انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: تشکیک در مورد ازادی نرم افزار ها  (دفعات بازدید: 10404 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
پاسخ : تشکیک در مورد ازادی نرم افزار ها
« پاسخ #15 : 11 تیر 1393، 08:36 ق‌ظ »
سلام دوستان!
در رابطه با همین تاپیک چند وقت پیش (در حد چند روز نه... مدت نسبتا زیادی می گذره...) یه ویدیو (تو همون سایت معروف!) دیده بودم که Richard Stallman داشت از Canonical به خاطر احترام نذاشتن به حریم خصوصی کاربرا در قسمت جست و جوی Unity Dash انتقاد می کرد...
تو Google جست و جو کنید richard stallman canonical براتون می آره...
تا جایی که فهمیدم قضیه از این قرار بود که Ubuntu بدون این که به کاربراش اطلاع بده، چیزهایی رو که کاربرا در Unity Dash جست و جو می کردن رو به Canonical می فرستاد و بعد به سایت Amazon ارائه می داد تا Amazon بتونه محصولاتی رو که حدس می زنه بیش تر برای شما جذابن رو براتون تبلیغ کنه...
این نوشته ی Richard Stallman هست: http://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.html
خلاصه می خواستم بگم خیلی هم چشم بسته نمی شه اعتماد کرد... البته از این خراب کاری ها فقط تو Ubuntu نبوده... شما کار Canonical رو بذارید کنار کارایی که Microsoft و Google و ... می کنن شاید بگید بازم دم اینا گرم، ولی بازم این کارا رو آدم انتظار نداره از اینا... اصلا امروز یه مطلب جالبی پیدا کردم بد نیست ببینید: http://www.gnu.org/distros/common-distros.html
Void Linux + XFCE

آفلاین Geek

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1116
  • The answer to life the universe and everything: 42
« پاسخ #16 : 11 تیر 1393، 08:41 ق‌ظ »
سلام دوستان!
در رابطه با همین تاپیک چند وقت پیش (در حد چند روز نه... مدت نسبتا زیادی می گذره...) یه ویدیو (تو همون سایت معروف!) دیده بودم که Richard Stallman داشت از Canonical به خاطر احترام نذاشتن به حریم خصوصی کاربرا در قسمت جست و جوی Unity Dash انتقاد می کرد...
تا جایی که فهمیدم قضیه از این قرار بود که Ubuntu بدون این که به کاربراش اطلاع بده، چیزهایی رو که کاربرا در Unity Dash جست و جو می کردن رو به Canonical می فرستاد و بعد به سایت Amazon ارائه می داد تا Amazon بتونه محصولاتی رو که حدس می زنه بیش تر برای شما جذابن رو براتون تبلیغ کنه...
این نوشته ی Richard Stallman هست: http://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.html
خلاصه می خواستم بگم خیلی هم چشم بسته نمی شه اعتماد کرد... البته از این خراب کاری ها فقط تو Ubuntu نبوده... شما کار Canonical رو بذارید کنار کارایی که Microsoft و Google و ... می کنن شاید بگید بازم دم اینا گرم، ولی بازم این کارا رو آدم انتظار نداره از اینا... اصلا امروز یه مطلب جالبی پیدا کردم بد نیست ببینید: http://www.gnu.org/distros/common-distros.html

این مطلب بارها و بارها در انجمن مطرح شده!اگر یه سرچ بفرمایید پیدا خواهید کرد.
در ضمن شما میتونی به راحتی این قابلیت رو غیر فعال کنی.
اگرم زیاد نگران حریم خصوصیتون هستین از یه توزیعی که تو سایت گنو تایید شده استفاده کنید مثل تریسکل.ولی خب باید با برخی از مشکلاتشم بسازید دیگه!

آفلاین ارباب!

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 448
« پاسخ #17 : 11 تیر 1393، 09:42 ق‌ظ »
سلام دوستان!

این مطلب بارها و بارها در انجمن مطرح شده!اگر یه سرچ بفرمایید پیدا خواهید کرد.
در ضمن شما میتونی به راحتی این قابلیت رو غیر فعال کنی.
اگرم زیاد نگران حریم خصوصیتون هستین از یه توزیعی که تو سایت گنو تایید شده استفاده کنید مثل تریسکل.ولی خب باید با برخی از مشکلاتشم بسازید دیگه!

سلام دوست عزیز!
من که گفتم مدت زیادی می گذره... البته این موضوع که در حال حاضر من می تونم غیر فعالش کنم اصلا توجیه نمی کنه کاری که انجام شده رو...
در کل بعد از حرف و حدیث هایی که در مورد Ubuntu شده (نه فقط در این زمینه...) یه مقدار به دل نچسب شده!...
Void Linux + XFCE

آفلاین Ghost Shadow

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1803
  • Linux is Secured By Design
« پاسخ #18 : 11 تیر 1393، 10:35 ق‌ظ »
این مطالب قدیمی که میگید، تو انجمن موجوده و بحث درموردش شده.به نظرم نیازی نیست دوباره تاپیک براشون زده بشه.اگر بحثی دارید اون تاپیک ها رو دنبال کنید ;)

