انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: کارت گرافیک amd و رم  (دفعات بازدید: 3055 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین mohammad1999

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
کارت گرافیک amd و رم
« : 27 شهریور 1393، 10:29 ب‌ظ »
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان عزیزم در انجمن اوبونتو  :)
دوستان من چند تا سوال دارم که میپرسم
البته ممکنه که سوالام یه کم پیش پا افتاده باشه اما من به این سایت آشنا نیستم و نتونستم جواب سوالهامو توی انجمن پیدا کنم.
من هنوز با ویندوز کار میکنم و هنوز به اوبونتو مهاجرت نکردم .
سوال 1 :
چند وقت پیش یه مطلب توی همین سایت راجع به کارت گرافیک amd خوندم و یکسری گفته بودن که با این سیستم عامل تداخل داره
اگه میشه این موضوعو برام توضیح کامل بدید . چون کارت گرافیک سیتمم از این مارک هست و من نمیدونم چیکار کنم !!!
سوال 2 :
واقعا بنده حقیرو ببخشید اما اگر میشه آموزش پارتیشن بندی رو هم برام توضیح بدید یا لینک بدید چون چند بار وسط کار اشتباه کردم و کل اطلاعاتم پر پر شد
سوال 3 :
رم سیستم من 2 گیگ هست . و بعضیا بهم گفتن که این برای اوبونتو 14 جواب نمیده . درست گفتن ؟؟؟ یعنی نمیتونم ازش استفاده کنم ؟؟؟
سوال 4 :
من میخوام در کنار اوبونتو ویندوز را هم داشته باشم اما متاسفانه با راهنمایی بعضی دوستان نابود شدم ...... یعنی کل اطلاعاتم پپاک شد و ...   . بی زحمت این مورد را هم راهنماییم کنید

*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*//*/*/*/*/
در آخر تشکر کنم از همه ی دوستان عزیز
میدونم سوالاتم ابتدایی و سادست و ممکنه بخندین بهم اما لطفا نخندین من تازه کارم و یه بچه ساده  ;)
بازم تشر یه دنیا
مرسی !

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
پاسخ : کارت گرافیک amd و رم
« پاسخ #1 : 27 شهریور 1393، 10:39 ب‌ظ »
آقا اینجوری که حرف می‌زنی آدم عرق شرم می‌ریزه :D

اوبونتو برای تازه واردها
حتما اینو بخون، هرجاشو نفهمیدی سرچ کن، اگه بازم نفهمیدی انجمن کمکت می‌کنه (:

در رابطه با گرافیک ATI، تو این انجمن خیلی صحبت شده، انجمن رو بگرد (: مدل گرافیکتو سرچ کن شاید کسی چیزی گفته باشه.

رم ۲ گیگ شما کافیه،‌ نمی‌دونم ینی چی واسه اوبونتو ۱۴ جواب نمیده !!!!!

در کل به دنیای آزاد خوش اومدی (:

آفلاین mohammad1999

• Newbie
  • *
  • ارسال: 9
« پاسخ #2 : 27 شهریور 1393، 11:10 ب‌ظ »
دوست عزیزم آقای امین .... من توی انجمن ها نوشته خود شما رو خوندم اما بازم نفهمیدم .
ببین من الان کارت گرافیکم درایورش روی ویندوز آپدیت شده و نسخه amd catalyst 13.4 هست.
میشه اینجاجوابمو بدی ؟؟؟
الان مدلش 5450 ati radeon hd
هست
من الان میتونم روی سیستمم که (pc) هست اوبونتو بریزم یانه ؟؟؟
مشکلی پیش میاد ؟؟؟

آفلاین امین - am1n

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 467
  • ... روش دین توضیح شناخته‌ها بوسیله ناشناخته‌هاست!!
    • دات امین / حرف های آزاد من
« پاسخ #3 : 27 شهریور 1393، 11:37 ب‌ظ »
دوست عزیزم آقای امین .... من توی انجمن ها نوشته خود شما رو خوندم اما بازم نفهمیدم .
ببین من الان کارت گرافیکم درایورش روی ویندوز آپدیت شده و نسخه amd catalyst 13.4 هست.
میشه اینجاجوابمو بدی ؟؟؟
الان مدلش 5450 ati radeon hd
هست
من الان میتونم روی سیستمم که (pc) هست اوبونتو بریزم یانه ؟؟؟
مشکلی پیش میاد ؟؟؟

