انجمن‌های فارسی اوبونتو

لطفاً به انجمن‌ها وارد شده و یا جهت ورود ثبت‌نام نمائید

لطفاً جهت ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمائید

نویسنده موضوع: چرا برخی توزیع ها سریع ترن؟  (دفعات بازدید: 2116 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال مشاهده موضوع.

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
  • ارسال: 452
چرا برخی توزیع ها سریع ترن؟
« : 06 بهمن 1394، 12:55 ب‌ظ »
یکی از مزایای تست توزیعهای مختلف فهمیدن برخی مزایا و معایب این توزیع هاست.
آنچه در این تست فهمیدم این بود که توزیع انترگوس بر پایه آرچ بصورت غیر قابل انکاری برنامه ها را سریعتر و بسیار روان تر از دیگر توزیعها برایم اجرا میکند و این در حالت لایو اتفاق میفتد!(چون نتونستم مستقیم نصبش کنم بخاطر UEFI )
این حالت روی توزیعهای دیگر که به همان اندازه بسته و با همان میزکار هستند بسیار کندتر انجام میشود(تقریبا همه توزیعهای موجود)
حتی اینترنت نیز کمی سریعتر است.حالا جالب اینجاست که مانجارو هم که بر پایه آرچ هست این سرعت را ندارد.
چه چیزی این قابلیت را به این توزیع و توزیعهای این چنینی میدهد؟
حتی kaos که یک توزیع مستقل میباشد با اینکه kde در سیستم من بسیار کند عمل میکند با سرعت خوبی عمل میکند.این بهینه سازی رو میشه روی توزیع مورد علاقه خود (دبیان)اعمال کرد یا این خاصیت ذاتی برخی توزیع هاست؟
ببخشید یکم طولانی شد  ;D
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1394، 09:38 ب‌ظ توسط amir2009 »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 3500
  • علی (ع): زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُه
پاسخ : چرا برخی توزیع ها سریع ترن؟
« پاسخ #1 : 06 بهمن 1394، 01:56 ب‌ظ »
سلام.
مسلما این تفاوت ها بر اساس کانفیگ های مختلفی هست که هر تیم توزیعی، تنظیم می‌کنه.
تمام این توزیع های گنولینوکسی از اجزای مشابهی تشکیل شدن و فقط براساس کانفیگی که دارن، متفاوت شدن. حالا می تونه تفاوت توی کرنل باشه یا باقی ابزارها. یه تیم میاد به کرنلی که به مخازنش اضافه می کنه، یه سری بسته های اضافی هم برای بهینه سازی بهش اضافه میکنه. پس اون کرنل روی یه سخت افزار بهتر کار میکنه تا کرنلی روی یه توزیع دیگه. وقتی این تفاوت روی بخش سخت افزاری برات محسوسه، پس مشخصا یه تغییر روی کرنل ها برای درایور ها و ... هست. ممکنه یه کانفیگ خاص برای درایور شبکه توی کرنل هست که مانجارو اینترنتش سریع تر از اوبونتو و ... میشه. یا همین طور سرعت اجرای برنامه ها که باز به سخت افزار مربوط میشه. یا ممکنه بهینه سازی هایی مثل اون قابلیت ویندوز که همه رو یکپارچه ران میکنه یا موقع خاموش شدن ساسپند میکنه و ... انجام داده باشن.
بهترین راه برای فهمیدن این موضوع، شناخت کرنل و ابزارهای سیستم عامل هست.
مثال ساده‌ش، همین مدیرلاگین Slim. شما کانفیگ Slim رو توی مانجارو ببین، توی آرچ ببین و توی دبیان ببین. وقتی کانفیگ هارو Cat می کنی می بینی، متوجه میشی که هر کدوم از کانفیگ ها با اون یکی فرق دارن. پایه‌ی همه‌شون یکی هست. فقط هر کدوم یه سری تغییرات بهش دادن. یا یه چیزی کم کردن یا یه چیزی اضافه کردن.
به نظر من شما اگه با LFS یه توزیع رو کانفیگ کنین و بخواین شبیه به آرچش کنین یا شبیه به مانجارو یا شبیه به اوبونتو، دقیقا باید همین تغییرات رو بدین تا شبیه اونا بشه و اگه تغییری توش ندین، هر سه حالت یکسان هستن در نهایت.
شما الان اوبونتو و دبیان رو فرض کن. چه فرقی بینشون می بینی؟ دبیان داخل کرنلش، سورس غیرآزاد وجود نداره و لینوکس لیبره هست. ولی کرنل اوبونتو داخلش سورس غیرآزاد وجود داره واسه همینه یهو روی لپ تاپ رانش میکنی می بینی وای فات رو شناخت و یه دبیان که تست کنی می بینی وای فات رو نشناخت!
یا مثلا کانفیگ دبیان توی برخی ابزاراش بهتر از اوبونتو هست. یا کانفیگ نرم افزاری و مخازن نرم افزاری این دو توزیع با هم فرق داره و ...
تنها تفاوتشون به همین تغییراتیه که کم و زیادش میکنن. ولی در پایه همه‌شون یکی هستن
یا مثلا دیدی زوبونتو که نصب میکنی XFCE یه قیافه داره ولی وقتی روی دبیان XFCE نصب میکنی یه قیافه دیگه داره؟  ;D این تغییرات توی کانفیگ ابزارهاس که توزیع های متفاوت رو میسازه.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین کیهان

