام
بنظرم از ویکی ( البته بعد از به روز رسانی ) و مطالب مفید خود انجمن ( مثل شبه آموزشی ها ) هم میشه استفاده کرد
لطفا لطفا از لینوکس کارهایی که اینجا بودن یا دیگه کم میان ( جادی ، لومیون و سایر دوستان که خودتون بهتر میشناسید ) هم کمک بگیرید و ازشون بخوایید تا تجربه هاشون و ترفندهاشون رو در کتاب به اشتراک بزارن
راستی مرجعی به همین شکل به صورت انگلیسی وجود نداره ؟
اگه بشه از منابع آموزشی انگلیسی زبان هم استفاده کرد ، کار خیلی سریع تر انجام میشه
به گروه کاربران اوبونتوی ایرانی در جامعه ی استیم بپیوندید
http://steamcommunity.com/groups/Ubuntu-Iran
بازی های تحت پوشش : Dota2

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 2489
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
بپیشنهاد من اینه که یه طبقه بندی انجام بشه و ببینیم بیشتر قراره چه کاربرهایی مخاطب کتاب باشند ( تازه کار ، متوسط ، حرفه ای)
به نظر من اگر طبقه بندی انجام نشه شاید اونجور که باید نتونه کمک کنه
درست میفرماید اسمش معلومه راهنمای جامع
ولی خب راهنمای جامع c++ ماهیتش با راهنمای جامع اوبونتو فرق میکنه طبیعتا، حداقل جوری تدوین بشه که کاربر مبتدی هم اون رو بفهمه
اینجوری تکلیف دوستانی که میخوان کمک کنن هم مشخص تره

آفلاین mohsenznu

• Newbie
  • *
  • ارسال: 20
سلام
این اقدامتون در  خور تقدیر و ستایش هست  =D> =D> =D>
اما پیشنهادهای من:
اولا که مسایل کاربری عادی یک دستکتاپ رو شرح بدید. مثلا اگه من بخوام فایل هام رو ذخیره کنم چطوری این کار رو انجام بدم. اگه بخوام در یک مورد خاص کمک بخوام چطوری توی Help به اون مورد برسم. اگه بخوام از بلوتوث و وای فای  استفاده کنم کجا باید چه تنظیماتی رو انجام بدم. اگه بخوام یه برنامه نصب کنم چه راه هایی رو می تونم پیش بگیرم. اگه بخوام یه برنامه رو حذف کنم چکار کنم. اگه بخوام کامپیوترم رو به یک حالت قبل ری استور کنم باید چه کارهایی انجام بدم. اگه بخوام ظاهر دستکتاپم رو عوض کنم چکار کنم. اگه بخوام با یک کامپیوتر دیگه اطلاعات رد و بدل کنم چجوری این کار رو انجام بدم. اگه بخوام با یک مدیای اکسترنال کار کنم چی. اگه یه سخت افزار جدید اضافه کردم چطوری درایور واسش نصب کنم و کلی از این مسایل که موقع به کار بردن کامپیوتر توی کارهای روزمره مون بهش بر میخوریم.
بعدش توی گام دوم برید سراغ محیط ترمینال  و کارهایی رو که میشه بصورت گرافیکی انجام داد رو به صورت کد آموزش بدید. مثلا کپی کردن یک فایل از یک دایرکتوری به یک دایرکتوری دیگه. چون این ها مثالهای ملموسی هستن کاربر با انجام دادنشون به منطق ترمینال آشنا میشه و بعدا چون این منطق رو بلده می تونه با جستجو کردن خودش شروع به کار با ترمینال بکنه.
در گام بعدی وارد بحث مدیریت بشید: من بعنوان یک کاربر عادی دارای مجوزها و دسترسی های زیادی تو سیستم ام نیستم و اگه بخوام به عنوان کاربر روت عمل کنم با چه چیزهایی روبه رو میشم؟ دستوراتی مثل sudo چکار می کنن؟ چه چیزهایی رو می تونم تغییر بدم؟ به چه چیزهایی بهتره که دست نزنم؟ و سوالاتی از این دست
در گام بعد وارد فاز آزادی بشین  :guitar:
یعنی اگه من جای شما بودم یه نرم افزار  ساده آزاد و اوپن سورس رو که با یه زبون معروف نوشته شده رو پیشنهاد میدادم و می نوشتم که چطوری سورس اش رو دانلود کنن. چطوری وارد خط به خط برنامه بشن و مثلا یک تیکه اش رو که مربوط به رنگ یک آیکونه رو توی برنامه عوض کنن و چطوری این سورس تغییر یافته رو خودشون دوباره کامپایل کنن و اجراش کنن و تغییری که دادن رو به چشم ببینن! همین واسه یه آدم علاقمند کافیه که بیافته تو خط یاد گرفتن یک زبان و حداقل اجمالی از همه زبونها رو بدونه و بتونه از بزرگترین برتری لینوکس که امکان تغییر  توی برنامه ها و استفاده از اونهاست بهرمند بشه.
فکر کنم چنین کتابی رکورد دانلود رو بشکنه  :biggrin:
هر روز حداقل باید یک چیز جدید یاد گرفت