دوست عزیزم آقای محمد :دی اوبونتوی شما چه با گرافیک ati چه بدونش، نصب میشه و می‌تونی از گنو/لینوکس لذت ببری (:

با احتمال زیاد می‌گم که نمی‌تونی درایور اختصاصی AMD مربوط به گرافیکت رو نصب کنی (بعدها که بیشتر کار با گنو رو یاد گرفتی امتحان کن یه وقت دیدی درایورت نصب شد)

شما با خیال راحت اوبونتو رو نصب کن.

آفلاین morijordan

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 63
« پاسخ #4 : 28 شهریور 1393، 03:52 ق‌ظ »
کارت گرافیک amd تا وقتی نصب نیست باعث گرم شدن و چرخش بیش از حد فن لپتاپتون میشه و کلا کلافتون میکنه!اما شما میتونی از درایور های ازاد که برای amd هم هست استفاده کنی!من خودم زمانی لپتاپ داشتم با گرافیک amd خیلی داغ میکرد اما بعد از نصب درایور ازاد همه چی حل شد!شما نصب کن هر چی شد بیا انجمن اول بگرد اگه جوابتو پیدا نکردی مطرح کن مطمعن باش دوستان کمکت میکنن!

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #5 : 29 شهریور 1393، 07:23 ق‌ظ »
فقط اوبونتو رو نصب کن، همه چیز به خوبی کار خواهد کرد، هیچ نیازی به نصب درایور جدا برای گرافیک AMD نداری.
نقل‌قول
کارت گرافیک amd تا وقتی نصب نیست باعث گرم شدن و چرخش بیش از حد فن لپتاپتون میشه و کلا کلافتون میکنه!اما شما میتونی از درایور های ازاد که برای amd هم هست استفاده کنی!من خودم زمانی لپتاپ داشتم با گرافیک amd خیلی داغ میکرد اما بعد از نصب درایور ازاد همه چی حل شد!
منظورت از نصب درایور آزاد چیه؟ درایور آزاد به صورت پیش‌فرض نصبه.
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین morijordan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 30 شهریور 1393، 06:47 ق‌ظ »
فقط اوبونتو رو نصب کن، همه چیز به خوبی کار خواهد کرد، هیچ نیازی به نصب درایور جدا برای گرافیک AMD نداری.
نقل‌قول
کارت گرافیک amd تا وقتی نصب نیست باعث گرم شدن و چرخش بیش از حد فن لپتاپتون میشه و کلا کلافتون میکنه!اما شما میتونی از درایور های ازاد که برای amd هم هست استفاده کنی!من خودم زمانی لپتاپ داشتم با گرافیک amd خیلی داغ میکرد اما بعد از نصب درایور ازاد همه چی حل شد!
منظورت از نصب درایور آزاد چیه؟ درایور آزاد به صورت پیش‌فرض نصبه.

بله برادر وقتی شما اوبونتو رو نصب میکنی گرافیک در حالت معقولی کار میکنه اما برای اینکه مطمعن بشید باید برید تو قسمت مشحصات سیستم ببینید گرافیک نصب هست یا نه؟!
من خودم رو لپتاپم وقتی این کارو میکردم مینوشت گرافیک ناشناخته!و  fglrx رو نصب میکردم درست میشد اما یه مساله ای بود که اسم کارت گرافیک من ۶۴۷۰ بود ولی ۷۷۰۰ شناخته بود ولی خیلی عالی کار میکرد!

