انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مجوز bsd  (دفعات بازدید: 5046 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
مجوز bsd
« : 16 دی 1387، 03:08 ق‌ظ »
سلام من خواستم یک نرم افزار دانلود کنم دیدم لایسنسش bsd بود حالا این چیه؟چه ربطی به bsd.net یا freebsd داره و کلا" چیه؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
پاسخ به: مجوز bsd
« پاسخ #1 : 16 دی 1387، 10:20 ق‌ظ »
سلام من خواستم یک نرم افزار دانلود کنم دیدم لایسنسش bsd بود حالا این چیه؟چه ربطی به bsd.net یا freebsd داره و کلا" چیه؟
سلام
مجوز BSD یک مجوز اوپن‌سورس و آزاد هست. یعنی نرم‌افزاری که تحت این مجوز باشد، طبق نظر بنیاد نرم‌افزارهای آزاد یک نرم‌افزار اوپن‌سورس و آزاد محسوب میشه. اما فرقش با GPL اینه که مثل GPL سخت‌گیر نیست، یعنی به برنامه‌نویس‌ها اجازه میده که بصورت غیر اوپن‌سورس ازش استفاده کنن(یعنی توسعهش بدن ولی حاصل کار غیراوپن‌سورس باشه). مجوز BSD از دید FSF یک مجوز سهل‌انگار هست، چون آزادی رو برای کاربر تضمین نمی‌کنه و اجازه میده که با کمی تغییر اون رو تبدیل به یک نرم‌افزار غیرآزاد کنن. پس اگه دارید یک برنامهٔ آزاد تولید می‌کنید بهتره که تحت GPL قرار بدید نه BSD.
این مجوز BSD بود. اما سیستم‌عامل‌های خانوادهٔ BSD (مثل FreeBSD و NetBSD و PCBSD و DesktopBSD) زیرمجموعه‌ای از سیستم‌عامل‌های خانوادهٔ یونیکس هست. یونیکس BSD قبل از لینوکس هم بوده. کرنلش(هسته‌ش) کلاً با لینوکس فرق داره(و تحت مجوز BSD هست). اما نرم‌افزارهاش تا حد خیلی زیادی شبیه لینوکس هست(مثل گنوم، kde و...). حتی خیلی از ابزارهای پایه‌ش هم از ابزارهای پروژهٔ گنو هست.
« آخرین ویرایش: 16 دی 1387، 10:24 ق‌ظ توسط ilius »

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #2 : 17 دی 1387، 04:00 ق‌ظ »
ممون
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین royaflash

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 466
  • تلاش برای بهتر شدن بهترین شیوه زندگی است (سقراط)
    • در مفهوم اپن سورس ، گنو/لینوکس
« پاسخ #3 : 29 تیر 1388، 01:09 ق‌ظ »
ممنونم نمیدونستم
وبلاگ |
وب سایت [url=http://unixmen.ir]

در صورت نیاز+ شماره تلفن 09141100257