انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: پروژه ساخت دو توزیع، یکی بر پایه Arch و دیگری برپایه Ubuntu  (دفعات بازدید: 3910 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • ارسال: 115
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
با سلام و خسته نباشید. بنده تازه توی این فروم ثبت نام کردم، در واقع همین امروز. چون قصدم پیدا کردن همکار برای یه پروژه جدیده. ولی خودم تجربه ۲-۳ سال کار حرفه‌ای با لینوکس و یونیکس رو دارم و تقریبا با هر سیستم عاملی کار کردم، مثل FreeBSD و Haiku OS و Gentoo و... . پروژه هایی که توی ذهنم دارم اینها هستن:

۱. یک توزیع بسیار Minimal بر پایه Arch Linux، که مشخصات زیر رو داره:
  • کاملا Minimal و بدون هیچ گونه GUI و برنامه گرافیکی
  • انگلیسی زبان (فارسی در اولویت نیست)
  • قابلیت نصب آفلاین
  • سعی در دستکاری نکردن Repoهای دیفالت
  • نصب فوق العاده آسان و اتوماتیک

2. یک توزیع دیگر بر پایه Ubuntu یا Debian Stable با در نظر داشتن کاربران ایرانی/پارسی با مشخصات زیر:
  • محیط گرافیکی آماده (ترجیحا Xfce یا GNOME 3 یا Cinnamon به خاطر راحتی کار)
  • برنامه‌های از پیش نصب شده (کدک‌ها، فلش پلیر، LibreOffice و سایر برنامه‌ها)
  • محیط کاملا فارسی، هم دسکتاپ و هم برنامه‌های آنها
  • تلاش برای جا انداختن این توزیع بین کاربران روزمره ایرانی، با به همراه آوردن آخرین نسخه از برنامه ها و پشتیبانی کامل

در ضمن، برای پروژه دوم در نظر دارم از تمام کاربران لینوکس که به زبان انگلیسی تا حدی تسلط دارند، یا دانشجویان زبان انگلیسی درخواست کمک برای ترجمه تمام برنامه‌ها به زبان فارسی کنم. بنده محمدرضا حاجیانپور هستم که قبلا مترجم اصلی فایرفاکس فارسی بودم (https://wiki.mozilla.org/L10n:Teams:fa)، و با همکاری شما دوستان، میشه یه محیط واقعا کاربردی و پایدار رو ساخت.

اگه مایل به همکاری هستید، خودتون رو معرفی کنید و از تجربیاتتون در زمینه لینوکس و علاقه مندیتون بنویسید. همچنین منتظر شنیدن نظراتتون هستم. در صورت نیاز هم میتونید بهم ایمیل بزنید (hajianpour.mr@gmail.com)

توانایی‌های مورد نیاز:
  • آشنایی با دستورات لینوکس و Terminal در حد قابل قبول
  • آشنایی با Bash و نحوه کد زدن به این زبان در حد متوسط
  • آشنایی با ساختار فایل سیستم لینوکس (FHS) https://en.wikipedia.org/wiki/Filesystem_Hierarchy_Standard
  • تجربه نصب و کار با Arch یا Gentoo یا Slackware و تجربه اوبونتو
« آخرین ویرایش: 31 تیر 1395، 02:27 ب‌ظ توسط Borderliner »
..::Borderliner::..

آفلاین nixoeen

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4854
  • masoft قدیم
توزیع به اندازه‌ی کافی با تیم‌های قوی و پشتیبانی خوب وجود داره و ساخت یک توزیع جدید مشکلی هم از کسی حل نمی‌کنه.

پیشنهاد من اینه که اگر مشکلی توی یک توزیع میبینید، به همون توزیع کمک کنید تا مشکل حل بشه.
یا اینکه به ترجمه‌ی نرم‌افزارهای مختلف کمک کنید، مثلا هنوز مقدار قابل توجهی از اوبونتو و برنامه‌هاش ترجمه نشده، یا اینکه به حل مشکلات نرم‌افزارهای موجود بپردازید.

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
در تکمیل حرف‌های معین هم باید بگم که شما می‌تونید برای مورد دومتون با کمک به پارسیکس شروع کنید.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
توزیع به اندازه‌ی کافی با تیم‌های قوی و پشتیبانی خوب وجود داره و ساخت یک توزیع جدید مشکلی هم از کسی حل نمی‌کنه.

پیشنهاد من اینه که اگر مشکلی توی یک توزیع میبینید، به همون توزیع کمک کنید تا مشکل حل بشه.
یا اینکه به ترجمه‌ی نرم‌افزارهای مختلف کمک کنید، مثلا هنوز مقدار قابل توجهی از اوبونتو و برنامه‌هاش ترجمه نشده، یا اینکه به حل مشکلات نرم‌افزارهای موجود بپردازید.

حقیقتش رو بخواید اولویتم بیشتر با پروژه اوله، چون به شخصه طرفدار اوبونتو نیستم، ولی این هم نظر مناسبیه. سری هم به پروژه پارسیکس میزنم. خیلی ممنون.

آفلاین سلمان م.

• ناظر انجمن
  • *
  • ارسال: 4106
  • GNU Operating System - سیستم عامل گنو
فکر نکنم توی توزیع‌های گنو/لینوکس مفاهیمی مثل «ایرانی»، «وطنی»، «ملی» و این‌جور چیزها جایگاهی داشته باشن. همه به وسیله اینترنت به هم متصل هستن و هرقسمتیش رو یک نفر توسعه داده.

بنظر می‌رسه توزیعی مثل پارسیکس هم، با توحه به شرایط حاضر، ارزشی نداشته باشه که کسی وقتش رو روی اون حروم کنه. اگه به توزیع‌های پایه مثل دبیان، اوبونتو، فدورا، آرچ و ... کمک کنی، افراد بیشتری می‌تونن از زحمت شما استفاده ببرن.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
سلام
درمورد اول (توزیع بر پایه آرچ)، این چیزهایی که نوشتی خود سی دی آرچه! سی دی آرچ هم مینمال هست هم انگلیسیه هم ساده نصب می شه هم تنظیماتش پیش فرض هست. چیزی که می خواهی چه تفاوتی با سی دی آرچ داره؟
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
نقل‌قول
درمورد اول (توزیع بر پایه آرچ)، این چیزهایی که نوشتی خود سی دی آرچه! سی دی آرچ هم مینمال هست هم انگلیسیه هم ساده نصب می شه هم تنظیماتش پیش فرض هست. چیزی که می خواهی چه تفاوتی با سی دی آرچ داره؟

سوالم دقیقا همینه!

نقل‌قول

تست LFS می‌تونه کار باحالی باشه! تجربه‌ی خیلی خوبیه اگه یه توزیع با مدیربسته‌ی اختصاصی, مخازن شخصی و .. بسیازیم, خیلی فان میشه :D چرا همیشه باید به این فکر کنیم که مشکل حل کنه؟  :D خودمون تست می‌کنیم ببنیم چطوریه!؟  :)
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

• High Sr. Member
  • *
  • ارسال: 506
  • :(
اگر میخواید یک توزیع خیلی بسیار مینیمال داشته باشید Tiny core linux همونیه که شما دنبالشید. Damn small linux هم برای کار های روزمره خوبه.

ولی ایده یک توزیع ۴ گیگابایتی با VLC و WINE و فلش و جاوا و تلگرام و... و ترجمه کامل فارسی به طور پیشفرض روی دیسک که نیازی به دانلود نداشته باشه هدفیه شبیه به هدفی که تو AriOS مد نظر بود و با توجه به اینکه اینترنت ایران هنوز سرعت خوبی نداره میتونه خیلی پر طرفدار بشه. کارتون رو انجام بدید و به حرف های دیگران اهمیت ندید.

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
- تفاوت اصلیش با Arch، نصب آفلاین هست، که هیچکدوم از توزیع های Arch ای که دیدم، نصب آفلاین ندارن، یا اگرم دارن، مینیمال نیستن. توی مراحل نصب Arch، از ابزاری به اسم pacstrap استفاده میشه که پکیج هارو دانلود میکنه. چیزی شبیه به نصب FreeBSD مد نظرمه.

- در مورد LFS، یکم کار سنگین میشه، چون نیاز به کامپایل کرنل و پکیج بندی دستی و ساختن Repo و... داره که نه وقتشو دارم نه حوصلشو. تازه اگه از پکیج بندی خاص و جدیدی هم استفاده شه، آدمو مجبور به ساخت یه Package Manager میکنه.

- هدف توزیع خیلی مینیمال نبود، هدف توزیع بر پایه Arch بود.

سری به پروژه Parsix زدم، ولی اصلا جذب این پروژه نشدم. نمیدونم چرا، ولی خیلی با اون هدفی که من تعیین کردم فاصله دارن، یا اصلا توی اون مسیر نیستن. انگار که یک پروژه ایه که کاربران ایرانی رو هدف اصلی قرار نداره و بیشتر در سطح بین المللی کار میکنه. متوجه هم نشدم چه چیز خاصی داره.
نمیفهمم بعضی از دوستان چرا سعی دارن موضوع اصلی رو با «انجام نده» و «مفید نیست» و «چرا یه توزیع دیگه؟» منحرف کنن. من مشتاق به این کار هستم و از علاقه مندان هم دعوت به همکاری کردم. حتی اگه به لحاظ کارایی هم مفید نباشه (که به نظرم هست)، جنبه آموزشی داره.
« آخرین ویرایش: 01 امرداد 1395، 09:56 ب‌ظ توسط Borderliner »

آفلاین Nelliel

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 2151
  • Nelliel Tu Odelschwanck
- تفاوت اصلیش با Arch، نصب آفلاین هست، که هیچکدوم از توزیع های Arch ای که دیدم، نصب آفلاین ندارن، یا اگرم دارن، مینیمال نیستن. توی مراحل نصب Arch، از ابزاری به اسم pacstrap استفاده میشه که پکیج هارو دانلود میکنه. چیزی شبیه به نصب FreeBSD مد نظرمه.