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1054
  • Debian User
    • کیهان
« پاسخ #2 : 06 بهمن 1394، 02:41 ب‌ظ »
اموزشی برای این نوع کانفیگ هست؟ سیستم عامل مون رو برای سخت افزار خودمون بهینه سازی کنیم و از سرعت عملش لذت ببریم؟ 8)

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #3 : 06 بهمن 1394، 03:06 ب‌ظ »
برای یادگیری اجزای سیستم عامل باید LPIC رو تا تهش بریم و بعد براساس نکاتی که یاد گرفتیم، بیفتیم پدر باقی ابزارها رو دربیاریم و چیزی ک مشخصه اینه که هر ابزار با هر کانفیگی که توی توزیع هست، نهایت آپشن ها و تغییرات نیست. باید سورس رو خوند و تمام چیزایی که بهش وصل میشه یا قابل حذفه شناخت و بر اون اساس و براساس سلیقه اونارو تغییر بدیم.
اینکه بخواهیم از نظر سرعت توزیع خوبی درست کنیم خب دو حالته:
۱) سخت افزاری:
۱-الف) یه سخت افزار قوی تر بخریم  ;D
۱-ب) از درایورهای بهینه و کامل تر برای اون سخت افزار خاص استفاده کنیم. ولی خب بعضی جاها اون درایور، غیرآزاد هست و روش کار کردن سخت میشه.
۱-ج) استفاده از کرنل های شخصی سازی شده که تمرکزشون رو روی بخش خاصی از سخت افزار گذاشتن

۲) نرم افزاری:
۲-الف) حذف ابزارهای غیرضروری که منابع سیستم رو اشغال می کنن. مثلا میزکار.
۲-ب) تغییر در فایل های کانفیگ ابزارها برای بهینه کردن با شرایط سیستمی و محیطی و سلیقه‌ای ما.
۲-ج) ساخت ابزارهای شخصی برای رسیدن به اون هدف

خب در اینجا مثلا:
من دانش سخت افزاری ندارم و علاقه‌ای هم در این زمینه ندارم. پس از روش ۱-الف استفاده میکنم  ;D
ولی چون به نرم افزار علاقه دارم و سعی دارم یادش بگیرم، پس از هر سه حالت شماره‌ی ۲ استفاده میکنم. یعنی ابزارهای اضافی رو از سیستم حذف میکنم (که بهترین راهش اینه که توزیعی نصب بشه که کلا ابزار اضافی نداشته باشه. اضافی از نظر من میشه میزکار  ;D). فایل های مختلف سیستم عامل رو باز میکنم و تا جایی سوادم اجازه بده می خونم و درکش میکنم و بعد تغییرش میدم. از چیزای ساده مثل کانفیگ های کانکی و i3 و slim و اسکریپت نویسی و ... میشه شروع کرد. و در نهایت با یادگیری زبون برنامه نویسی، ابزارهایی که مناسب با سخت افزار و هدفم باشن رو طراحی و استفاده میکنم.
نرم افزار، یک ابزاره. برای رسیدن به هدف ازش استفاده کنید. نرم افزار هدف شما نیست :) - آزادی، بزرگ‌ترین دروغ بشریت

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #4 : 06 بهمن 1394، 06:23 ب‌ظ »
ممنون رسول جان.البته حدس میزدم تحریک بشی جواب بدی  ;D
من کاملا با نظرت موافقم.مثلا من الان از sparky استفاده میکنم که روی دبیان تمامی نکاتی رو که گفتی اعمال کرده و هر چی رو بخوای اضافه کنی اسکریپت داره براش و میتونی انتخاب کنی.
دقیقا منظورم اینه که در سرورها یه سری تنظیمات رو میشه روی همه اعمال کرد.آیا این بهینه سازی ها جایی وجود داره تا روی سیستم خودمون همون کانفیگ رو اعمال کنیم؟
من قبول ندارم میزکار حذف بشه.میشه میزکار سبک مثل اپن باکس استفاده کرد و فیلم دید در نهایت سرعت سیستم.ولی من منظورم اینه توزیعهای اسلکور بسیار سریع ترن.با اینکه خودم دبیان دارم ولی نتونستم سرعت انترگوس (آرچ)با میزکار گنوم 3 را نادید بگیرم.دقیقا انگار دبیان رو با اپن باکس دارم.ولی با نت بسیار سریعتر.
خیلی دوس دارم LFS بسازم که در عین برطرف کردن تمامی نیازهای یک کاربر عادی از سرعت فوق العاده با سخت افزار خودم داشته باشم.

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #5 : 06 بهمن 1394، 07:06 ب‌ظ »
نقل‌قول
ممنون رسول جان.البته حدس میزدم تحریک بشی جواب بدی  ;D
;D

نقل‌قول
دقیقا منظورم اینه که در سرورها یه سری تنظیمات رو میشه روی همه اعمال کرد.آیا این بهینه سازی ها جایی وجود داره تا روی سیستم خودمون همون کانفیگ رو اعمال کنیم؟
ساده‌س. یه توزیع سرور رو باید ران کنی و کانفیگ هاش رو مطالعه کنی. حتی میشه از یه سری کانفیگ های خاص که مربوط به کارمون هست خروجی متنی بگیریم و بعد diff کنیم ببینیم چه تغییراتی داخل کانفیگ های یه سیستم عامل دسکتاپ و سرور هست. اینجوری متوجه میشیم ما چه بهینه سازی هایی باید انجام بدیم که دسکتاپمون مثل سرور بشه.  :)

نقل‌قول
من قبول ندارم میزکار حذف بشه.میشه میزکار سبک مثل اپن باکس استفاده کرد و فیلم دید در نهایت سرعت سیستم.
گفتم که. نظر من بود. نگفتم همه میزکارشون رو حذف کنن  ;D گفتم ابزار غیرضروری رو حذف کنن. حالا ابزار غیرضروری برای هرکسی یه چیز خاصی هست. حتی ممکنه واسه یه نفر، ابزار غیرضروری wget حساب میشه  ;D والا. آدما خیلی عجیب غریبن  :D

نقل‌قول
ولی من منظورم اینه توزیعهای اسلکور بسیار سریع ترن.با اینکه خودم دبیان دارم ولی نتونستم سرعت انترگوس (آرچ)با میزکار گنوم 3 را نادید بگیرم.دقیقا انگار دبیان رو با اپن باکس دارم.ولی با نت بسیار سریعتر.
یه راهش همون بود که ببینی چه کانفیگ هایی توشون به کار رفته.
یه راه هم اینه که مثلا آنترگوس و دبیان رو روی یه سیستم دیگه ران کنی ببینی بازم روی اون سیستم، آنترگوس سریع تره؟‌ اگه سریع تر باشه پس یه سری تغییرات توی کرنل داره واسه بهتر کار کردن سیستم یا یه سری کانفیگ نرم افزاری که بهینه بوده. ولی اگه دیدی روی یه سیستم دیگه مثلا سرعت دبیان بیشتر از آنترگوسه پس مشخص میشه که سخت افزارت شانس آورده که یه توزیع بهینه گیرش اومده.  ;) میدونی که. ما توی لینوکس تعصب نداریم که فلان توزیع خوبه فلان توزیع بده (هرچند از نظر شخصیِ من، مینت و کالی توزیع های خوبی نیستن که خب نظر شخصیه به خودم مربوطه) هر توزیعی که برای سخت افزارت بهتر باشه، همون برات میشه بهترین توزیع که روی سیستم شخصیت استفاده میکنی. کاربرای لینوکسی بعد از این همه توزیع عوض کردن (که همه مون دچارش میشیم) نمیرن به توزیعی که از همه بهتره. میرسن به توزیعی که روی سیستمشون و با سخت افزار سیستمشون به بهترین نحو کار میکنه. به خاطر یه درایور یا فایل foo.config، هیچ توزیعی از توزیع دیگه برتر نیست و همگی گنولینوکسن  :)