آفلاین ساسان

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 991
« پاسخ #7 : 30 شهریور 1393، 09:01 ق‌ظ »
نقل‌قول
بله برادر وقتی شما اوبونتو رو نصب میکنی گرافیک در حالت معقولی کار میکنه اما برای اینکه مطمعن بشید باید برید تو قسمت مشحصات سیستم ببینید گرافیک نصب هست یا نه؟!
من خودم رو لپتاپم وقتی این کارو میکردم مینوشت گرافیک ناشناخته!و  fglrx رو نصب میکردم درست میشد اما یه مساله ای بود که اسم کارت گرافیک من ۶۴۷۰ بود ولی ۷۷۰۰ شناخته بود ولی خیلی عالی کار میکرد!
مشخصات سیستمی که میگی برای گرفتن اطلاعات گرافیک از glxinfo استفاده میکنه که داخل mesa-utils هست و توسعه دهنده‌های نابغه اوبونتو تصمیم گرفتن به صورت پیش‌فرض نصب نباشه برای همین مینویسه ناشناخته. ناشناخته به معنی نصب نبودن و کار نکردن درایور نیست!
همیشه برای گرفتن اطلاعات درایور گرافیک از دستور زیر استفاده کن:
glxinfo | grep OpenGL
« آخرین ویرایش: 30 شهریور 1393، 09:34 ق‌ظ توسط ساسان »
برای تماس با من: hello [at] sasan.me

آفلاین morijordan

• Jr. Member
  • *
« پاسخ #8 : 31 شهریور 1393، 01:14 ق‌ظ »
نقل‌قول
مشخصات سیستمی که میگی برای گرفتن اطلاعات گرافیک از glxinfo استفاده میکنه که داخل mesa-utils هست و توسعه دهنده‌های نابغه اوبونتو تصمیم گرفتن به صورت پیش‌فرض نصب نباشه برای همین مینویسه ناشناخته. ناشناخته به معنی نصب نبودن و کار نکردن درایور نیست!
همیشه برای گرفتن اطلاعات درایور گرافیک از دستور زیر استفاده کن:
glxinfo | grep OpenGL

بله درسته ولی مساله گرم شدن و کار کردن بیش از حد فن هست و بنده فقط خواستم راهنمایی کرده باشم وگرنه اکثر دیوایس ها در لینوکس شناسایی میشه!برای بنده تا به حال پیش نیامده که دستگاهی رو به لپتاپم وصل کرده باشم و اوبونتو اون رو نشناخته باشه!میشناسه اما باید یه نرم افزار برای مدیریت دیوایس باشه که در بهترین حالت ممکن کار کنه! :)
در ضمن دوست من بنده از شما چیزها یاد گرفتم البته نه با این ای دی با ای دی قبلیم که متاسفانه بن شده و دیگه باز نمیشه!شما استاد بنده هستی <3

آفلاین elmi.alireza70

• Full Member
  • *
  • ارسال: 209
  • سوال پرسیدن عیب نیست؛ ندانستن عیب است.
    • دانشنامه آموزشی رسم بنفش
« پاسخ #9 : 31 شهریور 1393، 11:30 ق‌ظ »
منم کارت گرافیک ATI  4670 دارم و متاسفانه درایور اختصاصیش موجود نیست ولی با درایور آزادی که خود اوبونتو نصب کرده هیچ مشکلی ندارم و تا حالا هم کم نیاورده ولی بازی تست نکردم ببینم تا چه حد هست.

بعد نصب اوبونتو میتونید از قسمت
 system setting => Software & updates => Aditional drivers
درایورتون رو نصب کنید یا از این لینک استفاده کنید:
http://www.thefanclub.co.za/how-to/ubuntu-amd-catalyst-install
دانشنامه آموزشی رسم بنفش
http://rasmebanafsh.ir/

