انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

ارائه ۲۴٫۱۰ اوبونتو منتشر شد 🎉

نویسنده موضوع: فرق دو نسخه از یک توزیع؟  (دفعات بازدید: 1409 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین IGLOO

• Full Member
  • *
  • ارسال: 104
فرق دو نسخه از یک توزیع؟
« : 05 آبان 1388، 10:18 ب‌ظ »
سلام دوستان می خواستم بدانم فرق دو نسخه مثلا :
9.04 با 9.10 در چیه؟
به غیر از آپدیت های جدید چه چیزی دارند؟
این سوال به این خاطر برام پیش آمده: بنده مخازن اوبنتو 8.10 رو تهیه کردم و روی dvd داشتم با این نسخه کار می کردم که یک روزاین نسخه رو آپدیت کردم به ۹.۰۴
بعد از آپدیت چرا و به چه دلیل نمیتونم از مخازن قبلی استفاده کنم؟ :'(
نرم افزار چه ارتباطی می تونه داشته با نسخه جدید سیستم عامل؟(به خاطره کرنل هست؟)

این خودش دردسرساز نیست؟! که با هر نسخه جدید همه نرم افزارهای قبلی می پره!!!(نسخه جدید هم که ماشاء الله ۶ ماه یه دفعه می یاد بیرون)

راهی برای برطرف کردن این مشکل نیست؟

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
پاسخ به: فرق دو نسخه از یک توزیع؟
« پاسخ #1 : 05 آبان 1388، 11:11 ب‌ظ »
همه نرم افزارها نمی پره (: بلکه مخازن سیستم عوض می شن. ممکنه یک نرم افزار هنوز دقیقا همون قبلی باشه اما چون اسم مخزن عوض شده، سیستم به دنبال مخازن جدید می گرده و انتظار داره اونها رو بگیره.
فرق نسخه‌ها دقیقا در همینی است که گفتی: نسخه نرم افزارها و البته گاهی هم انتخاب بین نرم افزارها. مثلا تا یک جایی پیجین مسنجر پیش فرض بود اما اگر یک اوبونتوی جدید رو از صفر نصب کنی، مسنجر پیش فرض امپاتی است. یا مثلا یک نسخه تمیز نصب شده ۹.۱۰، از اوبونتو وان استفاده می کنه در حالی که نسخه‌های قدیمی این رو نداشتن.
حالا تو که آپگرید می کنی، دقیقا همون چیزی که داری رو تبدیل می کنی به نسخه‌ها جدیدتر. در نتیجه پیجین نسخه جدیدش نصب می شه و سیستم دیگه نمی یاد پیجین رو پاک کنه و مثلا امپاتی رو نصب کنه.

اما آیا این مشکله؟ بدون شک نه (: این یک انتخاب است. اوبونتو می گه «من فقط یک سی دی می دم و تند و تند هم عوض می کنم و انتظار دارم شما اینترنت خوب داشته باشین و هی آپدیت کنین». اصولا ایده اوبونتو و بقیه توزیع های تک سی دی اینه که با اینترنت سریع بقیه سیستم رو بگیری یا دائما آپدیت کنی. برای کسی که به اینترنت دسترسی مناسب نداره، نسخه‌های بزرگتر (مثلا دبیان) مفید ترن. اونجا تو چند تا دی وی دی می گیری و همه چیز دم دسته و آپدیت عمومی هم خیلی کمتر از اوبونتو است و نسخه‌ها هم (قبلا) خیلی آرومتر بالا می رفتن.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین IGLOO

• Full Member
  • *
« پاسخ #2 : 06 آبان 1388، 01:02 ق‌ظ »
با تشکر از جوابتان
خوب متوجه شدم پس راه حلی برای این موضوع نیست مگر عوض کردن توزیع!
مثلا من قصد داشتم دی وی دی این توزیع جدید رو تهیه کنم (9.04) ولی با این وضع فکر کنم فایده ای نداشته باشه!
ممنون

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #3 : 06 آبان 1388، 08:26 ق‌ظ »
به هر حال داشتن دی وی دی بهتر از داشتن سی دی است ولی دوباره آپدیت خواهد اومد و شش ماه بعد هم که داستان می شه ۱۰.۰۴. البته یک راه حل دیگه هم استفاده از توزیع‌هایی با پشتیبانی بلندمدت است (مثلا ۸.۰۴) که مدت طولانی تری ساپورت می شن. در صورت نصب این نسخه‌ها تا ۳ سال برنامه‌هات آپدیت می شن و مشکلات امنیتی شون توی منابع حل می شه. کسی که نمی خواد زیاد آپدیت کنه می تونی روی ال.تی.اس.ها بمونه (۸.۰۴ و بعد ۱۰.۰۴).
در نهایت اگر می خوای زیاد دانلود آپدیت نداشته باشی، بهتره نرم افزارهایی که استفاده نمی کنی رو نصب نکنی و حتی حذف کنی. مثلا اگر فلان ادیتور رو نصب کنی ولی استفاده نکنی، به هر حال همیشه آپدیت هاش برات خواهند اومد و مجبوری دائما آپدیت نگهش داری بدون اینکه ازش استفاده کنی.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین IGLOO

• Full Member
  • *
« پاسخ #4 : 07 آبان 1388، 05:06 ب‌ظ »
البته بگم که منظورم از دی وی دی ، تهیه مخازن اوبنتو به صورت دی وی دی هست!(6 تا دی وی دی میشه)

من سوالم بیشتر به این دلیل بود: اینترنت پر سرعت رو دارم و برای آپدیت مشکل ندارم حالا میخوام برای مدتی کامپیوتر رو جایی ببرم که اینترنت پر سرعت نداره!

بعد می خواستم این مخازن رو روی دی وی دی تهیه کنم و دنبال راهکار بودم که از قدیمی اون هم استفاده کنم!
 که مثل اینکه نمیشه :'(