انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: مشکل در permission  (دفعات بازدید: 1537 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین farzadmb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
مشکل در permission
« : 02 آبان 1388، 12:02 ب‌ظ »
سلام. من به مشکلی برخوردم که نه سه پیچ شدنم و ور رفتنم به اوبونتو مسأله رو حل کرد نه تاپیکی براش پیدا کردم.
کلاً دسترسی های من به درایو ها دچار مشکل شده! می تونم چیزی رو کپی کنم یا پاک کنم، اما مثلا دانلود که می خوام بکنم توی درایوهام ذخیره نمی کنه و می گه شما اجازه دسترسی به این درایو رو ندارین.
وقتی مشخصات یه دایرکتوری رو که خودم ساختمش می بینم نوشته : You are not the owner  و اجازه تغییر permission رو به من نمی ده. اگه هم فایل اجرایی باشه (مثلا برنامه ای که خودم تو Eclipse نوشتم و به فایل اجرایی تبدیل کردم) اجازه اجرا کردنش رو به من نمی ده!
ممکنه از دستوراتی باشه که توی fstab اضافه کردم تا درایوها خودکار mount بشن؟ الان اجازه ندارم حتی fstab رو عوض کنم! چه کنم؟!

آفلاین heresh

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 968
پاسخ به: مشکل در permission
« پاسخ #1 : 02 آبان 1388، 03:55 ب‌ظ »
واسه تغییر مالک (Owner) اون درایو‌ها بنویس
sudo chown -R owner directoryکه به جای owner اسم کاربری خودت و بجای directory پوشه مورد نظر رو بنویس

آفلاین farzadmb

• Newbie
  • *
  • ارسال: 6
« پاسخ #2 : 03 آبان 1388، 10:08 ق‌ظ »
واسه تغییر مالک (Owner) اون درایو‌ها بنویس
sudo chown -R owner directoryکه به جای owner اسم کاربری خودت و بجای directory پوشه مورد نظر رو بنویس
این کار رو هم کردم، اما حالیش نمی شه. هنوز owner رو می زنه root اما حتی با نام کاربری root هم همین پیغامها رو می ده. حتی fstab  رو هم نمی تونم عوض کنم! افتادم تو یه دور باطل!

آفلاین سعید رسولی

• ilius, saeedgnu
  • عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1543
« پاسخ #3 : 03 آبان 1388، 02:34 ب‌ظ »
fstab که دیگه ربطی به پارتیشن‌ها نداره. با دستور
sudo gedit /etc/fstabویرایش کنید.

فایل‌سیستم (فرمت) اون پارتیشن چیه؟! اگه fat یا ntfs هست، باید بگم که این فایل‌سیستم‌ها از permission پشتیبانی نمی‌کنن! permission فایل‌ها موقع مونت تعیین میشه و قابل تغییر هم نیست.
اگه محتویات فایل etc/fstab/ و لیست پارتیشن‌هاتون رو بذارید بیشتر می‌تونم کمکتون کنم.
لیست پارتیشن‌ها رو با دستور
sudo parted /dev/sda printمی‌نویسه.