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #10 : 31 شهریور 1393، 12:32 ب‌ظ »
آقا آقا. حالا که بحث amd شد منم یه چیزی بگم
یکی از رفقای ما لپ تاپ لنوو داره و دوتا گرافیک داره. یکی آنبورد اینتل یکی هم amd.
این بنده خدا نمیتونه اوبونتو نصب کنه. یعنی خودم قدم به قدم راهنماییش کردم ولی مشکل داره. لایو بوت میشه ولی نصب نمیشه. خیلی اوقات هم موقع بوت اررور بیزی باکس!!  :o میده.
موقع پارتیشن بندی هم پارتیشن هاش خاموش هستن و نمیتونه چیزی رو دلیت کنه یا ادد کنه.
من نمیدونم این لنوو چی پیش خودش فکر کرده که همچین لپ تاپی زده  ;D
دوستان کسی چیزی به ذهنش نمیرسه؟
اگه لازمه خودش باشه، بگید تا بهش خبر بدم بیاد. آخه خودش هم عضوه اینجا.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3502
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
« پاسخ #11 : 31 شهریور 1393، 12:38 ب‌ظ »
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان عزیزم در انجمن اوبونتو  :)
دوستان من چند تا سوال دارم که میپرسم
البته ممکنه که سوالام یه کم پیش پا افتاده باشه اما من به این سایت آشنا نیستم و نتونستم جواب سوالهامو توی انجمن پیدا کنم.
من هنوز با ویندوز کار میکنم و هنوز به اوبونتو مهاجرت نکردم .
سوال 1 :
چند وقت پیش یه مطلب توی همین سایت راجع به کارت گرافیک amd خوندم و یکسری گفته بودن که با این سیستم عامل تداخل داره
اگه میشه این موضوعو برام توضیح کامل بدید . چون کارت گرافیک سیتمم از این مارک هست و من نمیدونم چیکار کنم !!!
سوال 2 :
واقعا بنده حقیرو ببخشید اما اگر میشه آموزش پارتیشن بندی رو هم برام توضیح بدید یا لینک بدید چون چند بار وسط کار اشتباه کردم و کل اطلاعاتم پر پر شد
سوال 3 :
رم سیستم من 2 گیگ هست . و بعضیا بهم گفتن که این برای اوبونتو 14 جواب نمیده . درست گفتن ؟؟؟ یعنی نمیتونم ازش استفاده کنم ؟؟؟
سوال 4 :
من میخوام در کنار اوبونتو ویندوز را هم داشته باشم اما متاسفانه با راهنمایی بعضی دوستان نابود شدم ...... یعنی کل اطلاعاتم پپاک شد و ...   . بی زحمت این مورد را هم راهنماییم کنید

*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*/*//*/*/*/*/
در آخر تشکر کنم از همه ی دوستان عزیز
میدونم سوالاتم ابتدایی و سادست و ممکنه بخندین بهم اما لطفا نخندین من تازه کارم و یه بچه ساده  ;)
بازم تشر یه دنیا
مرسی !
سلام محمد جان.
ج سوال 1: منم یه چیزایی شنیدم ولی چون کارت گرافیک سیستمم nvidia هست و با تمام مسخره بازیای این nvidia، گرافیکم مشکلی نداره. یعنی چه بخوام از درایور آزاد استفاده کنم چه بخوام درایور انحصاریش رو نصب کنم، مشکلی پیدا نکردم.
ج سوال 2: آموزش پارتیشن بندی رو، هم میتونی از لینک امین جان استفاده کنی. هم سایت linuxseason.ir هم وبلاگ خودم  ;D
oklinux.ir
ج سوال 3: رم سیستم من 1.5 گیگ هست و هیچ مشکلی ندارم. تازه اضاف هم میارم. ولی برای اوبونتو، شما باید سی پی یوت متوسط به بالا باشه. یعنی مثلا سیستم من با 1.8 گیگاهرتز فرکانس و تک هسته، نمیتونه اوبونتو رو لود کنه. یکم لگ میزنه. ولی اگه سی پی یوت بالاتره پس هیچ مشکلی نداری. کلا لینوکس رم کمتری استفاده میکنه. بابت رم نگران نباش. فقط اگه خواستی دانلودش کنی حتما نسخه ی 32 بیتی رو بگیر. چون 64 بیتی روی رم 2 گیگ خوب جواب نمده.
ج سوال 4: برای دوال بوت کردن هم باز میتونی از وبلاگ خودم استفاده کنی  ;)
« آخرین ویرایش: 31 شهریور 1393، 12:40 ب‌ظ توسط Rasubuntu »
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت