انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: agpl چیه؟  (دفعات بازدید: 3170 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
agpl چیه؟
« : 07 اسفند 1388، 06:31 ق‌ظ »
سلام
من تو وبلاگ یکی از دوستان نمی دونم دقیقا چی بود یک چیزی تو مایه های زندگی آزاد زیبا ...به هرحال یک چیز جالب دیدم یک بنده خدایی اومده بود مجوز ها رو به آیکون تبدیل کرده بود چیز جالبی بود که تو اونجا (سایت اصلی) این مجوز (agpl ) همه ی گزینه ها رو داشت در صورتی که (gpl ) یکیش رو نداشت بازم به هر حال می خواستم ببینم که این مجوز چیه انگلیسیم زیاد خوب نیست می ترسم دچار کج فهمی یا بد فهمی بشم به همین خاطر گفتم بیام از دوستان بپرسم
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
پاسخ به: agpl چیه؟
« پاسخ #1 : 07 اسفند 1388، 10:54 ق‌ظ »
جی پی ال چی می گه؟ اگر یک نرم افزار ازاد (جی پی ال) رو گرفتی و تغییرش دادی و خواستی بدی دست مردم، باید سورسش رو هم بهشون بدی و آزادی های جی پی ال رو. درست؟ 

حالا فرض کن من یک «سرور شبکه/برنامه شبکه» رو برداریم (مثلا وب سرور آپاچی رو) و تغییرش بدم و بخوام به شکل گسترده هم ازش استفاده کنم... آیا از نظر قانونی نیاز داریم سورسش رو به مردم بدم؟ نه (: چون برنامه رو خودم نصب کردم و به شکل گسترده پخشش نکردم! (البته اگر آپاچی جی پی ال باشه).  این در واقع یک مشکل کوچیک توی جی پی ال است: برنامه های شبکه با اینکه ممکنه توسط افراد خیلی خیلی زیادی استفاده بشن اما الزاما این افراد لازم نیست خود برنامه به دستشون برسه و در نتیجه یک نفر می تونه سورس رو تغییر بده و برای خودش جایی نصبش کنه و سورس رو هم به دیگران نده.

مجوز ای.جی.پی.ال. این مشکل رو حل کرده و در واقع باعث می شه برنامه های شبکه ای هم از نظر قانونی در وضعیتی قرار بگیرن که از یک برنامه جی پی ال انتظار می ره.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی

آفلاین iCEAGE

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 399
  • Life is Free and Beautiful
    • وبلاگ شخصی من
« پاسخ #2 : 07 اسفند 1388، 11:46 ب‌ظ »
حتما این عکس رو میگی :)

People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world. Richard Stallman
زندگی آزاد

آفلاین سید وحید رضا برهانی

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1668
  • یک مخالف نرم افزار اوپن سورس
« پاسخ #3 : 08 اسفند 1388، 02:10 ق‌ظ »
آقا ما نفهمیدیم؟!!!
به شکل گسترده استفاده کردن یعنی چی ؟
من فکر کردم که gpl می گه سورس باید در دسترس باشه مثلا قابل دانلود از اینترنت باشه ولی طوری که من از نوشته های شما فهمیدم اینکه نه حتما همراه با نسخه ی باینری باید سورس هم باشه درست فهمیدم؟
یک چیز دیگه شما می گید که agpl می گه که شما وقتی که یک برنامه رو برای خودتون رو سرور شخصیتون نصب کردید به خاطر ماهیت شبکه افراد زیادی از اون برنامه استفاده می کنند و شما مجبور نیستسد که به همه ی استفاده کننده ها سورس رو بدید درسته همینه؟؟ اگر همین باشه که gpl کاراماده چون کسی برنامه رو پخش نکرده که بخواد سورسش رو هم به کسی بده

حتما این عکس رو میگی :)

بله از از وبلاگ شما بود
نرم افزاری که نشه سیخ انگولکش کرد (به هر دلیلی چه به‌خاطر قانون و چه پیچیدگی یا توسعه سریع)نرم افزار آزاد نیست حالا مهم نیست چه بنیادی یا چه افرادی اون رو نوشته باشند یا GPL باشه یانه!
نرم افزار آزاد یک جنبش هست نه یک تیکه کاغذ پاره(GPL)
حق فهمیدن از حق خوندن مهمتره

آفلاین جادی

• عضو کاربران ایرانی اوبونتو
  • *
  • ارسال: 1602
    • در دفاع از آزادی بیان
« پاسخ #4 : 08 اسفند 1388، 05:04 ب‌ظ »
از نظر حقوقی (در سطح بحث های طولانی حقوقی)، شما اگر یک برنامه آزاد جی پی ال رو برداری و تغییرش بدی و «خودت» استفاده اش کنی، نیازی به پخش سورس نداری. حالا اگر همین رو بذاری روی سرور چی؟ به هرحال تو برنامه رو که پخش نکردی.. هنوز داری خودت استفاده اش می کنی (: به خاطر این تقلب ها، پیشنهاد می شه که اگر برنامه شبکه ای داری با ای.جی.پی.ال. پخش کنی که هیچ بحثی توش نباشه.
آزادی کیبورد حق هر انسان است - جادی