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
خیلی ممنون بابت این نظر مفصل! حتما باید دارای یه بخش باشه برای کارهای روزمره، که چجوری کارهای روزمره رو توش انجام بدن.

آفلاین alend

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1316
فکر نمی کنید اگر راهنمای سیستم های بر اساس دبین باشد بهتر است.
من هنوز گاهی برای تحلیل فایل ها به دستوراتی که در کتاب های یونیکس است مراجعه می کنم (این کتاب ها هیچ وقت قدیمی نمی شوند چون اساسند.)

آفلاین HSN6

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 866
  • یک راَکتیست اسپرانتیست پایتونیست گودوئیست!
    • بلاگ شخصی
این یک پیش‌نویس از فهرست موضوعاتیه که می‌خوام بنویسم:

۱- بشر و پیشرفت
۲- بشر تا کجا پیش‌رفت؟
۳- چرا به تکنولوژی نیاز داریم؟
۴- چه کسانی به تکنولوژی نیاز دارند؟
۵- فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان تکنولوژی
۶- مفاهیم و ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات
۷- ماشین حساب یک رایانه‌ی کوچک
۸- انواع رایانه
۹- انواع رایانش
۱۰- شبکه چیست؟
۱۱- اینترنت یک شبکه‌ی گسترده
۱۲- بخش‌های یک رایانه
۱۳- بخش‌های سخت‌افزاری
۱۴- بخش‌ نرم‌افزاری
۱۴- ورودی‌ها و خروجی‌ها (سخت‌افزاری و نرم‌افزاری)
۱۵- فلسفه‌ی گنو
۱۶- مهم‌ترین بخش‌های نرم‌افزاری
۱۷- انواع سیستم‌عامل
۱۸- چرا گنو/لینوکس؟
۱۹- کدام توزیع از گنو/لینوکس؟
۲۰- بخش‌های یک توزیع گنو/لینوکس
۲۱- مخازن نرم‌افزار
۲۲- دسته‌بندی‌ موضوعی نرم‌افزارها (چگونه نرم‌افزار مورد نیازم را پیدا کنم؟)
۲۲- چگونه رایانه را به اینترنت وصل کنیم؟
۲۲- نصاب‌ها (نحوه‌ی عملکرد و...)
۲۳- آشنایی با یک نرم‌افزار ساده
۲۴- کدمنبع چیست؟
۲۵- دریافت کدمنبع یک نرم‌افزار ساده
۲۶- این‌ها به چه دردی می‌خورند؟
۲۷- برنامه‌نویسی چیست؟
۲۸- آیا من هم می‌توانم یک برنامه بنویسم؟
۲۹- مقدمه‌ای بر شروع برنامه‌نویسی (گیت ، الگوریتم ، زبان برنامه‌نویسی و...)
۳۰- سرویس‌دهنده‌های اینترنتی
۳۱- رایانامه
۳۲- گپ و گفت
۳۳- نصب نرم‌افزار از طریق اینترنت (چرا و چگونه)
۳۴- بارگذاری و بارگیری فایل
۳۵- تبادل اطلاعات با پایگاه‌های اینترنتی
۳۶- رمزنگاری (فایل‌های محلی و اطلاعات تبادلی)
۳۷- حریم شخصی
۳۸- شبکه‌های اجتماعی
۳۹- آیا من هم می‌توانم یک سرویس‌دهنده را به اینترنت وصل کنم؟
۴۰- چگونه در اینترنت جستجو کنیم؟
۴۱- انواع رابط کاربری
۴۱- ارتباط برقرار کردن با نرم‌افزارها (راهنماها ، میانبرها و...)
۴۲- آیا من هم می‌توانم در توسعه‌ی یک نرم‌افزار سهیم باشم؟
۴۳- ترمینال چیست؟
۴۴- موس یا صفحه‌کلید ؟
۴۵- کدهای ابتدایی در ترمینال
۴۶-

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
میزکارهای مختلف و نصب تم و کانکی و... که معمولا کاربرای تازه وارد سوال میکنند
نصب درایورها! مثل کارت گرافیک و ...