آفلاین jackshepherd

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1522
« پاسخ #19 : 25 تیر 1393، 11:10 ق‌ظ »
نقل‌قول
ایا تمام کدهای همه ی قسمت های لینوکس
در دسترس است . چند نفر کلمه به کلمه ان را خوانده اند .
با لینک زیر شما می تونید کرنل لینوکس رو دانلود کنید:(و به طور کامل و خط به خط کد هاشو بخونید)
https://www.kernel.org/
تا اونجایی که من یادمه بیش از 400 هزار نفر به طور تمام وقت رو لینوکس و توزیع های مختلف گنو/لینوکس کار می کنند.امکان نداره که کسی عمدا و یا به توصیه اقا بالاسری ها مثل nsa بخوان کد های خراب کارانه و یا تروجانی رو لینوکس کار بزارند.چون با یک قانون ساده "وقتی چشم ها زیاد باشند چاله ها کم عمق اند." و دردسترس بودن کامل و رایگان کدهای لینوکس , گنو/لینوکس رو تبدیل به امن ترین سیستم عامل کرده.(البته امن ترین سیستم عامل با یک سری کارهای کاربر می تونه تبدیل به نا امن ترین بشه که اون هم مربوط به کاربر میشه نه سیستم عامل.)
انسانیت نسبت به دیگر انسان ها

آفلاین amir5200

• Jr. Member
  • *
  • ارسال: 65
« پاسخ #20 : 09 آذر 1393، 08:48 ق‌ظ »
پس چگونه موزیلا و... پروتکل های شبکه را بررسی می کنند واز نا امن بودن ادرس های ورودی مطلع می شوند. بنیاد موزیلا در زمینه ارتباط با دارپا دارپا ((DARPA) یا سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی) ) مورد تردید است .
پیشنهاد می‌کنم در این مورد به مبحث امنیت داده‌ها و شبکه مراجعه کنید. کتاب پیشنهادی من برای مطالعه، دارای همین عنوان و نوشته دکتر ذاکرالحسینی هست. بخش کلیدهای نامتقارن، SSL و Certificate Authority رو دقیق مطالعه کنید.
نکته اینجاست که امنیت نه بر اساس مخفی سازی، بلکه بر اساس منطق ریاضی هست.

اضافه می‌کنم: تشکیک تو امنیت بخشی که تو نقل قول بهش اشاره کردین، مثل تشکیک تو قوانین فرما یا قواعد اعداد اول هست...
منم می‌تونم اینجا بشینم بگم مثلاً سری فوریه یا تبدیل لاگرانژ رو قبول ندارم.
شما تا وقتی مطالعات نداشته باشید، لیاقت نظر دادن تو حوزه امنیت رو ندارید (و اصولاً یه سری مباحث مثل اصول اعتقادی نیست که بخوایم بهش تشکیک کنیم)

من چند روزی هست که اومدم تو این انجمن ولی رفتارهای نادرست رو میبینم !!
اقایی که مطالعه داری چهارتا کتاب اخلاق هم بخون که اگر کسی سوالی پرسید اگه جوابش رو نمیدی لاقل زرتی نزنی تو سرش !!!
لینوکس یک اعتقاد و تفکر هست !
هر انسانی با عمل به اعتقاداتش میتونه لذتی بس زیبا رو تجربه کنه ...

آفلاین ح.م

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1274
  • دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست
« پاسخ #21 : 14 آذر 1393، 01:20 ق‌ظ »
من چند روزی هست که اومدم تو این انجمن ولی رفتارهای نادرست رو میبینم !!
اقایی که مطالعه داری چهارتا کتاب اخلاق هم بخون که اگر کسی سوالی پرسید اگه جوابش رو نمیدی لاقل زرتی نزنی تو سرش !!!
تایید می کنم  :)
عاقبت انحصار شکست و سرانجام کمونیسم گنویی دیکتاتوریست !
الگوی متن باز از هر جهت بر الگوی نرم افزار آزاد رجحان دارد
وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ

آفلاین 藤沼

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 414
« پاسخ #22 : 16 آذر 1393، 04:38 ب‌ظ »
این بحث‌ها اصولاً به هیچ جایی راه پیدا نمی‌کن، دلیلش هم جوّی هستش که به‌تازگی باب شده و اونم این که بدون استدلال‌های منطقی و نگرش‌هایی که پشتش دانش بایسته برای بیان دیدگاه در این مورد باشه، شروع می‌کنیم به مطرح کردن یکسری برهان که کلاً اشتباه ست. برای نمونه، «آیا امکان اینکه شرکت‌هایی همچون گوگل، کنونیکال، موزیلا و … اطلاعاتی که از طرف ما در اختیارشون قرار می‌گیره دزدیده، شنود و یا فروخته بشه وجود داره؟». پاسخ دادن به این پرسش برای برخی از شرکت‌ها بسیار آسون ولی برای بقیه نیست و نیاز داره تا کارآزمودگان در این باره دیدگاهشون رو بیان کنن و یا به قول معروف نظر تخصّصی خودشون رو ارائه بدن؛ پس همونطور که دوستان گفتن، نظر دادن دربارهٔ این موضوع نیازمند منابع و دانش هستش که دیدگاه دوستانی که کمی دانششون در این دامنه کمتر از دیگران هست رو زیر سؤال می‌بره.
نقل‌قول
«دین بدون خرد مانند خرد بدون دین بی معناست».
خطاب به دوست عزیز «ح.م» که جمله‌ی بالا رو به‌عنوان متن شخصّی‌شون قرار دادند. دوست من شما همین الآن دارید از نظریه‌ها، استدلال‌ها، نوآوری‌ها، اندیشه‌ها و هزاران هزار چیز دیگه که بانیانشون عده‌ای بی‌دین و ماده‌گرا بودن و یا هستن استفاده می‌کنید. برای نمونه، ریچارد استالمن، لینوس توروالدز، آلن تورینگ، رنه دکارت و …  ;)

خوش باشید
« آخرین ویرایش: 16 آذر 1393، 04:59 ب‌ظ توسط نوید راد »