انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

توزیع گنو/لینوکس اوبونتو ۲۰ ساله شد 🎉

نویسنده موضوع: پنج سوال ابتدایی  (دفعات بازدید: 2377 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
  • ارسال: 11
پنج سوال ابتدایی
« : 01 تیر 1388، 11:45 ق‌ظ »
سلام .
1. میخواستم چند تا فایل فونت با فرمت fon. یا ttf. که نمیدونم کدوم به ubuntu gnome 9.04 اضافه کنم . پستهای دیگه در این مورد رو دیدم ولی مثل اینکه فولدرهای نسخه های قبلی یکم تفاوت داره .

2.تو قسمت keyboard shortcuts در custom shortcuts دو تا کلید ترکیبی copy:ctrl+c و paste:ctrl+v رو اضافه کردم ولی error میده .

3.میخواستم ببینم میشه بدون اینکه دوباره سیستم عامل رو از نو نصب کرد به حجم پارتیشین اضافه کرد ؟ چون من پارتیشین بندی رو اتوماتیک گزاشتم در هنگام نصب الان file system فقط فضای خالیش 120 مگابایته !

4.وقتی wallpaper رو عوض میکنم بعد از restart کردن دوباره به حالت اولیه بر میگرده ولی panel های کناری تغییری نمیکنند . یعنی امکان داره بخاطر نصب نکردن درایورها باشه ؟
چون الان بدون نصب درایورها (تو xp نصبه) هم راحت مودم ها رو میشناسه هم از نظر گرافیکی سرعت تو این سیستم عامل پایین نیومده.

5.این اوبونتو display رو نمیشناسه (1440*900) وقتی وارد اوبونتو میشم بعد این که به ویندوز سر زدم . نمایشگر در فاصله ی عرضی تغییر میکنه که هر دفعه باید y نمایشگر رو عوض کنم.

ببخشید اگه پستم مولتی چی چی بود  :D 
ممنون
« آخرین ویرایش: 01 تیر 1388، 11:57 ق‌ظ توسط pourya.3232 »

آفلاین Roozbeh Shafiee

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 1260
  • Be Free
    • Roozbeh Shafiee Personal Home Page
پاسخ به: پنج سوال ابتدایی
« پاسخ #1 : 01 تیر 1388، 12:34 ب‌ظ »
۱) برای نصب فونت توی اوبونتو باید انها رو باید توی مسیر زیر کپی کنید :
/home/USER-NAME/.fontsUSER-NAME نام کاربری شما هستش و .fonts هم امکان داره توی شاخه Home شما نباشه . اونو خودتون دستی ایجاد کنید

۲) میانبرهای ctrl+v و ctrl+c توی اوبونتو به صورت پیشفرض فعال هستن ! و احتیاجی به تغییر در تنظیمات اون نیست....

۳) برنامه gparted رو از دستور زیر نصب کنید . این برنامه مثل پارتیشن مجیک تو ویندوز این کار رو برای شما می کنه :
sudo aptitude install gparted
۴) این به این خاطر هستش که شما عکس مورد نظرتون رو تو یه پارنیشن مانت نشده قرار دادید . اون عکس رو به فولدر Home منتقل کنید که دیگه این مشکل براتون پیش نیاد . برای مانت کردن پارتیشن هاتون فایل fstab رو باید ویرایش کنید که فکر می کنم راهنمای اون توی همین انجمن باشه... جستجو کنید

۵) هر دو تا سیستم عامل ( اوبونتو و ویندوز ) رزولوشن رو بذارید روی 1280 در 800 ! ببینید باز هم همین مشکل هست یا نه...
Cloud Infrastructure and Virtualization Architect

Roozbeh Shafiee Home Page : http://RoozbehShafiee.Com

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
« پاسخ #2 : 01 تیر 1388، 02:13 ب‌ظ »
نهایت تشکر  :)

درست شد .
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1388، 02:01 ب‌ظ توسط pourya.3232 »