اسکریپت نصب آرچ اسمش Pacstrap هست که یه سری بسته را روی یه mount point که معمولا /mnt هست سوار می‌کنه, توزیع با نصب آفلاین و بر پایه‌ی آرچ هم میشه مانجارو, مانجارو نسخه‌‌های مختلفی داره! مینیمال, کامل, گیمینگ, مخصوص کامپیوتر های قدیمی و .. خلاصه دنیای انتخابه!
طرفدار انیمه و مانگا - کاربر آرچ لینوکس

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub

اسکریپت نصب آرچ اسمش Pacstrap هست که یه سری بسته را روی یه mount point که معمولا /mnt هست سوار می‌کنه, توزیع با نصب آفلاین و بر پایه‌ی آرچ هم میشه مانجارو, مانجارو نسخه‌‌های مختلفی داره! مینیمال, کامل, گیمینگ, مخصوص کامپیوتر های قدیمی و .. خلاصه دنیای انتخابه!

مانجارو آرچ نیست. کلی برنامه اضافی نصب میکنه (از جمله mhwd)، ریپازیتوری های خاص خودش رو داره، کاملا Rolling Release نیست مثل آرچ (به صورت آپدیت های هفتگی یا ماهانه کار میکنه)، و کلی دلایل مختلف که مانجارو آرچ نیست. یه نسخه net-based داره که تقریبا مینیماله، ولی آنلاین نصب میکنه.

نزدیک ترین توزیع ها به چیزی که مد نظر دارم، Arch Anywhere و ArchBang هستن، که اولی مشکلش نصب انلاینه، و دومی داشتن محیط گرافیکی (OpenBox) و Xorg و استفاده از OpenRC بجای Systemd.
« آخرین ویرایش: 02 امرداد 1395، 02:13 ق‌ظ توسط Borderliner »

• High Hero Member
  • *
سلام
ببین توی ارچ یک نرم افزار هست که دیسک زنده درست می کنه. کار باهاش خیلی راحته اسمش mkarchiso هست می تونی از این اسکریئت استفاده کنی وفایل های بسته ها را توش ذخیره کنی.
هرچند نصب کاملا آفلاین با انتشار غلطان تناقض داره.
اگر بخواهی من برات درست می کنم.
« آخرین ویرایش: 02 امرداد 1395، 01:00 ب‌ظ توسط سید وحید رضا برهانی »
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!

آفلاین بابک طور

• Hero Member
  • *
  • ارسال: 800
http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,137636.msg1094126.html#msg1094126
 این بنده خدا هم ظاهراً تا حدودی هدفش با شما یکی هست

آفلاین Borderliner

• Full Member
  • *
  • macOS Sierra 10.12.6
    • Borderliner | GitHub
سلام
ببین توی ارچ یک نرم افزار هست که دیسک زنده درست می کنه. کار باهاش خیلی راحته اسمش mkarchiso هست می تونی از این اسکریئت استفاده کنی وفایل های بسته ها را توش ذخیره کنی.
هرچند نصب کاملا آفلاین با انتشار غلطان تناقض داره.
اگر بخواهی من برات درست می کنم.

ساختن ISO که که مسئله ای نیست. کلا نمیخوام کار تنها انجام بدم، وگرنه تواناییش رو دارم. چون تنها کار کردنی پروژه ها به زودی متوقف میشن و پشتیبانی نمیشن و انگیزه خیلی پایین‌تره و از اینجور مسائل. وگرنه بله با archiso و حتی کپی کردن root لایو CD و chroot کردن توش میشه دستکاریش کرد، فقط نمیخوام تنها باشم برای اینکار. خیلی ممنون. اگه مشتاق هستید باهم اینکارو انجام بدیم.

• High Hero Member
  • *
سلام
اینکار خیلی ساده تر از این هست که بشه گروهی تعریفش کرد.
و مشکل این هست که آرچ توزیعی هست که باید به اینترنت دسترسی داشته باشی پس کسی که می خواد آرچ رو انتخاب کنه نباید از دانلود کردن بترسه به همین خاطر فکر نکنم که گروه هدفی اصلا داشته باشه. ولی برای آینکه یکمی بفهمی یک توزیع واقعا چی هست بدرد می خوره.
در عمل باید این کارها انجام بشه:
 بسته ی repacman رو به توزیع لایو اضافه کرد بعد از برنامه های نصب شده فایل قایل قابل نصب ساخت
بعد از فایل های مرحله قبل یک repo محلی ایجاد می شه
بعد به طور موقت فایل pacman.conf رو عوض می کنی و repo محلی رو اضافه می کنی.
بقیه مراحلش دیگه مثل نصب معمولی آرچ هست.

بازم اگر فکر می کنی که به کمک من نیاز داری بگو