نقل‌قول
خیلی دوس دارم LFS بسازم که در عین برطرف کردن تمامی نیازهای یک کاربر عادی از سرعت فوق العاده با سخت افزار خودم داشته باشم.
موافقم. من خودمم اول توزیع آماده و راحت الحلقوم نصب می کردم. مثل کوبونتو. بعد کم کم اومدم سمت دبیان و به صورت متنی کانفیگ کردم آوردمش بالا و یه پله بالاتر رفتم. بعد هم debootstrap که از نسخه های اصلی دبیان هم کار رو سخت تر میکنه واسه کانفیگ و رسوندنش به توزیع قابل استفاده. و در آخر میشه LFS که کلا گنولینوکسی نصب و اجرا میشه که کاملا بر طبق نیازهای ماس و مسلما بر اساس سخت افزاری که داریم اونو بهینه میکنیم. من الان تقریبا زیر نردبون LFS ایستادم ولی میترسم ازش برم بالا. فعلا وقت ندارم که بذارم واسه LFS. بره تو دیوار فعلا تا بعدا که حال و حوصله‌ش رو داشته باشم  ;D فعلا با اوبونتو راحت و راضی‌ام. چون مشکلی نداره. البته مشکل ندارم چون همه ی کارام توی ترمیناله. دیگه مثل کاربر آنترگوس نیست که کلیک کنی روی یه برنامه بعد چک کنی ببینی سریع تر میاد بالا یا نه. دیگه ابزارهای کیلوبایتی لینوکسی سرعت نمیخوان  ;D

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #6 : 06 بهمن 1394، 07:50 ب‌ظ »
رسول جان ممنون از پاسخ کاملت.
ولی فکر کنم اصلا فیلم نمی بینی که میزکار نداری  :o
در هر صورت موفق باشی.
با هر توزیعی حتی جنتو کنار اومدم جز با سوزه که هیچ جوری نمیشه هضمش کرد. ](*,)
کاش راهی بود تا کانفیکی اعمال میکردم تا مثل اسلکور رفتار کنه و سریع بشه.
با این اوصاف ساده ترین راه پیدا کردن توزیع بهینه سازی شده که روی سیستمم خوب جواب بده هستش اگه درست متوجه شده باشم.
اصولا دنبال بهینه کردن توزیع از پایه نباشم.کار من نیست وقتی آقارسول نمیره طرفش  ;)

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #7 : 06 بهمن 1394، 08:22 ب‌ظ »
یکی از دلایل سریع تر بودن بعضی توزیع ها تعداد سرویس های کمتره روش هست،‌ برای دبیان ها:
sudo service --status-all
که مال من میشه:

[ - ]  alsa-utils
 [ - ]  anacron
 [ + ]  apache2
 [ + ]  atd
 [ + ]  avahi-daemon
 [ + ]  binfmt-support
 [ - ]  bluetooth
 [ - ]  bootlogs
 [ - ]  bootmisc.sh
 [ - ]  checkfs.sh
 [ - ]  checkroot-bootclean.sh
 [ - ]  checkroot.sh
 [ + ]  console-setup
 [ + ]  cron
 [ - ]  cryptdisks
 [ - ]  cryptdisks-early
 [ + ]  cups
 [ + ]  cups-browsed
 [ + ]  dbus
 [ - ]  ejabberd
 [ + ]  exim4
 [ + ]  gdm3
 [ + ]  gdomap
 [ + ]  hddtemp
 [ - ]  hostname.sh
 [ - ]  hwclock.sh
 [ - ]  icecast2
 [ + ]  irqbalance
 [ + ]  jicofo
 [ + ]  kbd
 [ + ]  keyboard-setup
 [ - ]  killprocs
 [ - ]  kmod
 [ - ]  live-tools
 [ + ]  lm-sensors
 [ + ]  minissdpd
 [ - ]  motd
 [ - ]  mountall-bootclean.sh
 [ - ]  mountall.sh
 [ - ]  mountdevsubfs.sh
 [ - ]  mountkernfs.sh
 [ - ]  mountnfs-bootclean.sh
 [ - ]  mountnfs.sh
 [ + ]  mysql
 [ + ]  network-manager
 [ + ]  networking
 [ + ]  nfs-common
 [ + ]  nmbd
 [ - ]  open-vm-tools
 [ + ]  openvpn
 [ - ]  plymouth
 [ - ]  plymouth-log
 [ - ]  pppd-dns
 [ - ]  privoxy
 [ + ]  procps
 [ - ]  prosody
 [ + ]  rc.local
 [ - ]  rmnologin
 [ + ]  rpcbind
 [ - ]  rsync
 [ + ]  rsyslog
 [ + ]  samba
 [ + ]  samba-ad-dc
 [ + ]  saned
 [ - ]  screen-cleanup
 [ - ]  sendsigs
 [ + ]  smbd
 [ + ]  speech-dispatcher
 [ + ]  ssh
 [ - ]  sudo
 [ + ]  sysstat
 [ + ]  timidity
 [ + ]  tor
 [ + ]  udev
 [ + ]  udev-finish
 [ - ]  umountfs
 [ - ]  umountnfs.sh
 [ - ]  umountroot
 [ - ]  unattended-upgrades
 [ + ]  urandom
 [ - ]  uuidd
 [ + ]  vnstat
 [ - ]  x11-common

با این وضع بدون شک سیستم من خیلی سریع نیست :D
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #8 : 06 بهمن 1394، 08:30 ب‌ظ »
نقل‌قول
رسول جان ممنون از پاسخ کاملت.
:)

نقل‌قول
ولی فکر کنم اصلا فیلم نمی بینی که میزکار نداری  :o
گفتم میزکار ندارم. نگفتم که X11 ندارم  ;D من مدیرپنجره استفاده میکنم. i3. که در حال مهاجرت به xmonad هستم که با زبون هسکل نوشته شده.

نقل‌قول
در هر صورت موفق باشی.
قربانت  ;)

نقل‌قول
با هر توزیعی حتی جنتو کنار اومدم جز با سوزه که هیچ جوری نمیشه هضمش کرد. ](*,)
اپن سوزه رو اون اوایل نصب کردم. برای تست میزکار KDE. خود سوزه که فکر کنم تجاری و غیرآزاده و نسخه ی اپن سوزه میشه نسخه ی رایگان و اپن سورسش (اینکه آزاد هست رو خبر ندارم)
جنتو هم دانلود کردم ولی وقت نشد نصب کنم.

نقل‌قول
کاش راهی بود تا کانفیکی اعمال میکردم تا مثل اسلکور رفتار کنه و سریع بشه.
گفتم که. اقلا برای بخش نرم افزاریش، میتونی یه توزیع برپایه اسلکویر رو ران کنی و کانفیگ هاش رو خروجی بگیری (کانفیگ های مربوط به سرعت) و بعد با کانفیگ های توزیع خودت diff بزنی ببینی چه چیزایی فرق میکنه. این diff کردن خیلی مفیده  ;D

نقل‌قول
با این اوصاف ساده ترین راه پیدا کردن توزیع بهینه سازی شده که روی سیستمم خوب جواب بده هستش اگه درست متوجه شده باشم.
اگه بخوای غیرفنی جلو بری، آره. دنبال توزیعی باش که روی سخت افزارت بهترین عملکرد رو داشته باشه که اینجا واست شده آنترگوس.

نقل‌قول
اصولا دنبال بهینه کردن توزیع از پایه نباشم.کار من نیست وقتی آقارسول نمیره طرفش  ;)
اگه باشی خیلی خوبه. منتها باید وقت کافی داشته باشی. من خودم شخصا هنوز اونقدر سواد لینوکسیم بالا نرفته که بخوام LFS نصب کنم. یه سری نکات رو بلدم که برای نصب پایه‌ای نیازه. ولی تا حالا تجربه‌ی کار با سورس نداشتم که خب LFS دقیقا دست گذاشته روی همین  ;D

نقل‌قول
یکی از دلایل سریع تر بودن بعضی توزیع ها تعداد سرویس های روش هست،‌ برای دبیان ها:

[ - ]  alsa-utils
 [ + ]  apparmor
 [ + ]  atd
 [ + ]  binfmt-support
 [ - ]  bitlbee
 [ - ]  bootmisc.sh
 [ - ]  checkfs.sh
 [ - ]  checkroot.sh
 [ - ]  console-setup
 [ + ]  cron
 [ + ]  dbus
 [ - ]  dns-clean
 [ - ]  dnsmasq
 [ + ]  ejabberd
 [ + ]  gdomap
 [ + ]  grub-common
 [ + ]  hddtemp
 [ - ]  hostname.sh
 [ - ]  hwclock.sh
 [ + ]  irqbalance
 [ - ]  killprocs
 [ + ]  kmod
 [ + ]  linuxlogo
 [ + ]  lm-sensors
 [ - ]  lvm2
 [ - ]  mountall.sh
 [ - ]  mountdevsubfs.sh
 [ - ]  mountkernfs.sh
 [ - ]  mountnfs.sh
 [ + ]  networking
 [ + ]  ondemand
 [ - ]  pppd-dns
 [ + ]  procps
 [ - ]  rc.local
 [ + ]  resolvconf
 [ - ]  rsync
 [ + ]  rsyslog
 [ - ]  sendsigs
 [ + ]  slim
 [ + ]  ssh
 [ + ]  tor
 [ + ]  udev
 [ + ]  ufw
 [ - ]  umountfs
 [ - ]  umountnfs.sh
 [ - ]  umountroot
 [ + ]  urandom
 [ - ]  uuidd
 [ + ]  vnstat
 [ - ]  x11-common

ubuntu@Rasubuntu:~$ sudo service --status-all | wc -l
53

;D

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #9 : 06 بهمن 1394، 08:35 ب‌ظ »
یکی از دلایل سریع تر بودن بعضی توزیع ها تعداد سرویس های کمتره روش هست،‌ برای دبیان ها:
sudo service --status-all
که مال من میشه:

[ - ]  alsa-utils
 [ - ]  anacron
 [ + ]  apache2
 [ + ]  atd
 [ + ]  avahi-daemon
 [ + ]  binfmt-support
 [ - ]  bluetooth
 [ - ]  bootlogs
 [ - ]  bootmisc.sh
 [ - ]  checkfs.sh
 [ - ]  checkroot.sh
 [ + ]  console-setup
 [ + ]  cron
 [ - ]  cryptdisks
 [ - ]  cryptdisks-early
 [ + ]  cups
 [ + ]  cups-browsed
 [ + ]  dbus
 [ - ]  ejabberd
 [ + ]  exim4
 [ + ]  gdm3
 [ + ]  gdomap
 [ + ]  hddtemp
 [ - ]  hostname.sh
 [ - ]  hwclock.sh
 [ - ]  icecast2
 [ + ]  irqbalance
 [ + ]  jicofo
 [ + ]  kbd
 [ + ]  keyboard-setup
 [ - ]  killprocs
 [ - ]  kmod
 [ - ]  live-tools
 [ + ]  lm-sensors
 [ + ]  minissdpd
 [ - ]  motd
 [ - ]  mountall.sh
 [ - ]  mountdevsubfs.sh
 [ - ]  mountkernfs.sh
 [ - ]  mountnfs.sh
 [ + ]  mysql
 [ + ]  network-manager
 [ + ]  networking
 [ + ]  nfs-common
 [ + ]  nmbd
 [ - ]  open-vm-tools
 [ + ]  openvpn
 [ - ]  plymouth
 [ - ]  plymouth-log
 [ - ]  pppd-dns
 [ - ]  privoxy
 [ + ]  procps
 [ - ]  prosody
 [ + ]  rc.local
 [ - ]  rmnologin
 [ + ]  rpcbind
 [ - ]  rsync
 [ + ]  rsyslog
 [ + ]  samba
 [ + ]  samba-ad-dc
 [ + ]  saned
 [ - ]  screen-cleanup
 [ - ]  sendsigs
 [ + ]  smbd
 [ + ]  speech-dispatcher
 [ + ]  ssh
 [ - ]  sudo
 [ + ]  sysstat
 [ + ]  timidity
 [ + ]  tor
 [ + ]  udev
 [ + ]  udev-finish
 [ - ]  umountfs
 [ - ]  umountnfs.sh
 [ - ]  umountroot
 [ - ]  unattended-upgrades
 [ + ]  urandom
 [ - ]  uuidd
 [ + ]  vnstat
 [ - ]  x11-common