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
@HSN6
لیست خوبی هست، فقط فکر کنم نوشتنش خیلی طول بکشه، برای همین اگه اولویت بندی کنیم، بهتر نیست؟ یعنی با همفکری همدیگه بگیم که اول روی فلان قسمت کار بشه (مثلاً نصب اوبونتو) بعد بریم سر وقت بقیه‌ی چیزها.

@علیرضاامیرصمیمی
چیزی که همه روش تاکید دارند، این هست که حتماً یه قسمتی داشته باشه و کارهایی که ممکن هست کاربران باهاش برخورد داشته باشند، توش نوشته شده باشه.

آفلاین علیرضاامیرصمیمی

• ناظر انجمن
  • *
  • Arch Linux + KDE
    • وبسایت شخصی من
@HSN6
لیست خوبی هست، فقط فکر کنم نوشتنش خیلی طول بکشه، برای همین اگه اولویت بندی کنیم، بهتر نیست؟ یعنی با همفکری همدیگه بگیم که اول روی فلان قسمت کار بشه (مثلاً نصب اوبونتو) بعد بریم سر وقت بقیه‌ی چیزها.

@علیرضاامیرصمیمی
چیزی که همه روش تاکید دارند، این هست که حتماً یه قسمتی داشته باشه و کارهایی که ممکن هست کاربران باهاش برخورد داشته باشند، توش نوشته شده باشه.
واقعا حرکت خوبی هست ، مطمئنم در نهایت کار خوب و بزرگی انجام خواهد شد :)

آفلاین سالار مقدم

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 2074
  • هر چقدر بدونی بازم کمه.
    • سالار مقدم
نکته: پستم ضدحاله پیشاپیش معذرت!

نظرهایی که ارائه شد بیشتر به شبکه، برنامه نویسی و هر چیز مستقل از اوبونتو مربوط میشد. من اگر بخوام کتاب جامع اوبونتو بخونم، توقع دارم در مورد اوبونتو نوشته شده باشه تا برنامه نویسی و شبکه. اگر شبکه بخوام بدونم کتابش رو می خرم نه راهنمای جامع اوبونتو!

اگر هدف تازه کارا باشه بروزرسانی ‌این کتاب میتونه کافی باشه، اگر هدف تمامی کاربرای نرم افزار آزاد(لینوکس و ...) باشه بهتره به ماهنامه ی سلام دنیا کمک بشه تا نوشتن یک کتاب جدید.

کسی که بخواد اوبونتو یادبگیره با کار کردن باهاش میتونه یادبگیره، اکثر ماها، کتاب خوندیم؟ نه! چون نیازی نبوده. اگر قراره کتابی نوشته بشه بهتره در مورد چیزهای تخصصی نرم افزار آزاد باشه تا سیستم عامل. مثل همین شبکه که دوستان مثال زدند. اکثر کتاب های موجود مال فدورای قرون وسطی هستند که رسما بی کاربردند. دی وی دی های آموزشی همه مبتنی بر ویندوز هستند. ما برای همه گیر کردن لینوکس بیشتر باید به محتوا بپردازیم نه اینکه بگیم لینوکس خوبه، استارت نداره به جاش دش داره، تازه ویروسم نمیگیره!. بعد که طرف نصب می کنه یه مستند فارسی پیدا نمی کنه! خوب طبیعتا بیخیالش میشه.

خوب راه حل (از نظر من) چیه؟
۱- برای اوبونتو بهتره یک FAQ بزرگ نوشته بشه. سوالاتی که خیلی تو انجمن پرسیده میشه رو در اونجا گردآوری کنیم. مثل: انویدیا دارم چجوری نصبش کنم؟ لینوکس چه زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کنه؟ آنتی ویروس چی بریزم؟ و ...
۲- با همکاری همدیگه کتاب های تخصصی بنویسیم(تخصصی منظورم اینه که مثلا مبحث شبکه رو از پایه شروع کنه). مثل ترجمه ی این کتاب

پ.ن: لینک دوم اشتباه بود تصحیح کردم
« آخرین ویرایش: 26 خرداد 1393، 11:41 ق‌ظ توسط سالار مقدم »