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
« پاسخ #3 : 02 تیر 1388، 11:52 ق‌ظ »
مورد چهار رو بیشتر توضیح میدید ؟ من جستجو کردم ولی چیزی پیدا نکردم
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1388، 02:01 ب‌ظ توسط pourya.3232 »

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
« پاسخ #4 : 02 تیر 1388، 05:31 ب‌ظ »
در مورد سه من برنامه gparted رو نصب کردم ولی گزینه ی resize قفل بود بعد از طریق ubuntu live disc وارد شدم و خواستم حجمش رو تغییر بدم فقط میشه به اندازه ی فضای خالی که الان داره پارتشین رو کوچیک کرد ! یعنی فقط میشه 150 مگابایته دیگه کوچیک تر کرد .
یه پارتیشین با فرمت ext3 هستش که حجمش بصورت پیش فرض 2.22 گیگا بایته

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
« پاسخ #5 : 02 تیر 1388، 10:21 ب‌ظ »
مورد 4 :

بطور پیش فرض فقط درایوی که توس اون اوبونتو نصب کردی به سیستم معرفی شده و از اون استفاده می کنه. بقیه رو باید به اون معرفی کنی و اگه روی نامشون کلیک کنی (در 9.4) حتما کلمه عبور هم ازت سوال میشه این معرفی و اجازه استفاده رو مانت (Mount) کردن میگن.

عکس شما در درایوی قرار داره که بطور اتوماتیک مانت نمیشه برای اینکه اون بطور اتوماتیک دایوهات مانت شه باید در فایل fstab معرفی شون کنی

برای اطلاعات بیشتر از کلمات زیر برای جستجو استفاده کن
نقل‌قول
مانت  -  mount  - fstab

مورد 3 رو هم متوجه نشدم می خوای به این پارتیشن اضافه کنی یا کم؟ در هر صورت شما می تونید از فضای خالی دیسک استفاده کنید و استفاده از فضای پر در این کار باعث از دست دادن اطلاعات میشه
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1388، 10:24 ب‌ظ توسط Armageddon »
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
« پاسخ #6 : 02 تیر 1388، 11:18 ب‌ظ »
ممنون
میخواستم به حجم پارتیشین اضافه کنم . چون پارتیشین بندی رو در هنگام نصب اتوماتیک گزاشتم الان هیچ پکیجی رو نمیتونم اضافه کنم
با این برنامه ی gparted وقتی بصورت ubuntu live disc کار میکنم فقط میشه 150 مگابایتی که الان خالی داره رو کم کرد .
یعنی تنها میتونم پارتیشین ntfs که روش ویندوز نصبه رو کم کنم بعد به پارتیشن این اضافه کنم ؟
« آخرین ویرایش: 02 تیر 1388، 11:21 ب‌ظ توسط pourya.3232 »

آفلاین Armageddon

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 379
  • violence solve everything
    • به دلیل رعایت قانون کپی رایت حذفش کردم
« پاسخ #7 : 03 تیر 1388، 12:20 ق‌ظ »
شرمنده بازم درست متوجه نشدم. ترتیب پارتیشن هایت رو بگو بدونیم چطوری قرار گرفتن تا وضعیت دستمون بیاد و بهتر راهنمایی کنیم.

سوال اینکه اگه نمی خوای از پارتیشن ویندوزت کم کنی پس می خوای از کجا به این پارتیشن اضافه کنی؟
ممکن است کسی که دایم سوال می کند ابله به نظر برسد ولی کسی که هرگز سوال نمی کند در تمام عمر ابله باقی می ماند  ( لویی پاولز )

دست هایی که کمک می رسانند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می خوانند. ( ویلیام شکسپیر )

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *
« پاسخ #8 : 03 تیر 1388، 08:54 ق‌ظ »
ممنون درست شد .
ببخشید اگه مبهم حرف زدم

آفلاین pourya.3232

• Newbie
  • *