با این وضع بدون شک سیستم من خیلی سریع نیست :D
این sudo که روی سیستم من کار میکنه پس چرا - هستش؟  :o

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #10 : 06 بهمن 1394، 08:44 ب‌ظ »
نقل‌قول
اگه بخوای غیرفنی جلو بری، آره. دنبال توزیعی باش که روی سخت افزارت بهترین عملکرد رو داشته باشه که اینجا واست شده آنترگوس.
باور کن برای تست kde اپن سوزه نصب کردم داشتم دیوونه میشدم.ولی با kaos که یه توزیع مستقله سیستمم پرواز میکرد.آخرش زیبایی پلاسما رو دیدم. :)
ولی اینا یه طرف داشتن سرعت نت بیشتر فکر کنم مربوط بهمون بهینه سازی که گفتی باشه.(هرچند زیاد نیست ولی تو ایران غنیمته)
امروز خیلی نکات مهم یاد گرفتم.ممنونم دوستان  \\:D/
« آخرین ویرایش: 06 بهمن 1394، 09:39 ب‌ظ توسط amir2009 »

آفلاین رسول سعیدنژاد

• High Hero Member
  • *
« پاسخ #11 : 06 بهمن 1394، 08:55 ب‌ظ »
نقل‌قول
باور کن برای تست kde اپن سوزه نصب کردم داشتم دیوونه میشدم
اپن سوزه یکی از بهترین توزیع ها واسه KDE هست. خیلی کانفیگ خوبی داره. احتمالا همین موضوع درایور و کانفیگ سخت افزاری باعث شده روی سیستمت به مشکل بخوری. مثلا کوبونتو جوری کانفیگ شده که KDE Plasma5 روی سیستم من زار میزنه. ولی KDE Plasms5 روی مانجارو هیچ مشکلی نداشت. فقط بستگی به همین کانفیگ ها و تغییرات توی کرنل و ... داره که این اتفاقا می افته.

نقل‌قول
ولی با kos که یه توزیع مستقله سیستمم پرواز میکرد.آخرش زیبایی پلاسما رو دیدم. :)
فکر کنم KaOS درست‌تَرش باشه. نه؟  :)

نقل‌قول
ولی اینا یه طرف داشتن سرعت نت بیشتر فکر کنم مربوط بهمون بهینه سازی که گفتی باشه.(هرچند زیاد نیست ولی تو ایران غنیمته)
آره برای بخش نت یا مربوط میشه به درایور شبکه که کانفیگ بهینه‌ای داشته روی آنترگوس برای سخت افزار شما (نه الزاما همه ی سیستم ها) یا مربوط میشه به کانفیگ های ابزارهای شبکه توی گنو که باز متناسب با سیستم شما بوده.

آفلاین amir2009

• Sr. Member
  • *
« پاسخ #12 : 06 بهمن 1394، 09:42 ب‌ظ »
نقل‌قول
فکر کنم KaOS درست‌تَرش باشه. نه؟  :)
اصلاح شد  :oops:

آفلاین Masoud92m

• High Hero Member
  • *
  • ارسال: 1347
« پاسخ #13 : 06 بهمن 1394، 10:29 ب‌ظ »
نقل‌قول
ubuntu@Rasubuntu:~$ sudo service --status-all | wc -l
53

;D

masoud@Lini:~$ sudo service --status-all | wc -l
83

:D

نقل‌قول
این sudo که روی سیستم من کار میکنه پس چرا - هستش؟  :o

این sudo کلا تو یه فاز دیگست :D

masoud@Lini:~$ sudo service sudo status
● sudo.service - Provide limited super user privileges to specific users
   Loaded: loaded (/lib/systemd/system/sudo.service; disabled)
   Active: inactive (dead)

داره کار هم میکنه میگه غیر فعال !
منتظر نباش که مرگ تو کی میاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه کسی سمت تو نمیاد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
حتی اگه میبینی که کسی حرفتو نمیخواد / آزاد باش مثل من مثل خیلی ها
مثل من مثل خیلی ها ..... آزاد باش مثل من مثل خیلی ها